ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/15125/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцько - Варвинського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 05.10.2023 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцько - Варвинського об'єднаного міського військового комісаріату (далі - комісаріат, відповідач), у якому просить визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву від 15.06.2023 про зняття із військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон.
Свої вимоги мотивує тим, що виїзд особи (призовника чи військовозобов'язаного) за межі України на постійне проживання є підставою для зняття такої особи із військового обліку із вилученням у неї військово-облікових документів. При цьому, чинне законодавство не містить будь-яких особливостей, виключень і обмежень ведення військового обліку на період дії воєнного стану.
Ухвалою судді від 11.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав відзив на позов та зазначив, що ОСОБА_1 є громадянином України, перебуває на військовому обліку та відповідно до Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» підлягає призову за мобілізацією. При зверненні до комісаріату позивачем не було надано документи, які надають йому право на відстрочку від призову за мобілізацією. Враховуючи наведене, підстави для зняття позивача з військового обліку для виїзду за межі України на постійне місце проживання під час дії воєнного стану відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд враховує такі обставини.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується відповідним паспортом (а.с. 9).
Позивача 20.03.2018 взято на військовий облік у Прилуцькому РТЦКтСП. Відповідно до висновку ВВК в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 є непридатним до військової служби в мирний час, придатний до нестройової служби у військовий час (а.с. 11-17, 36).
21.09.2021 позивачу видано дозвіл на проживання у Республіці Литва (строк дії - до 23.09.2023) (а.с. 19).
15.02.2022 між позивачем та ЗАТ «VZK ratas» (Республіка Литва) укладено безстроковий трудовий договір №347 (а.с. 20-21).
05.06.2023 УДМС у Чернігівській області видано позивачу дозвіл на постійне проживання до Республіки Литва (термін дії - до 05.12.2023), про що повідомлено в листі від 05.06.2023 (а.с. 18). Також у вказаному листі ОСОБА_1 повідомлено, що для отримання дозволу (проставляння штампа постійне місце проживання) для виїзду за кордон на постійне проживання позивачу необхідно, в тому числі, зняти з реєстрації своє місце проживання та взяти витяг з реєстру територіальної громади про зняття з реєстраційного обліку.
Враховуючи наведене, 15.06.2023 позивач звернувся до комісаріату із заявою про зняття його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з виїздом за кордон на постійне місце проживання.
Листом від 19.06.2023 №3552 ОСОБА_1 у задоволенні заяви відмолено, оскільки позивачем, як військовозобов'язаним, не надано документи, що підтверджують його право на відстрочку від військової служби за мобілізацією (а.с. 22).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно із частиною сьомою статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно із частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання (частини третя).
Згідно із частиною четвертою статті 37 Закону №2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про Загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 7 листопада 2022 року №757/2022, від 06 лютого 2023 року №58/2023, від 01 травня 2023 року №254/2023, від 26 липня 2023 року №451/2023, від 06 листопада 2023 №735/2023).
Сторонами не заперечується, що позивач перебуває на військовому обліку в Прилуцькому РТЦКтСП.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про зняття з обліку, оскільки рішенням УДМС в Чернігівській області йому надано дозвіл на постійне місце проживання до Республіки Литва.
Разом з тим, аналізуючи спірні правовідносини, суд зазначає, що згідно із пунктом 2 частини п'ятої статті 37 Закону №2232-XII зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України:
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
Враховуючи наведене, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що надане УДМС в Чернігівській області рішення, яким йому надано дозвіл на постійне місце проживання, є самостійною підставою для зняття з військового обліку, оскільки відповідачем у межах повноважень та на підставі вимог закону не надавався ОСОБА_1 дозвіл на зміну місця проживання військовозобов'язаного під час дії правового режиму воєнного стану та під час проведення заходів загальної мобілізації.
Про наявність інших законних підстав для зняття позивача з військового обліку ОСОБА_1 не зазначив та, відповідно, не надав належних та допустимих доказів такого.
При цьому, посилання позивача на положення Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, суд вважає необґрунтованими, оскільки він втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
У свою чергу, відповідно до пункту 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прилуцько - Варвинського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 08 грудня 2023 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Прилуцько - Варвинський об'єднаний міський військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 09807520, вул. Київська, 369, м. Прилуки, Чернігівська область, 17510).
Суддя С.В. Бородавкіна