ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про вiдстрочення i розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення
05 грудня 2023 рокум. Ужгород№ 260/1204/23
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Плеханової З.Б.
секретаря судового засідання Деяк О.М.
представника заявника (відповідача, боржника у виконавчому провадженні: Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради Закарпатської області - представник Стасів Н.М.
позивач ( стягувач) - в судове засідання не з явився
представник відділу примусового виконання рішень Управління Забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного МРЮ МЮ - не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочку виконання рішення суду в частині виплати у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл.Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
03 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії., зокрема про неповну виплату грошової допомоги до 5 травня 2022 року.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл. Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ 03192980 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково :
- Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл. Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ 03192980) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону №3551-ХІІ.
- Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл. Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ 03192980 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет на 2022 рік», з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Вищевказане рішення суду набрало законної сили 24.07.2023р.
27 листопада 2023 року від Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради надійшла заява про відстрочку виконання рішення суду в частині виплати , в якій просить:
- 1.Прийняти до розгляду заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочення виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1204/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за 2022 рік.
2. Зважаючи на стислі терміни примусового виконання судового рішення, що визначені постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення ПВР у Закарпатській області Західного МРЮ МЮ Гарнець О.І., заяву про відстрочення виконання рішення суду призначити до розгляду у максимально стислі строки.
3. Про дату, час та місце розгляду заяви повідомити Відповідача (Заявника).
4. Задовольнити заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочення виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1204/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними, стягнення коштів.
5. Відстрочити виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду справі №260/6305/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради в частині виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, терміном на 1 (один) рік з дня ухвалення рішення Закарпатським окружним адміністративного суду - до 23.06.24 року
.
Подана заява мотивована тим, що 15.11.2023 року на адресу Управління надійшли постанова про відкриття виконавчого провадження №73258411 від 09.11.2023 року (вх. №15158/01-06/46-23 від 15.11.2023р.), постанова про стягнення виконавчого збору від 15.11.2023 (х.№15160/01-06/46-23 від 15.11.2023), постанова про розмір мінімальних витрат від 15.11.2023 (вх.№15159/01-06/46-23 від 15.11.2023). Відтак, розпочато примусове виконання рішення суду.
На виконання вищевказаного рішення суду Управління вжило певних заходів для його добровільного виконання, в межах своєї компетенції.
Зокрема, 09.08.2023р. на виконання рішення суду у справі №260/1204/23 Управлінням добровільно було здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік», з урахуванням раніше виплачених коштів.
Згідно довідки Управління №2165/01- 07/7423 від 09.08.2023р. розмір донарахованої ОСОБА_1 на виконання рішення суду, допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, становить 8179,00 грн. Однак, щодо виплати суми перерахунку ОСОБА_1 відповідач, як боржник виконати не має змоги, оскільки в бюджетній програмі на 2022 рік не передбачено коштів для даної операції.
Рішення суду в частині виплати допомоги можливо буде виконати в порядку черговості в межах наявних бюджетних асигнувань. Вказані обставини істотно ускладнюють виконання рішення та роблять його неможливим.
Відтак, відповідач просить суд відстрочити виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду справі №260/6305/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради в частині виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, терміном на 1 (один) рік з дня ухвалення рішення Закарпатським окружним адміністративного суду - до 23.06. 2024 року.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав подану заяву та просив суд її задовольнити.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд заяви про відстрочку виконання рішення суду без його участі.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Судом встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл. Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ 03192980 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково .
Вищевказане рішення суду набрало законної сили 24.07.2023р.
Підстави для звернення до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлені ст.378 КАС України, згідно ч.3 якої - звернення з заявою передбачає наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, перелік таких обставинам також встановлений цією статтею та такими обставинами є відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо та інші подібні обставини.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З огляду на відсутність передбачених критеріїв для визначення поважності таких підстав, прийняття відповідних рішень є дискреційним повноваженням суду, яке він реалізує за власними переконанням, з урахуванням конкретних обставин справи. При цьому, таке розстрочення здійснюється виключно у виняткових випадках, за умови, що суд встановить наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
На виконання вищевказаного рішення Закарпатського окружного адміністративного суду відповідачем - боржником вжито всіх заходів для його добровільного виконання, в межах його компетенції.
Зокрема, 09.08.2023р. на виконання рішення суду у справі №260/1204/23 Управлінням добровільно було здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік», з урахуванням раніше виплачених коштів.
Згідно довідки Управління №2165/01-07/7423 від 09.08.2023р. розмір донарахованої ОСОБА_1 на виконання рішення суду, допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, становить 8179,00 грн.
Вищевказану довідку та лист №2166/01-07/7423 від 09.08.2023р. було надіслано Управлінням на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення щодо добровільного виконання рішення суду в частині здійснення перерахунку.
Управління соціального захисту населення направило в Департамент соціального захисту населення Закарпатської ОВА інформацію про потребу КПКВ 2501290 "Забезпечення виконання рішень судом :
-станом на 01.01.2023 року з Додатком , в якому вказано про наявність 81 судового рішення , для виконання яких разом з виконавчими зборами необхідна сума становить 1 214 441 грн.
- станом на 01.10.23 року з Додатком в якому вказано про наявність 87 судових рішень , для виконання яких разом з виконавчими зборами та витратами необхідна сума тановить 1 256179 грн.
Щодо виплати суми перерахунку громадянину ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Фінансування видатків на виплату допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України від 22.10.1993р. №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551) і Законом України від 23.03.2000р. №1584-111 «Про жертви нацистських переслідувань», проводиться в межах коштів, передбачених законами про Державний бюджет України на відповідні роки за бюджетною програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року (далі - Постанова №325) «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачено, що органи місцевого самоврядування лише перераховують ветеранам війни кошти, які їм розподілили Мінсоцполітики України та облдержадміністрації.
З метою врегулювання питань виплати у 2022 році коштів на виконання судових рішень постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №538 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році», якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі - Порядок).
Зважаючи на викладене та враховуючи вищевказану Постанову №325 після здійснення добровільного перерахунку на виконання рішення суду, Управлінням надсилається до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА інформація про потребу виділення коштів з Державного бюджету України на виконання рішення суду з метою виплати, в тому числі гр. ОСОБА_1 суми перерахованої грошової допомоги до 5 травня за 2022 р. у розмірі 8179,00 грн .
З метою врегулювання питань виплати у 2022 році коштів на виконання судових рішень постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №538 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році», якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі - Порядок).
Згідно пп.2 п.5 вказаного Порядку визначено, що Бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів, зокрема: для забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України, боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.
Відповідно до пункту 7 Порядку черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили; якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, за прізвищами в алфавітному порядку.
Рішення суду в частині виплати допомоги, як стверджує боржник, можливо буде виконати в порядку черговості в межах наявних бюджетних асигнувань.
Вказані обставини істотно ускладнюють виконання рішення та роблять його неможливим.
Відтак, невиконання відповідачем судового зобов'язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч. З ст. 378 КАС України свідчить про неможливість виконання судового рішення та є підставою для звернення до суду із заявою про відстрочку виконання рішення суду, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження №73258411 від 09.11.2023р.(вх.№ 15158/01 -06/46-23 від 09.11.2023) Боржнику (Управлінню) необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Зважаючи на те, що зазначеним Порядком визначено чіткий алгоритм (порядковість дій) дій з визначеними датами щодо виплати присудженої Стягувачу грошової допомоги до 5 травня, а також враховуючи той факт, що державні кошти Управлінню виділяють відповідно до вищевказаної Програми частинами, неможливо виконати рішення суду в частині виплати перерахованих коштів, у визначений постановою про відкриття виконавчого провадження строк, що істотно ускладнює виконання рішення суду та робить його неможливим, а відтак потребує відстрочки виконання рішення суду в частині виплати коштів.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання відповідачем судового зобов'язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст. 378 КАС України свідчить про неможливість виконання судового рішення та є вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з п. п. 20, 29 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Оцінюючи додані до заяви докази на підтвердження наявності підстав для розстрочення виконання постанови суду у даній справі, суд приходить до переконання про те, що з урахуванням конкретних обставин справи, відповідачем обґрунтовано наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення.
Відповідно до ч.5 ст378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Виходячи з наведеного, враховуючи доведеність поданої заяви належними та допустимими доказами, заяву відповідача слід задовольнити та розстрочити виконання судового рішення в частині виплати у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради (пл.Духновича, буд. 2,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600) до 23 червня 2024 року.
Керуючись ст.ст. 248,378 КАСУ суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочку виконання рішення суду в частині виплати у даній справі -задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду справі №260/6305/23 в частині виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум - до 23 червня 2024 року.
Ухвалу направити стягувачу, боржнику та відділу примусового виконання рішень Управління Забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного МРЮ МЮ .
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 15 днів.
Суддя З.Б.Плеханова
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 07 грудня 2023 року.