Рішення від 07.12.2023 по справі 120/16143/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 р. Справа № 120/16143/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Барської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" звернувся ОСОБА_1 до Барської міської ради з позовом, за вимогами якого просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформації на його запит від 28 вересня 2023 року, який зареєстрований за вхідним № 139-запит;

- визнати протиправними дії відповідача щодо порушення строків надання інформації на запит від 28 вересня 2023 року, який зареєстрований за вхідним № 139-запит;

- зобов'язати відповідача надати позивачу повну та достовірну інформацію на запит від 28 вересня 2023 року, який зареєстрований за вхідним № 139-запит, у строк передбачений ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» після набрання рішенням суду законної сили.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідачем в порушення приписів ч. 2 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" неправомірно відмовлено в наданні інформації на його запит від 28.09.2023 за вх. № 159-запит. Позивач вважає, що відповідь відповідача про те, що запитувана інформація знаходиться в загальному доступі на відповідних інформаційних ресурсах міської ради не є належним способом надання публічної інформації.

Ухвалою від 30.10.2023 судом відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно із ч. 1 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Відповідно до ч. 7 ст. 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

З матеріалів справи видно, що копію ухвали від 30.10.2023 було доставлено відповідачу до його електронного кабінету 30.10.2023 о 15:31 год, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.

Втім, як у встановлений судом строк, так і станом на дату ухвалення рішення відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.

Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.

Враховуючи наведене та керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи суд встановив, що 28 вересня 2023 року позивач надіслав на електронну адресу відповідача запит на інформацію, який був зареєстрований у відповідача цього ж дня за вхідним номером 139-запит.

У вказаному запиті позивач просив відповідача надати якісні копії протоколів зі всіма додатками засідань виконавчого комітету Барської міської ради від 12 липня та від 21 вересня 2023 року. Також позивач визначив спосіб отримання таких документів - направлення їх на його електронну адресу в електронній формі.

У відповідь на назначений запит листом від 04.10.2023 № 03/2370 Барська міська рада повідомила, що запитувана інформація знаходиться у відкритому доступі за посиланнями: https://bar-city.gov.ua/doc/5283/ та https://bar-city.gov.ua/doc/5607/ .

На переконання позивача, такі дії відповідача є неправомірними та суперечать положенням ч. 2 ст. 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Наведене і спонукало його звернутись до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та фактичним обставинам справи суд враховує наступне.

Відповідно до частин другої та третьої статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Статтею 5 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1996 № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII) визначено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Частиною другою статті 7 Закону N 2657-XII установлено, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Таким чином, системний аналіз частини другої статті 34 Конституції України та частини другої статті 7 Закону N 2657-XII свідчить, що особа має право вибирати на власний розсуд форму копій документів, які вона запитує, як і джерела отримання цієї інформації.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону N 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Положеннями частини четвертої статті 13 зазначеного Закону передбачено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Частиною першою статті 3 Закону N 2939-VI установлено, що право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно зі статтею 5 Закону N 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних вебсайтах у мережі "Інтернет", на єдиному державному вебпорталі відкритих даних, на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно із частинами першою, другою статті 19 Закону N 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

За пунктом 1 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відтак Барська міська рада як орган місцевого самоврядування відноситься до розпорядників публічної інформації в розумінні положень ст. 13 Закону № 2939-VI.

Згідно з положеннями статті 20 Закону N 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною першою статті 22 Закону N 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Частиною другою цієї статті встановлено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Отже, системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право скористатися своїм правом на подання інформаційного запиту у встановленому законодавством порядку, якому кореспондує обов'язок розпорядника інформації надати на нього відповідь.

Згідно із частинами першою та другою статті 23 Закону N 2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача із запитом на інформацію від 28.09.2023 про надання копій протоколів зі всіма додатками засідань виконавчого комітету Барської міської ради від 12 липня та від 21 вересня 2023 року.

За результатами розгляду цього запиту відповідач не оспорює того факту, що запитувана інформація належить до категорії публічної інформації та є наявною в розпорядника інформації, втім своїм листом від 04.10.2023 № 03/2370 відмовив у її фактичному наданні з тих підстав, що така інформація знаходиться у відкритому доступі за посиланнями: https://bar-city.gov.ua/doc/5283/ та https://bar-city.gov.ua/doc/5607/ .

На переконання суду така поведінка відповідача є протиправною, оскільки, як вже наголошувалось вище, згідно частини другої статті 22 Закону N 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Отже, за наведених вище обставин суд доходить висновку, що відповідь відповідача від 04.10.2023 № 03/2370 про можливість отримання позивачем запитуваної інформації з відкритого доступу на інтернет ресурсах Барської міської ради є неправомірною відмовою у наданні інформації за запитом на інформацію від 28.09.2023, в якому позивач вибрав форму надання такої інформації - надання документів в електронній формі.

З огляду на вищевикладене суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови в наданні інформації на запит позивача від 28.09.2023 за № 139-запит є протиправними, а отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Як наслідок, з метою належного захисту порушених прав позивача, є всі підстави для задоволення наступної похідної позовної вимоги про необхідність зобов'язання відповідача надати позивачу повну та достовірну інформацію на його запит від 28.09.2023, який зареєстрований за вхідним № 139-запит, у п'ятиденний строк, передбачений ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації". На переконання суду, задоволення цієї вимоги є засобом дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Що ж до іншої частини позовних вимог, яка стосується оскарження дій відповідача в частині недотримання ним строків розгляду запиту від 28.09.2023, то на переконання суду підстав для задоволення цієї вимоги не має. Суд враховує, що хоч і у своїй відповіді від 04.10.2023 № 03/2370 відповідач неправомірно відмовив позивачу у наданні запитуваної інформації, однак розгляд запиту позивача в цілому відбувся в межах п'ятиденного строку, визначеного ч. 1 ст. 20 Закону N 2939-VI. Відтак, в цій частині вимоги позову задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача та враховуючи відсутність будь-яких заперечень зі сторони відповідача, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Окрім того, за результатами вирішення справи позивач у позовній заяві звертає увагу на необхідність звернення до негайного виконання рішення суду.

Щодо цього процесуального питання суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.

Водночас, негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно набуває властивостей здійснення і підлягає виконанню не з часу набрання рішенням суду законної сили, як це передбачено для більшості судових рішень, а негайно з часу його ухвалення, чим забезпечується швидкий та реальний захист життєвоважливих прав та інтересів позивача.

Перелік рішень суду, що підлягають негайному виконанню, визначається статтею 371 КАС України.

Так, відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених, зокрема, пунктом 1 частини першої статті 263 КАС України, тобто в справах щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Враховуючи, що дана справа відноситься до тієї категорії справ незначної складності, що визначена п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України, тому наявні передбачені законом обов'язкові підстави для звернення судового рішення у цій справі до негайного виконання.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі згідно ст. 139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Барської міської ради щодо відмови в наданні інформації на запит ОСОБА_1 від 28.09.2023 за вх. № 139-запит.

Зобов'язати Барську міську раду надати ОСОБА_1 повну та достовірну інформацію на його запит від 28.09.2023, який зареєстрований за вхідним № 139-запит, у п'ятиденний строк передбачений ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Рішення суду в зобов'язальній частині допустити до негайного виконання.

У іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 07.12.23.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач: Барська міська рада (вул. Героїв Майдану, 18, м. Бар, Жмеринський район, Вінницька область, 23000, код ЄДРПОУ 04051017).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович