Рішення від 08.12.2023 по справі 278/5415/23

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 278/5415/23

Номер провадження 2-о/292/35/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2023 року смт.Пулини

Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Лотуги В.Ф.

при секретарі судового засідання Володіній В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Пулини цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Житомирі, ІНФОРМАЦІЯ_3 про встановлення факту смерті військовослужбовця під час проходження військової служби під час ведення бойових дій,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Курне, Червоноармійського району, Житомирської області, громадянина України, постійно до мобілізації в Збройні Сили України, проживав за адресою: АДРЕСА_1 , освіта середня спеціальна, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 Збройних Сил України, який загинув поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області, під час проходження військової служби під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.

В обґрунтування заявлених вимог вказала, що до недавнього часу проживала з батьками в с.Павлівка Пулинського району Житомирської області.

17.02.2023 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та після чого змінила прізвище на " ОСОБА_1 ".

Її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 24.02.2022 на військову службу в ЗСУ та загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області.

Тіло ОСОБА_2 неевакуювано через обстріли, а тому судово-медична експертиза не проводилась.

У зв"язку з відсутністю документа, який може бути підставою для державної реєстрації смерті в органах ДРАЦС, відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) відмовив їй в державній реєстрації смерті батька ОСОБА_2 , а тому не може зареєструвати смерть батька та реалізувати свої права.

Встановлення даного факту необхідно для державної реєстрації смерті батька в органах РАЦС, оскільки від цього залежить виникнення її особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі батька та оформлення спадщини після його смерті.

Ухвалою від 04.12.2023 відкрито окреме провадження у справі та призначено судове засідання на 12 год. 15 хв. 08.12.2023.

Заявниця у судове засідання не з"явилася, надала суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з"явилися, про місце та час його проведення належним чином повідомлені, будь-яких заяв від них не надходило.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення.

Судом встановлено та вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.09.2023, виданого повторно, що батьком ОСОБА_5 є ОСОБА_2 (а.с.9).

Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 17.02.2023, дошлюбним прізвищем ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , було " ОСОБА_1 " (а.с.10).

Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи Курненської сільської ради № 48 від 16.02.2022, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.11).

З сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 про зниклих (безвісти) № 6/598 від 17.03.2023, вбачається, що ОСОБА_8 сповіщена про те, що її чоловік заступник командира бойової машини-навідник-оператор механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання службових обов"язків, 25.02.2023 зник безвісти внаслідок мінометно-артилерійського обстрілу біля н.п.Красногорівка Покровського району Донецької області (а.с.13).

Згідно копії витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №50 від 19.09.2023, старшого солдата ОСОБА_2 призначено від 19.02.2023 на посаду заступника командира бойової машини-навідника-оператора ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 (а.с.19).

Відповідно до доповіді по факту зникнення безвісті військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України, н.п.Новоолександрівка Донецька область від 01.03.2023, з 15:20 по 19:15 25.02.2023 під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Красногорівка внаслідок штурмових дій з метою відбиття вогневої позиції " Добрий " загинув наряду з іншими і військовослужбовець - заступник командира бойової машини-навідник-оператор ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 старший солдат ОСОБА_2 (а.с.20-22).

Як вбачається з копії витягу із журналу бойових дій від 11.03.2023, з 15:20 по 19:15 25.02.2023, під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Красногорівка внаслідок штурмових дій з метою відбиття вогневої позиції " Добрий " пропав зв"язок нарядну з іншими і військовослужбовцем - старшим солдатом ОСОБА_2 . Евакуація: тіла не знайдені (а.с.23).

Згідно копій письмових пояснень військовослужбовців ОСОБА_10 та ОСОБА_11 від 04.03.2023, 25 лютого 2023 року, близько 18 год., під час виконання бойового завдання неподалік старшого солдата ОСОБА_2 зірвався один артилерійський снаряд, внаслідок чого останній отримав поранення не сумісні з життям та загинув. Евакуювати тіло ОСОБА_2 не було можливості через потужні обстріли противника (а.с.24-27).

Відповідно до копії акта настання смерті від 04.03.2023, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 18 год., помер ОСОБА_2 за наступних обставин: ІНФОРМАЦІЯ_5 , близько 13:20, під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області, особовому складу ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок штурмових дій з метою відбиття вогневої позиції "Добрий" вдалося вибити противника вогневим ураженням з даної позиції та закріпитися на ній. 25.02.2023, близько 18:00 год., противник розпочав мінометно-артилерійський обстріл по позиції ВОП "Добрий", один із ворожих боєприпасів розірвався неподалік заступника командира бойової машини-навідника-оператора ІНФОРМАЦІЯ_10 військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_2 , внаслідок чого він отримав поранення не сумісні з життям та загинув. Військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_9 військової частини НОМЕР_1 задля збереження життя та здоров"я були змушені відступити на раніше займані позиції. Евакуювати тіло старшого солдата ОСОБА_2 через інтенсивність мінометно-артилерійських обстрілів не вдалося (а.с.16).

З копії акта службового розслідування військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2023, вбачається, що до отримання рішення суду про встановлення факту смерті або лікарського свідоцтва про смерть вважати, що заступник командира бойової машини-навідник-оператор ІНФОРМАЦІЯ_10 військової частини НОМЕР_1 старший солдат ОСОБА_2 , зник безвісти 25.02.2023 близько 17:00 поблизу н.п.Красногорівка Донецької області, під час виконання бойового завдання (а.с. 28-33).

Листом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) № 3239/32/29.23-62 від 10.10.2023, ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки не надано жодного документа, який може бути підставою для державної реєстрації смерті (а.с.12).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 67/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, на території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, термін якого продовжено.

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

У відповідності з частин 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.

Суд вважає, що надані заявницею й досліджені судом докази в достатній мірі підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , що мав місце ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області внаслідок мінометно-артилерійського обстрілу під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області. Відсутність відповідних документів про смерть унеможливлюють, щонайменше зареєструвати смерть захисника України.

Для заявниці встановлення факту смерті батька необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 в органах РАЦС, оскільки від цього залежить виникнення її особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі батька та оформлення спадщини після його смерті.

За таких обставин, оскільки заявниця фактично просить встановити факт смерті батька, який був військовослужбовцем Збройних Сил України та загинув під час проходження військової служби під час ведення бойових дій, що тягне за собою можливі юридичні наслідки, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Житомирі, ІНФОРМАЦІЯ_3 про встановлення факту смерті військовослужбовця під час проходження військової служби під час ведення бойових дій, задовольнити.

Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Курне, Червоноармійського району, Житомирської області, громадянина України, постійно до мобілізації в Збройні Сили України, проживав за адресою: АДРЕСА_1 , освіта середня спеціальна, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 Збройних Сил України, який загинув поблизу населеного пункту Красногорівка Покровського району Донецької області, під час проходження військової служби під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Заінтересовані особи:

1) Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Житомирі, знаходиться за адресою: 10014, майдан Соборний, 1, м.Житомир, Житомирська область, код ЄДРПОУ 42506517.

2) ІНФОРМАЦІЯ_3, знаходиться за адресою: АДРЕСА_4, код ЄДРПОУ НОМЕР_5.

Суддя В. Ф. Лотуга