ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 рокуЛьвівСправа № 380/17479/21 пров. № А/857/20464/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий-суддя Довга О.І.,
суддя Глушко І.В.,
суддя Запотічний І.І.
секретар судового засідання Василюк В.Б.
за участю представників:
апелянта Кожан А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року (головуючий суддя Грень Н.М., м.Львів) у справі № 380/17479/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування запису та наказу, зобов'язання утриматись від вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
12.10.2021 позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просив: визнати протиправним та скасувати запис «в інтервалі глибин 400-650 м», що зроблений Державною службою геології та надр України у графі «Обмеження щодо глибини використання (у разі потреби)» виданому Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» Спеціальному дозволі на користування надрами №6562 від 16.09.2021 року; визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №539 від 21.07.2021 року «Про затвердження переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон» в частині включення до Переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів (додаток №1 до наказу Держгеонадр від 21.07.2021 №539) Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища); зобов'язати Державну службу геології та надр України утриматися від вчинення дій з видачі Спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища).
Позов обгрунтовує тим, що починаючи з 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» намагається отримати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (горизонти НД-2-НД-5) на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 року, без проведення аукціону. З цією метою Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» подало Державній службі геології та надр України заяву та пакет документів, що передбачені Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 року. Перед поданням вказаних документів Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» здійснило оцінку запасів покладів Тинівського газового родовища на горизонтах НД-2, НД-3, НД-4, НД-5, що підтверджується протоколом ДКЗ України №3233 від 04.09.2014 року, а вказаний протокол Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» надало Державній службі геології та надр України разом із заявою на видачу спеціального дозволу. Вказує, що Державна служба геології та надр України починаючи з 2014 року чинила систематичні і незаконні дії, спрямовані на відмову у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища. Звертає увагу, що 16.03.2021 року Державна служба геології та надр України видала наказ №94 «Про надання спеціального дозволу на користування надрами», яким вирішила надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5), розташованого в межах Львівської області, строком дії 20 років. Однак, пізніше, Державна служба геології та надр України видала наказ №539 від 21.07.2021 року «Про затвердження переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон», яким ділянку надр Тинівського родовище (в інтервалах глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмежень по глибині (за виключенням Грушівського родовища) включила до Переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів, та виставила цю ділянку надр на аукціон. Зазначає, що частина виставленої на аукціон ділянки надр Тинівського родовища на глибинах 650 - 1667 м накладається з ділянкою надр Тинівського родовища, на яку претендувало Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1», а тому, коли нарешті Державна служба геології та надр України видала Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» Спеціальний дозвіл на користування надрами №6562 від 16.09.2021 року на ділянку надр Тинівського родовища у межах горизонтів НД-2-НД-5, то обмежила її глибинами 400-650 м. Крім того, вказує, що на сайті Державного підприємства «Прозорро.Продажі» за адресою: https://prozorro.sale/auction/SUE001-UА-20210722-40348 розміщено оголошення щодо лоту №SUE001-UA-20210722-40348, яким є Спеціальний дозвіл на користування надрами - Тинівське родовище (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища) - лот №SUE001-UА-20210722-40348.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано запис «в інтервалі глибин 400-650 м», що зроблений Державною службою геології та надр України у графі «Обмеження щодо глибини використання (у разі потреби)» виданому Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» Спеціальному дозволі на користування надрами №6562 від 16.09.2021 року. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України №539 від 21.07.2021 року «Про затвердження переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон» в частині включення до Переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів (додаток №1 до наказу Держгеонадр від 21.07.2021 №539) Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища). Зобов'язано Державну службу геології та надр України утриматися від вчинення дій з видачі Спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища).
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, особа, яка не брала участі у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ», але зазначає що рішенням Львівського окружного адміністративного суду № 380/17479/21порушено права та охоронювані інтереси Товариства, подало апеляційну скаргу. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що про існування даного спору апелянт дізнався в судовому засіданні по іншій справі - №380/24494/21 лише 23.02.2022 року та листом 04.05.2022 року звернулось до Державної служби геології та надр України з метою отримання судового рішення. Копію одержано 20.05.2022 року. Апелянт вважає, що вказаний спір стосується правовідносин щодо того самого об'єкту, а саме - процедури проведення електронного аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами - спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища) та оформлення його результатів, які вже відбулися, станом на дату прийняття оскаржуваного рішення, оскільки за результатом проведення вказаного вище аукціону, протоколом від 07.12.2021 року, переможцем визнано ТОВ «ГОРИЗОНТИ». Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ» вказує, що суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам щодо глибин здійснення розвідки запасів родовища. Згідно з п.3.8.6. Протоколу комісії ДКЗ, комісією постановлено провести межі Спеціального дозволу на користування надрами до контурів продуктивних покладів горизонтів НД-2-НД-5 Тинівського газового родовища, які відповідають межам глибин 400-650 м. Звертає увагу на те, що аукціон проведено у відповідності до законодавства, ТОВ «ГОРИЗОНТИ» дотримано всіх вимог, а судом не співставлено визначення понять «горизонти НД-2-НД-5»з фактичними глибинами, на яких проводилась розвідка та затвердження запасів позивача та не враховано висновки, наведені у протоколі ДКЗ щодо їх фактичної глибини.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що на момент закінчення строку вступу у справі третьої особи, ні в учасників справи, ні в суду першої інстанції жодної інформації про те, що будуть зачіпатися інтереси такої особи не було. Звертає увагу на те, що аукціон відбувся 07.12.2021 року, а позов ТзОВ «Нафтогазрембуд-1» поданий 12.10.2021 року. Покликається на ч.1ст.293 КАС України та зазначає, що ТОВ «ГОРИЗОНТИ» немає права на оскарження судового рішення. Звертає увагу суду на те, що оцінці підлягають не родовища нафти і газу, а запаси такого родовища. Протоколом ДКЗ №3233 від 04.09.2014 року затверджено запаси вільного газу в горизонтах НД-2-НД-5 без встановлення будь - яких обмежень щодо глибин. Перфорація в інтервалах глибин залягання продуктивних горизонтів у свердловинах 1-Тн,5 - Тн, 6-Тн та 10-Тн є лише інструментом дослідження ділянки надр. Зазначення глибин у Протоколі ДКЗ має лише довідкове значення. Зазначає, що у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.05.2022 року за апеляційної скаргою Державної служби геології та надр України надано оцінку змісту Протоколу ДКЗ і вказано його безпідставність так як глибини відсутні в його резолютивній частині. Повторно цю обставину суд не вправі досліджувати. Зазначає, що формальне дотримання порядку проведення аукціону не знівельовує того, що такий мав проводитись в ділянці НД-2-НД-5. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Позиція ж відповідача зводиться до того, що в самому рішенні суду висвітленні аргументи позивача в односторонньому порядку, що є порушенням застосування норм Кодексу адміністративного судочинства України. Вказує, що суд першої інстанції не дослідив та не надав правової оцінки обставині, що в Протоколі ДКЗ від 04.09.2014 року, наданого позивачем, на сторінці 2 та в резолютивній частині зазначено, що встановлені затвердження запасів, стосувались газоносної ділянки покладів НД 2-5 Тинівського родовища, а геологорозвідувальні роботи являють собою газові поклади у відкладах нижньодашавської підсвітки сарматського ярусу неогену (гор. НД-2, НД-3, НД-4, НД- 5) в інтервалі глибин 402-645 м. Відповідач на виконання, в тому числі рішення суду, та Порядку № 615 видав спеціальний дозвіл на користування надрами саме на ту ділянку, геологічне вивчення якої проведено позивачем. Таким чином, у ТзОВ «Нафтогазрембуд-1» є спеціальний дозвіл на користування надрами № 6562 від 16.09.2021 року в інтервалі глибин 400-650м за виключенням Грушівського родовища з метою видобування газу природного.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ» в судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги.
29.11.2023 представником позивача, через Підсистему «Електронний суд», надіслано до суду клопотання про відкладення розгляду справу на іншу дату. Клопотання обгрунтоване тим, що за станом власного здоров'я представник позивача П'ятковський А.П. не зможе взяти участі у судовому засіданні Восьмого апеляційного адміністративного суду, призначеному на 30.11.2023 року на 09:30 год.
Колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення вищезазначеного клопотання, оскільки жодних доказів (медичні довідки, листок непрацездатності тощо) на підтвердження вказаної обставини до суду представник позивача не надав.
Крім цього, колегія суддів вважає за можливе провести розгляд даної справи за відсутності представника позивача, оскільки в попередньому судовому засіданні, представник Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» надавав пояснення по суті спору, відтак неявка в судове засідання представника не є перешкодою для розгляду справи.
Також, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність в судовому засіданні учасників справи (їх представників), а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Разом з тим, судовою колегією враховується, що обов'язковою участь у судовому засіданні учасників справи не визнавалася.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з огляду на наступні підстави.
Судом встановлені наступні обставини.
25.11.2014 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою та пакетом необхідних документів для видачі спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища.
У заяві від 25.11.2014 наявне прохання ТОВ «Нафтогазрембуд-1» до Державної служби геології та надр України про видачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі, яке розташоване на території Дрогобицького району Львівської області, терміном 20 років, а сама заява обґрунтована підпунктами 1 та 8 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011.
У заяві від 25.11.2014 також наведена характеристика об'єкту (родовища): Тинівське родовище розташоване в Дрогобицькому районі Львівської області між селами Грушів і Чайковичі. В тектонічному відношенні площа знаходиться в північно-західній частині Зовнішньої зони Передкарпатського прогину між Краковецьким і Судововишнянським розломами (Бонівський блок) та частково перекрита Самбірським покровом. Сейсморозвідувальні роботи проводились ЗУГРЕ в 1980-1981 роках, на основі яких склалися проекти пошуків та розвідки. Структура виявлена і підготовлена до пошукового буріння в 1993 році. Об'єктом геологічного вивчення по відбиваючому горизонту «ГА» (тираська світа) є монокліналь, яка обмежена поперечними і повздовжніми порушенням з ерозійним врізом в районі параметричної свердловини № 1-Волощанська, розмірами 8,0х1,0 км по ізогіпсі-1650 м і амплітудою 120 м. Брахіантиклінальна складка по горизонтах НД-2-НД-5 має розміри 4,75х1,75 км і амплітуду 50 м. Перспективи нафтогазоносності пов'язуються з відкладами сармату, карпатію і юри. На площі були пробурені свердловини №1 - Волощанська, № 1, 2, 4-, (5, 6, 10- за інвестиційні кошти) Тинівські. Відкрито поклади газу в горизонтах НД-12 (св. № 4 -Тинівська), НД-2-НД-5 в свердловинах № 1 і 5-Тинівська, НД-13 в свердловині №2. В 1994 році було відкрито газове родовище свердловиною №-1. Початкові дебіти газу з горизонтів НД-2-НД-5 становлять 14-50 тис.м3/доб. На площі планується пробурити свердловину № 3-Тинів. Загальні запаси газу по родовищу за категорією С1 складають - 45,0 млн.м3, за категорією С2 складають - 44,0 млн.м3. Ресурси газу по категорії С3 становлять - 5,0 млн.м3. Просторові межі ділянки надр наведені в ситуаційному плані.
Разом із заявою від 25.11.2014 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» подало Державній службі геології та надр України пакет необхідних документів, сформований згідно Додатку 1 до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, а саме: пояснювальну записку; характеристику ділянки надр; програму робіт на видобування; каталог географічних координат; графічні додатки, які включають в себе оглядову карту ділянки, ситуаційний план, план підрахунку запасів, структурну карту, геологічні розрізи; копію протоколу ДКЗ України; погодження: Держгірпромнагляду України, Мінприроди України та Львівської обласної ради.
За результатами розгляду заяви ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014 про видачу спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища, Державна служба геології та надр України листом №1980/13/12-15 від 17.02.2015 відмовила Товариству у видачі спеціального дозволу на користування надрами. Вказану відмову ТОВ «Нафтогазрембуд-1» оскаржило в судовому порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 у справі №826/1981/15, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2016, визнано протиправними дії Держгеонадра щодо відмови ТОВ «Нафтогазрембуд-1» у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами розгляду заяви ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014 та зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути цю заяву.
Зазначеною постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 у справі №826/1981/15 також встановлено, що 25.11.2014 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» звернулось із заявою № 25/11/14-1 до Державної служби геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища з метою видобування вуглеводнів, відповідно до підпункту 1 та 8 пункту 8 Порядку № 615. Разом із заявою ТОВ «Нафтогазрембуд-1» подало пакет документів відповідно із Додатком 1 до Порядку № 615.
01.12.2014 Державною службою геології та надр України прийнято та зареєстровано, за № 15547, заяву ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014, що підтверджується відповідною відміткою.
26.01.2016 ТОВ «Нафтогазрембуд-1», листом №26/01-1 від 26.01.2016, повторно направлено заяву 25.11.2014 до Державної служби геології та надр України для отримання спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Листом Державної служби геології та надр України №5094/13/12-16 від 30.03.2016 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» повторно відмовлено у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області. Вказану відмову ТОВ «Нафтогазрембуд-1» оскаржило в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.06.2017 та постановою Верховного Суду від 25.05.2018, визнано протиправним та скасовано рішення Держгеонадр, яке оформлено листом №5094/13/12-16 від 30.03.2016, про відмову у наданні ТОВ «Нафтогазрембуд-1» спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014; зобов'язано Держгеонадра видати ТОВ «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.
Зазначеною постановою Окружного адміністративного суд міста Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16 встановлено, що матеріалами справи підтверджується надання позивачем разом із заявою № 26/01-1 від 26.01.2016 необхідних документів, а саме: пояснювальної записки; характеристики ділянки надр; програми робіт на видобування; каталогу географічних координат; графічних додатків, які включають в себе оглядову карту ділянки, ситуаційний план, план підрахунку запасів, структурну карту, геологічні розрізи; копії протоколу ДКЗ України; погоджень: Держгірпромнагляду України, Мінприроди України та Львівської обласної ради; постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 у справі №826/1981/15.
До заяв ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014 та від 26.01.2016 додано Каталог географічних координат точок Тинівське родовище, План підрахунку запасів газу Тинівського родовища, Ситуаційний план Тинівське родовище які визначають, що площа родовища становить 58,63 км2, а також протокол засідання колегії Державної комісії України по захисту корисних копалин при Державній службі геології та надр України №3233 від 04.09.2014.
У пояснювальній записці ТОВ «Нафтогазрембуд-1» зазначено, що у вересні 2014 року проведена геолого-економічна оцінка запасів газу горизонтів НД-2-НД5 Тинівського газового родовища, згідно якої загальні запаси газу по родовищу за категорією С1 складають 45,0 млн.м3, за категорією С2 складають 44,0 млн. м3, ресурси по категорії С3 становлять 5,0 млн. м3; у зв'язку із завершенням дослідно-промислової розробки родовища можна зробити висновок, Тинівське газове родовище підготовлене до промислової розробки, а тому доцільно оформити спеціальний дозвіл (ліцензію) на видобування вуглеводнів (промислову розробку).
З протоколу засідання колегії Державної комісії України по захисту корисних копалин при Державній службі геології та надр України №3233 від 04.09.2014 вбачається, що Державною комісією України по захисту корисних копалин розглядались матеріали геолого-економічної оцінки запасів покладів горизонтів НД-2-НД-5 Тинівського газового родовища Львівської області, поданих оператором Договору № 147 про спільну діяльність від 25.11.2011 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» відповідно до «Додаткової угоди № 01/11 від 30.11.2011» з метою визначення промислового значення їхніх запасів у поточних умовах (спеціальний дозвіл на користування надрами № 1906 від 14.05.2002).
Зазначеним протоколом №3233 від 04.09.2014 визнано поклади горизонтів НД-2-НД-5 Тинівського газового родовища підготовленими до промислової розробки на базі розвіданих та попередньо розвіданих балансових запасів за рекомендованим у доопрацьованому ТЕО оптимальним варіантом: І експлуатаційний об'єкт (поклади НД-2+НД-3+НД-4+НД-5) - існуючими свердловинами 5-, 6-, 10-Тн та проектними свердловинами 11-, 12-Тн.
Роботи з геологічного вивчення Тинівського родовища, експертиза та оцінка розвіданих запасів корисних копалин Тинівського газового родовища проводились ТОВ «Нафтогазрембуд-1» на горизонтах НД-2, НД-3, НД-4, НД-5.
Протоколом засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України з розгляду протоколів Державної комісії України по запасах корисних копалин №26 від 16.10.2014 вирішено визнати висновки колегії ДКЗ стосовно об'єктів, розглянутих у протоколах №№ 3233, 3249 обґрунтованими, ввести в дію протокол ДКЗ № 3233 із затвердженими запасами газу покладів НД-2-5 Тинівського родовища станом на 01.01.2014.
Протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин №4171 від 27.11.2017 скасовано протокол ДКЗ №3233 від 04.09.2014.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 у справі №813/4387/17, залишеним в силі постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2018, протокол засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин №4171 від 27.11.2017 визнано протиправним та скасовано.
Наказом Державної служби геології та надр України №94 від 16.03.2020 «Про надання спеціального дозволу на користування надрами» вирішено надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5), розташованого в межах Львівської області, строком дії 20 років.
Листом №6119/01/11-20 від 16.04.2020 Державна служба геології та надр України звернулась до Центру геолого-економічних досліджень та експертиз Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний фонд України» з проханням про визначення розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5), розташованого в межах Львівської області, строком дії 20 років, видачу якого передбачено наказом Державної служби геології та надр України №94 від 16.03.2020 «Про надання спеціального дозволу на користування надрами».
Наказом Державної служби геології та надр України №175 від 21.05.2020 року «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 16.03.2020 №94» вирішено внести зміни до наказу Держгеонадр від 16.03.2020 № 94 «Про надання спеціального дозволу на користування надрами», виклавши пункт 1 у наступній редакції: «Надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів, строком дії 20 років». Фактична зміна формулювання наказу про видачу спеціального дозволу зводилась до виключення з нього слів «поклади НД-2-НД-5».
Супровідним листом №8030/01-20 від 28.05.2020 Державна служба геології та надр України скерувала наказ №175 від 21.05.2020 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 16.03.2020 №94» до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний фонд України» з проханням врахувати наказ №175 від 21.05.2020 при визначенні розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами.
Листом №07/307-2060 від 21.07.2020 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний фонд України» надіслало Державній службі геології та надр України інформацію щодо визначання розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами та вартості вторинної (обробленої) геологічної інформації як компенсації витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи, у якій у відповідь на доручення Державної служби геології та надр України №6119/01/11-20 від 16.04.2020 повідомило, що розмір збору за надання спеціального дозволу на користування надрами відносно Тинівського родовища складає 133017,7 тис. грн., а відносно покладів НД-2-НД-5 Тинівського родовища - 837500 грн.
21.07.2020, за вихідним №07/307-2061, Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний фонд України» надіслало ТОВ «Нафтогазрембуд-1» Інформаційний звіт про надання послуг по договору №ДЦ-4 від 15.04.2020, у якому вказано, що Центром геолого-економічних досліджень та експертиз Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний фонд України» виконано роботи за Договором №ДЦ-4 від 15.04.2020 з надання послуг розрахунків із визначання розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами та вартості вторинної (обробленої) геологічної інформації як компенсації витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи при отриманні спеціального дозволу на користування надрами для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5) газу природного, розташованого в межах Львівської області, в повному обсязі; за результатами проведених розрахунків на користування надрами з метою видобування для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5), вартість вторинної (обробленої) геологічної інформації складатиме 3895619,67 грн., розмір збору у разі надання спеціального дозволу на користування надрами складатиме 837500,00 грн. На виконання листа Державної служби геології та надр України №8030/01-20 від 28.05.2020 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний фонд України» у Інформаційному звіті №07/307-2061 від 21.07.2020 року про надання послуг по договору №ДЦ-4 від 15.04.2020 також вказало про те, що за результатами розрахунків розмір збору за надання спеціального дозволу на користування надрами складає 133017700,00 грн.
22.07.2020 Держгеонадра надіслано на адресу ТОВ «Нафтогазрембуд-1» повідомлення №11053/01-2/11-20 про розмір збору (Тинівське газове родовище) на суму 133017700,00 грн.
Позивач «Нафтогазрембуд-1» оскаржив наказ Держгеонадр №175 від 21.05.2020 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 16.03.2020 №94» та повідомлення №11053/01-2/11-20 від 22.07.2020 про розмір збору (Тинівське газове родовище) до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №380/6406/20, яке залишене в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2021, вирішено визнати протиправним на скасувати наказ Держгеонадр №175 від 21.05.2020 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 16.03.2020 №94»; визнати протиправним та скасувати повідомлення про розмір збору (Тинівське газове родовище) №11053/01-2/11-20 від 22.07.2020, видане Державною службою геології та надр України; зобов'язати Державну службу геології та надр України видати та надіслати ТОВ «Нафтогазрембуд-1» повідомлення про розмір збору за надання спеціального дозволу на користування ділянкою надр Тинівського газового родовища, площею 58,63 км2, (поклади НД-2-НД-5) згідно розрахунку розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища (поклади НД-2-НД-5) визначеного в інформаційному звіті ДНВП «Геоінформ Україна» №07/307-2061 від 21.07.2020.
Листом №6316/01/11-21 від 22.04.2021 Державна служба геології та надр України повідомила ТОВ «Нафтогазрембуд-1», що згідно пункту 8 Порядку, за надання зазначеного спеціального дозволу на користування надрами, Товариству необхідно сплатити збір у розмірі 837,50 тис. грн., код класифікації доходів бюджету 22012100: за надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5).
Листом №7662/01/11-21 від 14.05.2021 Державна служба геології та надр України надіслала ТОВ «Нафтогазрембуд-1» експертний висновок єдиного Центру геолого-економічних досліджень та експертиз Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний фонд України» №4274-1/2020 від 06.05.2021 щодо визначення вартості вторинної (обробленої) геологічної інформації для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5).
Згідно вказаного експертного висновку №4274-1/2020 від 06.05.2021, вартість вторинної (обробленої) геологічної інформації для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5) становить 4172035,45 грн.
Платіжними дорученнями №1 від 03.06.2021 та №9 від 12.07.2021 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» сплатило збір за надання спеціального дозволу на користування надрами у розмірі 837500,00 грн. та вартість вторинної (обробленої) геологічної інформації у розмірі 4172035,45 грн.
Наказом Державної служби геології та надр України №539 від 21.07.2021 «Про затвердження переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон» затверджено Перелік ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів, згідно з додатком №1 до цього наказу.
Додатком №1 до наказу Державної служби геології та надр України №539 від 21.07.2021 є Перелік ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів. Пунктом 5 вказаного Переліку передбачено виставлення на аукціон спеціального дозволу на користування надрами: назва об'єкта користування - Тинівське родовище (в інтервалах глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмежень по глибині (за виключенням Грушівського родовища); вид корисної копалини - газ природний; вид користування надрами - геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у т.ч. ДПР, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ); місце розташування - Львівська область, Дрогобицький та Самбірський райони.
22.07.2021 на сайті Державної служби геології та надр України за адресою: https://www.geo.gov.ua/announcements/oholoshennia-pro-provedennia-auktsionu-z-prodazhu-spetsialnoho-dozvolu-na-korystuvannia-nadramy-tynivskoho-rodovyshcha-v-intervali-hlybyn-vid-dennoyi-poverkhni-do-400-m-vid-650-m-bez-obmez/ розміщено оголошення про проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища) шляхом електронних торгів. Вказаним оголошенням передбачено проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газу природного Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища), яке розташоване на території Дрогобицького та Самбірського районів Львівської області (реєстраційний номер SUE001-UA-20210722-40348).
22.07.2021 на сайті Державного підприємства «Прозорро.Продажі» за адресою: https://prozorro.sale/auction/SUE001-UA-20210722-40348 розміщено оголошення щодо лоту №SUE001-UA-20210722-40348, яким є Спеціальний дозвіл на користування надрами - Тинівське родовище (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища).
В поясненні до лоту №SUE001-UA-20210722-40348 вказано, що в адміністративному відношенні Тинівське родовище (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища) розташоване на території Дрогобицького та Самбірського районів Львівської області, в 13 км на північний схід від м. Дрогобич. Вид корисної копалини: газ природний. Вид користування надрами та строк, на який надається дозвіл: геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), 20 років.
Замовником зазначеного аукціону зазначено Державну службу геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031).
Серед долучених до розділу «Документація аукціону» щодо лоту №SUE001-UA-20210722-40348 документів є Ситуаційний план, Оглядова карта, Пояснювальна записка, проект Спеціального дозволу на користування надрами, проект Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), Характеристика ділянки надр, Програма робіт з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) нафти, газу природного, конденсату.
ЯК вже згадувалось вище, 19.09.2021 Державна служба геології та надр України видала ТОВ «Нафтогазрембуд-1» Спеціальний дозвіл на користування надрами №6562.
У виданому Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» Спеціальному дозволі на користування надрами №6562 від 16.09.2021 Державною службою геології та надр України вказано вид користування надрами: видобування нафти і газу (промислова розробка); мета користування надрами: видобування природного газу; назва родовища: Тинівське родовище (поклади НД-2-НД-5); місцезнаходження: Львівська область, Дрогобицький район та Самбірський райони, 13 км на північний схід від м. Дрогобич; площа: 58,63 км2; вид корисної копалини: газ природний; строк дії спеціального дозволу на користування надрами: 20 років.
Також, у Спеціальному дозволі на користування надрами №6562 від 16.09.2021 зазначено про підставу його видачі: наказ від 16.03.2020, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016, ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14.06.2017, а також рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №380/6406/20, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2020 та від 24.02.2021.
Крім того, у виданому ТОВ «Нафтогазрембуд-1» Спеціальному дозволі на користування надрами №6562 від 16.09.2021 у графі «Обмеження щодо глибини використання (у разі потреби)» Державною службою геології та надр України зроблено запис «в інтервалі глибин 400-650 м».
ТОВ «Нафтогазрембуд-1», вважаючи, що внесенням обмежень щодо глибини використання ділянки надр в інтервалі глибин 400-650 м, порушуються його права, звернувся до суду з цим позовом про оскарження такого запису у Спеціальному дозволі. Одночасно ТОВ «Нафтогазрембуд-1» оскаржує також рішення відповідача про внесення до переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити, на аукціон в частині ділянки Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 метрів та від 650 метрів і без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища). Отже, спір фактично у позивача з відповідачем виник щодо обмеження глибин використання ділянки надр, на яку видано Спеціальний дозвіл ТОВ «Нафтогазрембуд-1».
Рішенням Львівського окружного від 31.12.2021 позов ТОВ «Нафтогазрембуд-1» задоволено повністю.
Восьмим апеляційним адміністративним судом переглянуто рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку за апеляційною скаргою відповідача, та ухвалена постанова від 04.05.2022, якою рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 залишено без змін.
Після закінчення апеляційного розгляду справи, ТОВ «ГОРИЗОНТИ» звернулось до Восьмого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, мотивами якої слугували обставини участі заявника в аукціоні та отримання ТОВ «ГОРИЗОНТИ» Спеціального дозволу на частину Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 метрів та від 650 метрів і без обмеження по глибині).
За результатами розгляду апеляційної скарги ТОВ «ГОРИЗОНТИ» рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову ТОВ «Нафтогазрембуд-1».
05.12.2022 ТОВ «Нафтогазрембуд-1» звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій заявник просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2022, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 залишити в силі.
Постановою Верховного Суду від 17.10.2023 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» задоволено частково. Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2022 скасовано, а справу № 380/17479/21 направлено на новий судовий розгляд до суду апеляційної інстанції.
У своїй постанові Верховний Суд вказав, що суд апеляційної інстанції, переглядаючи рішення суду першої інстанції за апеляційною скаргою ТОВ «ГОРИЗОНТИ», поданої до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного перегляду, надав оцінку правовідносинам, які були предметом перевірки при апеляційному перегляді справи за апеляційною скаргою відповідача, та прийняв протилежне судове рішення, не вирішивши питання щодо підстав для скасування раніше прийнятої постанови суду апеляційної інстанції. Отже, за таких обставин чинними є два взаємосуперечливих судових рішення суду апеляційної інстанції.
Суд апеляційної інстанції, оцінивши доводи апеляційної скарги ТОВ «ГОРИЗОНТИ» та враховуючи висновки викладені у постанові Верховного Суду від 17.10.2023 зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174.
Відповідно до п. 4 зазначеного Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Отже, відповідач - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (Порядок №615).
За змістом підпункту 1 пункту 8 Порядку № 615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі, зокрема видобування корисних копалин, якщо заявник за результатами геологічного вивчення ділянки надр за власні кошти здійснив підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, а також видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом п'яти років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України десяти років з моменту надання дозволу.
Надання дозволів у випадках, передбачених підпунктами 1-14 цього пункту, здійснюється за рішенням органу з питань надання дозволу.
Відповідно до п. 19 Порядку №615 підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про нафту і газ» користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності Спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Оглядаючи матеріали справи, колегія суддів зазначає, що наказом Державної служби геології та надр України №94 від 16.03.2020 року «Про надання Спеціального дозволу на користування надрами» вирішено надати ТОВ «Нафтогазрембуд-1» Спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5), розташованого в межах Львівської області, строком дії 20 років.
Однак, предметом дослідження на підставі поданої ТОВ «ГОРИЗОНТИ» апеляційної скарги є правові підстави та висновки, які випливають з Протоколу ДКЗ №3233 від 04.09.2014 року та які не були досліджені судом першої інстанції.
Зокрема, не досліджено та не надано правової оцінки стосовно того, що в Протоколі ДКЗ від 04.09.2014 року, наданого позивачем, на сторінці 2 та резолютивній частині зазначено, що встановлені затвердження запасів, стосувались газоносної ділянки покладів НД 2-5 Тинівського родовища, а геологорозвідувальні роботи, являють собою газові поклади у відкладах нижньодашавської підсвітки сарматського ярусу неогену (гор. НД-2, НД-3, НД-4, НД- 5) в інтервалі глибин 402-645 м., а відтак, відповідачем на виконання, в тому числі рішення суду, та Порядку № 615 було видано Спеціальний дозвіл на користування надрами саме на ту ділянку, геологічне вивчення якої проведено позивачем.
Разом з тим, як вбачається із Протоколу засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин №3233, на який покликається позивач, 04.09.2014 року відбувся розгляд матеріалів геолого-економічної оцінки запасів покладів горизонтів НД-2 - НД-5 Тинівського газового родовища Львівської області, поданих оператором Договору №147 про спільну діяльність від 25.11.2011 року ТОВ «Нафтогазрембуд-1» відповідно до «Додаткової угоди №01/11 від 30.11.2011 року» з метою визначення промислового значення їхніх запасів у поточних умовах (Спеціальний дозвіл на користування надрами №1906 від 14 травня 2002 року).
Зі змісту вказаного протоколу випливає, що ТОВ «Нафтогазрембуд-1» фактично проведено розвідку запасів вказаної ділянки в межах, визначених у виданому йому Спеціальному дозволі на користування надрами.
Крім того, обставинами на які покликається ТОВ «ГОРИЗОНТИ» та які не були досліджені судом раніше є затвердження запасів покладів, глибина їх залягання та обсяг.
Саме вказані характеристики проведеного, згідно з протоколом ДКЗ, дослідження повинні братися за основу при розгляді питання щодо надання спеціального дозволу на користування надрами, на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615.
Так, доказом розвідки запасів позивачем саме в глибинах, визначених у виданому йому Спеціальному дозволі на користування надрами, є затвердження запасів покладів Тинівського газового родовища, на глибинах перфорації свердловин 1-Тн, 5-Тн, 6-Тн та 10-Тн.
Як вбачається із п. 2.10 Протоколу, Дослідно-промислова розробка покладу НД-5 Тинівського родовища розпочата у грудні 1996 року свердловиною 1-Тн. Станом на 01.01.2014 року в розробці перебувають чотири поклади газу (гор. НД-2, НД-3, НД-4, НД-5) об'єднані в один експлуатаційний об'єкт. В експлуатаційному фонді знаходяться дві свердловини (5-Тн і 6-Тн). В лютому 2012 року в свердловині проведена додаткова перфорація горизонту НД-3 (інт. перф. 456-451 м), а в квітні 2013 року - горизонту НД-2 (інт. перф. 420-410 м). Свердловина 6-Тн введена в експлуатацію в березні 2013 року на поклади НД-3 (інт. перф. 452,5-449 м) та НД-2 (інт. перф. 409-402,5 м). В кінці 2013 року пробурена свердловина 10-Тинів, з інтервалів 654,0-652,0 м (гор НД-5), 582,0-580,0 м (гор. НД-4).
Проте, суд першої інстанції належним чином не дослідив вказані обставини та не надав їм відповідної правової оцінки.
Крім того, за результатами розгляду колегія ДКЗ постановила, зокрема: « 3.1. Визнати поклади горизонтів НД-2; НД-5 Тинівського газового родовища підготовленими до промислової розробки на базі розвіданих та попередньо розвіданих балансових запасів за рекомендованим у доопрацьованому ТЕО оптимальним варіантом: І експлуатаційний об'єкт (поклади НД-2+НД-3+НД-4+НД-5) - існуючими свердловинами 5-, 6-, 10-Тн та проектними свердловинами 11-, 12-Тн.».
Глибини вказаних свердловин, згідно цього ж протоколу та доданих до нього матеріалів, знаходяться в межах глибин 400-650 м.
Також, згідно з п. 3.8.6. Протоколу, комісією постановлено привести межі Спеціального дозволу на користування надрами до контурів продуктивних покладів гор. НД-2 + НД-5 Тинівського газового родовища, які також відповідають вказаним вище межам глибин.
Виходячи із зазначеного, ТОВ «Нафтогазрембуд-1» надано Спеціальний дозвіл на користування надрами № 6562 від 16.09.2021 року в інтервалі глибин 400-650 м за виключенням Грушівського родовища з метою видобування газу природного.
Крім того, судом першої інстанції не враховано наступну обставину.
Листом №6316/01/11-21 від 22.04.2021 року Державна служба геології та надр України повідомила ТОВ «Нафтогазрембуд-1», що згідно п.8 Порядку за надання зазначеного Спеціального дозволу на користування надрами, Товариству необхідно сплатити збір у розмірі 837,50 тис. грн., код класифікації доходів бюджету 22012100: за надання Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського родовища (поклади НД-2-ЧД-5).
Листом №7662/01/11-21 від 14.05.2021 року Державна служба геології та надр України надіслала ТОВ «Нафтогазрембуд-1» експертний висновок єдиного Центру геолого-економічних досліджень та експертиз Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний фонд України» №4274-1/2020 від 06.05.2021 року щодо визначення вартості вторинної (обробленої) геологічної інформації для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5).
Згідно вказаного експертного висновку №4274-1/2020 від 06.05.2021 року, вартість вторинної (обробленої) геологічної інформації для Тинівського родовища (поклади НД-2-НД-5) становить 4172035,45 грн.
Платіжними дорученнями №1 від 03.06.2021 року та №9 від 12.07.2021 року ТОВ «Нафтогазрембуд-1» сплатило збір за надання спеціального дозволу на користування надрами у розмірі 837500,00 грн. та вартість вторинної (обробленої) геологічної інформації у розмірі 4172035,45 грн.
Як вбачається із відповіді Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України», отриманого на запит суду, розрахунок розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Нафтогазрембуд-1» відбувалося за матеріалами, наданими разом із заявою від 25.11.2014 року. Розрахунок із визначення розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами проведений за даними, які містяться в протоколі ДКЗ України №3233 від 04.09.2014 року.
Виходячи із зазначених характеристик в пункті 2.9. протоколу ДКЗ України №3233 від 04.09.2014 року, поклади НД-2-НД-5 знаходяться в межах глибин 400-650 метрів. Таким чином, у даному розрахунку із визначення розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами було враховано тільки кількість запасів (ресурсів ) вільного газу покладів НД-2-НД-5, які знаходяться в межах глибини 400-650 метрів. У разі врахування запасів і ресурсів інших продуктивних покладів Тинівського газового родовища Львівської області , що знаходяться на інших глибинах, ніж поклади НД-2-НД-5 розмір збору за надання спеціального дозволу значно збільшиться.
Подібне вбачається і з інформації, наданої Державною службою геології і надр України, наданою на запит апеляційного суду.
Отже, обставиною, яка має значення для правильного вирішення справи та яка не була врахована судом раніше, є розмір фактичної оплати розміру збору за видання спеціального дозволу на користування надрами. Тобто, лише тієї частини ділянки надр, яка була передбачена Протоколом ДКЗ №3233 від 04.09.2014 року.
Відповідно до Положення про Державну комісію України по запасах корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2000 року № 1689 Державна комісія України по запасах корисних копалин (ДКЗ) є установою, що діє при Держгеонадрах і провадить науково-технічну діяльність, пов'язану з приведенням на замовлення користувачів надр або за дорученням відповідних центральних органів виконавчої влади державної експертизи геологічних матеріалів з вивчення і використання надр та оцінки запасів корисних копалин.
Відтак, у Протоколі ДКЗ від 04.09.2014 року чітко визначено, що відповідно до Класифікації запасів та ресурсів корисних копалин Державного фонду надр», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 року № 432 та «Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин Державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу», затвердженої наказом ДКЗ України від 10.07.1998 року № 46 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 24.07.1998 року № 475/2915, внести в авторський підрахунок запасів Тинівського газового родовища (горизонти НД-2-НД-5), з урахуванням експертних висновків зміни, в тому числі, що стосувались абсолютних відмінок свердловин.
Враховуючи те, що у Протоколі зазначено, що геологорозвідувальні роботи проводились в інтервалі глибин 402-645 м, то висновки суду першої інстанції про те, що будь-яких обмежень горизонтів НД-2-НД-5 Тинівського родовища заява позивача не містить, а також те, що наказ від 16.03.2020 року № 94 не містить обмеження глибин є хибними.
Разом з тим, колегія суддів вказує, що підставою звернення ТОВ «Нафтогазрембуд -1» із заявою від 25.11.2014 року - був пп.1 та пп.8 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (із змінами), який говорить про можливість видобування корисних копалин, якщо заявник за результатами геологічного вивчення ділянки надр за власні кошти здійснив підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, а також про можливість видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом п'яти років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України десяти років з моменту надання дозволу.
Таким чином, враховуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що Спеціальний дозвіл на користування надрами № 6562 від 16.09.2021 року - наданий ТОВ «Нафтогазрембуд - 1» в межах покладів та горизонтів, що були затверджені саме Протоколом ДКЗ.
Обставини щодо проведення аукціону, процедури та його результатів не охоплюється предметом дослідження в спірних правовідносин.
Відповідно є безпідставним задоволення вимоги, як похідної, про зобов'язання Державної служби геології та надр України утриматися від вчинення дій з видачі Спеціального дозволу на користування надрами Тинівського родовища (в інтервалі глибин від денної поверхні до 400 м; від 650 м - без обмеження по глибині (за виключенням Грушівського родовища).
Крім того, суд апеляційної інстанції при винесенні даного судового рішення враховує приписи ст.323 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.323 КАС України якщо апеляційна скарга надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду справи і особа, яка подала скаргу, не була присутня під час апеляційного розгляду справи, суд розглядає її за правилами цієї глави.
Згідно ч.3 ст.323 КАС України за результатами розгляду апеляційної скарги, зазначеної в частині першій цієї статті, суд приймає постанову відповідно до статті 315 цього Кодексу. При цьому, за наявності підстав може бути скасовано раніше прийняту постанову суду апеляційної інстанції.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави колегії суддів вважати, що суд апеляційної інстанції може розглянути по суті апеляційну скаргу, яка надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду справи, у разі, якщо особа, яка її подала, не була присутня під час апеляційного розгляду справи та якщо суд не розглянув наведені у ній доводи під час апеляційного розгляду справи за апеляційною скаргою іншої особи за умови, що заявником дотримано встановлені процесуальними нормами вимоги до апеляційної скарги. При цьому, за наявності підстав може бути скасовано раніше прийняту постанову суду апеляційної інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку щодо наявності підстав для скасування раніше прийнятої постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2022 року за результатом розгляду апеляційної скарги Державної служби геології та надр України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року з метою повного поновлення порушеного права Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової постанови.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРИЗОНТИ» задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року та Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2022 року у справі № 380/17479/21 скасувати.
Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. І. Довга
судді І. В. Глушко
І. І. Запотічний
Повне судове рішення складено 08 грудня 2023 року.