Рішення від 08.12.2023 по справі 620/15017/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/15017/23

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) 06.10.2023 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - ГУДСНС України у Київській області, відповідач), у якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування в оновленій довідці від 12.05.2021 №67 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, з урахуванням норм постанови КМУ від 30.08.2017 №704 ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб'', доплати за роботу в зоні відчуження;

- зобов'язати відповідача видати оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, з урахуванням норм постанови КМУ від 30.08.2017 №704 ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб'', з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження ЧАЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби. Дана доплата має постійний характер, а тому має відображатись у довідці про складові та розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 10.10.2023 позивачу поновлено строк на звернення до суду з позовом, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позовну заяву, у якому ГУДСНС України у Київській області позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні, оскільки не наділене повноваженнями щодо розроблення або внесені змін до нормативно-правових актів, зокрема з питань умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а саме: самостійної зміни розмірів посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням. При цьому, під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/12704/18, постанови Великої Палати Верховного Суду по справі №160/8324/19 ГУДСНС України у Київській області видано позивачу довідку від 19.05.2021 №105 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, до якої включено такі складові: посадовий оклад - 3170,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1020,00 грн., надбавку за вислугу років (40%) - 1676,00 грн., надбавку за особливості проходження служби (50%) - 2933,00 грн., премію (70%) - 2219,00 грн., а всього - 11018,00 грн. (а.с. 22).

Разом з тим, відповідно до довідок ГУДСНС України у Київській області в період проходження служби позивач отримував доплату за роботу в зоні відчуження, передбачену статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' (а.с. 21, 23).

Враховуючи наведене, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, із врахуванням вказаної доплати (а.с. 18).

Листом від 18.04.2023 відповідач у задоволенні заяви відмовив, оскільки відповідно до роз'яснень Пенсійного фонду України доплата за роботу в зоні відчуження до переліку видів грошового забезпечення, які передбачені Інструкцією №623, не відноситься (а.с. 20).

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 40 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі -Закон №796-XII) передбачено, що військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

У свою чергу, відповідно до статті 39 Закону №796-XII громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» установлена особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження доплата у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати.

Аналіз статті 9 Закону №2011-XII дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Отже, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що в період проходження служби позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата за роботу в зоні відчуження (а.с. 21, 23).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 31.08.2022 по справі №120/3807/18-а, щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження ЧАЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач протиправно не включив спірну доплату в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.04.2019.

При цьому, під час дослідження матеріалів справи судом становлено, що вірними реквізитами довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії є «від 19.05.2021 №105», а не «від 12.05.2021 №67», як помилково вказано в позові. З огляду на викладене, для захисту прав та інтересів позивача, позов має бути задоволений шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування в оновленій довідці від 19.05.2021 №105 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, доплати за роботу в зоні відчуження; зобов'язання врахувати вказану доплату.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо неврахування в оновленій довідці від 19.05.2021 №105 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, доплати за роботу в зоні відчуження.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області виготовити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» та доплати за роботу в зоні відчуження.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 08 грудня 2023 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (код ЄДРПОУ 38537963, вул. Межигірська, 8, м. Київ, 04071).

Суддя С.В. Бородавкіна