ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року м. Дніпросправа № 340/4407/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року
у справі № 340/4407/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області
про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У червні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому просив визнати бездіяльність відповідача щодо неврахування позивачу при обчисленні розміру пенсії довідок про заробітну плату, протиправною та зобов'язати здійснити розрахунок пенсії позивача з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої виконавчим комітетом Новокаховської міської ради від 09.11.2021 №13/3565, архівних довідок, виданих Комунальною установою «Трудовий архів м. Нова Каховка» від 18.11.2021 №03-01/Т-1319, 03-01/ Т-1318 та 03-01/Т-1317 та управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 11.11.2021 №5132, з 16 березня 2022 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 340/4407/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно нарахування пенсії позивачу з 16 березня 2022 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати з 16 березня 2022 року пенсію позивачу, врахувавши такі довідки про заробітну плату: виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 09 листопада 2021 року №13/3565; Комунальної установи «Трудовий архів м.Нова Каховка» від 18 листопада 2021 року №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318 і №03-01/Т-1317; Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 11 листопада 2021 року №5132.
Судом зазначено, що відповідач призначив позивачу пенсію за віком з 16 березня 2022 року. Обчислюючи її розмір, відповідач не врахував довідки про заробітну плату: виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 09 листопада 2021 року №13/3565; Комунальної установи «Трудовий архів м.Нова Каховка» від 18 листопада 2021 року №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318 і №03-01/Т-1317; Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 11 листопада 2021 року №5132. Суд вказав, що спірні довідки виданні комунальною установою і органом місцевого самоврядування у період, коли територія, на якій вони розташовані, не була окупованою, а неможливість перевірити правильність складання довідок про заробітну плату не є доказом їх недостовірності. Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно нарахування пенсії позивачу з 16 березня 2022 року.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 340/4407/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що на час розгляду справи Новокаховська територіальна громада включена до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованій територій України від 22.12.2022 №309, а тому забезпечити виконання вимог ст.40 Закону №1058 щодо здійснення перевірки інформації, зазначеної в довідках про заробітну плату, можливості немає. Вважає, що його дії по обчисленню пенсії позивача без врахування довідок №13/3565, №03-01/Т-1319, №03-01/1318, №-03-01/1317, №5132 є правомірними.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із зверненням стосовно розрахунку розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.
В подальшому, у листі від 07.04.2023 року №2734-2251/Т-02/8-2100/23 відповідачем повідомлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 16.03.2022 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Для обчислення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату, видані виконавчим комітетом Новокаховської міської ради від 09.11.2021 №13/3565, архівні довідки, видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Нова Каховка» від 18.11.2021 №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318, №-03-01/Т-1317, управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 11.11.2021 №5132.
На теперішній час Новокаховська територіальна громада включена до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованій територій України від 22.12.2022 №309, а тому забезпечити виконання вимог ст.40 Закону щодо здійснення перевірки інформації, зазначеної в довідках про заробітну плату можливості немає.
З огляну на зазначене, заробітну плату за наданими довідками, можливо буде врахувати для обчислення пенсії після проведеної перевірки.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії довідок про заробітну плату, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
За правилами ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 в редакції на час виникнення спірних правовідносин передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.7 цього Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пп. 3 п.2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 16.03.2022 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із зверненням стосовно розрахунку розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.
В свою чергу, для обчислення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату, видані виконавчим комітетом Новокаховської міської ради від 09.11.2021 №13/3565, архівні довідки, видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Нова Каховка» від 18.11.2021 №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318, №-03-01/Т-1317, управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 11.11.2021 №5132.
Як правильно дослідив суд першої інстанції, вищевказані довідки містять відомості про нарахування і виплату заробітної плати за період з 1986 по 2000 роки певним працедавцем.
Крім того, за формою і змістом вказані довідки №13/3565, №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318, №-03-01/Т-1317, №5132 відповідають вимогам п. 2.10 наведеного вище Порядку № 21-1.
В спірному випадку неврахування відповідачем вказаних довідок про заробітну плату обумовлене тим, що здійснити перевірку інформації, зазначеної в довідках про заробітну плату, можливості немає.
З цього приводу суд апеляційної інстанції, не заперечуючи право відповідача перевіряти обґрунтованість та достовірність довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року, вважає за необхідне зазначити, що відмовляючи позивачу у врахуванні спірних довідок, відповідач не навів жодного обґрунтування як то розбіжність даних, невідповідність записам у трудовій книжці, наявність інших доказів, які б спростовували зміст довідок, тощо.
Суд апеляційної інстанції за фактичних, встановлених у справі обставин, зазначає, що довідки №13/3565, №03-01/Т-1319, №03-01/Т-1318, №-03-01/Т-1317, №5132 повинні бути враховані відповідачем, оскільки неможливість перевірити відомості, зазначені у цих довідках, не є законодавчо встановленою підставою для позбавлення особи права на призначення пенсії за віком.
Підстави вважати надані довідки та відомості, що в них містяться, недостовірними, відповідачем не наведені, із матеріалів справи не вбачаються.
Таким чином, колегія суддів відхиляє доводи скаржника , що його дії по обчисленню пенсії позивача без врахування довідок №13/3565, №03-01/Т-1319, №03-01/1318, №-03-01/1317, №5132 є правомірними.
Суд апеляційної інстанції враховує правовий висновок, що міститься у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17 про те, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Виходячи з викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову. В свою чергу зворотні доводи скаржника свого підтвердження не знайшли.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 340/4407/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко