Рішення від 08.12.2023 по справі 160/27514/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2023 рокуСправа №160/27514/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

23.10.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Дніпропетровській області щодо не нарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , старшому лейтенанту поліції, додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн. щомісячно у період часу з 22.03.2023 по 25.08.2023 включно;

- зобов'язати ГУНП в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , старшому лейтенанту поліції різницю додаткової винагороди у розмірі 446 774 гривень 38 копійки яка була недоотримана в період часу з 22.03.2023 по 25.08.2023 включно.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період часу з 22.03.2023 по 25.08.2023 року був прикомандирований та проходив службу у Бериславському РВП ГУНП в Херсонській області відповідно до наказів ГУНП в Дніпропетровській області. Відповідно до Наказу № 309 від 22.12.2022 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідно до вказаного переліку Бериславський район Херсонської області внесено до територій на яких ведуться ( велися) бойові дії, території можливих бойових дій. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 року встановлено, що на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000,00грн. щомісячно, а тим які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебувають безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу часті у таких заходах. Проте відповідачем не було нараховано та виплачено грошову нагороду в повному обсязі. Позивач вважає бездіяльність відповідача, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті грошового забезпечення в повному обсязі протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/27514/23 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

16.11.2023 року Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області було надано відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень вказує, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно розрахунку на місяць. При цьому виплата здійснюється пропорційно та у відповідності до виконуваних завдань. Збільшена додаткова винагорода у розмірі 100 000грн передбачена для працівників, які безпосередньо приймають участь у бойових діях, у заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи у районах проведення таких дій та виплачуються на підставі підтверджуючих документів. Разом з цим, згідно фактичних обставин справи, відповідно до наказів ГУНП в Дніпропетровській області від 21.03.2023 № 143 о/с дск, від 27.04.2023 № 255о/с дск, від 18.05.2023 № 314 о/с дск старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , оперуповноважений сектору кримінальної поліції відділення поліції № 4 Дніпровського районного управління ГУНП був відряджений у службове відрядження до Херсонської області у підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області. Звертає увагу, що нарахування збільшеної винагороди здійснюється на підставі списків поліцейських зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області з обслуговування Новокаховської ОТГ (с. Веселе та с. Козацьке), які затверджуються начальником Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області.

Також вказує, що у відповідності до норм Порядку № 775-2022 додаткова винагорода підвищується до 100 тис. грн., поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), перелік яких визначається виключно рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України. Зважаючи на викладене зазначає, що протиправної бездіяльності ним не було вчинено та просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.

16.11.2023 року Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області надано до суду клопотання про залучення Головного управління Національної поліції в Херсонській області в якості співвідповідача у справі № 160/27514/23.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року клопотання відповідача задоволено, залучено до участі у справі як відповідача -2 Головне управління Національної поліції в Херсонській області.

29.11.2023 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» від Головного управління Національної поліції в Херсонській області надійшов письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі з огляду на наступне. Виплата додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 та Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженої наказом МВС України від 28.11.2022 №775 з подальшими змінами та доповненнями.

Відповідно до норм зазначених нормативних актів на період дії воєнного стану, в тому числі, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах; у період здійснення зазначених заходів - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Частиною 6 Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженої наказом МВС України від 28.11.2022 №775 з подальшими змінами та доповненнями, встановлено, що перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Наказами Головнокомандуючого Збройних Сил України не визначено районом ведення воєнних (бойових) дій відповідно до наказів № 89 від 01.04.2023, № 111 від 01.05.2023, № 147 від 01.06.2023, № 183 від 01.07.2023, № 210 від 01.08.2023, №247 від 01.09.2023 (період несення служби ОСОБА_1 ). на території Бериславського району), Бериславський район Херсонської області, зокрема Новорайська ТГ, в якій згідно наявних відомостей в Бериславському РВП ОСОБА_1 залучався до несення служби.

ОСОБА_1 не надано доказів несення служби в зонах бойових дій перелік районів проведення воєнних (бойових) дій, яких визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України, які б слугували підставою для виплати збільшеної додаткової винагороди під час дії воєнного стану згідно з Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року, на наказу МВС №775.

З огляду на викладене відповідач наголошує на безпідставності позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За змістом приписів п.8 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності, зокрема, є типові справи.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно з ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Старший лейтенант поліції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , оперуповноважений ВП № 4 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області у період часу з 23.03.2023 по 25.08.2023 проходив службу на території Бериславського району у складі зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, про що вказано у листі Бериславського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 05.10.2023 № 10254/37/01-2023.

15.09.2023 року представник позивача звернувся до ГУНП в Дніпропетровській області з запитом №177/23 про надання інформації щодо виплати ОСОБА_1 в період з 22.03.2023 по 25.08.2023 доплати відповідно до Постанову Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року.

02.10.2023 року Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області надано відповідь № 1/к-514аз/103/05-2023, якою повідомлено, що наказами ГУНП в Дніпропетровській області від 21.03.2023 № 143 о/с дск, від 27.04.2023 № 255 о/с/ дск, від 18.05.2023 № 314 о/с дск старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , оперуповноважений сектору кримінальної поліції ГУНП був відряджений у службове відрядження до Херсонської області у підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області.

З 22.03.2023 до 25.08.2023, відповідно до списків поліцейських зведеного загону ГУНП з обслуговування території Новокаховської ОТГ ( с. Веселе та с. Козацьке), які були підписані начальником Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області, ОСОБА_1 отримав додаткову винагороду в розмірі 153 225,62грн., а саме:

- за період з 22.03.2023 по 31.03.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 9677,40грн.;

- за період з 01.04.2023 по 30.04.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 30 000грн.;

- за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 29999,94грн.;

- за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 30 000грн.;

- за період з 01.07.2023 до 31.07.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 29999,94грн.;

- за період з 01.08.2023 по 25.08.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 23 548,34грн.

15.09.2023 року представник позивача звернувся до Головного управління Національної поліції в Херсонській області з адвокатським запитом № 178/23, в якому просив повідомити чи виконував спеціальні (бойові) завдання ОСОБА_1 , чи заступав на чергування, відпрацювання району ОСОБА_1 на відомчій території Бериславського району, чи був задіяний ОСОБА_1 до патрулювання ввіреної території Бериславського ГУНП в Херсонській області та до яких громад.

На адвокатський запит Бериславським районним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 05.10.2023 року № 10254/37/01-2023 надано відповідь, шо старший лейтенант поліції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 опероуповноважений ВП № 4 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області у період часу з 23.03.2023 по 25.08.2023 дійсно проходив службу на території Бериславського району у складі зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, який підпорядковувався Бериславському РВП ГУНП в Херсонській області відповідно до наказів:

- ГУНП в Херсонській області від 05.04.2023 № 274 «Про зосередження на території Херсонської області окремих поліцейських Г УНП в Дніпропетровській області», у період з 22.03.2023 по 30.04.2023 терміном на 40 діб, який був виданий на виконання вимог бойових розпоряджень командування ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 12.11.2022 № 267/93 дек, від 14.02.2023 № 1/188 дек та ОУВ «Херсон» від 15.02.2023 № 2329 дек, відповідно до наказу ГУНІ в Дніпропетровській області від 21.03.2023 № 143 о/с дек «Про часткову ротацію зведеного загону ГУНП», який надійшов до ГУНП в Херсонській області 05.04.2023, наказу ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 № 140дск «Про виконання бойових розпоряджень ОСУВ «Одеса» та ОУВ «Херсон», з метою часткової ротації та доукомплектування зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, відрядженого відповідно до вказівок Національної поліції України від 18.11.2022 № 2130 дек та від 16.03.2023 № 5531дск, в підпорядкування начальника ГУНП В Херсонській області, у складі оперативного угруповання військ «Херсон», для надання практичної допомоги та виконання завдань, спрямованих на підвищення ефективності діяльності сил і засобів Національної поліції України та стабілізації обстановки під оперативну взаємодію ОУВ «Херсон», своєчасного реагування на загрози і зміни в оперативній обстановці, організації служби та виконання завдань підрозділами Національної поліції України, відповідно до вимог ет. 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статей 4, 12 Закону України «Про оборону України», пункту 24 частини 1 статті 23, частини 2 статті 24 Закону України «Про Національну поліцію»;

- ГУНП в Херсонській області від 17.05.2023 № 368 «Про зосередження на території Херсонської області окремих поліцейських», з 01.05.2023 терміном 18 діб, який був виданий на виконання вимог бойових розпоряджень

командування ОСУВ «Одеса» від 14.02.2023 № 1/188 дек та ОУВ «Херсон» від 15.02.2023 року № 2329 дск, вказівки Національної поліції України від 18.11.2022 №

2130 дск, відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 27.04.2023 року № 255 о/с дск «Про відрядження зведеного загону ГУНП до

Херсонської області», який надійшов до ГУНП в Херсонській області

16.05.2023, наказу ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 № 140дск «Про

виконання бойових розпоряджень ОСУВ «Одеса» та ОУВ «Херсон», з метою

ротації зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, відрядженого в

підпорядкування начальника ГУНИ в Херсонській області, у складі

оперативного угруповання військ «Херсон», для надання практичної допомоги

та виконання завдань, спрямованих підвищення ефективності діяльності сил і

засобів Національної поліції України та стабілізації обстановки під оперативну

взаємодію ОУВ «Херсон», своєчасного реагування на загрози і зміни в

оперативній обстановці, організації служби та виконання завдань підрозділами

Національної поліції України, відповідно до вимог статті 16 Закону України

«Про правовий режим воєнного стану», статей 4, 12 Закону України «Про

оборону України», пунктів 24, 34 частини першої статті 23, частини другої

статті 24 Закону України «Про Національну поліцію»;

- ГУНП в Херсонській області від 16.06.2023 № 439 «Про зосередження

на території Херсонської області окремих поліцейських», з 19.05.2023 терміном

до 180 діб, який був виданий на виконання вимог вказівки Національної поліції

України від 18.05.2023 № 2600, бойових розпоряджень командування ОСУВ

«Одеса» від 14.02.2023 № 1/188 док та ОУВ «Херсон» від 15.02.2023 № 2329

дек, відповідно до наказів ГУНП в Дніпропетровській області від 10.05.2023 №

295 о/с дек «Про повернення з відрядження поліцейського зведеного загону

ГУНП», від 18.05.2023 №314 о/с дск «Про відрядження зведеного загону ГУНП

до Херсонської області», від 24.05.2023 № 327 о/с дск «Про повернення з

відрядження поліцейського зведеного загону ГУНП», від 30.05.2023 № 345 о/с

дск «Про часткову ротацію поліцейських зведеного загону ГУНП», які

надійшли до ГУНП в Херсонській області 06.06.2023 та 13.06.2023. наказу

ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 № 140 дск «Про виконання бойових

розпоряджень ОСУВ «Одеса» та ОУВ «Херсон», з метою часткової ротації

зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, відрядженого в

підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області, у складі

оперативного угруповання військ «Херсон», для надання практичної допомоги

та виконання завдань, спрямованих на підвищення ефективності діяльності сил

і засобів Національної поліції України та стабілізації обстановки під оперативну

взаємодію ОУВ «Херсон», своєчасного реагування на загрози і зміни в

оперативній обстановці, організації служби та виконання завдань підрозділами

Національної поліції України, відповідно до вимог статті 16 Закону України

«Про правовий режим воєнного стану», статей 4, 12 Закону України «Про оборону України», пунктів 24,34 частини першої статті 23, частини другої статті 24 Закону України «Про національну поліцію»;

- ГУНП в Херсонській області від 17.05.2023 № 368 «Про зосередження

на території Херсонської області окремих поліцейських» з 01.05.2023 терміном

на 18 діб, який був виданий на виконання вимог бойових розпоряджень

командування ОСУВ «Одеса» від 14.02.2023 № 1/188 дск та ОУВ «Херсон» від 15.02.2023 № 2329 дск, вказівки Національної поліції України від 18.11.2022 №

2130 дск, відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 27.04.2023 року № 255 о/с дск «Про відрядження зведеного загону ГУНП до

Херсонської області», який надійшов до ГУНП в Херсонській області

16.05.2023, наказу ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 № 140 дск «Про

виконання бойових розпоряджень ОСУВ «Одеса» та ОУВ «Херсон», з метою

ротації зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, відрядженого в

підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області, у складі

оперативного угруповання військ «Херсон», для надання практичної допомоги

та виконання завдань, спрямованих на підвищення ефективності діяльності сил

і засобів Національної поліції України та стабілізації обстановки під оперативну

взаємодію ОУВ «Херсон», своєчасного реагування на загрози і зміни в

оперативній обстановці, організації служби та виконання завдань підрозділами

Національної поліції України, відповідно до вимог статті 16 Закону України

«Про правовий режим воєнного стану», статей 4. 12 Закону України «Про

оборону України», пунктів 24, 34 частини першої статті 23, частини другої

статті 24 Закону України «Про Національну поліцію»;

- ГУНП в Херсонській області від 05.09.2023 № 619 «Про зосередження

та припинення зосередження на території Херсонської області окремих

поліцейських» з 25 серпня 2023 року припинив виконання завдань на території

Херсонської області, який було видано на виконання вимог вказівок

Національної поліції України від 18.05.2023 № 2600 дск, від 19.07.2023 № 5586

дск, від 18.08.2023 № 5596 дск, бойових розпоряджень командування ОСУВ

«Одеса» від 14.02.2023 № 1/188 дск та ОУВ «Херсон» від 15.02.2023 № 2329

дск, відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 23.08.2023 №

588 о/с дск «Про часткову ротацію зведеного загону ГУНП», який надійшов до

ГУНП в Херсонській області 05.09.2023, наказу ГУНП в Херсонській області

від 15.02.2023 № 140 дск «Про виконання бойових розпоряджень ОСУВ

«Одеса» та ОУВ «Херсон», з метою часткової ротації та зменшення чисельності

зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, відрядженого в

підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області, у складі

оперативного угруповання військ «Херсон», для надання практичної допомоги

та виконання завдань, спрямованих на підвищення ефективності діяльності сил

і засобів Національної поліції України та стабілізації обстановки під оперативну

взаємодію ОУВ «Херсон», своєчасного реагування на загрози і зміни в

оперативній обстановці, організації служби та виконання завдань підрозділами

Національної поліції України, відповідно до вимог статті 16 Закону України

«Про правовий режим воєнного стану», статей 4, 12 Закону України «Про оборону України», пунктів 24, 34 частини першої статті 23, статті 24 Закону України «Про Національну поліцію».

Відповідно до наявних відомостей, які знаходяться у Бериславському РВП ГУНП в Херсонській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 62 рази залучався до несення служби на блокпостах на території Новорайскьої ТГ Бериславського району: 24.03.2023, 25.03.2023, 28.03.2023, 29.03.2023, 01.04.2023, 02.04.2023, 04.04.2023, 05.04.2023, 06.04.2023, 09.04.2023, 10.04.2023, 13.04.2023, 14.04.2023, 17.04.2023, 20.04.2023, 21.04.2023, 24.04.2023, 25.04.2023, 28.04.2023, 29.04.2023, 02.05.2023, 03.05.2023, 06.05.2023, 07.05.2023, 10.05.2023, 11.05.2023, 14.05.2023, 15.05.2023, 18.05.2023, 20.05.2023, 23.05.2023, 25.05.2023, 28.05.2023, 31.05.2023, 03.06.2023, 06.06.2023, 09.06.2023, 12.06.2023, 15.06.2023, 18.06.2023, 21.06.2023, 25.06.2023, 28.06.2023, 01.07.2023, 03.07.2023, 06.07.2023, 09.07.2023, 12.07.2023, 15.07.2023, 18.07.2023, 21.07.2023, 24.07.2023, 27.07.2023, 30.07.2023, 02.08.2023, 05.08.2023, 08.08.2023, 11.08.2023, 14.08.2023, 17.08.2023, 20.08.2023, 23.08.2023.

6 разів залучався до несення служби іншого патруля на території Новорайської ТГ Бериславського району 27.03.2023, 12.04.2023, 23.04.2023, 01.05.2023, 09.05.2023, 17.05.2023, 31.07.2023, 03.08.2023, 12.08.2023, 15.08.2023, 21.08.2023.

7 разів залучався до стабілізаційних профілактично-пошукових, режимно- обмежувальних та поліцейських заходів, до безпосереднього виконання завдань щодо виявлення місць приховування зброї, вибухівки, боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів в умовах реальної загрози для життя та здоров'я працівників поліції, які виникли внаслідок активних (воєнних) бойових дій на де окупованій території Бериславського району: 29.03.2023, 04.04.2023, 17.06.2023, 08.07.2023, 01.08.2023, 04.08.2023, 16.08.2023.

Позивач вважає, що у відповідно до вимог Закону України «Про національну поліцію» та Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 року виконуючи службові завдання набув права на отримання додаткової винагороду у розмірі 100 000 гривень з 22.03.2023 року та 25.08.2023 року.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, яка виразилась у нарахуванні додаткової грошової винагороди не в повному обсязі та вважаючи її протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжений строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня строком на 30 діб.

28.02.2022 року Кабінетом Міністрів України затвердженого Постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168).

Згідно пункту 1 Постанови №168 (в редакції на час її прийняття 28.02.2022р.), на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України постановлено установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022 р.

Постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 р. до згаданої постанови № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів та поліцейським доповнено словами , а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка.

При цьому, пунктом 2 постанови КМУ № 350 від 22.03.2022 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 р. поліцейським, які проходять службу у підрозділах, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно. А ті поліцейські, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Втім, постановою Кабінету Міністрів України №754 від 01.07.2022, до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, відповідно до яких в абзаці першому пункту 1 слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Пунктом 2 постанови КМУ № 754 від 01.07.2022, установлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.06.2022.

Тобто, з 01.06.2022 право на отримання щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн. залишилось лише у тих поліцейських, які несуть службу в межах територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). При цьому, право поліцейських які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, на отримання збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди, залишилось незмінним.

Згідно матеріалів справи позивач у період з 24 лютого 2022 року по теперішній час проходить службу в Національній поліції України.

З метою врегулювання питань нарахування та виплати додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за підписом Голови Національної поліції України І. Клименка розроблено Методичні рекомендації щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 23.03.2022 року № 355-1/ВС.

Відповідно до п. 2 розділу І Методичних рекомендацій виплата винагороди здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану).

Згідно п. 3 розділу І Методичних рекомендацій розрахунковий місячний період для виплати винагород визначається з 24 лютого по 25 березня, а в подальшому з 26-го числа поточного місяця на наступні 30 днів періоду дії воєнного стану. У разі, якщо воєнний стан у розрахунковому місячному періоді визначений у меншій кількості календарних днів, ніж розрахунковий місячний період, то розмір винагород визначається шляхом ділення їхніх місячних розмірів на кількість календарних днів, коли був воєнний стан у розрахунковому місячному періоді.

Відповідно до п. 5 розділу І Методичних рекомендацій додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених в кошторисі органу, установи.

Згідно п. 1 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій.

Відповідно до п. 2 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій. Обрахунок додаткової винагороди проводиться шляхом ділення місячного розміру додаткової винагороди 30 000 на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів проходження служби за виключенням періодів, зазначених у п. 1 розділу IV.

Згідно п. 3 розділу II Методичних рекомендацій для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення.

Відповідно до п. 1 розділу IV Методичних рекомендацій додаткова винагорода не встановлюється поліцейським за період, зокрема, відсутності за місцем знаходження органу (підрозділу), закладу, установи з незаконних причин.

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Методичних рекомендацій збільшена додаткова винагорода (до 70 000 грн. додатково до додаткової винагороди) установлюється та виплачується поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі дії (заходів) за фактичний час виконання ними цих службових обов'язків.

Згідно п. 2 розділу ІІІ Методичних рекомендацій збільшена додаткова винагорода виплачується пропорційно часу участі в діях (заходах) у розрахунковому місячному періоді здійснення дій (заходів) під час воєнного стану, що обраховується за час фактичної участі в діях (заходах).

Перелік дій (заходів) з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної, до забезпечення яких можуть залучатися поліцейські, визначений в додатку 2 до цих Методичних рекомендацій.

Обрахунок персонального розміру збільшеної додаткової винагороди кожного поліцейського проводиться шляхом ділення розрахункового місячного розміру збільшеної додаткової винагороди (з урахуванням пункту 3 розділу І) на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів безпосередньої участі в бойових діях (заходах) і на коригувальний коефіцієнт. У разі залучення до служби на добу, розрахунок добового часу зараховується як два календарних дні, у якому доба почалася та закінчилася.

Розміри коригувальних коефіцієнтів до розрахунку включаються згідно з додатком 2 до цих Методичних рекомендацій.

Час безпосередньої участі в бойових діях (заходах) може бути включений лише в разі здійснення дій (заходів) у районах ведення бойових дій, що затверджені відповідним наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.

Згідно п.3 розділу ІІІ Методичних рекомендацій підтвердженням здійснення дій (заходів) є список поліцейських з обрахованим у зазначений спосіб розміром винагороди, що пропонується до виплати (додаток 3), який в подальшому є додатком до наказу.

З аналізу позовних вимог, вбачається, що позивач вважає, що за період проходження служби під час дії воєнного стану, а саме березень-серпень 2023 року йому не виплачувалася в повній мірі збільшена додаткова винагорода відповідно до Постанови № 168, що призвело до порушення права позивача на отримання вказаної збільшеної додаткової винагороди.

Одночасно з цим суд наголошує, що право на отримання збільшеної грошової винагороди у розмірі 100 000грн виникає внаслідок безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі дії (заходів) за фактичний час виконання ними цих службових обов'язків.

При цьому методичними рекомендаціями чітко визначено, що час безпосередньої участі в бойових діях (заходах) може бути включений лише в разі здійснення дій (заходів) у районах ведення бойових дій, що затверджені відповідним наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.

На адвокатський запит Бериславським районним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 05.10.2023 року № 10254/37/01-2023 надано відповідь, шо старший лейтенант поліції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 опероуповноважений ВП № 4 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області у період часу з 23.03.2023 по 25.08.2023 дійсно проходив службу на території Бериславського району у складі зведеного загону ГУНП в Дніпропетровській області, який підпорядковувався Бериславському РВП ГУНП в Херсонській області відповідно до наказів, а саме залучався до несення служби на блокпостах на території Новорайської ТГ Бериславського району.

Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області разом із відзивом проти позову надано копії наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.04.2023 №89, від 01.05.2023 року № 111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 216 відповідно до яких місце проходження служби позивача не віднесено до території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, матеріалами справи не підтверджено право позивача на отримання збільшеної грошової винагороди у розмірі 100 000грн. через проходження ним служби в районах ведення бойових дій.

З 22.03.2023 до 25.08.2023, відповідно до списків поліцейських зведеного загону ГУНП з обслуговування території Новокаховської ОТГ ( с. Веселе та с. Козацьке), які були підписані начальником Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області, ОСОБА_1 отримав додаткову винагороду в розмірі 153 225,62грн., а саме:

- за період з 22.03.2023 по 31.03.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 9677,40грн.;

- за період з 01.04.2023 по 30.04.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 30 000грн.;

- за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 29999,94грн.;

- за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 30 000грн.;

- за період з 01.07.2023 до 31.07.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 29999,94грн.;

- за період з 01.08.2023 по 25.08.2023 отримав додаткову винагороду у розмірі 23 548,34грн.

Зазначене підтверджується також сторонами у позові та відзиві, що у період з 22.03.2023 р. по 25.08.2023 р. позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, відповідно до вимог Постанови №168.

Одночасно з цим суд зазначає щодо відсутності підстав для нарахування збільшеної додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень, оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях, здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення таких дій, а отже позивачем право на отримання збільшеної додаткової винагороди не доведено.

Введення воєнного стану на території країни та перебування позивача на службі в Національній поліції не є безумовною обставиною для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень та чинним законодавством передбачено вичерпний перелік обставин та документів на підтвердження підстав для проведення таких виплат.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук