Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2023 року Справа№200/5705/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просить Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 70% на 88% з червня 2023 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.09.2022 року № 33/25-2063 виданої ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, виходячи з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення та виплатити її різницю з 01.06.2023 по день перерахунку з врахуванням вже виплачених сум; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у 858 ( вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ України, на різних посадах та його було звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років у зв'язку з виходом на пенсію. Перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З наявних у матеріалах справи Протоколів за пенсійною справою ОСОБА_1 №/ НОМЕР_1 (МВС) судом встановлено у графі «умова призначення пенсії» - вислуга років - 31 календарних роки, у розмірі 88% грошового забезпечення.
18 серпня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» спрямовано оновлену довідку №33/25-2458 від 16 серпня 2021 року на ім'я позивача до ГУ ПФУ в Донецькій області для здійснення перерахунку пенсії.
Після того, як ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило йому в перерахунку пенсії згідно оновленої довідки, він звернувся за захистом своїх порушених прав до суду та рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року по справі №200/14176/21 було визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі №A - 31504 на підставі оновленої довідки №33/25-2458 від 16 серпня 2021 року, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 16 серпня 2021 року №33/25-2458 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 17 328,72 грн із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01 грудня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Після набрання законної сили рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року по справі №200/14176/21, у серпні 2022 року позивачу було перераховано пенсію на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 16 серпня 2021 року №33/25-2458.
Проте ГУ ПФУ в Донецькій області при перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року протиправно зменшено основний розмір його пенсії з 76% до 70%.
Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав, зазначеною в статті 63 Закону № 2262.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року по справі №200/14176/21 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки. Зазначає, що резолютивна частина означеного рішення не містить зобов'язання Головного управління під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.
Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 29.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 28.10.2004.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначеної відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням № НОМЕР_3 від 02.12.2006 року.
Згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області №2998лк від 13.03.2018 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видана на ім'я ОСОБА_1 про те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21.12.2018 № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою до посади на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад: 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) генерал-майор міліції 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби (50,00%) 2725,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10,00%) 325,00 грн., премія (5,74%) 487,90 грн. всього 8987,90 грн.
Позивач звертався до ГУ ПФУ із заявою про надання інформації щодо перерахунку пенсії за вислугою років, приведення її виплат у відповідності до розміру та у строки встановлені законом.
ГУ ПФУ у Донецькій області листом від 14.08.2018 року № 202-к-01, повідомило заявника (позивача), що Постановою № 103 затверджено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. На виконання,вимог Постанови № 103 перерахунок проведено з 01.01.2016 року враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії. Розмір пенсії визначається у середній розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Крім іншого зазначено, що розмір пенсії після перерахунку складає 6291.53 грн. (8987.90 *70%).
З наявних у матеріалах справи Протоколів за пенсійною справою ОСОБА_1 №/ НОМЕР_1 (МВС) судом встановлено у графі «умова призначення пенсії» - вислуга років - 31 календарних роки, у розмірі 88% грошового забезпечення. (протокол від 13.04.2018 року).
У ході судового розгляду судом встановлено, що позивач вважає протиправним здійснення органом пенсійного фонду перерахунку в частині зменшення відповідачем рівня грошового забезпечення 88% було, стало 70% грошового забезпечення із посиланням на п. «а» ст. 13 закону № 2262.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2021 у справі № 0540/8821/18-а адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов'янск, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії позивача ОСОБА_1 граничним розміром у 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, в редакції статті Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, відповідно до довідки від 13.03.2018 року №2998 лк, виданою ліквідаційною комісією ГУ МВС в Донецькій області, виходячи з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення.
В іншій частині позову відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов'янск, пл. Соборна, 3 ,ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
06.08.2022 року ОСОБА_1 , через адвоката Константинова О.М., звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» із заявою, в якій просив виготовити та надіслати до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.
06 вересня 2022 року ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» була видана довідка № 33/25-2063 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністріва України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою заступник начальника відділу поліції становить: посадовий оклад - 3250,00; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00; надбавк за стаж служби в поліції - 2725,00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 6067,49,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 325,00; премія - 8103,89. Усього - 22671,38.
03.10.2022 року, позивач, через адвоката Константинова О.М., звернувся до відповідача із адвокатським запитом в якому просив перерахувати пенсію на підставі нової довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» та виплатити різницю в иенсії за минулий час ,починаючи з 01.12.2019 року по день перерахунку.
Листом відповідача було відмовлено у перерахунку пенсії. В обгрунтування відмови зазначено, що Порядком №45 про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено процедуру перерахунку пенсії, зокрема, уповноважені структурні підрозділи відповідного відомства повідомляють у п'ятиденний строку Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходило, а отже, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі №200/4947/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.09.2022 року №33/25-2063 виданої ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп.
28.08.2023 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із вимогою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 70% до 88%.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.09.2023 № 0500-0203-8/78467 відмовив у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , зазначивши, що «Пунктом 23 Закону України від 27.03.2014 № 1166-УІ «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення, передбаченого ст. 43 Закону № 2262-ХП. Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії граничний відсоток обчислення грошового забезпечення по пенсійних справах (окрім осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1-100 процентів, до категорії 2-95 процентів) обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Враховуючи, що будь-яких зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 виходячи з 88% сум грошового забезпечення згідно з довідкою від 06.09.2022 № 33/25-2063 рішенням суду на Головне управління не покладено, перерахунок проведено з урахуванням 70% сум грошового забезпечення.»
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 88% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії з 01 грудня 2019 року, звернувся до суду з даним позовом .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до преамбули Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII), цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Закон №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII, в редакції, що діяла на час призначення пенсії, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2- 95 процентів.
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було внесено зміни та цифри «90» замінено цифрами «80», а цифри «80» замінено цифрами «70» відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, внесені Законами №3668-VI та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставне зменшення відповідачем відсотку грошового забезпечення відповідача з 88 %, як було встановлено при призначенні пенсії, до 70 % при здійсненні перерахунку пенсії у травні 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/4947/22.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 858,88 грн.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 858,88 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88% суми грошового забезпечення до 70% суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.09.2022 року №33/25-2063 виданої ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі № 200/4947/22.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.09.2022 року № 33/25-2063 виданої ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, виходячи з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення та виплатити її різницю з 01.06.2023 по день перерахунку з врахуванням вже виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 858,88 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного провадження 08 грудня 2023 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв