Рішення від 07.12.2023 по справі 520/25428/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 грудня 2023 року № 520/25428/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач-1, ГУ ПФУ в Харківській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі по тексту - відповідач-2, ГУ ПФУ у Вінницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (далі по тексту -відповідач-3, ГУ ПФУ у Хмельницькій області), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 05.05.2023 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV.

Рішенням від 12.05.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи у колгоспі згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 02.12.1985 р. та довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі №01-54/184 від 16.09.2019 з 02.12.1985 по 29.04.2000 р., оскільки в архівній довідці зазначено особу ОСОБА_1 що не відповідає по батькові згідно паспорту « ОСОБА_2 ».

31.05.2023 ОСОБА_1 , повторно звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.06.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи (не менше 20 років), про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.06.2023 за №2066-0211-8/81990.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в колгоспі згідно довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі з 1985 по 2000 р., оскільки довідка №01-54/184 від 16.09.2019 видана на особу ОСОБА_1 , що не відповідає по батькові згідно паспорту « ОСОБА_2 », а також періоди роботи згідно з трудовою книжкою від 26.03.1979 НОМЕР_2 , оскільки виправлення по батькові позивачки на титульній стороні трудової книжки завірені печаткою ПП «Золота Нива 1», а запис про період роботи позивачки в ПП «Золота Нива 1» відсутній.

Позивач вважає вказані рішення відповідачів протиправними, у зв'язку з чим просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 15.09.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у даній адміністративній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам по справі.

Відповідач-1 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 05.05.2023 року та 31.05.2023 року зверталася до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». * Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 (далі-Порядок), з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій.

Відповідно до п. 4.8 Порядку заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних».

Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій. Відповідно до абзацу тринадцятого пункту 4.2 Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Тобто, після реєстрації звернення (заяв) ОСОБА_1 в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення пенсії, воно було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 204050002520 від 12.05.2023 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на дату звернення з обґрунтуванням підстав відмови.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 204050002520 від 08.06.2023 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на дату звернення з обґрунтуванням підстав відмови.

Відповідач-2 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки 05.05.2023 року позивачка звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

Згідно з підпунктом 4.2 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1) встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Пунктом 4.7. передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З огляду на це, рішення за результатом розгляду вказаної заяви приймалося Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

До страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі згідно з трудовою книжкою та довідки №01-54/184 від 16.09.2019 року з 02.12.1985 року по 29.04.2000 року, оскільки довідка видана на ОСОБА_1 , що не відповідає паспортним даним.

У свою чергу, Головним управлінням при розрахунку стажу позивачки було помилково зараховано періоди роботи згідно з трудовою книжкою від 26.03.1979 року НОМЕР_2 , оскільки виправлення прізвища на титульній сторінці завірено печаткою ПП «Золота нива 1», а запис про період роботи особи в ПП «Золота нива 1» у вказаній трудовій книжці відсутній.

З огляду на все вищезазначене, страховий стаж ОСОБА_1 становить 7 років 5 місяців 1 день, чого недостатньо для призначення пенсії за віком.

Виходячи із зазначеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято правомірне та обґрунтоване рішення про відмову у призначенні пенсії від 12.05.2023 року №204050002520 з огляду на відсутність необхідної тривалості страхового стажу.

Відповідач-3 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки 05.05.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV.

При зверненні за призначенням пенсії за віком позивачка надала трудову книжку колгоспника НОМЕР_3 від 02.12.1988, трудову книжку НОМЕР_4 від 3285109 від 26.03.1979, паспорт НОМЕР_5 , виданий 18.03.1999 Ізюмським МРВ УМВС України в Харківській області, картку платника податків, архівні довідки архівного відділу Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області №01-54/184 від 16.09.2019 про відпрацьовані вихододні в період з 1985 по 2000 рік в колгоспі ім. Кірова (в подальшому перейменованому в асоціацію пайовиків «Світанок»), с. Левківка Ізюмського району Харківської області та №01-54/185 від 16.09.2019 про нарахування заробітної плати за січень 1988 по грудень 1992 року.

Пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.05.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи.

За результатами розгляду заяви до страхового стажу не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в колгоспі згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 02.12.1985 р. та довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі №01-54/184 від 16.09.2019 з 02.12.1985 по 29.04.2000 р., оскільки в архівній довідці зазначено особу ОСОБА_1 (по батькові зазначено не правильно) Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_6 позивачка - ОСОБА_1 .

31.05.2023 ОСОБА_1 , повторно звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.06.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи (не менше 20 років), про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.06.2023 за №2066-0211-8/81990.

Страховий стаж ОСОБА_1 складає 7 років 5 місяців 1 день.

За результатами розгляду заяви до страхового стажу не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в колгоспі згідно довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі №01-54/184 від 16.09.2019 з 02.12.1985 по 29.04.2000 р., оскільки довідка видана на особу ОСОБА_1 (по батькові вказано неправильно), тоді як згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_6 позивачка - ОСОБА_1 , а також періоди роботи згідно з трудовою книжкою від 26.03.1979 НОМЕР_2 , оскільки виправлення по батькові позивачки на титульній стороні трудової книжки завірені печаткою ПП «Золота Нива 1», а запис про період роботи позивачки в ПП «Золота Нива 1» відсутній.

Для зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі з 1985 по 2000 рік необхідно надати уточнюючий документ про приналежність даних, зазначених в довідці від 16.09.2019№01-54/184, а періодів роботи згідно трудової книжки від 26.03.1979 НОМЕР_2 , необхідно надати уточнюючі довідки про роботу, видані на підставі первинних документів.

Звертаємо увагу суду, що згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 становить 7 років 5 місяців 1 день, що недостатньо для призначення пенсії за віком (за необхідних від 20 до 30 років).

Інших документів на підтвердження спірних періодів роботи, що передбачено Порядком 637 позивачкою надано не було.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУПФУ у Вінницькій області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.05.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи.

За результатами розгляду заяви до страхового стажу не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в колгоспі згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 02.12.1985 р. та довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі №01-54/184 від 16.09.2019 з 02.12.1985 по 29.04.2000 р., оскільки в архівній довідці зазначено особу ОСОБА_1 (по батькові зазначено не правильно) Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_6 позивачка - ОСОБА_1 .

31.05.2023 ОСОБА_1 , повторно звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУПФУ у Хмельницікій області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.06.2023 №204050002520 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи (не менше 20 років), про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.06.2023 за №2066-0211-8/81990.

Страховий стаж ОСОБА_1 складає 7 років 5 місяців 1 день.

За результатами розгляду заяви до страхового стажу не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в колгоспі згідно довідки про відпрацьовані вихододні в колгоспі №01-54/184 від 16.09.2019 з 02.12.1985 по 29.04.2000 р., оскільки довідка видана на особу ОСОБА_1 (по батькові вказано неправильно), тоді як згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_6 позивачка - ОСОБА_1 , а також періоди роботи згідно з трудовою книжкою від 26.03.1979 НОМЕР_2 , оскільки виправлення по батькові позивачки на титульній стороні трудової книжки завірені печаткою ПП «Золота Нива 1», а запис про період роботи позивачки в ПП «Золота Нива 1» відсутній.

Для зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі з 1985 по 2000 рік необхідно надати уточнюючий документ про приналежність даних, зазначених в довідці від 16.09.2019№01-54/184, а періодів роботи згідно трудової книжки від 26.03.1979 НОМЕР_2 , необхідно надати уточнюючі довідки про роботу, видані на підставі первинних документів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються трудові пенсії (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років).

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, а саме:

1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;

2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.

Право на отримання довічної пенсії та одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування мають застраховані особи і члени їхніх сімей та/або спадкоємці на умовах та в порядку, визначених цим Законом.

Особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування.

Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

В періоді, в якому позивачу оформлялася трудова книжка, діяв Порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 №162 (надалі Інструкція №162).

Підпунктом 2.2. пункту 2 Інструкції №162 передбачалося, що заповнення трудової книжки вперше проводиться адміністрацією підприємства в присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийому на роботу.

Згідно підпунктів 2.10 та 2.11. пункту 2 Інструкції №162, відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорта або свідоцтва про народження. Освіта - середня, середня спеціальна і вища - вказується тільки на підставі документів (атестата, посвідчення, диплома). Запис про незакінчену середню або незакінчену вищу освіті також може бути проведена лише на підставі відповідних документів (студентського квитка, залікової книжки, довідки навчального закладу і т. п.). Професія або спеціальність записується у трудовій книжці на підстав документа про освіту або іншого належним чином оформленого документа. Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після того ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Порядок внесення записів про трудову діяльність особи у відомостях про роботу передбачений пунктами 2.13- 2.14. Інструкції № 162.

Пунктом 2.12 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення № 58 від 29.07.1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 17.08.1993 року за № 110, передбачено, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Згідно пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, у графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишеться повне найменування підприємства.

Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу.

У графі 3 пишеться: "Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво" із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій. Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що мають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Згідно положень Закону 1058 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка.

Судом встановлено, що трудова книжка колгоспника позивача серії НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, в розділі Відомості про роботу містить відповідні записи про роботу позивача у період з 02.12.1985 по 29.04.2000. Будь-яких зауважень стосовно записів трудової книжки чи помилок у їх оформленні відповідачем не зазначено.

В даному випадку під час розгляду заяви позивача відповідачем не було встановлено будь-яких недоліків оформлення записів про роботу позивача, записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені підписом відповідальної особи та скріплені печатками.

Суд повторно зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тобто, у разі якщо у трудовій книжці наявні усі необхідні записи підтверджувати трудовий стаж іншими документами законодавством не вимагається.

Також позивачу було відмовлено у зарахуванні до загального страхового стажу періоди роботи згідно трудової книжки, серед іншого, на підставі того, що на титульній стороні трудової книжки завірені печаткою ПП «Золота Нива 1», а запис про період роботи позивачки в ПП «Золота Нива 1» відсутній.

Суд зазначає, що на час заповнення належної позивачу трудової книжки була чинною Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затверджена постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 №162.

З приписів порядку ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, що визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 №162 та Інструкції Про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58 вбачається, що заповнення трудової книжки здійснюється роботодавцем, а не працівником. Отже, відповідальним за заповнення трудової книжки вперше, в тому числі і внесення до неї записів на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки, є підприємство роботодавець, а відтак відсутня вина позивача в тому, що трудову книжку роботодавцем оформлено із порушенням.

Окрім цього, суд зазначає, що позивачка, відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 02.12.1985 р., працювала у ПП «Золота Нива1» у період з 19.02.2007 по 09.07.2007 та з 01.10.2007 по 21.12.2021, що підтверджується відповідними записами. Тому посилання відповідачів на відсутність запису про період роботи позивачки в ПП «Золота Нива 1» є безпідставними.

Враховуючи наведене, суд вважає, що виявлений відповідачем недолік оформлення трудової книжки щодо виправлення описки, не може вважатися достатньою підставою неврахування її відомостей при обчисленні стажу роботи, оскільки внесення записів до відомостей про особу до трудової книжки не здійснювалось позивачем.

Суд зауважує на тому, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Відповідний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі № 754/14898/15-а (адміністративне провадження № К/9901/11030/18).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що неврахування відповідачем під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії відомостей про роботу носить формальний характер і не відповідає вимогам пенсійного законодавства, відповідачами не було забезпечено розгляду наданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком шляхом всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів.

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення, та зазначає, що Рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.05.2023 №204050002520 та Рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.06.2023 №204050002520 про відмову у призначенні пенсії є протиправними і підлягають скасуванню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком, суд зазначає таке.

Процедура прийняття, оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд останньої заяви та винесення рішення за заявою позивачки здійснювалось ГУ ПФУ у Хмельницькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.

Обчислення страхового стажу, визначення розміру пенсії та призначення пенсії є дискреційними повноваженнями відповідного територіального органу ПФУ, суд не є органом, уповноваженим на призначення пенсії, а лише має компетенцію на здійснення судового контролю за відповідністю чинному законодавству оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта владних повноважень (постанови Верховного Суду від 01.10.2019 у справі № 804/3646/18 та від 21.12.2019 у справі №663/574/17).

Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд враховує вказані висновки Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Оскільки права позивача порушені, але прийняття рішення на користь останнього, в тому числі щодо зарахування стажу та призначення пенсії за віком з дня звернення за пенсією належить до безпосередніх повноважень територіального органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком від 31.05.2023 року, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.05.2023 №204050002520.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.06.2023 №204050002520.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ) про призначення пенсії за віком від 31.05.2023 року, з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ) судові витрати в загальному розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 07 грудня 2023 року.

Суддя Бадюков Ю.В.