ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2023 р. м. Рівне Справа № 918/833/23
Господарський суд Рівненської області у складі судді А.Качура,
розглянув матеріали справи
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
до відповідача: фізичної особи - підприємця Ничипорук Валентини Костянтинівни
про: стягнення в сумі 323 249,81 грн.
секретар судового засідання: С.Коваль
представники сторін
від позивача: Л.Янкевич
від відповідача: І.Крутень
ОПИС СПОРУ
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача фізичної особи - підприємця Ничипорук Валентини Костянтинівни про стягнення 323 249,81 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позовні вимоги аргументовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору з розподілу природного газу про що підписана заява - приєднання №42APRv549-18 від 21 лютого 2018 року.
21 березня 2023 року АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку газу на об'єкті відповідача за адресою: вул. Відінська,9, м. Рівне, за результатами якого складено акт про порушення №RV000806.
Позивач вказує, що під час обстеження лічильника газу на об'єкті споживача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), або пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, під час роботи лічильник газу видає шум та потріскування).
Одночасно було складено протокол №RV000806 від 21 березня 2023 року про направлення лічильника газу на експертизу та акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки від 21 березня 2023 року в якому також зазначено, що демонтовано пломбу на патрубках лічильника газу RV MetR R 343227606 та складено акт контрольного огляду вузла обліку природного газу від 21 березня 2023 року.
Експертизою не виявлено пошкодження або втручання в ВОГ відповідача, однак встановлено пошкодження/невідповідність пломби на ВОГ відповідача, що давало змогу останньому демонтувати лічильник, та здійснювати відбір газу без обліку.
Комісією АТ "Рівнегаз" (протокол засідання комісії №000806 від 27 квітня 2023 року) було задоволено акт про порушення №RV000806 від 21 березня 2023 року.
Враховуючи вищевказане, АТ "Рівнегаз" було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 01 лютого 2023 по 15:30 год. 21 березня 2023 року, виходячи із номінальної потужності газового обладнання, та донараховано 13 475,99 м куб. на суму 323 249,81 грн.
08 травня 2023 року листом №33О-Сл-5591-0523 АТ "Рівнегаз" було доведено до відома відповідача про рішення комісії АТ "Рівнегаз" та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості №000806 від 27 квітня 2023 року, рахунок на оплату №63007110 від 08 травня 2023 року.
Однак, відповідач не провів оплату вказаної в рахунку на оплату суми донарахованого об'єму природного газу.
У своєму відзиві на позов відповідач вказав, що експертизою лічильника не встановлено пошкодження або втручання в ВОГ. Відповідач вказує, що позивачем не доведено трьох складових правопорушення (дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку/спосіб втручання/наслідки, тобто витрати природного газу).
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 21 серпня 2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19 вересня 2023 року.
03 жовтня 2023 року відповідачем подано відзив на позов.
10 жовтня 2023 року позивачем подано відповідь на відзив.
30 жовтня 2023 року позивачем подано клопотання про долучення доказів.
Розглянувши вказане клопотання суд прийшов до висновку що в його задоволенні необхідно відмовити з огляду на пропуск строків, встановлених статтею 80 ГПК України.
Ухвалою суду від 31 жовтня 2023 року закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 14 листопада 2023 року.
Ухвалою суду від 14 листопада 2023 року відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про перехід на стадію підготовчого провадження. Розгляд справи відкладено на05 грудня 2023 року.
14 листопада 2023 року відповідачем подано клопотання про призначення у справі судової експертизи.
Щодо вказаного клопотання суд відзначає наступне.
Згідно з правилами статті 99 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Згідно з положеннями статті 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з нормами статті 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд зокрема вирішує питання про призначення експертизи.
Суд відзначає, що відповідач мав достатньо часу для подачі в межах підготовчого провадження клопотання про призначення у справі судової експертизи, проте таким правом не скористався.
Відтак суд відмовляє в його задоволенні.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав.
МОТИВИ СУДУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ РІШЕННЯ
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
21 лютого 2023 року фізичною особою - підприємцем Ничипорук Валентиною Костянтинівною було підписано заяву-приєднання №42APRv549-18 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.
Відповідно до 1.3. договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634. 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмір і, строки та порядку, визначені цим договором.
Згідно із пп. 4 п. 7.2. договору, Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем .
21 березня 2023 року АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку газу на об'єкті відповідача за адресою: вул. Відінська 9 у м. Рівне, готель "Орлан", за результатами якого було складено акт про порушення №RV000806.
Під час обстеження лічильника газу на об'єкті споживача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: Розділ ХІ, Глава 2, п. 1 пп. 3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); Розділ ХІ, Глава 2, п. 3, пп. 1- пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
В акті про порушення також зазначено (внесено запис від руки): підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, під час роботи лічильник газу видає шум та потріскування. Інших зауважень в акті не зазначено.
Вказано також відомості про ЗВТ: Лічильник 2022 року, заводський номер 6512914 опломбований RVMetRR34327606.
У акті про порушення зазначено, що лічильник знято та замінено на інший ЗВТ. Знятий лічильник упаковано в пакет та опломбовано, лічильник спрямовано на експертизу. Вказано, що необхідно провести експертизу.
Також у акті про порушення вказано, що до акта додається: фото- та відеофіксація порушення; схеми, документи, які мають відношення до виявленого порушення, інші матеріали на 2 арк., а також акт демонтажу лічильника, протокол №RV000806 направлення ЗВТ для проведення експертизи / позачергової повірки.
Акт про порушення містить відмітку про те, що представник споживача не визнав факт умисного самовільного втручання в систему газопостачання, пошкодження пломб лічильника.
Того ж дня, 21 березня 2023 року лічильник газу знято на періодичну повірку, про що свідчить акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки. У вказаному акті зазначено про демонтаж пломби на патрубках лічильника газу RvMETRR 34327606. Водночас в акті про демонтаж та розпломбування у рядках "Перед зняттям лічильника встановлено:" та "Виявлені порушенні (самовільне втручання) в систему газопостачання" містяться прочерки, що свідчить про відсутність належних до внесення даних у відповідні рядки.
Також у акті про демонтаж та розпломбування вказано, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки представник позивача опломбував пакет з лічильником.
Згідно із протоколом №RV000806 від 21 березня 2023 року вказаний лічильник (заводський №6512914) направлено для проведення експертизи/позачергової перевірки.
У протоколі направлення ЗВТ для проведення експертизи зазначено, що лічильник направляється на експертизу / позачергову повірку по причині виявлення сторонніх звуків в роботі лічильника. Вказано також, що ЗВТ споживача демонтується представником АТ "Рівнегаз". Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки представник позивача опломбував пакет з лічильником, який доставляється представником АТ "Рівнегаз" на експертизу.
В матеріалах справи наявний також акт контрольного огляду вузла обліку природного газу від 21 березня 2023 року. В акті відмічено: наявність пломб заводу виробника/Держстандарту України; здійснено перевірку роботи лічильника на мінімальні витрати; наявний підвищений шум лічильника; механічні пошкодження відсутні.
В акті контрольного огляду вузла обліку міститься графа "Наявність та цілісність пломб". У вказаній графі наведені номери відповідних пломб, котрими опломбовано лічильник, однак відсутні будь-які відомості про порушення цілісності пломб.
Окрім цього у акті контрольного огляду вузла обліку зазначено, що "у споживача відсутній робочий проект на газопостачання на місці п.3 гл.6 розділ Х Кодексу ГРС".
28 березня 2023 року було проведено експертизу лічильника газу типу Pietro Fiorentini G 10, заводський №6512914 та штуцерної пломби R34327606 RV Metr, що оформлено актом №11376е експертизи засобів вимірювальної техніки та/або пломб.
За результатами експертизи встановлено, що штуцерна пломба R34327606 RV Metr пошкоджена. На боковій поверхні корпуса пломби ряд вм'ятин та подряпин. Отвори механізму натяжіння в корпусі пломби, що використовується для заведення канату до ротора, деформовані та розширені. На краю вхідних та вихідних отворів потертості та подряпини, що утворились внаслідок деформації матеріалу пломби внаслідок прикладання зусилля до пломбувального канату, який пропущений через отвір, або з використанням інструменту типу "шило" У внутрішній порожнині корпусу наявні мікрочастинки світло-сірого кольору, що могли потрапити в середину тільки за умови відсутності ротора (після його демонтажу). Корпус пломби всередині зі слідами забруднень та потертостей, на торцевій поверхні корпуса під ротором суцільні потертості. На лицевій стороні ротора пломби вм'ятина складної форми загальною довжиною більше 5 мм, на блискучій поверхні розводи, схожі на залишки солей після висихання води (залишки органічних речовин після висихання органічного розчинника або подібне).
На коробці відлікового механізму механічних пошкоджень не виявлено. Корпус лічильника без механічних пошкоджень. Вихідний патрубок без видимих механічних пошкоджень. Сторонніх предметів в порожнині лічильника не виявлено. При перевірці на витрати, близькій до номінальної на стенді експрес - контролю на протязі повного циклу деталі лічильного механізму обертаються. Лічильник герметичний.
Згідно із висновком експертної комісії підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. За сукупністю ознак пошкодження штуцерної пломби R34327606 RV Metr свідчить про несанкціоноване знімання (злому) пломби із застосуванням маніпуляційного та механічного способів. Після злому пломби (несанкціонованого знімання пломби) створювалась можливість для демонтажу лічильника, припинення обліку газу з метою викривлення даних обліку природного газу та /або інших маніпуляцій з лічильником газу.
Комісією АТ "Рівнегаз" (протокол засідання комісії №000806 від 27 квітня 2023 року), було задоволено акт про порушення №000806 від 21 березня 2023 року.
АТ "Рівнегаз" було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 01 лютого 2023 року по 15:30 год. 21 березня 2023 року, виходячи із номінальної потужності газового обладнання, та донараховано 13 475,99 м куб. на суму 323 249,81 грн..
08 травня 2023 року листом №330-Сл-5591-0523 АТ "Рівнегаз" було доведено до відома відповідача про рішення комісії АТ "Рівнегаз" та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості №000806 від 27 квітня 2023 року, рахунок на оплату №63007110 від 08 травня 2023 року.
Однак, відповідач не провів оплату вказаної в рахунку на оплату суми донарахованого об'єму природного газу.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін
З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, заснованими на договорі, та стосуються прав та обов'язків щодо надання послуг з розподілу та споживання природного газу. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої вимоги про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу обґрунтованими, та з огляду на несплату відповідачем вказаної вартості, позивач вважає свої права порушеними.
Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з нормами статті 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У відповідності до статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Згідно з нормами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Договір розподілу природного газу є публічним.
Згідно з правилами пункту 1 глави 1 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), приладовий облік природного газу в ГРМ (тут і далі ГРМ - газорозподільна система) організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ (тут і далі ВОГ - вузол обліку природного газу) інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Згідно з положеннями пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Згідно з правилами пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Під час обстеження лічильника газу на об'єкті споживача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: Розділ ХІ, Глава 2, п. 1 пп. 3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); Розділ ХІ, Глава 2, п. 3, пп. 1- пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з положеннями підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно з приписами підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Підставою для складання акту про порушення в даному випадку слугувала підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (під час роботи лічильник газу видає шум та потріскування).
Згідно з нормами пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з правилами пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно з положеннями пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Суд, за наслідками розгляду спору встановив, що позивач здійснив обстеження вузла обліку газу на об'єкті відповідача, за результатами якого, у зв'язку з наявністю шуму та потріскування приладу обліку, встановив порушення Кодексу газорозподільних систем а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
А проте, згідно з актом експертного дослідження лічильника №13376е від 28 березня 2023 року встановлено, що пломби на відліковому механізмі не порушені, захисні пломби наклейки на відліковому механізмі не порушені. На коробці відлікового механізму механічних пошкоджень не виявлено. Корпус лічильника без механічних пошкоджень. Вихідний патрубок без видимих механічних пошкоджень. Сторонніх предметів в порожнині лічильника не виявлено. При перевірці на витрати, близькій до номінальної на стенді експрес - контролю на протязі повного циклу деталі лічильного механізму обертаються. Лічильник герметичний.
Таким чином, актом експертизи засобів вимірювальної техніки спростовано обставини, що зазначені в акті про порушення, та які слугували підставою для зняття та направлення лічильника на експертне дослідження.
Натомість в акті експертного дослідження вказано, що штуцерна пломба R34327606 RV Metr пошкоджена. На боковій поверхні корпуса пломби ряд вм'ятин та подряпин. Отвори механізму натяжіння в корпусі пломби, що використовується для заведення канату до ротора, деформовані та розширені. На краю вхідних та вихідних отворів потертості та подряпини, що утворились внаслідок деформації матеріалу пломби внаслідок прикладання зусилля до пломбувального канату, який пропущений через отвір, або з використанням інструменту типу "шило" У внутрішній порожнині корпусу наявні мікрочастинки світло-сірого кольору, що могли потрапити в середину тільки за умови відсутності ротора (після його демонтажу). Корпус пломби всередині зі слідами забруднень та потертостей, на торцевій поверхні корпуса під ротором суцільні потертості. На лицевій стороні ротора пломби вм'ятина складної форми загальною довжиною більше 5 мм, на блискучій поверхні розводи, схожі на залишки солей після висихання води (залишки органічних речовин після висихання органічного розчинника або подібне).
Згідно з приписами пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (тут і далі ЗВТ - засоби вимірювальної техніки, лічильник газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Розрахунок не облікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Таким чином, у випадку пошкодження пломб, таке порушення обов'язково має бути відображено у акті про порушення.
А проте, в акті про порушення не вказано, що він складений у зв'язку з виявленим пошкодженням пломби, а вказано підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ через наявність сторонніх шумів при його роботі.
Зображення на наданих позивачем двох фотографій на яких штуцерна пломба R34327606 розміщена на лічильнику не дозволяють зробити висновок про наявність чи відсутність пошкодження пломби на момент огляду та складання акту про порушення. Решта наданих позивачем фотоматеріалів зображують пломбу після її демонтажу працівниками позивача.
Суд також вважає за необхідне зауважити, що позивач не розкрив обставин того, яким саме способом відбувався демонтаж лічильника та зняття штуцерної пломби R34327606, та чи могло мати місце її пошкодження під час демонтажу.
Більш того, згідно із наявними матеріалами справи, при контрольному огляді вузла обліку газу не встановлено пошкодження чи/або підозру на пошкодження пломби, як це зазначено в пункті 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ.
Суд звертає увагу, що у акті про порушення зазначено, що до акту додається фото- та відеофіксація порушення. Однак до позову не додано доказів на підтвердження відеофіксації порушення. А надані позивачем фотоматеріали, як зазначав суд, не дозволяють зробити висновок про наявність порушення - пошкодження штуцерної пломби R34327606.
Разом з тим, лічильник було демонтовано працівниками позивача, про що свідчать акт розпломбування. Лічильник направлено на експертне дослідження, про що свідчать акт розпломбування та протокол направлення ЗВТ для проведення експертизи. У цих документах зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки представник позивача опломбував пакет з лічильником, який доставляється представником АТ "Рівнегаз" на експертизу. Водночас у зазначених актах та протоколі не відображено відомостей стосовно поміщення у цей же пакет разом із лічильником штуцерної пломби R34327606 та спосіб її передачі на експертизу.
Вочевидь, після розпломбування та демонтажу лічильника, пломба R34327606 перебувала у фізичному володінні та під контролем працівників позивача. Відомості щодо дії по її збереженню від зовнішніх впливів та способу передачу її на експертизу у відповідних актах не зафіксовані.
Водночас у акті про експертизу зазначено, що на експертизу було надано лічильник, який доставлено у поліетиленовому опломбованому пакеті без пошкоджень. Після розпакування з'ясовано, що в поліетиленовому пакеті знаходиться лічильник газу та штуцерна пломба R34327606.
Згідно з положеннями пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Тобто, з моменту розпломбування пломби лічильника споживач звільняється від обов'язків зі збереження цілісності пломб (відбитків їх тавр).
Згідно з нормами пунктів 5-6 розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
А проте зазначені вимоги працівниками позивача не дотримані. У складених працівниками позивача актах та протоколі не відображені порушення, пов'язані із пошкодженням штуцерної пломби, не зазначено про заходи щодо пакування пошкодженої пломби, а натомість вказано про демонтаж та розпломбування лічильника представниками позивача у зв'язку із наявністю сторонніх шумів та потріскування.
А тому, на думку суду, розпломбування лічильника без зазначення такої підстави як підозра на пошкодження пломби, не відповідає вимогам пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, оскільки ставить під сумнів сам момент нанесення пошкоджень. Такі обставини також позбавляють споживача права на надання зауважень та пропозицій до акту про порушення, а також можливості надати спростування/заперечення на засідання комісії з розгляду актів про порушення.
Суд звертає увагу позивача, що за умовами Кодексу ГРМ, несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу (на яке міститься посилання в акті) є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
В акті про порушення вказано, що про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ свідчить наявність шуму та потріскування у приладі обліку. Разом з тим не було встановлено та відображено порушення яке полягає у пошкодженні пломб. Натомість, як видно з матеріалів справи, за результатами експертного дослідження не встановлено втручання до приладу ВОГ.
Таким чином, задоволення комісією з розгляду актів про порушення АТ "Рівнегаз" акту про порушення №000806 від 21 березня 2023 року, в якому не йшлося про виявлене порушення щодо пошкодження пломби, з підстав пошкодження пломби штуцерної пломби, не відповідає положенням Кодексу ГРМ. Комісія фактично задоволила акт, в якому відсутнє таке порушення. А тому підстав для донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу в даному випадку, на думку суду, немає.
Відповідно до приписів частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до положень статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Також, згідно з нормами статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Правилами статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Висновки суду
За результатами розгляду спору судом не встановлено обставин, що могли б бути підставою для задоволення позову. Суд відзначає, що порушення положень Кодексу ГРМ, які зафіксовані в акті про порушення не знайшли свого підтвердження за наслідками експертного дослідження.
Водночас, посилання на нові обставини, про які не йшлося в акті про порушення, як на підставу для нарахування вартості необлікованого обсягу природного газу є необґрунтованим, позбавляє споживача на реалізацію його прав, що встановлені у пункті 5-6 розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРМ.
За таких обставин відсутні підстави для покладення на відповідача нарахованої позивачем вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Розподіл судових витрат
Згідно з положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, судові витрати що складаються з судового збору в розмірі 4 848,75 грн. покладаються на позивача.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повне рішення складено 11 грудня 2023 року.
Суддя Андрій КАЧУР