Справа № 560/17536/23
РІШЕННЯ
іменем України
09 грудня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення від 29.06.2023 №221750002310 щодо відмови у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу", зобов'язати перевести з 26.06.2023 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу" та здійснити нарахування та виплату призначеної пенсії із врахуванням сум заробітної плати, зазначеної у довідках від 20.09.2023 № 22-009.1/2744 та від 21.09.2023 №22-003/2769.
Посилається на те, що перебуває на пенсії, призначеній відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У березні 2023 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», додавши необхідні довідки про складові заробітної плати. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області у задоволенні заяви відмовлено.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на вказану пенсію позивачка не має. Зазначає, що позивачка є інвалідом 2 групи, однак інвалідність встановлена з 01.09.2020, тобто після звільнення її із державної служби.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у відзиві зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-VІ. У переведенні на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу" відмовлено, оскільки Законом України №889-VІІІ "Про державну службу" цей вид пенсії не передбачений.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
26.06.2023 позивач звернулась з заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про переведення її на пенсію по інвалідності державного службовця згідно із Законом №3723-ХІІ, додавши довідки про складові заробітної плати, видані Хмельницьким обласним центром зайнятості.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.06.2023 № 221750002310 позивачці відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, оскільки призначення пенсії по інвалідності цим Законом не передбачено. Про прийняте рішення позивачку проінформовано листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2023.
Крім того, відповідно до наказу від 13.09.2023 №651 на підставі направлення від 18.09.2023 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведена перевірка достовірності та обґрунтованості видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 21.06.2023 №22-003/1954, від 21.06.2023 №22-009.1/1960 на ім'я ОСОБА_1 , виданих Хмельницьким обласним центром зайнятості. За результатами перевірки складено акт про результати перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії від 18.09.2023 № 2200-11021-1/5521. За результатами перевірки зазначених довідок Хмельницьким обласним центром зайнятості головному управлінню направлені нові довідки з вірно зазначеними сумами виплат.
22.09.2023 позивачка звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 20.09.2023 №22-009.1/2744 та від 21.09.2023 №22-003/2769, виданих Хмельницьким обласним центром зайнятості.
Враховуючи те, що заява не відповідала формі додатку №1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1, заяву було розглянуто згідно з Законом України “Про звернення громадян” та надана відповідь листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.10.2023 №13920-13498/Б-03/8-2200/23.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
За змістом частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Частиною 1 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: до досягнення особою 23 років включно 2 роки; від 24 років до досягнення особою 26 років включно 3 роки; від 27 років до досягнення особою 31 року включно 4 роки; для осіб 32 років і старших 5 років.
З аналізу частини дев'ятої статті 37 Закону № 3723-XII можна дійти висновку, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV:
- особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років; або
- особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.
Судом встановлено, що другу групу інвалідності позивачці встановлено 01.09.2020 (довідка МСЕК серії 12 ААВ№ 378665 від 17.03.2021).
Із записів трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 від 24.08.1999 вбачається, що у період, коли їй було встановлено інвалідність, вона працювала на посаді заступника директора начальника відділу надання соціальних послуг Чемеровецької районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості, що станом на той час не була посадою, що відноситься до категорій посад державних службовців.
Стаж державної служби ОСОБА_1 становить 13 років 25 днів (за період роботи в Хмельницькому обласному центрі зайнятості з 07.02.2002 по 01.03.2015.
Суд звертає увагу, що з 02.03.2015 проходження державної служби припинено у зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 № 410-р про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців, та з набранням чинності наказом Міністерства соціальної політики України від 16 грудня 2014 №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості».
Крім того, із заявою про призначення пенсії по інвалідності державного службовця позивачка звернулась 26.06.2023, і безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії вона не обіймала посади державної служби. Інакше кажучи, за призначенням пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ позивач звернулась не безпосередньо після перебування на посадах державного службовця.
З огляду на це, позивач не набула право на призначення цього виду пенсії також і як особа з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців ( якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах)
Враховуючи це, суд вважає, що спірне рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не є протиправним, отже не підлягає скасуванню, тоді як позовні вимоги щодо зобов'язання пенсійного органу перевести позивачку на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а також провести відповідний перерахунок і виплату пенсії, не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 грудня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7,м. Вінниця,Вінницька обл., Вінницький р-н,21028 , код ЄДРПОУ - 13322403) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок