Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року Справа№200/4937/23
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, місцезнаходження: 46000, м. Тернопіль, майдан Волі, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду засобами поштового зв'язку надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд :
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку пенсії по стажу з врахуванням страхового стажу набутого з часу призначення пенсії за віком на пільгових умовах за період роботи з 03 квітня 2020 року по 04 квітня 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по стажу, з урахуванням стажу набутого за період роботи з 03 квітня 2020 року по 04 квітня 2023 року, з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії по стажу, з 04 квітня 2023 року.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 03 квітня 2020 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список 1).
На час призначення пенсії він працював у ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» та був звільнений 07 квітня 2023 року.
04 квітня 2023 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії по стажу відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підтвердження стажу ним надані: довідка №07/23- 17 від 31 березня 2023 року видана ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод», довідка №07/23 - 15 від 31 березня 2023 року видана ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ»; довідка №07/23 - 16 від 31 березня 2023 року видана ВАТ «Дружківський машинобудівний завод»; наказ ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» №538 від 28 лютого 2019 року «Про проведення атестації робочих місць в цехах ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод», Перелік виробництв, робіт, професій, зайнятість на яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Додаток №1 до наказу №538 від 28 грудня 2019 року).
За принципом екстериторіальності заяву було опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області. 19 серпня 2023 року він отримав листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області . В листі йому було повідомлено про те, що довідки про підтвердження трудового стажу передані на перевірку. В листі також зазначено про неможливість перевірки наданих довідок у зв'язку з веденням воєнного стану.
Вважає, що не проведення перерахунку пенсії по стажу є неправомірною бездіяльністю відповідача, чим порушуються його пенсійні права, а обґрунтування бездіяльності неможливістю перевірки достовірності довідок не ґрунтується на вимогах законодавства. Вказане і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано відзив на позов ОСОБА_2 , у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 03.04.2020 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою № 1304 від 04.04.2023 року про перерахунок пенсії по стажу відповідно до статті 42 Закону № 1058, до заяви було додано: - довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-17 від 31.03.2023 видану ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод»; -довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-15 від 31.03.2023 видану ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ»; -довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-16 від 31.03.2023 видану ВАТ «Дружківський машинобудівний завод». Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності.
У зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, та зважаючи на активні бойові дії на території Донецької області, наразі можливість проведення перевірки довідок про стаж відсутня. Після підтвердження достовірності їх видачі розмір пенсії буде переглянуто незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог діючого законодавства. Отже, вважають, що заявлені Позивачем вимоги є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області подано відзив на позов ОСОБА_2 , у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою згідно Закону України «Про звернення громадян» щодо здійснення перерахунку пенсії. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 07.09.2023 року за 8066-8255/Л-02/8-1900/23 позивачу направлено відповідь, що для здійснення перерахунку пенсії підстав немає.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на найбільш вигідних умовах. Додатково інформують, що у разі доцільності перерахунок проводиться за періоди зазначені в частині першій статті 40 Закону, однак із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення заробітної плати (доходу) з якої обчислюється пенсія береться середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
3 03.04.2020 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 Ne1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 04.04.2023 позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву на перерахунок пенсії по стажу відповідно до ст. 42 Закону No1058, до заяви було додано: довідку про підтвердження трудового стажу N07/23-17 від 31.03.2023 видану ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод»; довідку про підтвердження трудового стажу N07/23-15 від 31.03.2023 видану ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ»; •довідку про підтвердження трудового стажу N07/23-16 від 31.03.2023 видану ВАТ «Дружківський машинобудівний завод». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Головним управлінням вищевказані довідки про підтвердження трудового стажу передані на перевірку. У зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 N964/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 No2102-IX, та зважаючи на активні бойові дії на території Донецької області, наразі можливість проведення перевірки наданої довідки про стаж відсутня. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, буде переглянуто розмір пенсії незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог діючого законодавства. Пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Підстав для перерахунку пенсії на даний час не має.
У відповіді на відзив позивач просив задовольнити позов у повному обсязі, навів доводи аналогічні викладеним у позовній заява та додав, що повноваження відповідача у даних правовідносинах не є дискреційними.
Ухвалою суду від 13 вересня 2023 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору від 26 серпня 2023 року - відмовлено. Залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії. Надано позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом надання позовної заяви: із зазначенням відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідачів, із уточненням суб'єктного складу відповідачів за цим позовом та/або приведення позовних вимог у відповідність до заявленого складу відповідачів та документу про сплату судового збору у сумі 1073,60 грн. або належним чином обґрунтованого клопотання про відстрочення від сплати судового збору.
02 жовтня 2023 року позивач засобами поштового зв'язку надав до суду позовну заяву із зазначенням відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідачів, із приведенням позовних вимог у відповідність до заявленого складу відповідачів та документу про сплату судового збору у сумі 1073,60 грн.
Отже, вимоги ухвали суду від 13 вересня 2023 року були виконані позивачем.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №200/4937/23.
13 жовтня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на позов.
17 листопада 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області надано відзив на позов.
27 листопада 2023 року до суду надійшла відповідь на відзив.
Відповідачі не скористались правом на подання заперечень відповідно до статті 164 КАС України.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта.
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 позивач отримує пенсію за віком.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
04 квітня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №1304 про перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1. До заяви були додані, зокрема, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17.
Крім того у матеріалах справи наявні:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 02 жовтня 2018 року по 31 березня 2023 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом №304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №538 від 28 грудня 2019 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 13 липня 2016 року по 01 жовтня 2018 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом і звільнення:№304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року,, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №150 від 14 травня 2014 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день на ВАТ «Дружківський машинобудівний завод» у ковальському цеху №5 і за період з 15 жовтня 2009 року по 07 серпня 2012 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 16 січня 2003 року №36, накази про прийом та звільнення №92 від 14 жовтня 2009 року, №1172-к від 07 серпня 2012 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №167 від 20 липня 2005 року, №153 від 16 липня 2010 року.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 липня 2023 року №13871-13918/Ф-02/8-0500/23, 04.04.2023 позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву на перерахунок пенсії по стажу відповідно до ст. 42 Закону №1058, до заяви було додано: довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-17 від 31.03.2023 видану ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод»; довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-15 від 31.03.2023 видану ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ»; довідку про підтвердження трудового стажу №07/23-16 від 31.03.2023 видану ВАТ «Дружківський машинобудівний завод». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Головним управлінням вищевказані довідки про підтвердження трудового стажу передані на перевірку. У зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, та зважаючи на активні бойові дії на території Донецької області, наразі можливість проведення перевірки наданої довідки про стаж відсутня. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, буде переглянуто розмір пенсії позивача.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запит на перевірку документів, а саме: довідок №07/23-15, 07/23-16, 07/23-17 від 31 березня 2023 року. Встановлено граничний термін виконання документу - 03 липня 2023 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Ст. 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З аналізу вищенаведених норм суд приходить до висновку, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 Закону №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).
Судом встановлено, що позивач після призначення пенсії продовжив працювати, що підтверджується наявною у матеріалах справи трудовою книжкою НОМЕР_2 .
Після призначення пенсії позивачем набуто страхового стажу більш ніж 24 місяці (пенсія призначена з 03 квітня 2020 року, звернення за перерахунком відбулось 04 квітня 2023 року).
Тобто, аналізуючи норми Закону №1058, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 Закону №1058.
Разом з цим, 04 квітня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №1304 про перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1.
До заяви були додані, зокрема, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17 від 31 березня 2023 року, а саме:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 02 жовтня 2018 року по 31 березня 2023 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом №304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №538 від 28 грудня 2019 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 13 липня 2016 року по 01 жовтня 2018 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом і звільнення:№304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року,, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №150 від 14 травня 2014 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день на ВАТ «Дружківський машинобудівний завод» у ковальському цеху №5 і за період з 15 жовтня 2009 року по 07 серпня 2012 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 16 січня 2003 року №36, накази про прийом та звільнення №92 від 14 жовтня 2009 року, №1172-к від 07 серпня 2012 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №167 від 20 липня 2005 року, №153 від 16 липня 2010 року.
Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 липня 2023 року №13871-13918/Ф-02/8-0500/23 встановлено наступне. Заява позивача про перерахунок пенсії опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Головним управлінням довідки про підтвердження трудового стажу передані на перевірку. У зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, та зважаючи на активні бойові дії на території Донецької області, наразі можливість проведення перевірки наданої довідки про стаж відсутня. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, буде переглянуто розмір пенсії позивача.
Судом встановлено і те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запит на перевірку документів, а саме: довідок №07/23-15, 07/23-16, 07/23-17 від 31 березня 2023 року. Встановлено граничний термін виконання документу - 03 липня 2023 року.
Щодо неможливості перевірити довідки про стаж, у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні та активними бойовими діями у Донецькій області, суд зазначає наступне.
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований статтею 62 Закону № 1788.
Ст. 62 Закону № 1788 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядок № 637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатком № 5 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено форму довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Аналізуючи наведене, суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Судом встановлено, що для вирішення питання про перерахунок пенсії позивачем надані довідки №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17 від 31 березня 2023 року, а саме:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 02 жовтня 2018 року по 31 березня 2023 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом №304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №538 від 28 грудня 2019 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день в ТОВ «Гірничі машини ДрМЗ» у ковальсько - термічному цеху №8 і за період з 13 липня 2016 року по 01 жовтня 2018 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 24 червня 2016 року №461, накази про прийом і звільнення:№304-к від 12 липня 2016 року, №1035-к від 01 жовтня 2018 року,, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №150 від 14 травня 2014 року);
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день на ВАТ «Дружківський машинобудівний завод» у ковальському цеху №5 і за період з 15 жовтня 2009 року по 07 серпня 2012 року виконував у термічному обробленні за професією, посадою - терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ХІ підрозділ 3 постанови КМУ від 16 січня 2003 року №36, накази про прийом та звільнення №92 від 14 жовтня 2009 року, №1172-к від 07 серпня 2012 року, тех. Процес роботи цеху, ліміти по праці, особлива картка форми т-2. Відпустки без збереження заробітної плати не надавались, атестація на заводі проведена (наказ №167 від 20 липня 2005 року, №153 від 16 липня 2010 року.
Дослідивши матеріали справи, суд звертає увагу на те, що у довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17, які були надані позивачем до пенсійного органу разом із заявою про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року за №1304 та опрацьовані за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, містяться всі відомості, які передбачені пунктом 20 Порядку №637, а саме: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Крім того, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17 відповідають вимогам, які визначені Додатком № 5 до Порядку №637.
Жодних зауважень щодо записів у трудовій книжці позивача не міститься у матеріалах справи.
Єдиною підставою для не проведення перерахунку пенсії позивача стала неможливість проведення перевірки довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ОСОБА_1 та надані разом із заявою про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року за №1304 у зв'язку з введенням воєнного стану на території України та зважаючи на активні бойові дії на території Донецької області
Відповідно до положень частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно частин 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів (пункт 4.2).
При цьому, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати (пункт 4.7).
Проаналізувавши наведені норми права, суд доходить висновку про те, що реалізовуючи обов'язок держави щодо забезпечення реалізації права особи на соціальний захист, територіальний пенсійний орган в межах наданих йому повноважень та відповідно до пенсійного законодавства повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії (перерахунок), зокрема, шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення, а у випадку їх невідповідності, роз'яснювати такій особі її права, а також надавати строк для усунення вказаних недоліків.
При цьому, з наведеного слідує також законодавче закріплення за територіальним органу Пенсійного фонду України обов'язку не пізніше 10 днів з дня надходження документів про призначення (перерахунок) пенсії прийняти рішення про її призначення (перерахунок) або про відмову у такому призначенні (перерахунку) із направленням протягом 10 днів особі повідомлення про таке рішення із зазначенням причини відмови та порядку його оскарження.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі № 752/18396/16-а.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 11 листопада 2020 року по справі №677/831/17 дійшов висновку про те, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку пільгової довідки особи не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії (пункт 35).
В матеріалах справи відсутні докази вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області (як органом якому визначено опрацювання заяви позивача про перерахунок пенсії) будь-яких дій для витребування документів та проведення перевірки достовірності таких документів (в даному випадку перевірки довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ОСОБА_1 та містяться в матеріалах справи).
Введення на території України воєнного стану з 24 лютого 2022 року, який діє і натепер не є об'єктивними обставинами, що унеможливлюють проведення перевірки наданих позивачем довідок, оскільки Пенсійний орган функціонує у звичайному режимі. Пенсійним органом не зазначено будь-яких причин як введення на території України воєнного стану перешкоджає у витребуванні та перевірці наданих позивачем довідок.
Разом з цим, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній засвідчені печаткою ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод» з місцем знаходження у м. Дружківка Донецької області.
Дружківська міська територіальна громада не відноситься до території активних бойових дій, а входить до переліку територій можливих бойових дій з 24 лютого 2022 року, що підтверджується розділом 1. Території можливих бойових дій, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309.
У свою чергу, відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 травня 2023 року №111 "Про визначення районів воєнних (бойових дій)" Дружківська міська територіальна громада відсутня у районах ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 30 квітня.
У м. Дружківка Донецької області відділення поштового зв'язку працює у звичайному режимі про що є відомості, які оприлюднені на сайті «Укрпошта».
З огляду на викладене вище, суд вважає необґрунтованими посилання у відзиві представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, як органу якому визначено опрацювання заяви позивача про перерахунок пенсії, на введення на території України воєнного стану та наявність активних бойових дій у Донецькій області, оскільки дані обставини не можуть бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.
Також, матеріали справи не містять відомостей про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області по суті заява позивача про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304 була розглянута. В той час, як частиною 5 статті 45 Закону №1058 визначено строки розгляду Пенсійним органом документів про перерахунок пенсії - не пізніше 10 днів з дня їх надходження про що приймається рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії. Строк розгляду може бути продовжено за відповідним рішенням керівника територіального органу ПФУ на строк проведення додаткової перевірки, але не більше ніж на 15 днів.
В той час, строк не розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії становить більш ніж 9 місяців, що є порушенням частини 5 статті 45 Закону №1058.
Враховується при розгляді даної справи і те, що позивач самостійно звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як до органу у якому він отримує пенсію за віком на пільгових умовах та його звернення було зареєстровано 13 липня 2023 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
І лише 21 липня 2023 року йому направлено листа, у якому вказані підстави неможливості перевірки наданих ним довідок про підтвердження трудового стажу разом із заявою про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Частиною 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, як органом, який опрацьовував за принципом екстериторіальності заяву позивача від 04 квітня 2023 року №1304 не вчинено дій щодо розгляду заяви про перерахунок пенсії по суті, не вчинено дій для витребування документів чи проведення перевірки достовірності наданих позивачем довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №07/23-16, 07/23-15, 07/23 - 17, не прийнято будь-якого рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, а отже суд приходить до висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області допущено саме протиправну бездіяльність щодо не розгляду та неприйняття рішення за результатом розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304.
Стосовно вимог позивача зобов'язального характеру, суд зазначає, враховуючи, що по суті заява позивача не розглядалась, наявні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області розглянути у встановленому порядку по суті заяву позивача про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304 з урахуванням висновків суду.
Оскільки подана позивачем заява про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304 разом з документами опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області по суті подана заява про перерахунок пенсії не розглядалась, підстав для покладання на Головне управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області вимог зобов'язального характеру не має.
При розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, як органом яким була опрацьована дана заява за принципом екстериторіальності, необхідно врахувати довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані позивачу, надані Пенсійному органу разом із заявою про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року, та надати відповідну оцінку інформації, яка зазначена у цих довідках.
При цьому, суд вважає вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини справи.
Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що відповідно до вимог частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно норм статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;
3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин;
4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;
5) як розподілити між сторонами судові витрати;
6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення;
7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Норми статті 245 КАС України визначають повноваження суду при вирішенні справи. Так, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Рішення суду, згідно положень статті 246 КАС України, складається з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин.
У вступній частині рішення зазначаються:
1) дата і місце його ухвалення;
2) найменування суду;
3) прізвище та ініціали судді або склад колегії суддів;
4) прізвище та ініціали секретаря судового засідання;
5) номер справи;
6) ім'я (найменування) сторін та інших учасників справи;
7) вимоги позивача;
8) прізвища та ініціали представників учасників справи та прокурора.
В описовій частині рішення зазначаються:
1) стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача;
2) заяви, клопотання учасників справи;
3) інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).
У мотивувальній частині рішення зазначаються:
1) обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини;
2) докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення;
3) мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову;
4) чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку;
5) норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування;
6) норми права, на які посилалися сторони, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування;
7) мотиви, з яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд, відмовляючи у позові, дійшов висновку, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень визнано судом таким, що вчинено відповідно до вимог частини другої статті 2 цього Кодексу.
У резолютивній частині рішення зазначаються:
1) висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог;
2) розподіл судових витрат;
3) строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження;
4) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Суд зазначає, що висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов'язковими для врахування суб'єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення.
Отже, суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов'язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем за подання цього позову сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задовольняється частково, суд присуджує на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Тернопільській області у розмірі 536,80 грн ((1073,60 грн/2), пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, місцезнаходження: 46000, м. Тернопіль, майдан Волі, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, місцезнаходження: 46000, м. Тернопіль, майдан Волі, 3) щодо не розгляду та неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, місцезнаходження: 46000, м. Тернопіль, майдан Волі, 3) розглянути у встановленому порядку по суті заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про перерахунок пенсії від 04 квітня 2023 року №1304 з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, місцезнаходження: 46000, м. Тернопіль, майдан Волі, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного провадження 07 грудня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі “Електронний суд”.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов