Постанова від 07.12.2023 по справі 678/1398/23

КОПІЯ

Єдиний унікальний номер справи №678/1398/23

Провадження №3-678-717/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 року смт Летичів

Летичівський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого-судді Лазаренка А. В.

за участі секретаря судового засідання Непийвода Л. Д.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

адвоката Муращика О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за ст. 124, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №551410 від 27 вересня 2023 року, 27 вересня 2023 року на автодорозі М-30 Стрий-Ізврине 303 км + 200 м водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Renault Magnum 460.19Т, д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом Schmitz SC24L-1362, д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: порушення мови, запах алкоголю з порожнини рота, поведінка не відповідала обстановці. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився присутності двох свідків. Своїми діями порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП - керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №551508 від 27 вересня 2023 року, 27 вересня 2023 року на автодорозі М-30 Стрий-Ізврине 303 км + 200 м водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Renault Magnum 460.19Т, д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом Schmitz SC24L-1362, д.н.з. НОМЕР_2 не врахував дорожньої обстановки, не вбрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на дорожній знак 3.29, 1.32. При ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим порушив вимоги пп. 2.3б та 12.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП - порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів чи іншого майна.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень визнав частково та показав, що алкогольні напої не вживав. При керуванні транспортним засобом йому стало погано, тому він з'їхав на обочину, проте при з'їзді зачепив дорожній знак. При зупинці працівники поліції не роз'яснювали йому зміст правопорушення та процедуру проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду він не відмовлявся.

Крім того, захисником ОСОБА_1 - адвокатом Муращиком О. В. подано клопотання про закриття адміністративного провадження в частині вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріли справи, суд приходить до наступних висновку, що провадження в справі підлягає закриттю в частині вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП., за відсутністю в діях останнього складу вказаного адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що непередбачено законодавством (ч.1). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2).

Згідно з ч.1, ч.2 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена 09 листопада 2015 Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Як зазначено у п. 3 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

В п. 5 розділу І Інструкції визначено, що перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

В п. 7 розділу І Інструкції визначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

Крім того, згідно п. 11 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до диску, на якому містяться відеозаписи з нагрудних камер поліцейських від 27 вересня 2023 року, який долучений до протоколу про адміністративне правопорушення, зафіксовано, що ОСОБА_1 стоїть біля автомобіля, при цьому, працівниками поліції не роз'яснено у встановленому законом порядку положення ст. 268 КУпАП, що є грубим порушенням права особа на захист. ОСОБА_1 не в повній мірі роз'яснено процедуру проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі, також не роз'яснені наслідки у разі відмови від проходження такого освідування.

Окрім того, при ознайомленні з протоколом правопорушника, працівник поліції зачитує протокол, складений на ОСОБА_1 , а не на ОСОБА_1 (Файл №3 з 11 хвилини 44 секунди до 12 хвилини 15 секунди), які є різними особами, та яких належним чином в ході оформлення правопорушення не встановлено.

Як вбачається з матеріалів справи, направлення до КНП ХОЗЗ НПД ХОР на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння видано ОСОБА_2 а не ОСОБА_1 , що не може свідчити про відмову особи від проходження огляду, адже таке направлення видано на іншу особу.

Окрім того, працівниками поліції до матеріалу за статтею 130 КУпАП долучені схема місця ДТП від 27 вересня 2023 року, де в графі «із схемою ознайомлений», працівником поліції під номером 1 зазначено прізвище: « ОСОБА_3 », а не « ОСОБА_3 ». Вказані порушення, які допущені працівниками поліції при складанні адміністративних матеріалів, є суттєвими і в ході розгляду ніким не скасовані, що не дає суду можливість зробити висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Враховуючи викладене, суддя приходить до переконливого висновку, що вина ОСОБА_1 , в керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння та, як наслідок, в умисній відмові від проходження огляду на стан сп'яніння, доведена не була.

Згідно зі ст.7 КУпАП, провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушення має протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Вина ОСОБА_1 не підтверджена належними і допустимими доказами. Зазначені обставини підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частини третьої цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, провадження в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 т. 130 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

При цьому, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є доведеною та підтверджується:

протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 551508 від 27 вересня 2023 року, де зазначені фактичні обставини вчинення правопорушення;

схемою місця ДТП, яка сталася 27 вересня 2023 року о 10 год. 20 хв..

Відповідно до п. 2.3 б Правил дорожнього руху, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Відповідно до п. 12.1 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.

Оскільки відповідно до змісту ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то суд вважає за необхідне справу ЄУН 678/1398/23 провадження 3-678-717/23 і справу ЄУН 678/1399/23 провадження 3-678-718/23 об'єднати в одне провадження з присвоєнням справі ЄУН 678/1398/23 провадженню 3-678-717/23.

Санкція ст. 124 КУпАП накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Аналізуючи докази по справі, враховуючи обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення за ст. 124 КУпАП, у виді адміністративного штрафу, яке буде достатнім для його виховання, а також для запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

У відповідності до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.

На підставі вище викладеного, та керуючись ст.ст. 23, 40-1, 283, 284, 294 КУпАП,

постановив:

Справу ЄУН 678/1398/23 провадження 3-678-717/23 і справу ЄУН 678/1399/23 провадження 3-678-718/23 об'єднати в одне провадження з присвоєнням справі ЄУН 678/1398/23 провадженню 3-678-717/23.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 (вісімдесят) копійок судового збору.

Закрити провадження у справі в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 т. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Реквізити для сплати штрафу: Банк отримувача: ГУК у Хмельницькій області/ Хмельницька обл./21081300, ЄДРПОУ: 37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення платежу: 21081300, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №551508 від 27 вересня 2023 року.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) 899998 рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Суддя: підпис А.В. Лазаренко

Суддя: А.В. Лазаренко