Справа № 560/15343/23
РІШЕННЯ
іменем України
09 грудня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 10.07.2023, зобов'язати призначити та виплачувати пенсію державного службовця із врахуванням довідок про заробітну плату, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 01.12.2010 по 01.12.2020 на посаді голови Скаржинецької сільської ради. Зазначає, що рішенням пенсійного органу йому відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Вважаючи рішення протиправним, позивач звернувся до суду.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області подало відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії та зарахуванні стажу державної служби, оскільки періоди роботи в органах місцевого самоврядування, зокрема на посаді сільського голови, не зараховуються до стажу державної служби.
До участі у справі залучено як другого відповідача головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на призначення пенсії державного службовця позивач не має, оскільки періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 01.12.2010 по 01.12.2020 не зараховуються до стажу державної служби. Вважає, що відмова у задоволенні заяви позивача вчинена відповідно до вимог закону.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
З 01.11.2017 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перебуваючи на обліку головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Згідно з відомостями трудової книжки від 03.01.1976 ОСОБА_1
- 01.12.2010 обраний сільським головою (склав присягу, присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, присвоєно 8 ранг посадової особи);
- 19.11.2015 обраний сільським головою (присвоєно 7 ранг 4 категорії посадової особи місцевого самоврядування, складено присягу посадової особи місцевого самоврядування на сесії);
- 02.12.2020 повноваження припинені.
05.07.2023 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про переведення його на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", додавши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.07.2023 №214 та №215, видані Розсошанською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 10.07.2023 №968200895661 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до посад державної служби, про що повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.07.2023 №2200-0304-8/67872.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюється, серед інших, четверта категорія посад, до якої належать посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.
Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Отже, статтею 14 Закону № 2493 посада, на якій працював позивач - сільський голова, була віднесені до четвертої категорії посад у органах місцевого самоврядування, отже відповідний період роботи зараховується і до стажу державної служби.
Зважаючи на це, період роботи позивача з 01.12.2010 по 01.12.2020 у органах місцевого самоврядування повинен зараховуватись до стажу державної служби. Відповідачі зазначене належними доказами не спростували і протилежне суду не довели.
За змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивачів у таких справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Суд відхиляє викладені у відзиві головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області доводи щодо неможливості врахування заробітної плати, вказаної у наданих позивачем довідках. Оскільки зазначені доводи ніяк не були відображені у спірному рішенні і не були підставою відмови у переведенні позивача на інший вид пенсії та відповідному перерахунку, головне управління не може посилатись на них, заперечуючи відповідне суб'єктивне право пенсіонера.
Надані позивачем довідки про складові заробітної плати відповідають затвердженому зразку, передбаченому постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, жодних обмежень щодо кількісного врахування довідок, або умов, за яких певна довідка може бути застосована лише альтернативно, законодавство не містить. В свою чергу, будь-яких доказів того, що надані позивачем довідки не відповідають вимогам Постанови № 1-3, Порядку № 622 відповідачами не надано.
Враховуючи це, а також те, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 працював у органі місцевого самоврядування на посаді, робота на якій прирівнюється до роботи на посадах відповідної категорії державної служби, і мав станом на 01.05.2016 понад 10 років спеціального стажу ( з урахуванням того, який зараховується за цим рішенням), суд вбачає підстави для зобов'язання відповідача вирішити питання призначення йому пенсії державного службовця згідно з ст. 37 Закону № 3723-XII.
На думку суду, відповідачі не довели правомірності дій та рішення, відтак позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню. З огляду на зазначене, необхідно зобов'язати призначити позивачу пенсію державного службовця згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, здійснити відповідний перерахунок пенсійних виплат з урахуванням раніше одержаних нею коштів. Враховуючи викладене, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 10.07.2023 №968200895661.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період його роботи на посаді голови Скаржинецької сільської ради з 01.12.2010 по 01.12.2020.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до норм Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» з дати звернення за призначеням пенсії, здійснивши перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих Розсошанською сільською радою 03.07.2023 за №214 та №215.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 грудня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7,м. Вінниця,Вінницька обл., Вінницький р-н,21028 , код ЄДРПОУ - 13322403)
Головуючий суддя І.С. Козачок