Рішення від 07.12.2023 по справі 300/4512/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2023 р. справа № 300/4512/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Окуневич М.В. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у дорахуванні стажу та перерахунку індивідуального коефіцієнта заробітку;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 06.08.2020, застосувавши загальний стаж роботи 45 років 2 місяці 24 дні та індивідуальний коефіцієнт заробітку, за період з 01.07.2000 по 30.09.2020, з урахуванням оптимізації заробітку за жовтень 2000 року, грудень 2000 року, жовтень 2001 року, травень 2002 року, грудень 2002 року, листопад 2006 року, лютий 2008 року, травень 2012 року, листопад 2013 року, червень 2014 року, листопад 2015 року, червень 2016 року, листопад 2016 року, січень 2017 року - травень 2017 року включно, липень 2017 року - вересень 2017 року включно, листопад 2017 року, січень 2018 року - листопад 2018 року включно, січень 2019 року - травень 2019 року включно, липень 2019 року - листопад 2019 року включно, січень 2020 року - липень 2020 року включно, вересень 2020 року - листопад 2020 року в розмірі 1,79137;

стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 100 000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу з 06.08.2020 призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсію обчислено виходячи із стажу роботи 42 роки 8 місяців 20 днів. Індивідуальний коефіцієнт стажу визначено 0,42667 та заробітку за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 з урахуванням оптимізації заробітку за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 включно. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії визначено 1,75256. Позивач вважає, що призначаючи пенсію за віком, відповідачем невірно обчислено стаж та заробіток для призначення пенсії. На думку позивача його стаж роботи повинен був скласти 45 років 2 місяці 24 дні, а індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,45166. Також, позивач вважає, що індивідуальний коефіцієнт заробітку, за період з 01.07.2000 по 30.09.2020, з урахуванням оптимізації заробітку за жовтень 2000 року, грудень 2000 року, жовтень 2001 року, травень 2002 року, грудень 2002 року, листопад 2006 року, лютий 2008 року, травень 2012 року, листопад 2013 року, червень 2014 року, листопад 2015 року, червень 2016 року, листопад 2016 року, січень 2017 року - травень 2017 року включно, липень 2017 року - вересень 2017 року включно, листопад 2017 року, січень 2018 року - листопад 2018 року включно, січень 2019 року - травень 2019 року включно, липень 2019 року - листопад 2019 року включно, січень 2020 року - липень 2020 року включно, вересень 2020 року - листопад 2020 року повинен скласти 1,79137. Зазначено, що 17.05.2023 позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії. Однак, відповіддю від 13.06.2023 №5293-4772/Б-02/8-0900/23 відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає, що вказана відмова відповідача є протиправною. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 100 000,00 грн. Обґрунтовано моральну шкоду тим, що позивач дізнався, що відповідачем біля трьох років невірно виплачується розмір пенсії у меншому її розмірі. У зв'язку з цим позивач поніс душевні страждання, відповідно до чого і моральну шкоду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 02.08.2023. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що позивачу з 06.08.2020 (відповідно до поданої 20.10.2020 заяви та документів) призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з урахуванням страхового стажу 42 роки 5 місяців 8 днів та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 у розмірі 5890,85 грн. Стаж враховано по місяць, що передує даті звернення за призначенням пенсії. З 01.09.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії, з урахуванням наданої 13.09.2021 заяви та довідки від 03.08.2021 № 272, виданої Національним університетом водного господарства та природокористування, період навчання враховано до страхового стажу з 01.09.1977 по 30.09.1982. Розмір пенсії після перерахунку склав 6000,79 грн., а страховий стаж 42 роки 8 місяців 20 днів. Зазначено, що перерахунок пенсії позивача проведено в терміни передбачені статтею 45 Закону № 1058-ІV, та чинним законодавством не передбачено перераховувати пенсію з дати призначення у разі надання додаткових документів через рік після звернення за призначенням пенсії. Після призначення пенсії за віком позивач продовжував працювати по 18.12.2020. Після 20.10.2022, по сплину двох років після звернення за призначенням пенсії, позивач не звертався за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV. Водночас зазначено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Позивачу в автоматичному режимі було проведено масовий перерахунок по стажу з 01.04.2023 та враховано до страхового стажу період з 01.10.2020 по 31.12.2020. Розмір пенсії після перерахунку склав 6280,94 грн. Страховий стаж становить 42 роки 11 місяців 20 днів (коефіцієнт стажу - 0,42917) та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 (згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, коефіцієнт заробітку - 1,75256). У наданій трудовій книжці позивача наявна інформація щодо одночасної роботи в одному періоді в двох підприємствах, зокрема з 02.07.1993 позивач працював на Бурштинському заводі ВПБ - 140 та одночасно в спілці селян "Україна", з 01.05.1995 працював в Галицькому відділі геодезії і кадастру та по 18.07.1995 одночасно на Бурштинському заводі - ВПБ 140. Чинним законодавством не передбачено подвійне зарахування страхового стажу. Зазначено, що при розрахунку заробітної плати програмним забезпеченням автоматично із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 (243 місяці) виключено 48 місяців (прооптимізовано), з 01.10.2016 по 30.09.2020. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за результатами обчислення склав 1,75256 визначено із 195 місяців заробітної плати з 01.07.2000 по 30.09.2016. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії, після індексації з 01.03.2023, склала 13605,42 грн. (7763,17х1,75256). Отже, автоматизована система обробки пенсійної документації автоматично вибрала менш вигідний період заробітної плати підряд відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV, який був виключений з розрахунку. До матеріалів позовної заяви позивач долучає підготовлену "Довідку про заробітну плату, що врахована при призначенні/перерахунку пенсії", де пропонує прооптимізувати вибірково 53 місяці, проте вказані в довідці періоди страхового стажу не визначені підряд та в підсумку складають більше як 10 відсотків тривалості страхового стажу, що суперечить вимогам ст. 40 Закону № 1058-ІV, відповідно прооптимізувати дані періоди неможливо. Крім того, зазначено, що періодів, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини 1 статті 24 Закону № 1058 та можуть бути виключені у будь-якому порядку немає. Аргументовано, що розрахунки, проведені позивачем є самовільними та юридично необґрунтованими та ґрунтуються на помилковому тлумаченні вимог ст. 40 Закону №1058. Також, мотивовано, що позовні вимоги в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 06.08.2020 звернені з пропущенням строків звернення до адміністративного суду. Крім наведеного, відповідач заперечує щодо стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 100 000,00 грн. та щодо стягнення судових витрат на правову допомогу, в сумі 6000,00 грн.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 06.08.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (а.с.15).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 16.05.2023, відповідно до якої просив:

виправити дати трудового, страхового стажу позивача відповідно до записів у поданих документах для розрахунку трудового стажу за період з 01.09.1977 по 18.12.2020;

додати до розрахунку пенсії заробітну плату та страховий стаж за період роботи з жовтня по грудень 2020 року;

змінити терміни оптимізації за час страхового стажу позивача з 01.07.2000 по 18.12.2020 за вибором позивача;

провести перерахунок заробітку для обчислення пенсії за віком згідно внесених виправлень вищезазначених даних і пропозицій за період загального трудового страхового стажу позивача із 01.09.1977 по 18.12.2020;

виплатити недоотриману різницю пенсії та компенсації за минулий період, починаючи з 06.08.2000 (а.с.13).

За результатом розгляду заяви позивача від 16.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 13.06.2023 № 5293-4772/Б-02/8-0900/23 повідомило позивача наступне.

З 06.08.2020 (відповідно до поданої 20.10.2020 заяви та документів) позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV. Пенсію призначено у розмірі 5890,85 грн., з урахуванням страхового стажу 42 роки 5 місяців 8 днів та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2020.

До страхового стажу згідно наданих документів враховано наступні періоди:

з 01.09.1977 по 18.06.1982 - навчання, згідно диплому від 05.07.1982 серії НОМЕР_1 ;

з 14.12.1982 по 20.12.1984 - робота в Маринопільській ПМК 149, згідно трудової книжки від 14.12.1982 серії НОМЕР_2 та довідки від 01.07.2020 №02-34/102;

з 15.03.1984 по 01.07.1993 - робота в колгоспі "Україна" (1986-1992), спілці селян "Україна" (1993-1995), згідно трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_3 та архівної довідки від 18.06.2019 № Б-528/04-01;

з 02.07.1993 по 18.07.1995 - робота на Бурштинському заводі ВПБ-140, згідно трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_4 ;

з 19.07.1995 по 31.10.1995 - робота в Галицькому відділі геодезії і кадастру, згідно трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_4 ;

з 06.12.1995 по 30.09.2020 - робота в Бурштинській ТЕС, згідно трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_4 та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Стаж враховано по місяць, що передує даті звернення за призначенням пенсії, що передбачено пунктом 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

З 01.09.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії, з урахуванням наданої 13.09.2021 року заяви та довідки від 03.08.2021 № 272, виданої Національним університетом водного господарства та природокористування, період навчання враховано до страхового стажу з 01.09.1977 по 30.09.1982. Перерахунок проведено в терміни передбачені статтею 45 Закону № 1058-ІV. Розмір пенсії після перерахунку склав 6000,79 грн., а страховий стаж 42 роки 8 місяців 20 днів. Чинним законодавством не передбачено перераховувати пенсію з дати призначення у разі надання додаткових документів через рік після звернення за призначенням пенсії.

Після призначення пенсії за віком позивач продовжував працювати по 18.12.2020. Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Після 20.10.2022, по сплину двох років після звернення за призначенням пенсії, позивач не звертався за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058, тому позивач набув права на перерахунок пенсії, який проводять органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи. Позивачу з 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу 42 роки 11 місяців 20 днів (коефіцієнт стажу - 0,42917) та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 (згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, коефіцієнт заробітку - 1,75256). Розмір пенсії позивача з 01.04.2023 становить 6280,94 грн.

Згідно наданих документів наявна інформація щодо одночасної роботи в одному періоді в двох підприємствах, зокрема з 02.07.1993 позивач працював на Бурштинському заводі ВПБ - 140 та одночасно в спілці селян "Україна", з 01.05.1995 працював в Галицькому відділі геодезії і кадастру та по 18.07.1995 одночасно працювали на Бурштинському заводі - ВПБ 140.

Чинним законодавством не передбачене подвійне зарахування страхового стажу.

До свого звернення позивач долучив підготовлену відповідачем "Довідку про стаж врахований для визначення права на пенсію", де в графі всього вказує 45 років 2 місяці 24 дні, однак такі розрахунки математично не обґрунтовані, оскільки в періоді з 1977 по 2020 в календарному обчисленні відсутня така тривалість.

Із заробітної плати позивача за період з 01.07.2000 по 30.09.2020 (243 місяці) виключено 48 місяців (прооптимізовано), з 01.10.2016 по 30.09.2020. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за результатами обчислення склав 1,75256, визначено із 195 місяців заробітної плати з 01.07.2000 по 30.09.2016. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії, після індексації з 01.03.2023, склала 13605,42 грн. (7763,17х1,75256). Розмір пенсії склав 6246,92 грн.

До свого звернення позивач також долучив підготовлену ним "Довідку про заробітну плату, що врахована при призначенні/перерахунку пенсії", де пропонує прооптимізувати вибірково 53 місяці, зокрема у 2000 - жовтень та грудень, у 2001 - жовтень, у 2002 - травень та грудень, у 2006 - листопад, у 2008 - лютий, у 2012 - травень, у 2013 - листопад, у 2014 - червень, у 2015 - листопад, у 2016 - червень, листопад, у 2017 - січень-травень, липень-вересень, листопад, у 2018 - січень-листопад, у 2019 - січень-травень, липень-листопад, у 2020 - січень-липень, вересень-листопад. Оскільки, вказані періоди страхового стажу не визначені підряд та в підсумку складають більше як 10 відсотків тривалості страхового стажу, то прооптимізувати дані періоди неможливо. Періодів, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини 1 статті 24 Закону № 1058 та можуть бути виключені у будь-якому порядку у позивача немає. Відомості про застрахованих осіб у вигляді електронних облікових карток у системі персоніфікованого обліку накопичуються з 01.07.2000. Періоди 1998-1999 років це періоди функціонування системі персоніфікованого обліку в тестовому режимі. Інформація до вказаного періоду в реєстрі застрахованих осіб відсутня. З метою накопичення в обліковій картці інформації про періоди трудової діяльності відповідно до записів паперової трудової книжки та інших документів, що підтверджують наявний страховий стаж, рекомендовано позивачу надати через персональний кабінет Порталу скановані копії трудової книжки та інших документів, які будуть оцифровані та завантажені до "Електронної трудової книжки" (а.с.10-12).

Згідно записів №№ 7, 8 трудової книжки від 14.12.1982 НОМЕР_2 у період з 02.08.1991 по 09.04.1997 позивач працював у спілці селян "Україна" (а.с.24).

Згідно записів №№ 3-11 трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії УKP №1271507 (а.с.26):

у період з 02.07.1993 по 18.07.1995 позивач працював в Бурштинському заводі ВПБ-140;

у період з 01.05.1995 по 31.10.1995 позивач працював у Галицькому відділі геодезії і кадастру;

у період з 06.12.1995 по 18.12.2020 позивач працював у Бурштинській ТЕС.

Отже, згідно записів трудової книжки від 14.12.1982 БТІ №8299525 та трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_3 , позивач одночасно працював у одному періоді в двох підприємствах, зокрема у період роботи у спілці селян "Україна" з 02.07.1993 по 09.04.1997 позивач одночасно працював:

з 02.07.1993 по 18.07.1995 в Бурштинському заводі ВПБ-140;

з 01.05.1995 по 31.10.1995 у Галицькому відділі геодезії і кадастру;

з 06.12.1995 по 09.04.1997 в Бурштинській ТЕС.

Відповідно до розрахунку стажу до страхового стажу позивача згідно наданих документів враховано періоди: з 01.09.1977 по 18.06.1982; з 14.12.1982 по 20.12.1984; з 15.03.1984 по 01.07.1993; з 02.07.1993 по 18.07.1995; з 19.07.1995 по 31.10.1995; з 06.12.1995 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 30.09.2020. Страховий стаж з урахуванням перетину періодів становить 42 роки 8 місяців 20 днів (а.с.15).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV "Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено періоди, з яких складається страховий стаж.

Згідно частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV, який набрав чинності 01.01.2004, визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У відповідності до частин 1, 2 статті 25 Закону № 1058-IV "Коефіцієнт страхового стажу" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См * Вс / (100% * 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Розмір пенсії за віком врегульовано статтею 27 Закону № 1058-IV.

Згідно частини 1 статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Статтею 40 Закону № 1058-IV врегульовано порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Як убачається з матеріалів справи, позивач просить зробити перерахунок пенсії шляхом виключення періодів, що не йдуть підряд, а виокремлені вибірково, складаються з окремих місяців чи кількох місяців поспіль, перебувають упереміш з періодами страхового стажу, які пенсіонер не бажає виключати, але між цими періодами виключені періоди утворюють ряд страхового стажу, з наявністю якого закон дозволяє провести обчислення і призначення максимально можливої пенсії.

Позивач має право самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Таким періодом може бути виключно один проміжок часу, а не кілька окремих проміжків часу.

Аналогічна позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 08.11.2019 року у справі № 591/2141/16-а, від 13.02.2019 у справі № 756/17125/14-а.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, позивач не має права на перерахунок пенсії із урахуванням виключення періоду 01.07.2000 по 30.09.2020 з урахуванням оптимізації заробітку за: жовтень 2000 року, грудень 2000 року, жовтень 2001 року, травень 2002 року, грудень 2002 року, листопад 2006 року, лютий 2008 року, травень 2012 року, листопад 2013 року, червень 2014 року, листопад 2015 року, червень 2016 року, листопад 2016 року, січень 2017 року - травень 2017 року включно, липень 2017 року - вересень 2017 року включно, листопад 2017 року, січень 2018 року - листопад 2018 року включно, січень 2019 року - травень 2019 року включно, липень 2019 року - листопад 2019 року включно, січень 2020 року - липень 2020 року включно, вересень 2020 року - листопад 2020 року, - з періоду за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, оскільки вказаний період не йде підряд та становить більше 10 відсотків страхового стажу позивача в одинарному розмірі.

Як наслідок, відсутні підстави для застосування позивачу індивідуального коефіцієнта заробітку в розмірі 1,79137.

Щодо вимоги про застосування загального стажу роботи 45 років 2 місяці 24 дні, суд зазначає наступне.

Згідно частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У періоди роботи позивача з 02.07.1993 по 09.04.1997 діяли норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), відповідно до частини 1 статті 56 якого до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно зі статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ та організацій або їх правонаступників, в яких має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Як встановлено згідно записів №№ 7, 8 трудової книжки від 14.12.1982 НОМЕР_2 у період з 02.08.1991 по 09.04.1997 позивач працював у спілці селян "Україна" (а.с.24).

Згідно записів №№ 3-11 трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії УKP №1271507 (а.с.26):

у період з 02.07.1993 по 18.07.1995 позивач працював в Бурштинському заводі ВПБ-140;

у період з 01.05.1995 по 31.10.1995 позивач працював у Галицькому відділі геодезії і кадастру;

у період з 06.12.1995 по 18.12.2020 позивач працював у Бурштинській ТЕС.

Отже, згідно записів трудової книжки від 14.12.1982 НОМЕР_2 та трудової книжки колгоспника від 15.11.1988 серії НОМЕР_3 , позивач одночасно працював у одному періоді в двох підприємствах, зокрема у період роботи у спілці селян "Україна" з 02.07.1993 по 09.04.1997 позивач одночасно працював:

з 02.07.1993 по 18.07.1995 в Бурштинському заводі ВПБ-140;

з 01.05.1995 по 31.10.1995 у Галицькому відділі геодезії і кадастру;

з 06.12.1995 по 09.04.1997 в Бурштинській ТЕС.

Відповідно до розрахунку стажу до страхового стажу позивача згідно наданих документів враховано періоди: з 01.09.1977 по 18.06.1982; з 14.12.1982 по 20.12.1984; з 15.03.1984 по 01.07.1993; з 02.07.1993 по 18.07.1995; з 19.07.1995 по 31.10.1995; з 06.12.1995 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 30.09.2020.

Страховий стаж з урахуванням перетину періодів становить 42 роки 8 місяців 20 днів (а.с.15).

Оскільки відповідно до записів у трудовій книжці, позивач у період з 02.07.1993 по 09.04.1997 працював у одних підприємствах, що співпадає з періодом роботи у інших підприємствах, то у період з 02.07.1993 по 09.04.1997 позивач фактично працював за сумісництвом.

Сумісництвом є виконання працівником, окрім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації.

Положеннями Закону №1788-ХІІ не передбачено зарахування до страхового стажу періоду роботи за основним місцем та за сумісництвом, одночасно.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 12.09.2022 у справі №580/4885/20.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 12.09.2022 у справі №580/4885/20.

Оскільки положеннями Закону №1788-ХІІ не передбачено зарахування до страхового стажу періоду роботи за основним місцем та за сумісництвом, одночасно, то відсутні підстави для врахування позивачу загального стажу роботи 45 років 2 місяці 24 дні.

За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у дорахуванні стажу та перерахунку індивідуального коефіцієнта заробітку та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 06.08.2020, застосувавши загальний стаж роботи 45 років 2 місяці 24 дні та індивідуальний коефіцієнт заробітку, за період з 01.07.2000 по 30.09.2020, з урахуванням оптимізації заробітку за жовтень 2000 року, грудень 2000 року, жовтень 2001 року, травень 2002 року, грудень 2002 року, листопад 2006 року, лютий 2008 року, травень 2012 року, листопад 2013 року, червень 2014 року, листопад 2015 року, червень 2016 року, листопад 2016 року, січень 2017 року - травень 2017 року включно, липень 2017 року - вересень 2017 року включно, листопад 2017 року, січень 2018 року - листопад 2018 року включно, січень 2019 року - травень 2019 року включно, липень 2019 року - листопад 2019 року включно, січень 2020 року - липень 2020 року включно, вересень 2020 року - листопад 2020 року в розмірі 1,79137.

Враховуючи наведене, обґрунтування позивача вимоги про стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 100 000,00 грн. є безпідставними, оскільки позивачем не доведено протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови позивачу у дорахуванні стажу та перерахунку індивідуального коефіцієнта заробітку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.