Рішення від 06.12.2023 по справі 380/21389/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2023 року м. Львівсправа № 380/21389/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні позивачу, ОСОБА_1 , перерахунку основного розміру раніше встановленої пенсії військовослужбовця з 31 липня 2020 року виходячи із грошового забезпечення, визначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок основного розміру та виплату розміру пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) позивачу, ОСОБА_1 , з 31 липня 2020 року з урахуванням 100% суми підвищення розміру пенсії, визначеного на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд про види і розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 20 серпня 2002 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У 2009 році позивача переведено на пенсію за Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про науково-технічну діяльність». З 31 липня 2020 року позивачу повторно призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Виплата основного розміру пенсії позивача здійснюється з 31 липня 2020 року відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 380/419/21, яким зобов'язано відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 липня 2020 року від № 11/244 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року. Однак у вказаній довідці про розмір грошового забезпечення Адміністрація Державної прикордонної служби України не вказала двох видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію та надбавки за службу в умовах режимних обмежень, у зв'язку з чим позивач звернувся з відповідним позовом до суду. Надалі, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 Адміністрація Державної прикордонної служби України 26 липня 2023 року видала довідку № 11/18777-суд із зазначенням у ній вищезгаданих двох видів грошового забезпечення (далі - також оновлена довідка про розмір грошового забезпечення), яку скерувала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, однак отримав відмову. Уважаючи зазначену відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача не мало правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положень четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку та виплати пенсії, зокрема як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та в інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Зазначає, що після скасування в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 Уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, а алгоритм дій державних органів щодо здійснення перерахунків не змінювався. Зауважує, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок пенсії, адже підставою для проведення перерахунку пенсії є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому вже був проведений належний перерахунок пенсії. Відзначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. З наведеного відповідач висновує, що правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд відсутні. Також відповідач зауважує, що вимога позивача стосовно перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням 100% суми підвищення пенсії є передчасною, тому задоволенню також не підлягає.

З огляду на наведене у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, позивач подав відповідь на відзив.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 25 вересня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 з 20 серпня 2002 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач неодноразово здійснював перехід з одного виду пенсії на інший. З 31 липня 2020 року позивачу пенсія призначена за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

08 липня 2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 видала довідку № 11/244 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку він займав перед звільненням, а саме:

- посадовий оклад - 7470,00 грн;

- оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн;

- надбавка за вислугу років (35%) - 3108,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (20%) - 2397,60 грн;

- доплата за науковий ступінь доктора наук (10%) - 747,00 грн;

- премія (25%) - 1867,50 грн;

Всього: 17000,10 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 380/419/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 31.07.2020 з урахуванням при її обчисленні відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від № 11/244 від 08.07.2020 «Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити з 31.07.2020 пенсію ОСОБА_1 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від № 11/244 від 08.07.2020 «Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»», з врахуванням при її обчисленні відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 31 липня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 липня 2020 року № 11/244 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що не заперечується сторонами.

Надалі, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 визнано протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не включення у довідку від 08.07.2020 № 11/244 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, надбавки за кваліфікаційний рівень у розмірі 5% посадового окладу та надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% посадового окладу, що були враховані при призначенні пенсії, для перерахунку пенсії позивачу у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов'язковим зазначенням в довідці основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, у тому числі: посадовий оклад; оклад за військовим званням підполковник; надбавка за вислугу років (35%); надбавка за особливості проходження служби (20%); надбавка за кваліфікаційний рівень (5%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); доплата за науковий ступінь (10%), премія (25%).

На виконання вказаного рішення суду Адміністрація Державної прикордонної служби України 26 липня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» видала довідку № 11/18777-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку він займав перед звільненням, а саме:

- посадовий оклад - 7470,00 грн;

- оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн;

- надбавка за вислугу років (35%) - 3108,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (20%) - 2397,60 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1120,50 грн;

- надбавка за кваліфікацію (5%) - 373,50 грн;

- доплата за науковий ступінь доктора наук (10%) - 747,00 грн;

- премія (25%) - 1867,50 грн;

Всього: 18494,10 грн.

Зазначену довідку Адміністрація державної прикордонної служби України листом від 27 липня 2023 року № 11/36198/23-Вих «Про виконання рішення суду стосовно ОСОБА_1 » скерувала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

09 серпня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 23 серпня 2023 року позивача повідомлено про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з огляду на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їх заявою та згідно з долученими документами про грошове забезпечення.

Уважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та невиплати пенсії з 31 липня 2020 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із частинами першою-четвертою якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року видав Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

За змістом частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

На підставі приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Отже, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує із матеріалів справи, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 Адміністрація Державної прикордонної служби України 26 липня 2023 року видала довідку № 11/18777-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку він займав перед звільненням. Зазначену довідку Адміністрація державної прикордонної служби України листом від 27 липня 2023 року № 11/36198/23-Вих «Про виконання рішення суду стосовно ОСОБА_1 » скерувала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Факту отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідач не заперечує.

За таких обставин суд доходить висновку про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку про розмір грошового забезпечення, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своєї бездіяльності щодо непроведення перерахунку та невиплати пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд уважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

Посилання відповідача на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/213/22 жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено, а відтак відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача, суд оцінює критично, оскільки обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі документів, що дають право на подальше підвищення пенсії, встановлений статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та не потребує додаткового ухвалення судом рішення про його проведення.

Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та невиплати позивачу з 31 липня 2020 року пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Тож з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 31 липня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовної вимоги про проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, то така задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною. Відповідач ще не проводив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, тому наразі відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку пенсії будуть порушені відповідачем. Судовому ж захисту відповідно до статті 5 КАС України підлягають лише порушені права особи, а не ті, порушення яких можливо/імовірно матиме місце у майбутньому.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

За змістом правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає, виходячи з кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.

Тож поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 1073,60 грн.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 31 липня 2020 року пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 31 липня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 липня 2023 року № 11/18777-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073,60 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 06 грудня 2023 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна