Гребінківський районний суд Полтавської області
__________________________________________________________________________________
Справа № 528/1072/23
Провадження № 3/528/275/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.12.2023 м. Гребінка
07 грудня 2023 року суддя Гребінківського районного суду Полтавської області Вітківський М.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від СПД №1 ВП №1 Лубенського районного відділу поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , посвідчення водія серії НОМЕР_1 від 16.05.1995 року,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 015107, складений 22.07.2023 року поліцейським з РПП СПД № 1 ВП № 1 Лубенського РВП сержантом поліції Похватовим Сергієм Васильовичем, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із протоколу вбачається, що 22.07.2023 о 19 год. 40 хв. ОСОБА_1 у м. Гребінка по вул. Локомотивна, керував т/з ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою приладу Drager 6810, на місці зупинки результат огляду 1,96 %, чим порушив вимоги п 2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. Тимчасово вилучені документи: ПВ: ІХА 014171 від 16.05.1995 року та видано тимчасовий дозвіл на право керування ТЗ: ТД: ДТ 160 190.
06.11.2023 року до Гребінківського районного суду Полтавської області через канцелярію суду надійшло заперечення ОСОБА_1 щодо матеріалів та обставин адміністративного правопорушення. Згідно поданих заперечень ОСОБА_1 вину свою не визнавав при розгляді справи та складення протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 015107 від 22.07.2023 року, що підтверджується його поясненнями по суті порушення в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 015107 від 22.07.2023 року. Не визнає свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення і на час розгляду матеріалів адміністративного правопорушення судом та стверджує, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 015107 від 22.07.2023 року, складений з порушеннями з підстав викладених у запереченнях матеріалів та обставин адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, а саме, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 015107, складений 22.07.2023 року, відеозаписи на диску VIDEX DVD-R 16х 4.7GB, долучені до матеріалів справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням, відсутня інформація стосовно того, чи здійснював ОСОБА_1 керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 256 КУпАП та п. 11 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом № 1376 від 06.11.2015 року, при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України та статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у протоколі.
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Крім того, згідно Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, яка затверджена Наказом МВС України № 1026 від 18 грудня 2018 року, яка регулює застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото-і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів, включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки. Тобто відеозапис має бути повним, а не його окремі кориговані частини.
З досліджених матеріалів справи встановлено, що на відеозаписах, які містяться на диску VIDEX DVD-R 16х 4.7GB наявні часткові записи перший початок запису 19 год. 39 хв. закінчення запису 19 год. 40 хв.; другий початок запису 19 год. 57 хв. закінчення запису 20 год. 13 хв. Відеозаписи додані до матеріалів справи не містять доказів та фактів: роз'яснення ОСОБА_1 прав і обов'язків, проведення поліцейським огляду його на стан сп'яніння; факту керування ним транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння. Свідки вказаних подій відсутні.
На запит суду від 16.11.2023 року до СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області, щодо надання повного відеозапису адміністративного правопорушення, 15.11.2023 року надійшла відповідь про відсутність відео з технічних причин.
До того ж, само по собі складення протоколу про адміністративне правопорушення, за відсутності інших даних на підтвердження наявності складу адмінправопорушення, не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series А заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Відповідно до вимог ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення. Приймаючи рішення, суду необхідно керуватись п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України», яким визначено, зокрема, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що в матеріалах справи відсутнє підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому провадження підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 п.1 ст. 247, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 256, 283-285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст.130 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Гребінківський районний суд на протязі десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя М. О. Вітківський