Рішення від 07.12.2023 по справі 120/12721/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 грудня 2023 р. Справа № 120/12721/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника голови Вінницької районної військової адміністрації Володимира Коваля, Вінницької районної військової адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника голови Вінницької районної державної адміністрації Володимира Коваля про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду її звернення. Відтак, з метою зобов'язання надати право позивачу ознайомитися з матеріалами реєстраційної справи, заведеної на житловий будинок, що належав покійному батькові ОСОБА_1 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , остання звернулася до суду.

Ухвалою від 23.08.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

14.09.2023 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує стосовно позовних вимог. По суті позовних вимог зазначає, що на виконання рішення суду від 16.09.2022 у справі №120/19821/21-а, листом від 21.10.2022 позивачу роз'яснено порядок отримання інформації за реєстраційними справами на речові права. Відповідач, покликаючись на норми ч. 6 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", вказує, що витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.

14.09.2023 представник відповідача подав заяву на виконання вимог ухвали з долученими документами.

Ухвалою від 14.11.2023 замінено відповідача із заступника голови Вінницької районної державної адміністрації Володимира Коваля на заступника голови Вінницької районної військової адміністрації Володимира Коваля. Залучено до участі у справі другого відповідача - Вінницьку районну військову адміністрацію. Установлено останньому строк для подання відзиву.

21.11.2023 представник Вінницької районної військової адміністрації подала відзив на позовну заяву, зміст якого є аналогічним змісту відзиву від 14.09.2023 (вх. №55704/23).

Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.

26.03.2021 ОСОБА_1 звернулась до голови Вінницької районної державної адміністрації з проханням надати для ознайомлення реєстраційну справу речового права на житловий будинок, який належав її покійному батькові ОСОБА_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . До заяви позивач долучила підтверджуючі документи родинних відносин з її батьком.

22.04.2021 позивач отримала відповідь на звернення, якою їй відмовлено в наданні для ознайомлення реєстраційної справи.

Не погоджуючись з вказаного відповіддю ОСОБА_1 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду.

Рішенням від 16.09.2022 у справі №120/19821/21-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Вінницької районної державної адміністрації, яка полягала неналежному розгляді звернення ОСОБА_1 від 26.03.2021 та зобов'язано Вінницьку районну державну адміністрацію, повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.03.2021, з урахуванням висновків зроблених судом у цьому рішенні. В решті позовних вимог відмовити.

На виконання вище вказаного рішення суду 21.10.2022 за вих. №980 відповідач, поштовим відправленням направив відповідь на звернення від 26.03.2021, зазначивши, що п. 6 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.

04.11.2022 ОСОБА_1 подала до суду заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 16.09.2022 у справі №120/19821/21-а. Підставою для звернення до суду із даною заявою стало те, що заступником голови Вінницької районної військової адміністрації Володимиром Ковалем, на переконання позивача, не виконується рішення у справі №120/19821/21-а.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 21.11.2022 у справі №120/19821/21-а відмовлено у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №120/19821/21-а.

ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на ухвалу суду від 21.11.2022 у справі №120/19821/21-а.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2022 року - без змін.

Позивач звернулась до суду, оскільки їй не надано для ознайомлення матеріалів реєстраційної справи на вищевказаний будинок.

Відповідно до заявлених вимог, позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність заступника голови Вінницької районної державної адміністрації , яка полягає у неналежному розгляді звернення ОСОБА_1

- зобов'язати Вінницьку районну державної адміністрацію, надати право ОСОБА_1 ознайомитися з матеріалами реєстраційної справи заведеної на житловий будинок що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 якій належав її покійному Батькові ОСОБА_2 .

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, зазначає таке.

Правовідносини, які складаються у сфері розгляду звернень суб'єктів стосовно отримання інформації, врегульовані Конституцією України та відповідними спеціальними законами, а саме Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі Закон від 02.10.1996 № 393/96-ВР), Законом України «Про інформацію» від 02.10.1996 № 2657-XII (далі Закон від 02.10.1996 № 2657-XII) та Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі Закон від 13.01.2011 № 2939-VI).

Згідно з ч. 2 ст.4 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (ст. 3 Закону № 393/96).

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності (ст. 3 Закону № 393/96).

Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

В силу приписів ст. 15 Закону № 393/96, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Закон від 02.10.1996 № 2657-XII визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Статтею 1 Закону від 02.10.1996 № 2657-XII визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

У свою чергу, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом від 13.01.2011 № 2939-VI.

Відповідно до статті 1 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону від 13.01.2011 №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до статті 5 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно із статтею 12 Закону від 13.01.2011 №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Щодо статусу відповідача 2 як розпорядника публічної інформації, то суд враховує наступне.

Відповідно до п. 2-3 ч. 1 ст.13 Закону від 13.01.2011 №2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

Відтак, Відповідач Вінницька районна військова адміністрація - є розпорядником інформації, зокрема, матеріалів реєстраційної справи заведеної на вказаний вище житловий будинок, а предметом запиту стали матеріали реєстраційної справи заведеної на даний житловий будинок.

За обставин справи, позивач із запитом звернулась до Вінницької районної державної адміністрації про надання їй права ознайомитись із реєстраційною справою речового права на житловий будинок, який належав її покійному батькові ОСОБА_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . До заяви позивач долучила підтверджуючі документи родинних відносин з її батьком.

22.04.2021 позивач отримала відповідь на звернення, з якою не погодилась та звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду.

Рішенням від 16.09.2022 у справі №120/19821/21-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Вінницької районної державної адміністрації, яка полягала у неналежному розгляді звернення ОСОБА_1 від 26.03.2021 та зобов'язано Вінницьку районну державну адміністрацію, повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.03.2021, з урахуванням висновків зроблених судом у цьому рішенні. В решті позовних вимог відмовити.

У рішенні від 16.09.2022 у справі №120/19821/21-а, суд вказав на безумовне право позивача на ознайомлення з реєстраційною справою. Також у рішенні, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність, яка полягала неналежному розгляді звернення позивача від 26.03.2021 та порушенні прав на ознайомитися з паперовими матеріалами реєстраційної справи, заведеної на житловий будинок і який належав її померлому батьку ОСОБА_2 .

На виконання рішення суду, відповідач листом від 21.10.2022 за вих. №980 за підписом заступника начальника голови Вінницької районної військової адміністрації Володимира Коваля, повідомив, що відповідно до п. 6 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.

Суд зазначає, що відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі - Закону № 1952).

Пунктом 8 частини першої статті 2 Закону № 1952 визначено, що реєстраційна справа - це сукупність документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документів, сформованих у процесі проведення таких реєстраційних дій, що зберігаються у паперовій та електронній формах.

Відповідно до ст. 17 Закону № 1952 реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формі після відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав та внесення до нього відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження та зберігається протягом всього часу існування об'єкта.

Реєстраційна справа включає заяви на проведення реєстраційних дій, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості з реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, запити державного реєстратора та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.

Реєстраційна справа ведеться в електронній формі та формується автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, до якої за результатом проведення кожної реєстраційної дії щодо об'єкта нерухомого майна автоматично включаються заяви, сформовані або подані в електронній формі, електронні копії документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, поданих у паперовій формі, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, подані в електронній формі, документи в електронній формі, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, електронні копії запитів державного реєстратора в паперовій формі та документів, отриманих із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.

Документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, підлягають поверненню такому заявнику. Заява, подана в паперовій формі, документ про сплату адміністративного збору, запити державного реєстратора в паперовій формі та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, за результатом проведення реєстраційних дій заявнику не повертаються та зберігаються державним реєстратором, яким проведено реєстраційну дію, протягом трьох років.

Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.

Витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.

Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається протягом десяти років з дати її закриття. Після закінчення цього строку реєстраційні справи в паперовій формі, не внесені за результатами експертизи їх цінності до Національного архівного фонду, знищуються в установленому законодавством порядку.

Реєстраційна справа в електронній формі зберігається в Державному реєстрі речових прав постійно.

Суд погоджується з доводами відповідача про заборону витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів з них без відповідного судового рішення в силу вимог ч. 6 ст. 17 Закону № 1952.

При цьому, аналізуючи зміст ч. 6 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", слідує висновок, що лише у випадку витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів потрібне відповідне судове рішення. Проте, Законом не передбачено, що ознайомлення з реєстраційною справою, про що просила позивач у своєму зверненні, надається на підставі судового рішення.

Загальні засади формування та зберігання реєстраційних справ у паперовій формі у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, права і обов'язки суб'єктів, що забезпечують зберігання реєстраційних справ, та інших суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури, визначає Порядок формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3267/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2016 року за № 1499/29629 (далі - Порядок №3267/5).

Відповідно до Розділу ІІ Порядку № 3267/5, реєстраційна справа в паперовій формі формується державним реєстратором, яким здійснено зазначені дії, після:

відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та внесення до нього відповідних відомостей;

внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця на підставі документів, поданих у паперовій формі. У разі проведення зазначених реєстраційних дій на підставі документів, поданих в електронній формі, реєстраційна справа в паперовій формі формується після першої реєстраційної дії, яка проведена на підставі документів, поданих у паперовій формі.

Формування реєстраційної справи передбачає нумерацію аркушів у справі, складання внутрішнього опису документів справи, засвідчувального напису справи, оправлення справи, оформлення обкладинки (титульного аркуша) справи.

Кожна реєстраційна справа вкладається в тверду обкладинку, зразок якої наведено у додатку 3 до цього Порядку.

Відповідно до Розділу V Порядку № 3267/5, факт формування реєстраційної справи державним реєстратором суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, надходження (вибуття) реєстраційної справи у разі передачі реєстраційної справи від (до) іншого суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, надходження документів для долучення до реєстраційної справи до суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, фіксується посадовою особою із зберігання реєстраційних справ в журналі обліку надходження (вибуття) реєстраційних справ (додаток 8).

Відповідно до положень розділу VIII Порядку № 3267/5, доступ до документів реєстраційної справи відповідно до статті 17 Закону забезпечує посадова особа зі зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.

Доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі у випадку, передбаченому абзацом першим пункту 1 Порядку, забезпечує посадова особа зі зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, шляхом друку таких документів за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з проставлянням власного підпису та печатки (за наявності) на кожній сторінці документа.

Якщо доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі забезпечує посадова особа зі зберігання реєстраційних справ, яка не є державним реєстратором, на документах, роздрукованих за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, проставляється печатка суб'єкта (за наявності), що забезпечує зберігання реєстраційних справ.

Умови, підстави та процедура надання інформації з Державного реєстру прав регулюються нормами статті 32 Закону та Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (далі - Порядок №1127).

Процедура функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), його невід'ємної архівної складової частини та наповнення Державного реєстру прав відомостями про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141 "Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" (далі - Порядок № 1141).

Відомості з Реєстру формуються у формі інформації про, зокрема документи реєстраційної справи, яка містить відомості про всі документи, що містяться у відповідній реєстраційній справі в електронній формі, та надається для ознайомлення у формі переліку таких документів.

Після ознайомлення з відповідним переліком документів особа може отримати з Реєстру відповідний документ реєстраційної справи в електронній формі (п. 56, 59 Порядку № 1141).

Відповідно до ст. 9 Закону Закону № 1952, зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.

Отже, в силу того, що зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно суб'єктами владних повноважень, до переліку яких належить відповідач 2, за місцезнаходженням відповідного майна, то останній повинен забезпечити право позивача на ознайомлення із реєстраційною справою.

Вирішуючи вимогу позивача про визнання бездіяльності посадової особи Вінницької районної військової адміністрації у неналежному розгляді заяви позивача, то суд вказує, що згідно з ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема, юридичні осіби публічного права.

Відповідно до Пленуму ВАСУ №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" від 29.09.2016, відповідно до пункту 1 частини першої ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Визначене поняття "суб'єкт владних повноважень" не охоплює посадових осіб і службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, оскільки за своїм статусом та колом повноважень вони не підпадають під розуміння органу державної влади та інших суб'єктів, зазначених у пункті 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI.

З огляду на це, суд відмовляє у задоволенні вимоги про бездіяльність заступника голови Вінницької районної військової адміністрації, оскільки розпорядником запитуваної інформації є Вінницька районна військова адміністрація.

Ухвалою від 14.11.2023 суд залучив до участі у справі другого відповідача - Вінницьку районну військову адміністрацію.

За змістом позовних вимог позивач просить визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у неналежному розгляді її звернення.

Суд зазначає, що дії є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, які виражаються у прийнятті рішень або інших активних формах здійснення наданих повноважень, у зв'язку із чим в подальшому виникає публічно-правовий спір. У свою чергу, бездіяльність є формою пасивної поведінки.

Оскільки запит позивача був розглянутим, та по суті листом-відповіддю було відмовлено у задоволенні піднятого позивачем питання, що є формою активної поведінки суб'єкта владних повноважень, то в задоволені вимоги про протиправну бездіяльність Вінницької районної військової адміністрації слід відмовити.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, з метою захисту прав позивача, суд доходить до висновку про необхідність визнання протиправними дій Вінницької районної військової адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у забезпеченні їй права на ознайомлення з реєстраційною справою речового права на житловий будинок, який належав її покійному батькові ОСОБА_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Щодо вимоги зобов'язального характеру, то суд при вирішенні цієї частини вимог вказує на таке.

Як зазначено в п. 4.1 рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а/15 вказав, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Про ефективний спосіб захисту вказує і практика Верховного Суду, зокрема постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12, від 04 серпня 2020 року у справі №340/2074/19.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

З огляду на вищевикладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає зобов'язати Вінницьку районну військову адміністрацію надати право ОСОБА_1 ознайомитися з матеріалами реєстраційної справи, заведеної на житловий будинок що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 який належав її покійному батькові ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Вінницької районної військової адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у забезпеченні їй права на ознайомлення з реєстраційною справою речового права на житловий будинок, який належав її покійному батькові ОСОБА_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Зобов'язати Вінницьку районну військову адміністрацію надати право ОСОБА_1 ознайомитися з матеріалами реєстраційної справи, заведеної на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який належав її покійному батькові ОСОБА_2 .

В іншій частині вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 )

Відповідач: Заступник голови Вінницької районної державної адміністрації Володимир Коваль (вул. Хмельницьке шосе, 17, м. Вінниця, 21036)

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна