Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Харків
07 грудня 2023 року № 520/25268/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.06.2023 року № 204050008428 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових у мовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 01.08.2022 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 14.12.1987 року по 31.01.1987 рік на посаді учня ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 01.02.1988 року по 11.07.1993 рік на посаді ізолювальника, працюючого з сирою міколентою та склострічкою в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 12.07.1993 року по 30.09.1994 рік на посаді контролера збирання електричних машин в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" та з 01.10.1994 року по 27.01.1995 рік на посаді випробувача електричних машин, апаратів в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса";
- стягнути з Відповідача на користь Позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 20.06.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою щодо призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням екстериторіальності заява від 20.06.2023 року була розподілена на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Проте, відповідач Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 27.06.2023 року № 204050008428 відмовив позивачці за її заявою від 20.06.2023 року в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу та відсутністю документів, які б підтверджували пільговий характер роботи. До пільгового стансу не зараховано період роботи з 14.12.1987 по 27.01.1995, оскільки заявницею не надано довідки про підтвердження пільгового стажу роботи.
Так, відповідно до Рішення від 27.06.2023 року станом на 20.06.2023 року, тобто на момент звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 вік позивачки становить 57 років 10 місяців 19 днів при необхідному віці для виходу на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 55 років, її страховий стаж становить 39 років 07 місяців 24 дні при необхідних для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 не менше 25 років.
Крім того, відповідачем в Рішенні від 27.06.2023 року зазначено, шо необхідний пільговий стаж на роботах із важкими і шкідливими умовами праці визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (список № 2) становить 10 років, який відсутній у позивача, оскільки до пільгового стажу не зараховано період роботи позивача з 14.12.1987 року по 27.01.1995 рік, так як позивачем не надано довідки, яка б підтверджувала пільговий характер роботи за Списком № 2.
Зазначену відмову відповідача позивач вважає необґрунтованою та безпідставною, у зв'язку з чим звернулась до суду в вказаним позовом.
Ухвалою суду від 15.09.2023 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що 20.06.2023 ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Заява Позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №204050008428 від 27.06.2023 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 14.12.1987 працювала в АТ “Первомайський електромеханічний завод ім. К. Маркса”. Записи трудової книжки позивача не містять відомостей про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи, інформацію про проведення атестації робочих місць та інші відомості, що визначають пільговий характер роботи.
З огляду на відсутність документів, що підтверджують роботу позивача протягом повного робочого дня на роботах із шкідливими і важкими умовами праці з 14.12.1987 по 31.01.1987, з 01.02.1988 по 11.07.1993, з 12.07.1993 по 30.09.1994 та з 01.10.1994 по 27.01.1995, відсутні підстави для зарахування вищезазначених періодів до стажу робіт, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
20.06.2023 ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУПФУ у Дніпропетровській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.
Відповідач, рішенням про відмову у призначенні пенсії від 27.06.2023 року № 204050008428 відмовив позивачці за її заявою від 20.06.2023 року в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу та відсутністю документів, які б підтверджували пільговий характер роботи.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі Закон №1058-VI) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» №1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058-VI, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч.ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-VI, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. 1 і 3 - 13 цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Аналіз викладених норм законодавства вказує, що для зарахування певної роботи із шкідливими і важкими умовами праці до пільгового стажу передусім потрібно підтвердити, що виконання цієї роботи дає право на пільгову пенсію, тобто, що виконані всі умови, зазначені в ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- зайнятість у шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня (час простою, відпустки без збереження заробітної плати, тощо до пільгового стажу не зараховуються);
- виконувана робота відповідає Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України;
- підтвердження пільгової роботи результатами атестації робочих місць.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до абзацу першого пункту 20 цього ж Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, це визначено ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України, у якій зазначено: трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до запису № 6 від 14.12.1987 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивачка з 14.12.1987 року була переведена на посаду учня ізолювальника на обмотувально-ізолювальну ділянку 5 в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" (наказ № 229 від 14.12.1987 року).
Відповідно до запису № 7 від 01.02.1988 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивачці з 01.02.1988 року присвоєно перший розряд ізолювальника, працюючого з сирою міколентою та склострічкою в електротехнічному виробництві (наказ № 15-е від 08.02.1988 року).
Відповідно до запису № 8 від 12.07.1993 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивачку з 12.07.1993 року переведено контролером збирання електричних машин третього розряду (наказ № 96 від 12.07.1993 року).
Відповідно до запису № 9 від 01.10.1994 року в трудовій книжці серії НОМЕР_2 позивачці з 01.10.1994 року присвоєно четвертий розряд випробувача електричних машин, апаратів (службове розпорядження № 178 від 30.09.1994 року).
Спірний період не зарахований до пільгового стажу, зокрема, у зв'язку з ненаданням підтверджуючих документів, однак такі доводи відповідача спростовуються наступним.
Відповідно до п. 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до Порядку №383 застосування Списків №1 і Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18 листопада 2005 року, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Пунктом 10 даного Наказу передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.
Згідно запису № 6 від 14.12.1987 року та № 7 від 01.02.1988 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивач в період з 14.12.1987 року по 31.01.1988 рік працювала учнем ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса".
Відповідно до Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад з тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженому Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року, посада учень ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці в електромеханічному виробництві відноситься до позиції «ізолювальники кабелів» підрозділу а) «Робітники» розділу XVI «Електротехнічне виробництво» Списку № 2.
Отже, робота учнем ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" відповідає вимогам Списку № 2 щодо здійснення робіт по ізолюванню кабелів, у зв'язку з чим відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Згідно запису № 7 від 01.02.1988 року та № 8 від 12.07.1993 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 Позивач в період з 01.02.1988 року по 11.07.1993 рік працювала ізолювальником, що працює з сирою міколентою та склострічкою в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса".
Відповідно до Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад з тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженому Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року, який був чинний до 26.01.1991 року, посада ізолювальник, що працює з сирою міколентою та склострічкою в електричному виробництві відноситься до позиції «ізолювальники кабелів» підрозділу а) «Робітники» розділу XVI «Електротехнічне виробництво» Списку № 2.
Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників з шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженому Постановою Кабінет Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року, який набрав чинності з 26.01.1991 року, посада ізолювальник, що працює з сирою міколентою та склострічкою в електричному виробництві відноситься до позиції 2160000а-12520 «Ізолювальники, зайняті на роботах із сирою мікалентою, скломікалентою, скловолокном, синтетичною стрічкою та епоксидними смолами» підрозділу а) «Робітники» розділу XV «Електротехнічне виробництво та ремонт електротехнічного устаткування» Списку № 2.
Отже, робота на посаді ізолювальника, що працює з сирою міколентою та склострічкою, в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" відповідає вимогам Списків № 2 щодо здійснення робіт ізолювальником по ізолюванню кабелів та робіт із сирою мікалентою та скломікалентою, скловолокном і синтетичною стрічкою, у зв'язку з чим відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Згідно запису № 8 від 12.07.1993 року та № 9 від 01.10.1994 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 Позивач в період з 12.07.1993 року по 30.09.1994 рік працювала контролером збирання електричних машин в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса".
Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників з шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року, який діяв до 11.03.1994 року, посада контролер збирання електричних машин в електричному виробництві відноситься до позиції 2160000а-1753д «Робітники, зайняті на ремонті та обслуговуванні устаткування та електроустаткування, а також на прийманні, бракуванні, контролі та налагодженні (настроюванні) у виробництвах: свинцевих та лужних акумуляторів, освинцювання кабелів, емалювання дроту, варіння смол та лаків, просочування гальванічних елементів, електроізоляції електровугільних та електрощіткових виробів» підрозділу а) «Робітники» розділу XV «Електротехнічне виробництво та ремонт електротехнічного устаткування» Списку № 2.
Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року, який набрав чинності з 11.03.1994 року, посада контролер збирання електричних машин в електричному виробництві відноситься до позиції 2160000а-1753д «Робітники, зайняті на ремонті і обслуговуванні устаткування та електроустаткування, а також на прийманні, бракуванні, контролі та налагодженні (настроюванні) у виробництвах: свинцевих і лужних акумуляторів, освинцювання кабелів, емалювання дроту, варінні смол та лаків. просочуванні гальванічних елементів, електроізоляційних матеріалів, електровугільних та електрощіткових виробів» підрозділу а) «Робітники» розділу XV «Електротехнічне виробництво і ремонт електротехнічного устаткування» Списку № 2.
Отже, робота на посаді контролера збирання електричних машин в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" відповідає вимогам Списків № 2 щодо здійснення робіт з контролю за виробництвом електричних виробів в електротехнічному виробництві, у зв'язку з чим відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Згідно запису № 9 від 01.10.1994 року та № 10 від 28.01.1995 року в трудовій книжці серії НОМЕР_1 Позивач в період з 01.10.1994 року по 27.01.1995 рік працювала випробувачем електричних машин, апаратів в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса".
Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року, посада випробувач електричних машин, апаратів в електричному виробництві відноситься до позиції 2 160000а-1753д «Робітники, зайняті на ремонті і обслуговуванні устаткування та електроустаткування, а також на прийманні, бракуванні, контролі та налагодженні (настроюванні) у виробництвах: свинцевих і лужних акумуляторів, освинцювання кабелів, емалювання дроту, варінні смол та лаків, просочуванні гальванічних елементів, електроізоляційних матеріалів, електровугільних та електрощіткових виробів» підрозділу а) «Робітники» розділу XV «Електротехнічне виробництво і ремонт електротехнічного устаткування» Списку № 2.
Отже, робота на посаді випробувача електричних машин, апаратів в електричному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" відповідає вимогам Списку № 2 щодо здійснення робіт з обслуговування устаткування та електроустаткування в електротехнічному виробництві, у зв'язку з чим відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах проводиться на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці. Отже, посада позивача відповідає Списку №2.
Таким чином, суд з'ясував, що у трудовій книжці позивача наявні відповідні записи, які підтверджують факт її роботи у спірному періоді на посаді, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, як такій, що зазначена у Списках №2, чинних у відповідні періоди часу.
Стосовно зазначених у спірному рішенні обставин щодо відсутності уточнюючої довідки, суд зазначає таке.
Приймаючи постанову у справі №520/15025/16-а, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.
Отже, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону №1788-XII.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Враховуючи викладене суд зазначає, що оскаржене рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним і підлягає скасуванню. З метою захисту прав позивача, підлягає задоволенню вимога щодо зобов'язання відповідача зарахувати період роботи з 14.12.1987 року по 31.01.1987 рік на посаді учня ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 01.02.1988 року по 11.07.1993 рік на посаді ізолювальника, працюючого з сирою міколентою та склострічкою в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 12.07.1993 року по 30.09.1994 рік на посаді контролера збирання електричних машин в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" та з 01.10.1994 року по 27.01.1995 рік на посаді випробувача електричних машин, апаратів в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити з 01.08.2022 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає таке.
Процедура прийняття, оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача здійснювалось ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.
Обчислення страхового стажу, визначення розміру пенсії та призначення пенсії є дискреційними повноваженнями відповідного територіального органу ПФУ, суд не є органом, уповноваженим на призначення пенсії, а лише має компетенцію на здійснення судового контролю за відповідністю чинному законодавству оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта владних повноважень (постанови Верховного Суду від 01.10.2019 у справі № 804/3646/18 та від 21.12.2019 у справі №663/574/17).
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суд враховує вказані висновки Верховного Суду (ч. 5ст. 242 КАС України).
Оскільки права позивача порушені, але прийняття рішення на користь останнього, в тому числі щодо зарахування стажу та призначення пенсії за віком з дня звернення за пенсією належить до безпосередніх повноважень територіального органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 20.06.2023 року, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 14.12.1987 року по 31.01.1987 рік на посаді учня ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 01.02.1988 року по 11.07.1993 рік на посаді ізолювальника, працюючого з сирою міколентою та склострічкою в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 12.07.1993 року по 30.09.1994 рік на посаді контролера збирання електричних машин в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" та з 01.10.1994 року по 27.01.1995 рік на посаді випробувача електричних машин, апаратів в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", та з урахуванням висновків суду у цій справі.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.06.2023 року № 204050008428 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових у мовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 20.06.2023 року, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 14.12.1987 року по 31.01.1987 рік на посаді учня ізолювальника на обмотувально-ізолювальній ділянці 5 в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 01.02.1988 року по 11.07.1993 рік на посаді ізолювальника, працюючого з сирою міколентою та склострічкою в електротехнічному виробництві в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", з 12.07.1993 року по 30.09.1994 рік на посаді контролера збирання електричних машин в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса" та з 01.10.1994 року по 27.01.1995 рік на посаді випробувача електричних машин, апаратів в АТ "Первомайський електромеханічний завод ім. Карла Маркса", та з урахуванням висновків суду у цій справі.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427)
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 07 грудня 2023 року.
Суддя Бадюков Ю.В.