справа № 166/1421/23
провадження № 3/166/881/23
ПОСТАНОВА
іменем України
08 грудня 2023 року смт Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні скеровану відділенням поліції №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
встановив :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 759312 від 04.10.2023 ОСОБА_1 04 жовтня 2023 року о 15 год. 30 хв. у магазині "Продовольчі товари", що знаходиться в с. Краска Ковельського району Волинської області, здійснила реалізацію невідомій особі однієї пляшки алкогольного пива "Львівське 1715" без наявної ліцензії та марки акцизного збору, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, про причини неявки не повідомила.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Адміністративно-караним в силу ч. 1 ст. 156 КУпАП є роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до п. 226.6 ст. 226 ПК України маркуванню підлягають усі (крім зазначених у пункті 226.10 цієї статті) алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Згідно з інформацією з офіційного вебсайту підприємства "Carlsberg Ukraine", яке є виробником алкогольного пива "Львівське 1715", вміст спирту останнього становить 4,5 відсотка. Вилучене згідно з протоколом про адміністративне правопорушення алкогольне пиво "Тетерів" та "Свіжий розлив" за даними офіційного вебсайту "Перша приватна броварня" має вміст спирту 8 та 4,8 відсотки відповідно.
Враховуючи вище викладене, а також те, що до протоколу не додано жодного доказу, що реалізоване та вилучене пиво має вміст спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць, суд вважає, що воно не підлягає маркуванню маркою акцизного податку.
Крім того, ОСОБА_1 інкримінується продаж алкогольного пива без наявної ліцензії.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності" від 02.10.2019, внесені зміни в ч. 1 ст. 156 КУпАП, якими виключено з об'єктивної сторони правопорушення роздрібну торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії (якщо необхідність одержання такої ліцензії встановлена законом).
Водночас ч. 1 ст. 164 КУпАП встановлено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Тобто торгівля (оптова, роздрібна, експорт, імпорт) спиртом етиловим, коньячним, плодовим та роздрібна торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами без ліцензії є адміністративно-караним діянням відповдіно до ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Вказане у протоколі про адміністративне правопорушення діяння, а саме здійснення ОСОБА_1 продажу алкогольного пива без відповідної ліцензії, не охоплюється складом ч. 1 ст. 156 КУпАП, а може містити ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
У справах "Малофєєва проти Росії" («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява F 36673/04) та "Карелін проти Росії" («Karelin v. Russia», заява F 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Враховуючи, що дії ОСОБА_1 мають ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а суд позбавлений можливості самостійно перекваліфіковувати дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності з ч. 1 ст. 156 КУпАП на ч. 1 ст. 164 КУпАП, з огляду на те, що матеріали справи не містять доказів вчинення останньою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, суд дійшов висновку, що провадження відносно останньої підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучене алкогольне пиво "Тетерів", "Свіжий розлив" підлягає поверненню ОСОБА_1 на підставі ст. 265 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст. 247, 265, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ухвалив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 759312 від 04.10.2023 12 (дванадцять) пляшок алкогольного пива "Тетерів", об'ємом 1,2 л. кожна; 1 (одну) пляшку алкогольного пива "Свіжий розлив", об'ємом 0,65 л., які зберігаються в магазині "Продовольчі товари", що знаходиться в с. Краска Ковельського району Волинської області, повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М.Свистун