Рішення від 05.12.2023 по справі 200/5235/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2023 року Справа№200/5235/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ДУ «ТМО МВС України по Львівській області», в якому позивач просить суд:

- визнати дії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, яка необхідна для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 - протиправними;

- зобов'язати ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із урахуванням висновків суду по даній справі та з урахуванням усіх складових довідки;

- визнати дії Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з урахуванням висновків суду по цій справі, починаючи з 19.09.2023 року (дата звернення із позовом до суду);

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заборгованість по пенсії у розмірі 161198,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він має статус внутрішньо переміщеної особи та є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В серпні 2023 року представник позивача звернувся до відповідача Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області із адвокатським запитом щодо надання інформації про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та просив включити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надіслати дану інформацію до ДУ «Територіальне медичне об єднання МВС України по Львівській області».

28.08.2023 року відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що перерахунок раніше призначених пенсій передбачений ч. 1,3,4 ст. 63 Закону №2262. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону М2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 No45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262. На теперішній час, постанов КМУ щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось»

Також, позивач звернувся до відповідача ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» із заявою про складення та подання до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019, позивач в порушення вимог чинного законодавства отримав відмову.

Вказані дії відповідачів позивач вважає протиправними та такими, що порушують його конституційне право на його соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

У поданому до суду відзиві на адміністративний позов, відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі зазначивши, що у зв'язку із скасуванням пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Таким чином, на думку представника відповідача скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. У зв'язку з наведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

У поданому до суду відзиві на адміністративний позов, відповідач ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі зазначивши, що ОСОБА_1 служив в органах внутрішніх справ України і звільнений зі служби з посади начальник відділення дізнання Харцизького міського відділу УМВС України по Донецькій області, на нього поширює свою дію Постанова КМУ №988. Пенсіонерам МВС, які проходили службу в міліції, довідки про розмір грошового забезпечення оформляються з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19. Відповідно до частини першої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відділом було зроблено запит в ГУ ПФУ в Донецькій області щодо періоду перебування і поновлення пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). та проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб.

ГУ ПФУ у Донецькій області було надано відповідь про те, що ОСОБА_1 був отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 01.01.2016 та маєте статус внутрішньо переміщеної особи. У період з 01.12.2016 по 31.03.2021 пенсію не отримував відповідно до списків осіб із не підтвердженням фактичного місця проживання згідно з довідкою внутрішньо переміщеної особи, а поновлена виплата пенсії з 01.04.2021 року, тобто перерахунок пенсії позивача по Постанові 103 не проводився.

У зв'язку з наведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

У поданій до суду відповіді на відзив позивач зазначив обставини аналогічні викладеним у позовній заяві.

Ухвалою суду від 28 вересня 2023 року, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 23 листопада 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, м. Слов янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: 79068, вул. Замарстинівська, 233, м. Львів, ЄДРПОУ 08734210) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху та надано позивачеві строк в 10 (десять) днів з дня вручення йому копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 05 грудня 2023 року продовжено розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, м. Слов янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: 79068, вул. Замарстинівська, 233, м. Львів, ЄДРПОУ 08734210) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 05 грудня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заборгованість по пенсії у розмірі 161198,40 грн., залишено без розгляду.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 30 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 № 341 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 90 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 12 серпня 2022 року № 573 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Також, на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.11.2022 № 2738-IX “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 на 90 діб.

Законом України від 07.02.2023 року № 2915-ІХ затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 1 травня 2023 року №254/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року на 90 діб.

Законом України від 27.07.2023 року № 3275-IX затверджено Указ Президента України від 26.07.2023 № 451/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 року на 90 діб.

02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, призначеної відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 19.12.2002 року що підтверджується посвідченням № НОМЕР_3 від 08.09.2005 року.

03.05.2023 року позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» із заявою про складення та подання до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року.

Листом від 24.05.2023 року ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» повідомило позивача про те, що ОСОБА_1 служив в органах внутрішніх справ України і звільнений зі служби з посади начальник відділення дізнання Харцизького міського відділу УМВС України по Донецькій області, на нього поширює свою дію Постанова КМУ №988. Пенсіонерам МВС, які проходили службу в міліції, довідки про розмір грошового забезпечення оформляються з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19. Відповідно до частини першої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відділом було зроблено запит в ГУ ПФУ в Донецькій області щодо періоду перебування і поновлення пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). та проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб. ГУ ПФУ у Донецькій області було надано відповідь про те, що ОСОБА_1 був отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 01.01.2016 та маєте статус внутрішньо переміщеної особи. У період з 01.12.2016 по 31.03.2021 пенсію не отримував відповідно до списків осіб із не підтвердженням фактичного місця проживання згідно з довідкою внутрішньо переміщеної особи, а поновлена виплата пенсії з 01.04.2021 року, тобто перерахунок пенсії позивача по Постанові 103 не проводився.

В серпні 2023 року представник позивача звернувся до Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області із адвокатським запитом щодо надання інформації про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та просив включити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надіслати дану інформацію до ДУ «Територіальне медичне об єднання МВС України по Львівській області».

Листом від 28.08.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що перерахунок раніше призначених пенсій передбачений ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону №2262. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262. На теперішній час, постанов КМУ щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось.».

Не погодившись з відмовою відповідачів, щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення та не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

У силу частини першої статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 7 Закону №2262-ХІІ визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону №2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».

11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Пунктом 1 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої вирішено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Отже, з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18, діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, що діяла до зазначених змін.

З огляду на визнання судом не чинними змін, внесених Постановою №103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, якими визначено складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, а також форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, що були чинними до зазначених змін.

Зокрема, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін на підставі Постанови №103, було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Наведеною у додатку 2 до Порядку №45 формою довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії було передбачено врахування додаткових складових грошового забезпечення (зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії тощо).

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

З 19.11.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тобто, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Згідно з частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що відмова відповідача в наданні оновленої довідки та, як наслідок, неможливість пенсійного органу проведення позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005).

Враховуючи наведене, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії відповідача ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» щодо відмови позивачу у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №988, з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та їх розмірів для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

З огляду на наведене, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 988, з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та їх розмірів, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Поряд з цим, твердження відповідача про відсутність підстав для виготовлення такої довідки, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії, передбаченого постановою №103, позивач не отримував пенсію за Законом №2262-ХІІ, суд оцінює критично та відхиляє як безпідставні.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, надалі перейшов на пенсію за віком згідно з Законом України від 05.11.1991 № 1778-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 3 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, які були призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 січня 2016 року.

Отже, норми Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 не пов'язують можливість перерахунку пенсії та видачі уповноваженим органом відповідної довідки із фактом отримання відповідної пенсії станом на момент прийняття Постанови № 103, а лише з фактом її призначення до 01 січня 2016 року.

З огляду на викладене, та враховуючи те, що позивач набув право на пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ до 01.01.2018 та отримував її до 2007 року, проте надалі отримував пенсію відповідно до іншого Закону, внаслідок чого не був включений до списків осіб, яким було здійснено перерахунок пенсії у 2018 році у відповідності до положень Постанови №103, суд дійшов висновку, що позивач не втратив право на отримання пенсії відповідно Закону № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, станом на 19.11.2019.

За таких обставин, оскільки первинна пенсія була призначена позивачу згідно вимог Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2016 року, позивач має право як на перерахунок пенсії, так і на отримання відповідної довідки.

Інше тлумачення норм чинного законодавства, на якому наполягає відповідач, є дискримінаційним, оскільки гарантоване законом право на отримання особою, яка має право на пенсійне забезпечення за нормами різних законів, пенсії за її вибором, не може впливати на зміст гарантованого Законом права на перерахунок пенсії.

При цьому, відсутність відповідних списків, які складає Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, не може бути підставою для відмови щодо видання такої довідки.

За таких обставин, відмова Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача звужує його право на отримання пенсії відповідно до чинного законодавства та ставить його у нерівне становище з особами, пенсія яких виплачується відповідно до згаданого Закону.

При цьому суд зазначає, що оскільки, судове рішення у справі №826/12704/18 набрало законної сили лише 19.11.2019, то обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача виникає у відповідача з моменту отримання належної довідки, за період з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Позовні вимоги про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 протиправними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з урахуванням висновків суду по цій справі, починаючи з 19.09.2023 року (дата звернення із позовом до суду) є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Щодо обраного способу захисту порушеного права.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

За змістом положень частин першої, другої статті 9 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За наведених обставин, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:

визнання протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

зобов'язання Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» судовий збір в розмірі 1074,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, м. Слов янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: 79068, вул. Замарстинівська, 233, м. Львів, ЄДРПОУ 08734210) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: м. Львів, вул. Замарстинівська, б. 233; код ЄДРПОУ 08734210) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019, відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: 79068, вул. Замарстинівська, 233, м. Львів, ЄДРПОУ 08734210) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1074 (одна тисяча сімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 05 грудня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров