Рішення від 08.12.2023 по справі 140/12927/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/12927/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (надалі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі - ДПС України, відповідач 2) про:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 04.05.2023 №8747705/2326818977;

- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати подану ФОП ОСОБА_1 податкову накладну від 21.04.2023 №32 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ФОП ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) за фактом господарської операції із ТОВ “КРОНОСПАН УА” було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну від 21.04.2023 №32 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн) з надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника згідно договору №15/АV/2020 від 02.01.2020 та акта виконаних робіт від 21.04.2023 №518906. Відповідно до квитанції від 27.04.2023 №2326818977 реєстрація податкової накладної від 21.04.2023 №32 в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

З метою реєстрації зупиненої податкової накладної від 21.04.2023 №32 позивач надіслав у встановленому порядку повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено із наданням пояснень від 01.05.2023 №1 та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції та підтвердження факту надання послуг. Однак, за результатами розгляду вказаних документів, Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 04.05.2023 №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 в ЄРПН з підстав: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Крім того, у додатковій інформації зазначено: Акт виконаних робіт оформлений неналежним чином (відсутні підписи).

Позивач зазначає, що надав пояснення та усі наявні документи на підтвердження реальності здійсненої господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, в тому числі договір, акт виконаних робіт, що повністю підтверджує факт надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника; документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Посилання податкового органу у спірному рішенні, як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, на надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, позивач вважає безпідставним та необгрунтованим, оскільки наведені у спірному рішенні підстави не можуть свідчити про ризиковість щодо даної операції, а тим паче не можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Позивач вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, оскільки у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях. Крім того, надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Вказує, що за відсутності конкретної пропозиції про необхідність надання певних документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, які подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, а також на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У поданому до суду відзиві на позовну заяву від 31.07.2023 представник ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України просила відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування такої позиції вказала, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зокрема, ФОП ОСОБА_1 виписав для ТОВ “КРОНОСПАН УА” податкову накладну від 21.04.2023 №32 з надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника.

Позивачем для підтвердження реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 подано до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01.05.2023 №1 та додатки в кількості 44 штуки.

За результатами розгляду ГУ ДПС у Волинській області повідомлення позивача від 01.05.2023 №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, було прийняте рішення від 04.05.2023 №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 в ЄРПН з підстав: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Крім того, у додатковій інформації зазначено: Акт виконаних робіт оформлений неналежним чином (відсутні підписи).

Відповідно до договору №15/АV/2020 від 02.01.2020, а саме п. 2.4 оплата виконаних виконавцем послуг здійснюється на підставі актів виконаних робіт, які підписуються обома сторонами. Разом з тим в акті виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 немає жодного підпису, а вказаний акт виконаних робіт неможливо прив'язати до договору №15/АV/2020 від 02.01.2020.

Представник відповідачів вказала, що будь-яка господарська операція має бути підтверджена належною та допустимою первинною документацією. Позивачем не було надано усіх необхідних документів, які б підтверджували фактичне здійснення господарської операції, визначених Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 12.12.2019 №520.

Також зазначає, що щодо ФОП ОСОБА_1 були винесені рішення від 13.04.2023 №611, від 03.05.2023 №734, від 24.05.2023 №863, від 31.05.2023 №922 про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості.

З наведених підстав представник відповідачів вважає, що оскаржуване рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а позовна вимога про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 21.04.2023 №32 також не підлягає задоволенню, оскільки повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити повністю.

На адресу суду 10.08.2023 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримав вимоги заявлені у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю. Щодо зазначеного у відзиві вказав, що ним 04.05.2023 подано до ГУ ДПС у Волинській області скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8747705/2326818977, до якої долучено копії документів, необхідних для реєстрації податкової накладної, в тому числі акт виконаних робіт від 21.04.2023 №518906, оформлений згідно вимог чинного законодавства (підпис, печатка), який також було долучено до позовної заяви. В свою чергу відповідач 1 не долучив до відзиву на позовну заяву будь-яких доказів, які б підтверджували факт подання позивачем до контролюючого органу акта виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 оформленого неналежним чином.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець. Основний вид економічної діяльності (згідно кодів КВЕД): 49.41 - вантажний автомобільний транспорт, про що свідчать дані ЄДР (а.с.15).

02.01.2020 між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та ТОВ “КРОНОСПАН УА” (замовник) укладено договір про надання транспортних послуг №15/АV/2020 (а.с.23-24). Відповідно до пунктів 1.2.-1.2. вказаного договору виконавець зобов'язується надати за завданням замовника транспортні послуги щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника від постачальника сировини до замовника, а замовник зобов'язується у порядку та на умовах, визначених в цьому договорі прийняти та оплатити вказані послуги. Виконавець надає транспортні послуги на підставі отриманих замовлень і відповідно до умов вказаних у замовленнях.

Відповідно до пунктів 2.2.-2.4. договору оплата виконаних виконавцем послуг здійснюється із розрахунку вартості одною складометра за кілометр відстані від постачальника сировини до замовника. Вартість перевезень одного складометра сировини погоджена у додатку №1 «Транспортні ставки, що є невід'ємною частиною даного договору. Оплата виконаних виконавцем послуг, здійснюється на підставі актів виконаних робіт, що підписуються обома сторонами.

Відповідно до пункту 3.1. договору оплата за транспортні послуги здійснюється шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок виконавця на наступних умовах:

при отриманні документів (накладної, податкової накладної) з 28 числа попереднього місяця до 10 числа поточного місяця, оплата проводиться до 20 числа поточного місяця; при отриманні документів (накладной податкової накладної) з 10 по 20 число поточною місяця оплата проводиться до 28 числа поточного місяця; при отриманні документів (накладної, податкової накладної) з 20 по 28 число поточного місяця, оплата проводиться до 10 числа наступного місяця.

Оплата проводиться лише ча наявності правильно оформлених оригіналів вищевказаних документів (підписаного акту виконаних робіт, належним чином зареєстрованої податкової накладної).

На виконання договору про надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020 ФОП ОСОБА_1 (виконавець) були виконані роботи (надані послуги): з надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника ТОВ “КРОНОСПАН УА” на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн).

На підтвердження здійснення господарської операції ФОП ОСОБА_1 складено акт виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн) (а.с.26-28).

Перевезення вантажу підтверджується також товарно-транспортними накладними (ТТН) та актами приймання товару ТОВ “КРОНОСПАН УА”, перелік яких зазначений в акті виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 та у яких перевізником товару вказано ФОП ОСОБА_1 (а.с.48-56).

Позивач відповідно до вимог статті 201 ПК України на підставі акта виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 склав на адресу ТОВ “КРОНОСПАН УА” податкову накладну від 21.04.2023 №32 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн) (а.с.20), яку 27.04.2023 надіслав в електронному вигляді до ДПС України для реєстрації в ЄРПН. Як вбачається із квитанції від 27.04.2023 №2326818977, податкова накладна доставлена до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України її реєстрація зупинена з тих підстав, що: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН (а.с.21).

01.05.2023 ФОП ОСОБА_1 надіслало в електронному вигляді повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, a також пакет документів у кількості 44 додатки, в тому числі: договір про надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020; акт виконаних робіт від 21.04.2023 №518906; товарно-транспортні накладні (ТТН); акти приймання товару ТОВ “КРОНОСПАН УА” та інші документи на підтвердження факту надання позивачем транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника (деревини) від Колківського ЛГ філія ДСГП Ліси України до ТОВ “КРОНОСПАН УА”, що не заперечується ГУ ДПС у Волинській області (а.с.19).

04.05.2023 комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН прийнято рішення №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 з підстав: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Крім того, у додатковій інформації зазначено: Акт виконаних робіт оформлений неналежним чином (відсутні підписи) (а.с.16).

ФОП ОСОБА_1 скористався правом на адміністративне оскарження та 12.05.2023 подало скаргу на спірне рішення від 04.05.2023 №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної, однак рішенням комісії з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду скарги від 22.05.2023 №44770/2326818977/2, скарга залишена без задоволення, а оскаржуване рішення без змін (а.с.17-18).

Не погоджуючись із рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.05.2023 №8747705/2326818977, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165). Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначалося вище, у квитанції від 27.04.2023 №2326818977 про зупинення реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 в ЄРПН вказано про причини зупинення реєстрації цієї податкової накладної - відповідність платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника ПДВ, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а” або “б” пункту 185.1 статті 185, підпункту “а” або “б” пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

У квитанції від 27.04.2023 №2326818977 про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.

У постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).

Як зазначено у спірному рішенні від 04.05.2023 №8747705/2326818977, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 в ЄРПН слугувало надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Крім того, у додатковій інформації зазначено: Акт виконаних робіт оформлений неналежним чином (відсутні підписи).

Разом з тим, суд звертає увагу, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520 та передбачає необхідність підкреслити первинні документи, які не надані платником, або складені з порушенням законодавства, та у вказаній формі наявна графа “додаткова інформація”.

Проте в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, спірне рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 04.05.2023 №8747705/2326818977 не містить підкреслень за найменуваннями документів, яких не надав платник, або надав, однак останні складені з порушенням законодавства. Наведене дає підстави для неоднозначного розуміння прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення та позбавляє можливості встановити, неподання яких саме документів не дало можливості прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

На думку суду, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарської операції з надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника ТОВ “КРОНОСПАН УА” відповідно до укладеного договору про надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020, достатні для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкової накладної від 21.04.2023 №32.

Як установлено судом, умовами договору про надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020 передбачено надання виконавцем - ФОП ОСОБА_1 транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовнику - ТОВ “КРОНОСПАН УА”.

Так, для підтвердження господарської операції з надання транспортних послуг щодо поставки сировини для потреб виробництва замовника ТОВ “КРОНОСПАН УА” на загальну суму 231845,42 грн, позивачем складено акт виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн), що в свою чергу слугувало підставою для складення та направлення позивачем для реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 21.04.2023 №32 (а.с.26-27). Разом з тим, оскільки акт виконаних робіт складено 21.04.2023, а відповідно до пункту 3.1. договору оплата за транспортні послуги проводиться до 10 числа наступного місяця, тобто в даному випадку до 10 травня 2023 року, відтак, на час подання до контролюючого органу повідомлення від 01.04.2023 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено та винесення спірного рішення у ТОВ “КРОНОСПАН УА” був відсутній обов'язок оплати наданих послуг, як наслідок надання позивачем підтверджуючих платіжних документів щодо наданих послуг.

Акт надання послуг від 21.04.2023 №518906 згідно з пунктом 2 договору надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020, підтверджує факт надання послуг за цим договором.

Отже, вищезазначені документи вказують на виконання обов'язків сторонами за договором; первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.

Посилання податкового органу у спірному рішенні, як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, на надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, де у додатковій інформації зазначено: акт виконаних робіт оформлений неналежним чином (відсутні підписи), суд вважає безпідставним та необгрунтованим, оскільки до позовної заяви позивачем додано акт виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 належним чином підписаний представником замовника ТОВ “КРОНОСПАН УА” та виконавцем ФОП ОСОБА_1 з проставленням печаток.

Натомість, відповідач 1 не долучив до відзиву на позовну заяву будь-яких доказів, які б підтверджували факт подання позивачем до контролюючого органу акта виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 оформленого неналежним чином. Таким чином, наведені у спірному рішенні підстави не можуть свідчити про ризиковість щодо даної операції, а тим паче не можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Відтак, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи для реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 підтверджують факт здійснення господарських операцій з надання послуг та ФОП ОСОБА_1 правомірно виписав податкову накладну та надіслав її для реєстрації в ЄРПН.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ). При цьому у разі часткової попередньої оплати товарів різної номенклатури платники податку (контрагенти за операцією) самостійно на підставі договорів та первинних (бухгалтерських) документів визначають, за який товар в межах договору здійснюється така попередня оплата. Врегулювання питань господарських правовідносин між суб'єктами господарювання не належить до сфери компетенції Державної податкової служби України.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про оплату платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Отже, факт складання ФОП ОСОБА_1 акта виконаних робіт від 21.04.2023 №518906 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн), який, як обумовлено договором про надання транспортних послуг №15/АV/2020 від 02.01.2020, засвідчує факт надання послуг виконавцем ФОП ОСОБА_1 для замовника ТОВ “КРОНОСПАН УА”, є підставою для виникнення податкових зобов'язань у позивача та формування ним податкової накладної від 21.04.2023 №32 на загальну суму 231845,42 грн (в т.ч. ПДВ на суму 38640,90 грн).

Крім того, суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05. 2019 у справі №0940/1240/18.

З огляду на встановлені судом обставини, підстави для прийняття комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН відсутні.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У даному випадку відповідач 1 як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття спірного рішення, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32.

На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 04.05.2023 №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32, а отже про задоволення позову у цій частині позовних вимог.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну від 21.04.2023 №32 в ЄРПН, то суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків. Разом з тим, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку №1246).

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, за якою складена спірна податкова накладна, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, похідну позовну вимогу про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну від 21.04.2023 №32 в ЄРПН також належить задовольнити. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

За наведених вище обставин справи та положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області від 04.05.2023 №8747705/2326818977 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.04.2023 №32 та зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказану податкову накладну.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається із матеріалів справи позивач за подання даного позову сплатив судовий збір в сумі 2684,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 05.06.2023 №224.

Відтак, оскільки цим рішенням позов задоволено повністю, тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління ДПС у Волинській області (яким винесено протиправне рішення) на користь позивача необхідно присудити судові витрати в сумі 2684,00 грн.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 травня 2023 року №8747705/2326818977.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкову накладну від 21 квітня 2023 року №32.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір у розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, буд. 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя ТМ. Димарчук