ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/28316/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), на підставі оновленої довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, на підставі оновленої довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019, з 01.04.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ. Позивач вказує, що Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) підготував та направив до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку від 06.09.2023 №ХА21448 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача. Зазначає, що звертався до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою провести перерахунок та виплату пенсії на підставі вищевказаної довідки, проте відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю. В обґрунтування цієї позиції вказав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 04.10.2018. Після призначення пенсії позивачу з 04.10.2018 підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, відповідно підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. Крім того, не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах норми Постанови №704, оскільки грошове забезпечення, з якого обчислено пенсію позивача, безспірно визначено відповідно до цієї постанови. Також зазначає, що норми постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) не створюють правових наслідків для позивача (не дають права для перерахунку пенсії з 01.04.2019), відповідно безпідставним є обґрунтування позовних вимог із врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визначено протиправним і нечинним пункти 1, 2, Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з протоколу від 04.10.2018 за пенсійною справою №1601014489, ГУ ПФУ у Волинській області з 04.10.2018 призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (вислуга років 32) з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням (робота з таємними виробами, носіями, документами (10%), надбавка за специфічні умови проходження служби (10 %), премія (52 %)) - 3828,07 грн., а всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 13233,07 грн.
Волинський ОТЦК та СП видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 06.09.2023 №ХА21448, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою його останній штатній посаді станом на 05.03.2019 становить: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років - 3135,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 6113,25 грн., надбавка за таємність - 493,00 грн., премія - 1725,50 грн, а всього 17736,75 грн.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки, листом від 28.08.2023 №27897-27615/С-02/8-0300/23 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на дату звернення Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян; підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок відсутні.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із пунктом 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ, який у преамбулі встановлює, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з приписами частин першої, другої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таку ж правову норму містить пункт 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням наведеного, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінету Міністрів України фактично делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є рішення щодо перерахунку пенсій, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законодавець пов'язує право особи на перерахунок пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою № 704 установлено додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704).
Крім того, Постановою № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 Постанови № 704).
Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років 04.10.2018 та грошове забезпечення, з якого йому обчислено пенсію, визначено відповідно до Постанови №704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
На підтвердження наведених висновків, суд зазначає, що згідно з протоколом від 04.10.2018 за пенсійною справою №1601014489 та витягів про перерахунок пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано наступне грошове забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням (робота з таємними виробами, носіями, документами (10%), надбавка за специфічні умови проходження служби (10 %), премія (52 %)) - 3828,07 грн.
Отже, розмір грошового забезпечення позивача визначався з урахуванням положень Постанови № 704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за таємність, надбавка за специфічні умови проходження служби та премія).
Суд не бере до уваги покликання позивача на визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 як на підставу набуття права на перерахунок пенсії з огляду на наступне.
Пунктом 1 та 2 Постанови № 103 (у первинній редакції) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Аналізуючи зазначені норми у розрізі викладених обставин справи, суд зауважує, що такі передбачали перерахунок пенсій, які призначені до 01.03.2018, при цьому вказані вище норми фактично зменшували при перерахунку пенсій складові грошового забезпечення військових пенсіонерів, яким пенсія призначена до 01.03.2018, тобто при перерахунку пенсій вказаній категорії осіб враховувались лише оклад за посадою, військове (спеціальне) звання, відсоткова надбавка за вислугу років, без врахування під час її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
З аналізу вищенаведених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, суд вважає, що у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, оскільки вони стосуються перерахунку пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особам, яким пенсії призначені до 01.03.2018 та перераховані на виконання Постанови №103 з 01.01.2018 без урахування під час її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії. Водночас, як встановлено вище, пенсія позивача була обрахована, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, до яких, окрім основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) були включені додаткові види грошового забезпечення.
Крім того, після призначення позивачу пенсії (04.10.2018) Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 06.09.2023 №ХА21448.
Водночас факт оформлення Волинським ОТЦК та СП оновленої довідки від 06.09.2023 №ХА21448 не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії, якщо відсутні правові підстави.
Підсумовуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області правомірно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Волинського ОТЦК та СП про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).
Суддя О. О. Андрусенко