ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 рокуСправа №160/20932/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №1243 Регіонального сервісного центру в Дніпропетровській області Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Територіального сервісного центру №1243 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області Головного сервісного центру МВС у реєстрації автомобіля марки SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Територіальний сервісний центр №1243 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області Головного сервісного центру МВС зареєструвати транспортний засіб марки SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 ;
- стягнути з Територіального сервісного центру №1243 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області Головного сервісного центру МВС (50069, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вуд. Волгоградська, 11/2, Код ЄДРПОУ 40112155) на користь ОСОБА_1 , понесені позивачем судові витрати, що складаються з судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, 16.08.2021 за результатами проведення електронних торгів позивач придбав транспортний засіб SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 . Позивачу видано Акт про проведення електронних торгів, який є документом, що встановлює право власності на цей транспортний засіб. Під час реєстрації автомобіля, Територіальним сервісним центром МВС, відмовлено в його реєстрації, з огляду на те що, до пакету документів, наданих на реєстрацію, відсутні документи на підтвердження здійснення митних платежів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року, відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а також встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
11.10.2023 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначає, що позивачем не було виконано приписи Порядку №1388 щодо надання повного пакету документів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, а тому відмова у реєстрації автомобіля є правомірною.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
16 серпня 2021 року, Державним підприємством «СЕТАМ» були проведені електронні торги лоту № 489162 (транспортного засобу SKODA SUPERB, темно-сінього кольору, 2002 р.в., ДНЗ: 6Р10366, VIN: НОМЕР_2 ), за результатами яких переможцем став ОСОБА_1 . Транспортний засіб SKODA SUPERB, ОСОБА_2 придбав за 90 042,66 грн., вказану суму було сплачено в повному обсязі до 31.08.2021 року, згідно квитанцій від 15.08.2021 року на суму4 637,19 грн (гарантійний внесок) та від 31.08.2021 року на суму 85 540,53 грн.
Згідно Акту про проведені електронні торги, ОСОБА_1 , став власником цього транспортного засобу.
18.02.2023 року позивач звернувся до територіального сервісного центру МВС №1243 (50069, м. Кривий Ріг, вул. Волгоградська, 11/2) з приводу реєстрації транспортного засобу SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 .
Позивачем з метою реєстрації автомобіля надано відповідачу: паспорт громадянина України з відміткою РНОКПП, талон на прийом № 39, Акт про проведені електронні торги, висновок експертного дослідження від 18.02.2023 року № 04/1243/1346, сертифікат відповідності транспортного засобу, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, протокол про проведені електронні торги, квитанції про сплату гарантійного внеску та доплаченої основної суми за придбаний лот).
У зв'язку з тим, що у позивача відсутня вантажно-митна декларація та інші документи що оформлюються при ввезенні транспортного засобу на митну територію України, посадовими особами територіального сервісного центру МВС №1243 було відмовлено в реєстрації транспортного засобу придбаного на електронних торгах.
18.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до начальника ТСЦ МВС №1243 РСЦ ГСЦ МВС в Дніпропетровській області із заявою, в якій він просив надати письмові роз'яснення з приводу відмови в реєстрації транспортного засобу SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: 6Р10366, VIN: НОМЕР_2 . До вказаної заяви також було надано акт про проведені електронні торги, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, сертифікат відповідності, висновок експертного дослідження, паспорт громадянина України з відміткою реєстраційного номера облікової картки податків, та талон №39.
У відповідь на заяву позивача, Територіальним сервісним центром МВС №1243 листом від 22.02.2023 року №31/4-1243-Л-18-2023 повідомлено відмова у реєстрації автомобіля обґрунтована тим, що позивачем не надано повного пакету документів, передбаченого Порядком для первинної реєстрації транспортних засобів.
Не погодившись із вищезазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся за судовим захистом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Частинами 1, 4, 9 ст.34 Закону України №3353-ХІІ «Про дорожній рух» визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 8 Порядку №1388 встановлено, що Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Одним з документів, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу є акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно доводів відповідача, викладених у відзиві на позов, спірний автомобіль на території України не реєструвався. Зазначене також підтверджується інформацією із бази даних відповідача, наданої до матеріалів справи (роздруківка із ЄДР МВС ТЗ).
Судом також встановлено, що згідно наданої до позову копії свідоцтва про реєстрацію цього транспортного засобу, попередня реєстрація спірного автомобіля була Європейському Союзі, зокрема у Чешській Республіці.
Таким чином реєстрації даного автомобіля на території України відбувається вперше.
Отже, для державної реєстрації транспортного засобу марки SKODA SUPERB, темно-сірого кольору, 2002 р.в., ДНЗ: НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , крім наявних у позивача документів, необхідно також надати докази сплати мита та інших податків (обов'язкових платежів), передбачених законодавством при імпорті транспортного засобу.
Тому, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у реєстрації цього транспортного засобу, у зв'язку з встановленням факту несплати митних платежів, незалежно від того, на кому лежить обов'язок сплатити зазначені платежі, оскільки позивач на підставі акту про проведення електронних торгів є власником вищезазначеного транспортного засобу, тому відповідач діяв на підставі положень спеціального підзаконного нормативно-правового Порядку №1388.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи прийняте судом рішення, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 139, 241, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 05.12.2023 року.
Суддя Н.Є. Калугіна