ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 грудня 2023 року Справа № 280/4895/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
04 липня 2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову у формі довідки комісії № 783 від 26 січня 2023 року прийнятої військовою частиною НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти нову постанову військово - лікарської комісії відповідно до якої визнати мене обмежено придатним до військової служби та вказати, що позивач отримав поранення по'вязані з захистом Батьківщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що із 26 січня 2023 року він проходить службу за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_3 . Зазначає, що до початку проходження військової служби він проходив військово - лікарську комісію у військовій частині НОМЕР_1 та відповідно до висновку (постанови) ВЛК був визнаваний придатним до військової служби у зв'язку із зазначенням протипоказання щодо служби у десантно - штурмових військах, однак у постанові не було вказано де позивач може проходити службу. Крім того в постанові ВЛК, яка є предметом оскарження в адміністративній справі № 280/4895/23, не враховано обставини, визначені у Довідці про обставини поранення від 09 січня 2023 року № 156, відповідно до якої позивач отримав травми та пошкодження пов'язані з захистом Батьківщини. Вказує, що на його думку, ОСОБА_1 має бути визнаний обмежено придатним. Також, зазначає що у новій постанові ВЛК обов'язково має бути вказано, що захворювання, наявні у позивача, пов'язані із проходженням військової служби. Позивач зазначає, що оскаржувана постанова є сформована без проведення належного медичного огляду та обстеження, винесена з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402 та підлягає скасуванню у судовому порядку. З огляду на вказане, позов просить задовольнити.
Ухвалою судді від 10 липня 2023 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із її невідповідністю вимогам статті 161 КАС України.
24 липня 2023 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 31 липня 2023 року розгляд адміністративної справи № 280/4895/23 призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
24 серпня 2023 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне. Оскаржувана в адміністративній справі № 280/4895/23 прийнята у відповідності та з дотриманням вимог Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14 червня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року. Також, вказує про те, що з урахуванням Положення №402 у разі незгоди із висновками відповідача, викладеними в оскаржуваній постанові, позивач мав можливість звернутись до ЦВЛК, а не до суду із позовною заявою. Окрім того, зазначає, що довідка про обставини поранення від 09 січня 2023 року № 156, яка, на думку позивача мала бути врахована під час винесення оскаржуваної постанови, позивачем під час проходження медичного огляду ВЛК не надавалась. Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
З січня 2023 року ОСОБА_1 проходить службу за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_3 .
26 січня 2023 року ОСОБА_1 проходив медичний огляд військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 з метою визначення придатності до служби у десантно-штурмових військах.
Під час проходження медичного огляду позивачем надано наступний пакет документів: направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби в десантно-штурмових військах № НОМЕР_4 від 11 січня 2023 року, від 11 січня 2023 року; службова характеристика від 09 січня 2023 року; Діагноз лікаря травматолога військової частини НОМЕР_5 та лікаря терапевта військової частини НОМЕР_1 ; медична характеристика від 11 січня 2023 року; бланк обстеження доплерографії екстракраніальних артерій від 03 січня 2023 року; електрокардіограма та аналізи; Картка обстеження та медичного огляду де зазначаються результати медичного обстеження спеціалістами (лікарями), з урахуванням яких позивачу видано постанову у формі довідки військово-лікарської комісії №783 від 26 січня 2023 року (далі - Постанова).
Копії вищезазначеного пакету документів надано відповідачем разом із відзивом на позовну заяву, який міститься міститься в матеріалах справи.
В графі Постанови Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) зазначено наступне: «Деформуючий лівого ключично-акроміального зчленування з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Вертеброгенна радикулопатія С2-С5 на тлі остеохондрозу, кили диску L4-L5 стійким больовим синдромом. Протрузії дисків поперекового відділу хребта.
Захворювання. НІ, не пов'язано з проходженням військової служби
Гастроезофагельна рефлюксна хвороба з езофагітом. Хронічний Гастродуооденіт в стадії нестійкої ремісії.
Захворювання, ТАК, пов'язано з проходженням військової служби».
На підставі статті 52-в, 61-в, 23-в графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, позивача визнано непридатним до служби у десантно-штурмових військах, придатним до військової служби.
Не погоджуючись із діями відповідача, щодо неврахування під час проходження медичного огляду довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 09 січня 2023 року № 156, а також не зазначення у оскаржуваній постанові інформації стосовно військ, в яких ОСОБА_2 може проходити військову службу, позивач звернувся до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в адміністративній справі № 280/4895/23 суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано приписами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
У відповідності до частини 5 статті 1 Закону №2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону №2232-XII Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом:
призову громадян України на військову службу;
прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Приписами підпункту «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII встановлено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, під час воєнного стану звільняються з військової служби за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543-ХІІ) визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Абзацом третім частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу II Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин (далі - Положення № 402), медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими - спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Відповідно підпункту б пункту 6.1 Розділу II Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14 серпня 2008 року «Про затвердження Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України» (зі змінами), - Направлення на медичний огляд проводиться: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЖ за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6 глави 6 розділу II Положення № 402).
Відповідно до пункту 1.2. глави 1 розділу II Положення, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних, вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення).
Згідно пункту 20.4. глави 20 розділу II Положення № 402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:
"непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"обмежено придатний до військової служби".
За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:
"обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".
Відповідно до абзацу сьомого пункту 20.4 глави 20 розділу II Положення, у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12- в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Постанова про ступінь придатності до військової служби це загальний висновок ВЛК зроблений на підставі вивчення та оцінки всього стану здоров'я і фізичного розвитку особи, на момент огляду.
Відповідно до підпункту г пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення №402 "Обмежено придатний до військової служби" одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
З вищевикладеного вбачається, що до компетенції військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 належить винесення рішень щодо придатності (непридатності, обмеженої придатності) осіб до військової служби відповідно до Переліку Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
У разі прийняття постанови про обмежену придатність особи до несення військової служби військово-лікарська комісія при військовій частині НОМЕР_1 вносить до неї інформацію, зазначення якої вимагається пунктом 20.3 Положення № 402.
Так, позивачем в адміністративній справі № 280/4895/23 оскаржується постанова Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про непридатність несення служби у десантно-штурмових військах, придатність до несення військової служби від 26 січня 2023 року, наданою у формі довідки № 783.
Судом встановлено, що з урахуванням наданого відповідачем направлення, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 направлено на медичний огляд для визначення придатності до військової служби саме у десантно -штурмових військах.
У оскаржуваній постанові позивачу відповідачем встановлено діагноз «деформуючий лівого ключично-акроміального зчленування з больовим синдромом та незначним порушенням функції, вертеброгенна радикулопатія С2-С5 на тлі остеохондрозу, кили диску L4-L5 стійким больовим синдромом, протрузії дисків поперекового відділу хребта, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба з езофагітом, хронічний гастродуоденіт в стадії нестійкої ремісії».
Наявність вказаних у позивача захворювань ним у позовній заяві не спростовується.
Так, на підставі статей 52 -в, 61-в, 23-в графи ІІ Переліку Розкладу хвороб, які містять перелік наявних у позивача захворювань, позивача визнано непридатним до служби у десантно-штурмових військах, та придатним до військової служби у інших військах, що цілком відповідає направленню на медичний огляд та свідчить про відсутність підстав для скасування оскаржуваної постанови.
Також, суд зазначає, що саме формулювання «непридатний до служби у десантно-штурмових військах, придатний до військової служби» свідчить про визнання позивача обмежено придатним до військової служби.
Так, з урахуванням підпункту «г» пункту 20.3 Положення № 402 відповідачем в оскаржуваній постанові вказано види служби протипоказані позивачу, як обмежено -придатному до несення військової служби, а саме, - десанто-штурмові війська.
Так, з вищевикладеного вбачається, що 26 січня 2023 року позивача визнано придатним до несення всіх видів військової служби, окрім десанто-штурмових військ.
Вищевикладене спростовує доводи позивача з приводу необхідності зазначення конкретного переліку місць проходження військової служби, а також свідчить про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача прийняти нову постанову про визнання позивача обмежено придатним до військової служби, оскільки позивача вже визнано обмежено придатним.
З приводу доводів позивача стосовно не врахування відповідачем під час прийняття оскаржуваної постанови довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 09 січня 2023 року № 156 суд зазначає наступе.
З урахуванням наданого відповідачем до відзиву на позовну заяву пакету документів вищезазначена довідка під час проходження медичного огляду позивачем не надавалась.
Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Відтак, відповідач був позбавлений можливості взяти дану довідку до уваги та врахувати її під час прийняття оскаржуваної позивачем в адміністративній справі № 280/4895/23 постанови, що також свідчить про відсутність підстав для її скасування.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи той факт, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 07 грудня 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов