Ухвала від 11.12.2023 по справі 920/1391/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11.12.2023м. СумиСправа № 920/1391/23

Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., перевіривши матеріали позовної заяви від 05.12.2023 (вх. № 4769 від 05.12.2023)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» (б. Лесі Українки, буд 26, офіс 411, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 41084239),

до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ),

про стягнення 61453 грн 97 коп.

Установив:

05.12.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю “БІЗНЕС ПОЗИКА” звернулось до суду з позовною заявою, відповідно до вимог якої просить:

1. Витребувати в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ: 14360570, Місце знаходження: 01001, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГРУШЕВСЬКОГО, будинок ІД), інформацію, що містить банківську таємницю, а саме:

- чи випускалася банківська картка № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 );

- інформацію про рух коштів (виписку) по банківській картці № НОМЕР_2 за період з 23.11.2021 року по 15.02.2023 року включно;

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПОЗИКА» (ЄДРПОУ: 41084239, Місце знаходження: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26, офіс 411) заборгованість за Договором № 174192-КС-004 про надання кредиту від 23.11.2021 року, що становить 61 453,97 грн., яка складається з:

-Суми прострочених платежів по тілу кредиту - 11 068,32 грн;

-Суми прострочених платежів по процентах - 42 090,71 грн;

-Суми прострочених платежів за комісією - 0,00 грн.;

- сплачений судовий збір в розмірі 2 147,20 грн.

3. Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Дослідивши позовні матеріали, суд дійшов наступних висновків:

Згідно зі ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

У разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують:

1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів;

2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За приписами ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Судом під час перевірки матеріалів справи встановлено, що позивачем в порушення положення ст. 164 ГПК України зазначено неповну інформацію про місцезнаходження боржника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 , без зазначення номеру квартири.

Проте, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням боржника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 .

Також, 30.03.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ; підстава - власне рішення, проте у позовній заяві позивач зазначає відповідачем станом на 05.12.2023 - фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .

Окрім цього, судом встановлено, що позивачем не в повному обсязі сплачено судовий збір.

Відповідно до вимог позовної заяви, позивач заявив 2 вимоги: 1 немайнового характеру - витребовування інформації та 1 майнового про стягнення 61 453 грн 97 коп

Сплата судового збору здійснюється в порядку і розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір".

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Положеннями ст.ст. 1, 2 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв. Сплата судового збору за допомогою електронного платіжного засобу оформляється квитанцією платіжного термінала, чеком банкомата, сліпом або іншими документами за операціями з використанням електронних платіжних засобів у паперовій або електронній формі. Сплата судового збору за допомогою платіжного пристрою оформляється за допомогою касового документа (квитанції, чека тощо), який містить усі обов'язкові реквізити касового документа. За подання до суду процесуальних документів в електронній формі судовий збір може бути сплачено за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.

Згідно з п. 2.21 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором. Водночас відсутність таких відомостей не є підставою для повернення позовної заяви (заяви, скарги), оскільки суд самостійно перевіряє сплату позивачем (заявником, скаржником) належної суми судового збору.

Відповідні документи подаються до господарського суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені із застосуванням технічних засобів (фотокопії тощо) цих документів, не можуть бути належним доказом сплати судового збору.

Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

При цьому суд звертає увагу на те, що встановлення підтвердження зарахування судового збору до державного бюджету здійснюється тільки з оригіналу платіжного доручення.

Аналогічна правова позиція визначена Верховним Судом в ухвалі від 25.05.2020р. у справі № 910/1762/20.

Так, на підтвердження сплати судового збору Позивачем до позовної заяви додане платіжну інструкцію № 4603 від 22.11.2023 про сплату 1878 грн 80 коп. та платіжну інструкцію № 802 від 22.03.2023 про сплату 268 грн 40 коп.

Проте, судом встановлено, що, зазначену платіжну інструкцію № 802 від 22.03.2023 про сплату 268 грн 40 коп. використано Позивачем при подачі іншого позову у справі № 920/316/23

У зв'язку з цим зазначену платіжну інструкцію № 802 від 22.03.2023 про сплату 268 грн 40 коп., додану до даної позовної заяви вх. № 4769 від 05.12.2023, не приймається судом як належний доказ сплати судового збору, оскільки його повторне використання за іншою позовною заявою в даному конкретному випадку не передбачено чинним законодавством.

Окрім цього, враховуючи зміст позовних вимог, а саме заявлення однієї вимоги немайнового характеру та однієї - майнового, належний до сплати судовий збір становить 5 368 грн 00 коп.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивачем не надано доказів сплати судового збору у сумі 3489 грн 20 коп.

Також суд звертає увагу, що позивачем у прохальній частині позову заявлена вимога до АТ КБ «Приватбанк», проте АТ КБ «Приватбанк» не зазначено процесуального статусу відповідача у позовній заяві, а також не обґрунтовано підстав об'єднання в одній позовній заяві двох позовних вимог.

Таким чином, позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст. 164 ГПК України, що є підставою для її залишення без руху.

На підставі вищевикладеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 164, ст.ст. 172, 174, 234, 235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» (вх. № 4769 від 05.12.2023) залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня отримання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

3. Зазначити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви - шляхом подання:

- письмових пояснень щодо повної адреси та найменування відповідача;

- належних доказів сплати судового збору у сумі 3489 грн 20 коп.;

- письмових пояснень з зазначенням процесуального статусу АТ КБ «Приватбанк» до якого пред'явлено вимогу у прохальній частині позовної заяви;

- письмових пояснень щодо підстав об'єднання в одній позовній заяві двох позовних вимог

4. Копію ухвали направити позивачу.

5. Відповідно до ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили в день її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя С.В. Заєць

Попередній документ
115542212
Наступний документ
115542214
Інформація про рішення:
№ рішення: 115542213
№ справи: 920/1391/23
Дата рішення: 11.12.2023
Дата публікації: 13.12.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Сумської області
Категорія справи:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Залишено без руху (11.12.2023)
Дата надходження: 05.12.2023
Предмет позову: про стягнення 61453,97 грн
Учасники справи:
суддя-доповідач:
ЗАЄЦЬ СВІТЛАНА ВОЛОДИМИРІВНА
відповідач (боржник):
ФОП Сипко Любов Анатоліївна
позивач (заявник):
ТОВ "Бізнес позика"
представник позивача:
Цюпа Ольга Віталіївна