Постанова від 07.12.2023 по справі 420/11733/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/11733/23

Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2023 року позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просила визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови, а саме не призначення та невиплати страхових виплат ОСОБА_1 , як члену сім'ї померлого ОСОБА_2 , внаслідок інфікування гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2 під час виконання трудових обов'язків ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити та виплатити ОСОБА_1 , як члену сім'ї померлого лікаря - терапевта КНП «Голопристанський Центр ПМСД», який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , страхову виплату (одноразову допомогу) у відповідності до: - ст. 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року №498 «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-COV-2», в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, в якому помер медичний працівник; - п. 1 ч.5 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є єдиною донькою свого батька ОСОБА_2 , яка проживала разом з ним однією сім'єю на день його смерті. З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 , як член сім'ї свого батька, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджено Актом розслідування нещасного випадку, має право на отримання страхових виплат у відповідності до ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядку №498 та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». З метою отримання страхових виплат, позивачка зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявами щодо виплати їй, як члену сім'ї, страхових виплат, проте отримала відмови. Вважаючи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, а саме, не призначення виплати ОСОБА_1 , як члену сім'ї медичного працівника - ОСОБА_2 , смерть якого настала внаслідок СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CоV-2, під час виконання професійних обов'язків, протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що згідно із пунктом 6 Порядку №498, факт смерті медичного працівника з причин, пов'язаних з його інфікуванням СОVID-19 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, встановлюється комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування), що проводиться відповідно до Порядку №337, та оформляється актом розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася), за встановленою формою. Апелянт вказує, що судом першої інстанції не враховано те що, відповідно до Акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта відсутні докази того, що потерпілим надавалася медична допомога хворим на COVID - 19 в амбулаторних умовах. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції залишено поза увагою те, що до теперішнього часу Акт розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння) форми Н-1/П від 23 грудня 2021 року, який є основним документом на підставі якого здійснюються страхові виплати, не приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Відзиву на апеляційну скаргу позивачем до суду не надано.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є єдиною донькою ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 .

Її батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був медичним працівником в КНП «Голопристанський центр первинної - медико санітарної допомоги» Голопристанської міської ради Херсонської області та працював на посаді лікаря - терапевта.

11 жовтня 2021 року батько позивачки захворів коронавірусною інфекцією, що було підтверджено проведеним позитивним тестом від 12.10.2021 року №3080 методом gRT - PCR показник коронавірусу (SARS-CоV-2).

ІНФОРМАЦІЯ_1 , в результаті загострення хвороби, ОСОБА_2 помер у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії Голопристанської ЦРЛ, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 23.10.2021 року серії НОМЕР_2 . За даними лікарського свідоцтва про смерть №173 від 23.10.2021 року причина смерті - СОVID-19. Двобічна пневмонія.

У зв'язку з нещасним випадком на підприємстві на підставі наказу головного лікаря КНП «Голопристанський ЦПМСД» від 13.10.2021 року №117 зі змінами, внесеними наказом головного лікаря №126 від 25.10.2021 року та №146 від 01.12.2021 року було утворено комісію з розслідування нещасного випадку гострого професійного захворювання, що стався в КНП «Голопристанський ЦПМСД».

Відповідно Акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), що стався 12 жовтня 2021 року о 15 год. 50 хв. на КНП «Голопристанський центр первинної медико - санітарної допомоги» Голопристанської міської ради Херсонської області, складеного 21 грудня 2021 року (далі - Акт розслідування нещасного випадку), комісія з розслідування нещасного випадку дійшла висновку, що інфікування коронавірусом SARS-CоV-2 лікаря - терапевта ОСОБА_2 сталось внаслідок надання медичної допомоги хворим на СОVID-19 при проведенні прийому та наданні консультації на дому. Також, комісія з розслідування дійшла висновку, що нещасний випадок (гостре професійне захворювання), зі смертельним наслідком, який стався ІНФОРМАЦІЯ_4 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з лікарем - терапевтом ОСОБА_2 , пов'язаний з виконання ним професійних обов'язків.

ОСОБА_1 , є єдиною донькою свого батька ОСОБА_2 , яка проживала разом з ним однією сім'єю на день його смерті.

Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 жовтня 2022 по справі №676/4468/22, яке набрало законної сили 25 листопада 2022 року та ухвалою Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 14.12.2022 року даний факт підтверджено та встановлено факт, що ОСОБА_1 постійно проживала однією сім'єю з своїм батьком та є членом його сім'ї.

Мати позивачки - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьки ОСОБА_2 також померли.

30 січня 2023 року, з метою отримання страхових виплат у відповідності до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядку №498 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», позивачка звернулась до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою щодо виплати їй, як члену сім'ї, страхових виплат, а саме:

- на підставі статті 39 Закону України від 06.04.2000 року №1645-111 «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Порядку №498;

- на підставі ч. 5 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

До заяви позивачкою було долучено: копії паспорту громадянина України, копії реєстраційного номеру облікової картки платників податків, примірник акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії за встановленою формою, копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , копію свідоцтва про смерть медичного працівника, інформацію про рахунки, відкриті у банківських установах для перерахування коштів, копію рішення Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 жовтня 2022 по справі №676/4468/22 та копію ухвали Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 14.12.2022 року, якими установлено статус члена сім'ї.

Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 27.02.2023 року №1445 - 760/3-03/8-2100/23 відмовлено у нарахуванні одноразової допомоги та страхових виплат з посиланням на факт, що Акт розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння) форми Н-1/П від 23 грудня 2021 року та матеріали розслідування мають низку зауважень, а саме:

1) В матеріалах є Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби) № 07-2/14/5050 від 11.11.2021 року, в якому вказано, «що за результатами розслідування не отримано докази, що потерпілим надавалася медична допомога хворим на СОVID-19 в амбулаторних умовах, тому можна вважати, що випадок....може бути пов'язаним з виконанням потерпілим професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження на СОVID-19 при наданні медичної допомоги хворим за умови надання відповідних підтверджуючих документів (амбулаторних карток хворих, результатів аналізів тощо)», остаточний висновок ГУ Держпродспоживслужби в акті санітарно - епідеміологічного обстеження об'єкта № 07-2/14/5050 від 11.11.2021 відсутній;

2) У розділі 4 Акту розслідування «Обставини, за яких стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія» відсутня інформація про обов'язкове щеплення потерпілого проти коронавірусної інфекції СОVID-19 та графік обстеження на наявність (відсутність) захворювання; відсутня інформація про наявність у КНП «Голопристанський ЦПМСД» міжнародного свідоцтва про вакцинацію/профілактику проти СОVID-19; відсутня інформація про наявність розпорядчого документа (наказ, розпорядження тощо) про включення ОСОБА_2 до складу команди з надання медичної допомоги хворим на СОVID-19 (відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768);

3) У розділі 1 Акту розслідування «Відомості про потерпілого» має бути відображена інформація не лише про місце реєстрації потерпілого, а і місце проживання;

4) Відповідно до наказу головного лікаря від 25.10.2021 року № 126 до складу комісії включено спеціаліста-бухгалтера І категорії ОСОБА_4 , але у Акті розслідування у складі комісії зазначено ОСОБА_4 , а підписантом М. Гордєєва;

5) Відповідно до пункту 10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337, із змінами, гострі професійні захворювання, що призвели до смертельних наслідків, підлягають спеціальному розслідуванню, яке оформлюється актом спеціального розслідування гострого професійного захворювання за встановленою формою. У Акті розслідування, складеного комісією, утвореною наказом головного лікаря КНП «Голопристанський ЦПМСД» від 13.10.2021 року № 117, зі змінами, внесеними наказами від 25.10.2021 року № 126 та від 01.12.2021 року № 146, назва Акту розслідування не відповідає вимогам Порядку 337 (замість «Акту спеціального розслідування гострого професійного захворювання», складено «Акт розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння)»;

6) В Акті розслідування вказана професія - «Лікар терапевт 2221.2» (без риски), що не відповідає запису у трудовій книжці (лікар - терапевт) та назві у Державному класифікатору професій 003:2010 (лікар - терапевт, код професії 2221.2).

08 лютого 2023 року ОСОБА_1 повторно звернулась листом до відповідача, в якому просила перерахувати належну їй страхову виплату у відповідності до ст. 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядку №498 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідач листом від 03 березня 2023 року за № 1584-116/10-03/8-2100/23 повідомив, що Головним управлінням пенсійного фонду України в Херсонській області раніше було надано роз'яснення листом від 27.02.2023 року №1445-760/3-03/8-2100/23.

У квітні позивач знову звернулась із заявами, оскільки відповідач посилався на встановлені зразки заяв.

Листом від 26.04.2023 року за №3379-3278/3-03/8-2100/23 позивачу знову відмовлено у виплатах за раніше зазначеними підставами.

Вважаючи бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області, а саме, не призначення виплати ОСОБА_1 , як члену сім'ї медичного працівника - ОСОБА_2 , смерть якого настала внаслідок СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CоV-2, під час виконання професійних обов'язків, протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що матеріали справи свідчать, що причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 з профзахворюванням CОVID-19 підтверджений належними та допустимими доказами.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , як член сім'ї свого батька, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджено Актом розслідування нещасного випадку, має право на отримання страхових виплат у відповідності до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядку №498 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та фінансові засади діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, спрямованої на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію їх спалахів та епідемій, встановлює права, обов'язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері захисту населення від інфекційних хвороб визначають Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ (далі - Закон №1645-ІІІ).

Відповідно до ст. 39 Закону №1645-ІІІ захворювання на інфекційні хвороби медичних та інших працівників, що пов'язані з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), належать до професійних захворювань. Зазначені працівники державних і комунальних закладів охорони здоров'я та державних наукових установ підлягають обов'язковому державному страхуванню на випадок захворювання на інфекційну хворобу в порядку та на умовах, установлених Кабінетом Міністрів України.

Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я: у разі смерті працівника - у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (п.2 ч.2 Закону №1645-ІІІ).

Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, визначаються Кабінетом Міністрів України.

У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, страхова виплата призначається і виплачується разово та в рівних частинах членам сім'ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату. Члени сім'ї та батьки померлого працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України (ч.5 ст.39 Закону №1645-ІІІ).

Пунктом 2 Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженої наказом МОЗ від 15.11.2005 року №606 (далі - Інструкція №606) передбачено порядок розгляду питань про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом.

Пунктом 2.1 Інструкції №606 передбачений перелік МСЕК, на які покладаються функції щодо встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затверджується відповідним наказом Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської і Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державних адміністрацій.

Відповідно до п. 2.2. Інструкції №606 для розгляду причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням, отруєнням або трудовим каліцтвом до МСЕК направляються відповідні документи постраждалих, у яких при житті було встановлено професійне захворювання (отруєння), трудове каліцтво, що спричинило стійку втрату професійної працездатності, та померлих після вступу в дію Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ).

Згідно з п. 2.3. Інструкції №606 документи, необхідні для визначення причинного зв'язку професійного захворювання (отруєння) або трудового каліцтва з настанням смерті, подаються в оригіналі або їх копії, засвідчені в установленому чинним законодавством порядку.

Пунктом 2.4. вказаної Інструкції передбачено, що розгляд питання про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом проводять на підставі таких документів:

- направлення роботодавця чи профспілковогооргану підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання (отруєння), або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) або лікарсько-консультаційноїкомісіїлікувально-профілактичного закладу (далі - ЛПЗ), суду чи прокуратури;

- свідоцтва про смерть або його копії;

- посмертного епікризу, завіреного адміністрацією ЛПЗ, в якому перебував на лікуванні, диспансерному нагляді померлий;

- оригіналу медичної карти амбулаторного хворого, з описом її змісту, зробленим ЛПЗ;

- копії протоколу патолого-анатомічного розтину з гістологічним дослідженням, затвердженої завідувачем патолого-анатомічного бюро,

- головним лікарем чи заступником головного лікаря з медичної частини або з поліклінічного розділу роботи,чи акта судово-медичного та судовогогістологічного дослідження, затвердженого начальником обласного бюро (міського, районного відділення) судово-медичної експертизи (якщо вони були проведені);

- акта про нещасний випадок на виробництві, якщо був нещасний випадок;

- медико-експертної справи померлого (подається на підставі даних останньої довідки МСЕК про визначення інвалідності та/або відсотків втрати професійної працездатності, яку надають родичі померлого).

Відповідно до п.2.5. Інструкції №606 у разі відсутності окремих документів, перелічених у пункті 2.4, та неможливості їх поновлення рішення приймаються на підставі наявних документів, що дозволяють винести обґрунтоване експертне рішення щодо причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або наслідками трудового каліцтва.

Пунктом 2.6. Інструкції передбачено, що документація на померлого для розгляду причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом надається до МСЕК ЛПЗ, в якому при житті був під наглядом хворий.

Згідно з п.2.7. Інструкції, у разі потреби ЛПЗ зобов'язаний надавати за запитом МСЕК додаткову медичну документацію (медичні карти стаціонарного хворого, рентгенологічні знімки, електрокардіограми та ін.), гістологічні препарати, необхідні для розгляду причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом.

Відповідно до п.2.8. Інструкції, медична документація померлих, яка надходить до МСЕК, реєструється у журналі обліку документації щодо розгляду питання про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, що використовується МСЕК за формою, що затверджується Міністерством охорони здоров'я України.

Пунктом 2.9. Інструкції №606 передбачено, що датою встановлення причинного зв'язку вважається дата реєстрації документів у МСЕК, якщо він у подальшому встановлений.

Згідно з п. 2.10. Інструкції №606 висновок про наявність або відсутність причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом оформляється довідкою у трьох примірниках, що використовується МСЕК за формою, що затверджується МОЗ України та видається: перший - установі, що надавала направлення до МСЕК, другий - відповідному відділенню виконавчої дирекції Фонду, третій - заявнику. Підставою є акт визначення причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом (форма акта затверджується МОЗ України).

Відповідно до п. 2.14. Інструкції №606 остаточне рішення про наявність або відсутність причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом МСЕК може прийняти тільки після всебічного вивчення наданої медичної документації померлого, запиту й розгляду, у разі потреби, додаткових документів та проведення необхідних консультацій.

Пунктом 2.15. Інструкції №606 передбачено, що розгляд питання щодо встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом проводиться за участю представника відповідного відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Відповідно з п.2.17. Інструкції №606 оскарження рішення МСЕК про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом заявником або представником Фонду здійснюється згідно з розділом V Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.92 №83 (83-92-п ) (із змінами), шляхом подання протягом місяця з моменту отримання висновку МСЕК письмової заяви до МСЕК, в якій розглядалося встановлення причинного зв'язку смерті, або до Кримської республіканської, обласної, центральної міської МСЕК або до відповідного відділу (управління) охорони здоров'я.

Так, як встановлено судом першої інстанції, за висновками комісії, викладеними в акті розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), що стався 12 жовтня 2021 року о 15 год. 50 хв. на КНП «Голопристанський центр первинної медико - санітарної допомоги» Голопристанської міської ради Херсонської області, складеного 21 грудня 2021 року (далі - Акт розслідування нещасного випадку), комісія з розслідування нещасного випадку дійшла висновку, що інфікування коронавірусом SARS-CоV-2 лікаря - терапевта ОСОБА_2 сталось внаслідок надання медичної допомоги хворим на СОVID-19 при проведенні прийому та наданні консультації на дому. Також, комісія з розслідування дійшла висновку, що нещасний випадок (гостре професійне захворювання), зі смертельним наслідком, який стався 12 жовтня 2021 року (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з лікарем - терапевтом ОСОБА_2 , пов'язаний з виконання ним професійних обов'язків.

Згідно Акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), що стався 12 жовтня 2021 року о 15 год. 50хв. на комунальному некомерційному підприємстві «Голопристанський центр первинної медико-санітарної допомоги Голопристанської міської ради Херсонської області» закладом охорони здоров'я було встановлено діагноз за даними лікарського свідоцтва про смерть №173 від 23.10.2021 року, причина смерті - легенева недостатність, двобічна пневмонія, СОVID-19.

Відповідно до п. 34 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року №337, комісія з розслідування нещасного випадку (гострого професійного захворювання) шляхом голосування (одноголосно), прийняла рішення, що нещасний випадок (гостре професійне захворювання) зі смертельним наслідком лікаря - терапевта Голопристанської ЛА ЗПСМ КНП «Голопристанський ЦПМСД» ОСОБА_2 визнати таким, що пов'язаний з виробництвом.

Порядком визначено, що факт смерті медичного працівника з причин, пов'язаних з його інфікуванням СОVID-19 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, встановлюється комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування), що проводиться відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337, та оформляється актом розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася), за встановленою формою.

Пунктом 36 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 року №337 встановлено, що у разі виявлення в затвердженому акті за формою Н-1 недоліків у оформленні, що не впливають на об'єктивність розслідування, причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та висновки комісії (спеціальної комісії), відповідні зміни вносяться наказом роботодавця або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію).

Отже, зважаючи на викладені в акті обставини та приймаючи до уваги, що акт від 21.12.2021 року складено за формою Н-1/П, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що інфікування ОСОБА_2 , як працівника сталося під час виконання професійних обов'язків, а гостре професійне захворювання пов'язане з виробництвом.

Судом встановлено, що враховуючи факт, що зауваження - недоліки в затвердженому акті за формою Н-1, які викладені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, не впливають на об'єктивність розслідування та причини настання нещасного випадку, наказом головного лікаря КНП «Голопристанський ЦПМСД» від 06.03.2023 року № 37 до Акту за формою Н-1 внесено зміни, а саме:

- в розділі 1 Акту розслідування “Відомості про потерпілого” доповнено інформацію про місце проживання потерпілого;

- в Акті розслідування зазначено професію - “Лікар - терапевт 2221.2” у відповідності до запису у трудовій книжці (лікар - терапевт) та назві у Державному класифікатору професій 003:2010 (лікар - терапевт, код професії 2221.2).

Стосовно прізвища члена комісії ОСОБА_4 , судом встановлено, що відповідно до довідки КНП «Голопристанський ЦПМСД» від 06.03.2023 року №01-04/43 ОСОБА_4 дійсно працює на посаді спеціаліста - бухгалтера І категорії.

Щодо інших недоліків, які на думку апелянта містяться в Акті, колегія суддів зазначає наступне.

Стосовно зауваження ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області до Акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області №07-2/14/5050 від 11.11.2021 року, колегія суддів зазначає, що даний акт є позитивно погодженим за умови надання відповідних підтверджуючих документів (амбулаторних карток хворих, результатів аналізів, тощо) та може бути пов'язаним з виконанням потерпілим професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження на СОVID-19 при наданні медичної допомоги хворим. Комісією було надано необхідні документи (амбулаторні картки, результати аналізів). При наявності погодженого Акту за умови отримання додаткового акту не потребує.

Стосовно зауваження відповідача, щодо невідповідності назви Акту розслідування до вимог Порядку №337 (замість «Акту спеціального розслідування гострого професійного захворювання», складено «Акт розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння)», колегія суддів зазначає, що відповідач посилається у своєму листі від 27.02.2023 року №1445-760/3-03/8-2100/23 на необхідність проведення спеціального розслідування, яке в подальшому, оформляється актом спеціального розслідування гострого професійного захворювання у відповідності до пункту 10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337.

Однак, процедура розслідування випадків смерті саме медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CоV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CоV-2 передбачена окремим розділом Порядку № 337, а саме пункти 141-1 - 141-14.

Даними положеннями Порядку визначено порядок утворення комісії, її склад та повноваження та не передбачено створення спеціальної комісії, проведення спеціального розслідування та в подальшому складання спеціального акту розслідування. Тобто, назва Акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння) в повній мірі відповідає вимогам Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337.

Стосовно зауваження апелянта відносно п. 4 Акту розслідування “Обставини, за яких стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія” а саме - не зазначення інформації про обов'язкове щеплення потерпілого проти коронавірусної інфекції СОVID-19 та графік обстеження на наявність (відсутність) захворювання; відсутня інформація про наявність у КНП «Голопристанський ЦПМСД» міжнародного свідоцтва про вакцинацію/профілактику проти СОVID-19; відсутня інформація про наявність розпорядчого документа (наказ, розпорядження тощо) про включення ОСОБА_2 до складу команди з надання медичної допомоги хворим на СОVID-19 (відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768), колегія суддів вважає їх безпідставними, з огляду на те, що пунктом 141-5 визначено, що комісія з розслідування гострого професійного захворювання СОVID-19, спричиненого коронавірусом SARS-CоV-2, що призвело до смертельного наслідку складає акти за формою Н-1 згідно з додатком 11 та визначає кількість таких актів. В зразку Акта за фомою Н-1 визначено, що в п. 4 зазначаються обставини за яких стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія. Жодної законодавчої норми, яка б передбачала необхідність відображення в даному пункті інформації на яку акцентує увагу відповідач не закріплено.

Тому, вірним є висновок суду першої інстанції, що пункт 4 Акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), що стався 12 жовтня 2021 року о 15 год. 50 хв. на КНП «Голопристанський центр первинної медико - санітарної допомоги» Голопристанської міської ради Херсонської області повністю відповідає формі та вимогам Акту розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розслідування нещасного випадку на виробництві, що стався з лікарем - терапевтом ОСОБА_2 та складання Акту було проведено у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337.

Недоліки у оформленні Акту розслідування нещасного випадку, які викладені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 27.02.2023 року №1445-760/3-03/8-2100/23 є не суттєвими та не впливають на об'єктивність розслідування, причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та висновки комісії (спеціальної комісії).

Так, механізм надання Фондом соціального страхування України (далі - Фонд) страхових виплат медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у разі їх захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусомCoV-2, та членам їх сімей у разі смерті медичного працівника внаслідок інфікування такою хворобою, передбачених статтею 39 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб, а також розміри таких страхових виплат визначається Порядком здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусомCoV-2, та визначення їх розмірів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року №498 (далі - Порядок №498).

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, у разі смерті медичного працівника, що настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусомCoV-2, під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, членам сім'ї, батькам, утриманцям померлого медичного працівника (далі - особи, які мають право на виплату) проводиться виплата в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, в якому помер медичний працівник.

Члени сім'ї та батьки померлого медичного працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Утриманцями померлого медичного працівника, які мають право на виплату, відповідно до цього Порядку є:

діти, на утримання яких померлий медичний працівник виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти;

неодружені повнолітні син, дочка, які визнані особами з інвалідністю з дитинства;

неодружені повнолітні син, дочка, які навчаються за денною формою здобуття освіти та не досягли 23-річного віку;

непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого медичного працівника, але мають на це право відповідно до законодавства.

У разі відсутності документів, що підтверджують належність до складу сім'ї померлого медичного працівника або перебування на його утриманні, статус члена сім'ї або факт утримання встановлюється в судовому порядку.

Згідно з п. 4 Порядок №498 страхові виплати, передбачені пунктом 2 цього Порядку (далі - страхова виплата), призначаються і виплачуються управліннями виконавчої дирекції Фонду в областях, м. Києві або їх відділеннями (далі - органи Фонду) протягом одного місяця з дня виникнення права на такі виплати за зверненням медичного працівника за зареєстрованим місцем проживання / перебування.

Відповідно до ч. 5 Порядок №498 страхова виплата, передбачена пунктом 3 цього Порядку (далі - одноразова допомога), призначається і виплачується органами Фонду разово, в рівних частинах особам, які мають право на виплату, протягом одного місяця з дня виникнення права на одноразову допомогу.

Право на одноразову допомогу виникає з дня прийняття органом Фонду заяви (заяв) та документів, визначених пунктом 7 цього Порядку.

Якщо судом розглядається питання призначення одноразової допомоги, орган Фонду призначає таку допомогу після набрання судовим рішенням законної сили.

Одноразова допомога розподіляється пропорційно між усіма особами, які мають право на виплату та звернулися за її отриманням.

Якщо після виплати одноразової допомоги за її отриманням звертаються інші особи, які мають на це право, питання розподілу одноразової допомоги вирішується ними за домовленістю з особами, які отримали таку допомогу, або у судовому порядку.

Згідно з п.6 Порядок №498 факт смерті медичного працівника з причин, пов'язаних з його інфікуванням COVID-19 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, встановлюється комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування), що проводиться відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337 (Офіційний вісник України, 2019 р., №34, ст. 1217), та оформляється актом розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася), за встановленою формою.

Пунктом 7 Порядок №498 передбачено, що для отримання одноразової допомоги особи, які мають право на виплату, звертаються до органу Фонду за зареєстрованим місцем проживання/перебування померлого медичного працівника та подають:

1) заяви кожної особи, яка має право на виплату, або уповноваженого представника про призначення одноразової допомоги із зазначенням інформації про неотримання виплати в іншому органі Фонду за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків або опікун чи піклувальник);

2) копію свідоцтва про смерть медичного працівника (із пред'явленням оригіналу);

3) копії паспорта громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства, які проживають в Україні, - копії паспортного документа іноземця та/або посвідки на постійне проживання) із пред'явленням оригіналу (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду) або за технічної можливості паспорта громадянина України у вигляді відображення в електронній формі інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, а також інформації, документів (відомостей, даних) про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), про місце проживання (за наявності), що подаються засобами Порталу Дія;

4) копії реєстраційних номерів облікової картки платника податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу, - копію сторінки паспорта громадянина України з відміткою про право здійснювати будь-які платежі за серією та / або номером паспорта) із пред'явленням оригіналу (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду) або їх електронні копії, якщо одержувач інформації має технічну можливість провести інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

5) копію свідоцтва про народження медичного працівника або за технічної можливості його е-свідоцтва про народження (відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, оформленому на паперовому бланку), що подається засобами Порталу Дія (у разі виплати грошової допомоги батькам медичного працівника);

6) копію свідоцтва про шлюб (у разі виплати грошової допомоги дружині (чоловіку) медичного працівника);

7) копію (копії) свідоцтва про народження дитини (дітей) або за технічної можливості е-свідоцтва про народження (відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, оформленому на паперовому бланку), що подається засобами Порталу Дія, або відповідне рішення суду (в разі виплати грошової допомоги дитині (дітям) медичного працівника);

8) примірник акта розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії за встановленою формою;

9) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку, факту перебування на утриманні, утримання із заробітної плати (доходу) аліментів, установлення статусу члена сім'ї (за наявності рішення суду з цих питань);

10) довідку роботодавця про утримання із заробітної плати (доходу) померлого медичного працівника на користь особи, яка має право на утримання, аліментів відповідно до закону або рішення суду (в разі такого утримання);

11) інформацію про рахунки, відкриті в банківських установах для перерахування коштів.

Заява, документи та копії документів подаються в паперовій або за технічної можливості в електронній формі з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства.

За наявності електронної інформаційної взаємодії Фонду з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для призначення одноразової допомоги, така інформація особами, які мають право на виплату, не подається.

Якщо одна з осіб, які мають право на виплату, відмовляється від отримання одноразової допомоги, грошова частка такої особи розподіляється між іншими особами, які мають право на виплату. Заява про відмову від отримання одноразової допомоги повинна бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.

Згідно з п. 9 Порядок №498 Орган Фонду: приймає рішення про надання страхових виплат, передбачених пунктами 2 і 3 цього Порядку, протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви про такі виплати та необхідних документів; перераховує страхові виплати на особові рахунки отримувачів, відкриті в банківських установах, не пізніше ніж через два робочих дні після надходження коштів на рахунок органу Фонду, відкритий у Казначействі; кожні десять днів подає виконавчій дирекції Фонду інформацію про проведення страхових виплат, передбачених цим Порядком; зберігає справи про страхові виплати, передбачені пунктами 2 і 3 цього Порядку, протягом десяти років.

При цьому, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 1 січня 2023 року, відбулося припинення Фонду соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень й відповідно саме на Пенсійний Фонд України покладено обов'язок, у тому числі й Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. № 498 «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом CoV-2», проводити страхові виплати у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусомCoV-2, шляхом їх перерахування на особові рахунки отримувачів, відкриті в банківських установах, не пізніше ніж через два робочих дні після надходження коштів на рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».

Таким чином, матеріали справи свідчать, що причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 з профзахворюванням CОVID-19 підтверджений належними та допустимими доказами.

З огляду на зазначене вірним є висновок суду першої інстанції, що ОСОБА_1 , як член сім'ї свого батька, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджено Актом розслідування нещасного випадку, має право на отримання страхових виплат у відповідності до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядку №498 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

ОСОБА_1 , з метою реалізації свого права на призначення виплати в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, як члену сім'ї медичного працівника, смерть якого настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою CОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та виплати у відповідності до ч.5 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату, здійснила всі необхідні та залежні від неї дії, однак відповідач призначення виплати позивачці не здійснив, чим допустив протиправну бездіяльність.

Обставин щодо наявності будь-яких інших законних підстав, які б перешкоджали позитивно вирішити питання про надання страхової виплати, відповідачами наведено не було.

З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не призначення та не виплати страхових виплат ОСОБА_1 , як члену сім'ї померлого ОСОБА_2 , внаслідок інфікування гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CоV-2 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження ОСОБА_2 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийняти рішення про призначення і виплату ОСОБА_1 страхової виплати, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року №1645-ІІІ у розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня 2021 року, згідно з механізмом передбаченим Порядком здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусомCoV-2, та визначення їх розмірів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року №498, як донці померлого медичного працівника, смерть якого настала внаслідок інфікування гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусомCoV-2 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження та страхової виплати, передбаченої п. 1 ч.5 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і зводяться до переоцінки встановлених судом обставин справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: А.Г. Федусик