КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2023 року місто Київ справа №320/45863/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Трейд Граніт Інвест»
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальність «Трейд Граніт Інвест» (далі - позивач, ТОВ «Трейд Граніт Інвест») з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства оборони України щодо відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест», яке оформлене протоколом №2/163/8 від 05.12.2023 за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а;
- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про визнання ТОВ «Трейд Граніт Інвест» переможцем та оприлюднити намір укласти договір за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено судді Білоноженко М.А. 08.12.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду на 08.12.2023 о 18:30.
Також, вказаною ухвалою витребувано від відповідача повний текст протоколу №2/158/7 від 04.12.2023 про відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест» у процедурі закупівлі за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-a та копії усіх документів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 02.11.2023 Міністерством оборони України було оприлюднено Оголошення про проведення спрощеної закупівлі: на спрощену закупівлю продуктів харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік (далі - Оголошення), із ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а. Очікувана вартість - 289 680 283,62 грн. ДК 021:2015:15890000-3: Продукти харчування та сушені продукти різні. Позивач стверджує, що 13.11.2023, за наслідками проведення електронного аукціону, електронною системою закупівель визначено найбільш економічно вигідні пропозиції, а пропозицію ТОВ «Трейд Граніт Інвест» було відхилено та прийнято рішення, яке оформлене Протоколом №2/158/7 від 04.12.2023.
Як вказав позивач, за усною інформацією контактної особи, що вказана на сторінці процедури спрощеної закупівли, причиною відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест» є пункт 15 Оголошення, а саме те, що учасник вже має 10 намірів на укладання договорів за результатами інших процедур закупівель, а оскаржуване рішення прийнято на підставі пп. 1 п. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивачем наголошено, що ним завантажено до системи Прозоро у спрощеній процедурі закупівлі всі необхідні документи, які вимагав Замовник, а тому його пропозиція в повній мірі відповідала вимогам Оголошення. Окрім того, позивач вказав, що він, як учасник спрощеної закупівлі, наділений правом вибору переможних закупівель, але не більше десяти, оскільки, якщо Замовник відхиляє пропозицію учасника на стадії визначення переможця, то учасник втрачає можливість на добровільний вибір укладання 10 договорів. Таким чином, позивач переконаний, що Замовник (Міністерство оборони України) не повинен був відхиляти пропозицію ТОВ «Трейд Граніт Інвест», яка відповідає вимогам Оголошення, на підставі того, що у ТОВ «Трейд Граніт Інвест» наявні економічно вигідні пропозиції у більш ніж десяти закупівлях, оскільки саме учасник (ТОВ «Трейд Граніт Інвест»), в силу положень пункту 15 Оголошення, має право обирати переможні закупівлі, але не більше десяти.
Перед початком судового засідання на електронну адресу відповідачем подано повний текст протоколу №2/158/7 від 04.12.2023 про відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест» у процедурі закупівлі за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-a та копії повідомлень про намір укласти договір про закупівлю за ідентифікаторами: UA-2023-11-02-011463-a; UA-2023-11-02-007540-a; UA-2023-11-01-013893-a; UA-2023-11-02-012314-a; UA-2023-11-01-013978-a; UA-2023-11-01-013950-a; UA-2023-11-01-013973-a; UA-2023-11-01-013968-a; UA-2023-11-02-005566-a; UA-2023-11-02-006824-a.
Під час розгляду даної справи, представниками відповідача проти позову заперечувалося, наголошено на правомірності оскаржуваного рішення, оскільки воно прийнято на виконання вимог пункту 15 оголошення, відповідає вимогам оголошення, а підстави для задоволення позову - відсутні.
Під час розгляду даної справи в судовому засіданні 08.12.2023 судом було заслухано пояснення представників сторін в повному обсязі. Після завершення судового засідання, 08.12.2023 представниками сторін було подано заяви про подальший розгляд даної справи без участі представників сторін (долучені до матеріалів справи).
Враховуючи надходження вищевказаного клопотання, беручи до уваги приписи частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд даної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що в прохальній частині позовної заяви позивачем зазначено рішення від 05.12.2023 №2/163/8, проте, виходячи з аналізу обгрунтувань позовних вимог та долучених до матеріалів справи доказів, предметом рогляду/дослідження є саме рішення Міністерства оборони України щодо відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест», яке оформлене протоколом №2/158/7 від 04.12.2023.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно дослідивши докази у даній справі, судом встановлено наступне.
Міністерством оборони України 02.11.2023 оприлюднено Оголошення про проведення спрощеної закупівлі: на спрощену закупівлю продуктів харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік, із ідентифікатором № UA-2023-11-02-010112-а. Очікувана вартість - 289 680 283,62 грн. ДК 021:2015:15890000-3: Продукти харчування та сушені продукти різні.
Як вбачається з відомостей з офіційного веб-сайту Prozorro (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-11-02-010112-a) документи були подані наступними учасниками: ТОВ «Агропродпром-Сервіс», ТОВ «Гранд Консалт», ТОВ «Трейд Полтава», ТОВ «Трейд Гранд Інвест», ТОВ «Атомсервіс», ТОВ «Манускрипт», ТОВ «Міт Пром».
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2023-11-02-010112-а пропозиція ТОВ «Трейд Гранд Інвест» не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Рішенням від 04.12.2023, оформленим протоколом засідання Колегіального органу Міністерства оборони України - комісії Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель за напрямком тилового забезпечення за №2/158/7, відповідно до вимог п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» відхилено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Граніт Інвест» щодо закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), які дислокуються у Львівській області, у зв'язку з тим, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі (далі - оскаржуване рішення, протокол).
Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначає Закон України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-IX (далі - Закон №808), метою якого є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель (далі - Закон № 808).
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону № 808 оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Частиною 1 ст. 3 Закону № 808 регламентовано, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель, зокрема спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону № 808).
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, ст. 23 розділу II і розділом III Закону № 808 (ч. 4 ст. 16 Закону № 808).
Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 808 спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, встановлених ст. 23 та розділами I, III цього Закону (ч. 2 ст. 24 Закону № 808).
11.11.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану”, п. 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно з п. 1 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Пунктом 8 Особливостей встановлено, що під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої ст. 30 Закону України “Про оборонні закупівлі”.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України “Про публічні закупівлі” від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922).
Так, відповідно до ст. 1 Закону № 922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у п. 1 і 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно з ч. 1-2 ст. 3 Закону № 922 цей Закон застосовується:
1) до замовників, визначених п. 1-3 ч. 1 ст. 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
2) до замовників, визначених п. 4 ч. 1 ст. 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень;
3) до замовників, визначених ч. 1 ст. 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин другої, третьої і сьомої цієї статті.
Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 9 ст. 3 Закону № 922 встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
З наведеного вбачається, що Закон № 808 визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон № 922 установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону № 922 спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до ст. 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до ст. 19 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону № 922 в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до ст. 10 цього Закону, обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Між тим, в силу вимог ч. 1 ст. 17 Закону № 808 державний замовник обирає один або декілька серед таких критеріїв оцінки пропозицій учасників процедур закупівель: 1) ціна; 2) ціна разом з іншими критеріями оцінки (питома вага ціни у складі критерію не може бути нижчою 60 відсотків), зокрема: умови оплати; строк виконання; рівень забезпечення життєвого циклу (гарантійне та сервісне обслуговування, утилізація тощо); локалізація виробництва (питома вага цього критерію не може бути нижчою 25 відсотків); 3) вартість життєвого циклу.
Згідно із ч. 1 ст. 22 Закону № 808 державний замовник вимагає від учасників закупівель, визначених п. 2, 3 ч. 1 ст. 16 цього Закону, подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність одному або декільком кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі".
У свою чергу, ст. 16 Закону № 922 встановлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.
У разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації.
При цьому, положеннями ч. 2-4 ст. 22 Закону № 808 передбачено, що державний замовник може встановити такі додаткові кваліфікаційні критерії: 1) наявність учасника відбору в Реєстрі; 2) відповідність вимогам державного замовника щодо захисту інформації, визначеним ст. 34 цього Закону; 3) підтвердження учасником відбору можливості виконати вимоги до державного гарантування якості та безпечності поставок товарів, робіт і послуг оборонного призначення відповідно до статей 36 та 39 цього Закону; 4) вимоги щодо систем менеджменту у відповідних сферах діяльності (менеджмент якості, екологічний менеджмент, менеджмент харчової безпеки, менеджмент інформаційної безпеки тощо) з обов'язковим посиланням на відповідні міжнародні та/або європейські стандарти та/або їх національні еквіваленти.
При встановленні державним замовником вимог щодо державного гарантування якості на основі вимог відповідних міжнародних та/або європейських стандартів та/або їх національних еквівалентів підтвердження відповідності учасників відбору такому критерію здійснюється шляхом надання учасником відбору сертифіката відповідності від уповноваженого органу з державного гарантування якості.
Відповідність кваліфікаційним критеріям (договірним вимогам) щодо систем менеджменту підтверджується учасниками відбору шляхом надання чинних сертифікатів відповідності, виданих незалежними вітчизняними або іноземними органами чи організаціями з оцінки відповідності, які акредитовані національним органом України з акредитації або іноземним органом з акредитації, який є стороною багатосторонньої угоди про визнання Міжнародного форуму з акредитації та/або Європейської кооперації з акредитації, відповідно до стандарту ISO/IEC 17021 або ДСТУ ISO/IEC 17021, або, у разі встановлення вимог до державного гарантування якості, - спеціально уповноваженими органами з державного гарантування якості (у тому числі іноземними).
Державний замовник може обрати один або декілька критеріїв оцінки, визначених ст. 17 цього Закону (ч. 7 ст. 25 Закону № 808).
Згідно із ч. 13-16 ст. 25 Закону № 808 електронна система закупівель автоматично призначає час і дату проведення аукціону.
Ранжування всіх поданих учасниками відбору цін/приведених цін здійснюється в електронній системі закупівель автоматично, від найвищої запропонованої ціни/приведеної ціни до найнижчої, та оприлюднюється автоматично під час аукціону.
Під час проведення аукціону розкривається лише інформація про ціни/приведені ціни, запропоновані учасниками відбору, та їхні позиції в рейтинговій таблиці. Інформація про учасників відбору автоматично оприлюднюється електронною системою закупівель одразу після завершення аукціону.
Ціна, подана учасником відбору за результатами відбору, є остаточною. Учасник відбору, цінова пропозиція якого визнана електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, може зменшити її лише після оприлюднення протоколу про недоліки.
Державний замовник протягом трьох робочих днів з дня завершення аукціону розглядає цінову пропозицію учасника відбору, визнану електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, та інші документи і протягом одного робочого дня оприлюднює протокол з недоліками, виявленими під час розгляду цінової пропозиції.
За результатами розгляду цінових пропозицій у порядку, визначеному цією частиною, за умови відсутності будь-яких недоліків, державний замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю та оприлюднює його протягом одного робочого дня після прийняття рішення.
Частиною 2 ст. 26 Закону № 808 визначено, що у разі виявлення державним замовником невідповідності документів учасника відбору встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах (крім випадку відсутності забезпечення цінової пропозиції) шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту повідомлення учасника відбору про виявлені недоліки.
При цьому, п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону №922 встановлено, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Як вбачається з матеріалів справи, в пункті ІІ оскаржуваного рішення вказано наступне:
«За результатами розгляду та обговорення Комісією Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель за напрямком тилового забезпечення наданих пропозицій та сканованих документів розміщених в електронному вигляді на електронних майданчиках на предмет їх відповідності вимогам оголошення про проведення спрощеної закупівлі, відповідності учасника ТОВ «Трейд Граніт Інвест» кваліфікаційним та іншим вимогам замовника зроблено висновок: ТОВ «Трейд Граніт Інвест» у складі пропозиції надано документи в електронному вигляді, що були визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, проте відповідно до пункту 15 Оголошення, та у зв'язку з тим, що ТОВ «Трейд Граніт Інвест» вже є переможцем в десяти закупівлях, Замовник залишає за собою право відхилити пропозицію такого учасника спрощеної закупівлі у разі, якщо пропозиція такого учасника буде найбільш економічно вигідною більше ніж в десяти закупівлях.
Наведене стало підставою для відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест» щодо закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), які дислокуються у Львівській області у зв'язку з тим, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі відповідно до рішення у формі протоколу від 04.12.2023 №2/158/7.
Проте, пунктом 15 Оголошення Продукти харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік) (розділ «Інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі») визначено, що з метою уникнення зриву постачання продуктів харчування для потреб Збройних сил України та недопущення зниження обороноздатності країни під час дії правового режиму воєнного стану, з одним учасником (переможцем) та/або пов'язаною з ним особою у розумінні Закону України “Про публічні закупівлі” за результатом проведених спрощених закупівель продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік) (тридцяти) не може бути укладено більше ніж десять договорів. Замовник залишає за собою право відхилити пропозицію такого учасника спрощеної закупівлі у разі, якщо пропозиція такого учасника буде найбільш економічно вигідною більше ніж в десяти закупівлях. Такий учасник має право вибору переможних закупівель, але не більше десяти.
Однак, приймаючи оскаржуване рішення щодо відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест», яке оформлене протоколом від 04.12.2023 №2/158/7, відповідачем було не враховано усі вимоги пункту 15 Оголошення, зокрема, приймаючи оскаржуване рішення, відповідачем проігноровано кінець пункту 15 Оголошення, а саме речення: «Такий учасник має право вибору переможних закупівель, але не більше десяти», що свідчить на користь висновку про не врахування всіх підстав, передбачених вказаним пунктом.
Враховуючи те, що пункт 15 оголошення містить речення: «Такий учасник має право вибору переможних закупівель, але не більше десяти», суд доходить висновку про те, що при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідачем здійснено тлумачення пункту 15 на власний розсуд та не в повному обсязі.
Таким чином, при пийнятті рішення Міністерства оборони України щодо відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест», яке оформлене протоколом №2/158/7 від 04.12.2023 за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а, не враховано всього змісту пункту 15 оголошення, що ставить його об'єктивність під сумнів, у зв'язку з чим, суд доходить висновку про наявність підстав для його скасування.
Крім того, обставини, на які посилається представник відповідача, як на підставу для відмови в задоволенні позову, посилаючись на рішення Київського окружного адміністративного суду у справі за №320/44795/23, зазначаючи, що у разі набрання ним законної сили, процедура закупівлі за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а буде скасована, суд відхиляє, оскільки виконання рішення у адміністративний справі №320/44795/23, не стосується предмету даного позову. Натомість, суд зазначає, що предметом даного позу є вимоги щодо встановлення правомірності рішення відповідача, оформлене протоколом 2/158/7 від 04.12.2023, у зв'яку з чим наслідки виконання рішення суду у справі №320/44795/23, у разі набрання ним законної сили, оскільки наслідки виконання рішення суду у іншій адміністративній справі, не можуть бути покладені в основу правомірності оскаржуваного рішення.
Також, зазначаючи про підстави відмови в позові, представником відповідача вказано, що в учасника закупівлі є вибір дозантажувати чи не дозавантажувати документи, які учаснику пропонується дозавантажити в пункті 2 резолютивної частини протоколу, і, дозавантаживши такі документи, учасник підтверджує свій намір укласти договір за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), вказаний у протоколі. Проте, суд критично сприймає таке твердження представника відповідача, оскільки: зазначена обставина не передбачена умовами оголошення, в умовах оголошення не міститься, а імперативна вказівка з цього приводу в оголошенні - відсутня.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Міністерства оборони України прийняти рішення про визнання ТОВ «Трейд Граніт Інвест» переможцем та оприлюднити намір укласти договір за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а, суд зазначає наступне.
Згідно з Рекомендаціями R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційним повноваженням за правовою сутністю є таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законодавством, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд, розглядаючи адміністративну справу по суті, не може перебирати на себе повноваження суб'єкта владних повноважень щодо реалізації покладених на нього завдань.
Таким чином, суд вважає, що питання щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про визнання ТОВ «Трейд Граніт Інвест» переможцем та оприлюднити намір укласти договір за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а, належить до дискреційних повноважень відповідача, які не може перебирати на себе суд, а тому така позовна вимога задоволенню не підлягає.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача - Міністерства оборони України повторно розглянути пропозицію ТОВ «Трейд Граніт Інвест» за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Беручи до уваги наведене, проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Частиною 3 ст. 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Трейд Граніт Інвест» під час звернення до суду було сплачено судовий збір згідно платіжної інструкції від 07.12.2023 №433 у розмірі 8052,00 грн.
Враховуючи те, що позовні вимоги ТОВ «Трейд Граніт Інвест» задоволено частково, суд дійшов висновку, що сплачена сума судового збору у розмірі 4026,00 грн (50%) підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Граніт Інвест» до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом 04.12.2023 №2/158/7, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства оборони України щодо відхилення пропозиції ТОВ «Трейд Граніт Інвест», оформлене протоколом №2/158/7 від 04.12.2023 за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути пропозицію ТОВ «Трейд Граніт Інвест» за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000- 3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором №UA-2023-11-02-010112-а та прийняти рішення за результатами розгляду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ТОВ «Трейд Граніт Інвест» (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 172, оф. 1405, код ЄДРПОУ 44638778) судові витрати у сумі 4026 (чотири тисячі двадцять шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня їх проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.