Справа № 286/2043/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2023 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в м. Овруч цивільну справу за позовом заступника керівника Коростенської окружної прокуратури Маньківського В.І., в інтересах держави: в особі управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, спричиненої злочином , -
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Коростенської окружної прокуратури Маньківський В.І., в інтересах держави: в особі управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, що знаходиться в м. Коростень, вул. Франка, буд. 5 Житомирської області звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , що зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , в якому просить стягнути з відповідача на користь управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації незаконно отриману нею державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю віком до 18 років в сумі 24887,88грн., мотивуючи тим, що у провадженні Коростенського міськрайонного суду Житомирської області перебувало кримінальне провадження №12019060250000302 по обвинуваченню ОСОБА_2 за п.2 ч.2 ст.115, ч.1 ст. 190 КК України, ОСОБА_1 за ч.1 ст. 190, ч.3 ст.135 КК України.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 обвинувачуються в тому, що у серпні 2018 року у невстановлений день за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , на грунті раптово виниклих неприязних відносин ОСОБА_2 умисно заподіяв тілесні ушкодження малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від яких остання померла. ОСОБА_1 , розуміючи, що малолітня ОСОБА_3 перебуває у небезпечному для життя стані, не викликала службу екстренної медичної допомоги, не доставила дитину до лікувального закладу, не вжила інших заходів спрямованих на врятування життя малолітній. У подальшому ОСОБА_3 спалив тіло дитини в печі, а кісткові рештки помістив до поліетиленового пакету та викинув у річку Норинь. ОСОБА_3 мала статус дитини з інвалідністю, у зв'язку з чим ОСОБА_2 та ОСОБА_1 набули право на отримання державної соціальної допомоги. 28.04.2018 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 подали заяву до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про надання ОСОБА_2 - державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 6 років; ОСОБА_1 - про надання їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Під час оформлення та подачі зазначених документів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 були ознайомлені про обов'язок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути а отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг. У подальшому, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , достовірно знаючи факт смерті своєї дитини - ОСОБА_3 , не повідомили УПСЗН про втрату статусу особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, та про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, приховали про зміни складу родини. У результаті обману ОСОБА_2 за період з серпня 2018 року по травень 2019 року незаконно отримав державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю віком до 18 років на загальну суму 18349 гривень, а ОСОБА_1 - в сумі 24887, 88 гривень, чим спричинили матеріальну шкоду державним інтересам. Умисними діями, що виразилися у заволодінні чужим майном шляхом обману, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 190 КК України. Ухвалою Коростенського міськрайонного суду від 20.02.2023 у справі №286/ 3678/19 було звільнено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. Цивільний позов управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було залишено без розгляду.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений строк не надала, ухвала про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження направлялася за місцем реєстрації відповідача, але повернулася на адресу суду з відміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою», ухвала також була направлена за місцем проживання відповідача та отримана нею 22.10.2023, про що свідчить рекомендоване повідомлення, яке міститься в матеріалах справи.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 вказаного Закону надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, а також одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.
В ч.2 ст. 4 даного Закону закріплено, що на дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку.
Умови призначення та порядок надання і виплати: державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю віком до 18 років; надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю віком до 18 років та допомоги на поховання особи з інвалідністю з дитинства та дитини з інвалідністю віком до 18 років визначено Порядком надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України 30.04.2002 №226/293/169 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) .
Відповідно до п. 2.1 даного «Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років.
У цьому Порядку під законними представниками дітей з інвалідністю треба розуміти батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікунів, піклувальників.
Пунктом 2.6 Порядку визначено, що на дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, який видається у порядку, встановленому Міністерством охорони здоров'я України, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку включно.
На дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається законному представнику, незалежно від того, чиї дані вказані в третій графі (прізвище, ім'я, по батькові матері, батька, опікуна, піклувальника) медичного висновку про дитину з інвалідністю, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу. Діти з інвалідністю віком від 16 до 18 років можуть бути отримувачами державної соціальної допомоги на себе, якщо вони набули неповної або повної цивільної дієздатності. Надання особам неповної або повної цивільної дієздатності здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
Згідно п. 3.2 вказаного Порядку до державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю віком до 18 років призначається надбавка на догляд за ними.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з непрацюючих батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.
Пунктом 3.15 Порядку встановлено, що у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це структурні підрозділи з питань соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.
Відповідно до п. 4.11 Порядку утримання надмірно виплачених сум державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю проводиться із загального розміру допомоги. При цьому розмір утримання розподіляється за видами виплат пропорційно їх частці у загальному розмірі.
Згідно п. 6.3 Порядку суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, визначених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч. 5-6 ст.81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В ст.89 ЦПК України законодавець закріпив, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Матеріалами справи встановлено, що у провадженні Коростенського міськрайонного суду Житомирської області перебувало кримінальне провадження №12019060250000302 за обвинуваченням ОСОБА_2 за п.2 ч.2 ст.115, ч.1 ст. 190 КК України, ОСОБА_1 за ч.1 ст. 190, ч.3 ст.135 КК України.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 обвинувачуються в тому, що у серпні 2018 року у невстановлений день за адресою: АДРЕСА_1 , на грунті раптово виниклих неприязних відносин до малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 наніс умисно із значною силою прикладання удар кулаком по голові ОСОБА_3 , після якого загнав останню під ліжко. Надалі ОСОБА_1 , розуміючи, що малолітня ОСОБА_3 перебуває у небезпечному для життя стані, викликаному спричиненими ОСОБА_2 тілесними ушкодженнями, позбавлена можливості вжити заходів самозбереження через малолітство, не викликала службу екстренної медичної допомоги, не доставила дитину до найближчого лікувального закладу, не вжила інших заходів спрямованих на врятування життя малолітній, та поклавши ОСОБА_3 в ліжко, відправилась спати до іншої кімнати. У подальшому виявивши відсутність ознак життя у ОСОБА_3 ОСОБА_2 , маючи намір приховати вчинений злочин, помістив тіло малолітньої всередину мурованої печі у вищевказаному будинку та спалив його. З метою подальшого приховування слідів вчиненого злочину помістив спалені кісткові рештки ОСОБА_3 до поліетиленового пакету та викинув у річку Норинь, яка протікає в с. Листвин Овруцького району Житомирської області.
ОСОБА_3 мала статус дитини з інвалідністю, у зв'язку з чим ОСОБА_2 та ОСОБА_1 набули право на отримання державної соціальної допомоги.
28.04.2018 ОСОБА_2 подав заяву до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про надання йому державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 6 років. ОСОБА_1 , в свою чергу, подала заяву про надання їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До поданих заяв останні долучили довідки про склад сім'ї.
Під час оформлення та подачі зазначених документів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 були ознайомлені про обов'язок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути а отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг.
У подальшому, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , достовірно знаючи факт смерті своєї дитини - ОСОБА_3 , яка наступила у невстановлений день серпня 2018 року, маючи умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, діючи з корисливих мотивів, у порушення Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250, Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 №226/293/169, не повідомили УПСЗН про втрату статусу особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", та про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, приховали про зміни складу родини, що є підставою для припинення виплат державної соціальної допомоги.
У результаті обману ОСОБА_2 за період з серпня 2018 року по травень 2019 року незаконно отримав державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю віком до 18 років на загальну суму 18349 гривень, виплата якої регламентована Законом України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" від 16.11.2000 №2109-111 та Порядком надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 №226/293/196, чим спричинив матеріальну шкоду державним інтересам на вказану суму.
У результаті обману, ОСОБА_1 за період з серпня 2018 року по травень 2019 року незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 24887, 88 гривень, виплата якої регламентована Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-111 та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250.
Умисними діями, що виразилися у заволодінні чужим майном шляхом обману, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 190 КК України.
Вказані обставини підтверджуються копією ухвали Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20.02.2023 у справі №286/3678/19, якою було звільнено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України у зв'язку із закінченням строків давності. Ухвала набрала законної сили 28.02.2023 (а.с. 5-7).
Відповідно до положень ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В мотивувальній частині вказаної ухвали суд зазначив, що цивільний позов у кримінальному провадженні, пред'явлений управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про стягнення 18 349 грн. та 24 887,88 грн. відповідно, по суті не вирішується, а підлягає залишенню без розгляду, що не позбавляє цивільного позивача вирішити свої вимоги в порядку цивільного судочинства.
Листом за №07/1933 від 17.05.2023 управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області було надано відповідь на повідомлення заступника керівника Коростенської окружної прокуратури Віктора МАНЬКІВСЬКОГО у порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було пред'явлено цивільний позов до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про стягнення коштів у сумі 18 349 грн. та 24 887,88 грн., який ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20.02.2023 залишено без розгляду. Тому, не заперечують щодо заявлення Коростенською окружною прокуратурою позову в інтересах управління соціальної політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області, яке є правонаступником управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (а.с. 8-11).
Відповідачем не надано доказів, що нею було повідомлено управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зміну складу сім'ї, відповідно нею неправомірно отримано кошти в розмірі 24 887,88 грн..
За встановлених обставин та визначеного правового врегулювання, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Від сплати судового збору позивача звільнено на підставі п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому відповідно до ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача в дохід держави судовий збір в розмірі 1073,60 гривень.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, що розташоване за адресою: вул. Франка,5 в м. Коростень Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192690), IBAN НОМЕР_2 в Державній казначейській службі України м. Київ, МФО 820172) незаконно отриману державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю віком до 18 років в сумі 24 887,88 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 в дохід держави судовий збір в сумі 1073,60 грн..
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч