Рішення від 22.11.2023 по справі 336/9136/23

336/9136/23

пр. №2/336/3281/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., за участю секретаря судового засідання Олексієнко С.О., розглянув у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району про визнання права на приватизацію та зобов'язання провести приватизацію за відсутності ордера на житлове приміщення,-

ВСТАНОВИВ:

у вересні 2023 року представник позивачів - адвокат Ткаченко О.С. звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , право на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордеру та зобов'язати Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району провести дії по приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 за відсутності ордера на житлове приміщення, на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач ОСОБА_1 проживає та зареєстрована в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , з 27.11.1989 року. Крім неї в квартирі також проживають позивачі: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

Квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить до державного житлового фонду місцевих рад, оскільки є власністю територіальної громади м. Запоріжжя, так як на сьогоднішній день така квартира не приватизована.

Вказана квартира була надана в користування ОСОБА_3 (свекрусі ОСОБА_1 ) на підставі протоколу засідання робочого комітету Радгоспу «Мокрянка» Хортицького спеціалізованого тресту овоче-молочних радгоспів м. Запоріжжя Запорізької області від 13 травня 1968 року № 7.

Для реалізації свого права на приватизацію як особа, що має право користування квартирою, в серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради із заявою про надання копії корінця державного ордеру на квартиру АДРЕСА_2 , який видавався ОСОБА_3 у 1968 році.

Листом від 29.02.2022 за вих. № К -1730 її було повідомлено про те, що у відділі обліку розподілу житлової площі департаменту корінці ордерів на заселення зберігаються лише з 1984 року.

Відповідно до листа районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 09.06.2023 за № К-380-633 ОСОБА_1 повідомлено, що розпорядженням голови районної адміністрації від 31.05.2023 № 248 останній надано згоду на зміну договору найму житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та визнано ОСОБА_1 головним квартиронаймачем.

Листом від 21.07.2023 за вих. № К-531-830 у приватизації вказаного житла було відмовлено з тих причин, що для приватизації подається пакет документів, у тому числі ордер про надання житлової площі, який квартиронаймачем надано не було з підстав його відсутності, в зв'язку з чим позивачі були вимушені звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 07.09.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Представник позивачів - адвокат Ткаченко О.С. в підготовче засідання не прибула, надала заяву, в якій просила закрити підготовче засідання у справі та призначити до судового розгляду.

Представник відповідача Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району ЗМР в підготовче засідання не прибув, надав заяву, в якій зазначив, що клопотань і заперечень по вказаній справі не має, позивачі зареєстровані і мешкають у вищевказаному житловому помешканні, сплачують комунальні послуги за його утримання. Просить судове засідання провести без участі представника Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району ЗМР, рішення прийняти на розсуд суду з урахуванням наявних в матеріалах справі доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що згідно з Витягом з Реєстру територіальної громади, сформованого на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади (номер витягу 2023/005048924 від 06.07.2023), ОСОБА_6 , копія свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 08.07.1989) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 27.11.1989 року.

Згідно з Витягом з Реєстру територіальної громади, сформованого на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади (номер витягу 2023/005048925 від 06.07.2023) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 22.02.1988 року.

Відповідно до Витягу з Реєстру територіальної громади, сформованого на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади (номер витягу 2023/005048921 від 06.07.2023) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 18.07.1968 року.

Відповідно до Витягу з Реєстру територіальної громади, сформованого на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади (номер витягу 2023/005143528 від 10.07.2023) ОСОБА_8 , копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 08.10.2011) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 14.11.2006 року.

Квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить до державного фонду місцевих рад, оскільки є власністю територіальної громади м. Запоріжжя, так як на сьогоднішній день така квартира не приватизована.

Вищевказана квартира була надана в користування ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі протоколу засідання робочого комітету Радгоспу «Мокрянка» Хортицького спеціалізованого тресту овоче-молочних радгоспів м. Запоріжжя від 13.05.1968р. № 7 (копія протоколу міститься в матеріалах справи).

Згідно з довідкою Центру обслуговування абонентів Єдиної абонентської служби Запорізької міської ради № 698 від 22.10.2015, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Її родина складається з 4 осіб: син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , невістка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до листа районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 09.06.2023 за № К-380-633, розпорядженням голови районної адміністрації від 31.05.2023 № 248 ОСОБА_1 надано згоду на зміну договору найму житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , та визнано головним квартиронаймачем (протокол засідання громадської житлової комісії від 25.05.2023 № 10).

23.06.2023 між Комунальним підприємством «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради та наймачем ОСОБА_1 було укладено Договір найму житлового приміщення № 05445691/534, за яким наймодавець на підставі розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради № 248 від 31.05.2023 надав право наймачу ОСОБА_1 на поселення у безстрокове користування житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою приватизації житлового приміщення наймач квартири ОСОБА_1 в липні 2023 року звернулась до відповідача - районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району з заявою щодо приватизації житла за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 21.07.2023 № К-531-830, ОСОБА_1 повідомлено про те, що: «У п. 18 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 прописаний повний перелік документів, які власник, або уповноважена особа повинна надати для приватизації. Одним з необхідних документів є ордер про надання житлової площі, який ОСОБА_1 не має можливості надати ордер з причин його відсутності. Роз'яснення Міністерства регіонального розвитку,будівництва та житлово-комунального господарства від 06.09.2013 № 7/10-13962, стосовно зберігання документів (ордерів) та їх надання, були розглянуті 17.12.2013 на засіданні робочої групи Запорізької міської ради по вирішенню проблемних питань з організації процесу приватизації житла в місті Запоріжжі. Районним адміністраціям міста надані письмові рекомендації з цього питання, в яких повідомлено, що у випадках коли до заяви про приватизацію квартир (будинків) не буде надана копія ордера про надання житлової площі орган приватизації повинен відмовити заявнику у приватизації займаної квартири. Тому, районна адміністрація Запорізької міської ради по Шевченківському району, як виконавчий орган міської ради, був вимушений відмовити ОСОБА_1 в приватизації житла».

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 ЖК України, до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів віднесено видача ордерів на жилі приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

За змістом ст. 58 ЖК України, ордер є єдиною підставою для вселення у жиле приміщення.

Відповідно до п. п. 69, 70, 72 Постанови ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 року № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР»(розділ IV), ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі по тексту - Закон України) до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до п. 4.23. Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, яке затверджене рішенням міської ради від 23.04.2021 року № 75 (далі по тексту - Положення) районна адміністрація має делеговані права в частині приватизації житла.

Ч. 1 ст. 8 Закону України передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (ч. 3 ст. 8 Закону України).

Відповідно до п.п. 17-18 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, який затверджений наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 (зі змінами) громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру звертається в орган приватизації з заявою та такими документами: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» об'єктом приватизації є квартири, які перебувають в віданні місцевих Рад, державних підприємств, установ, організацій, незалежно від їх відомчої належності.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», - приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

З аналізу вказаних правових норм випливає, що ордер це документ, що має тимчасову дію та є законною підставою вселення особи до житлового приміщення.

Тому, суд приходить до висновку, що позивачі мають право на приватизацію квартири, в якій вони зареєстровані і мешкають, а відмова відповідача в реалізації їх права на приватизацію порушує права позивачів.

Враховуючи вищевказане, той факт що законодавством не передбачена така підстава для відмови в проведенні приватизації як відсутність ордеру на вселення, інших підстав чи обставин для відмови у проведені приватизації, відповідач не зазначив, тому суд вважає відмову відповідача у приватизації житла по заяві позивачів неправомірною, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Пунктом 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкту комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 вищевказаного Закону передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Згідно ч. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п. 2 ст. 2 цього Закону, а саме не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.

Даний перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, і вбачається, що на спірну квартиру позивачів не розповсюджується.

З листа Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради № К-1730 від 29.08.2022 вбачається , що у відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту, корінці ордерів на заселення зберігаються лише з 1984 року, тому надати копію корінця ордеру не уявляється можливим.

Враховуючи те, що відповідно до ст. 59 ЖК України, ордер на квартиру в будинку недійсним в судовому порядку визнаний не був, відповідач не спростував факту, що ордер дійсно видавався, тому відповідач не мав права відмовляти позивачу у приватизації займаного житла саме з підстав відсутності ордеру.

Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

З огляду на вказані обставини відповідно до приписів Закону України позивачі мають право на приватизацію жилого приміщення - квартири АДРЕСА_2 , у якій вони мешкають.

Відповідно до ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно ч. 1 ст. 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.

Дії відповідача порушують конституційне право позивачів на приватизацію житла.

Виходячи з викладеного, враховуючи, що позивачі вселені у квартиру на законних підставах, незаконність проживання ніхто не оспорює, відсутність ордеру позбавляє позивачів реалізувати своє право на приватизацію квартири та враховуючи, що є всі необхідні документи для проведення приватизації вищезазначеного житлового приміщення, крім ордеру, який вони не можуть надати з незалежних від них причин, тому суд вважає відмову відповідача у приватизації житла по заяві позивача ОСОБА_1 неправомірною, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 328, 345 ЦК України, ст.ст. 3-55, 11-13, 76-81, 89, ч. 3 ст. 200, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_5 ), ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_6 ) право на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордера на житлове приміщення.

Зобов'язати Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району здійснити дії щодо приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_5 ), ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_6 ), за відсутності ордера на житлове приміщення, на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідно до п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України,зазначаються наступні відомості:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Шевченківському району, код за ЄДРПОУ 37573885, юридична адреса: м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, 34/13.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення,а у разі оголошення вступної та резолютивної части рішення,зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Суддя Ю.А. Галущенко