ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 рокуСправа №160/24238/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Державної казначейської служби України (код ЄДРПОУ 37567646, 01014, місто КИЇВ, вулиця БАСТІОННА, будинок 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 21.09.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо не виконання рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 03.12.2020 року у справі №201/9398/20;
- зобов'язати Державну казначейську службу України виконати рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 03.12.2020 року у справі №201/9398/20;
- зобов'язати Державну казначейську службу України нарахувати компенсацію у розмірі 3% річних за прострочення виконання рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 03.12.2020 року у справі №201/9398/20.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.12.2020 року у справі № 201/9398/20 з Державного бюджету України на мою користь в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, розслідування, прокуратури або суду було стягнуто 65І 774,00 грн. Постановою Дніпровського апеляційного суду від 16 червня 2021 року у справі № 201/9398/20 (провадження № 22-ц/803/2887/21 було стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в рахунок відшкодування моральної шкоди суму у розмірі 270 293 грн. На виконання цієї постанови Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська 06.07.2021 року було видано виконавчий лист. З 13.08.2021 року цей виконавчий лист обліковувався у Державній казначейській службі України (надалі - ДКСУ) за бюджетною програмою 3504030, про що мене було повідомлено листом ДКСУ № 5-12-11/6867 від 09.06.2022 року. Постановою Верховного Суду від 29.06.2022 року у справі № 201/9398/20 була скасована вищезазначена постанова Дніпровського апеляційного суду від 16.06.2021 року, на підставі якої був виданий виконавчий лист № 201/9398/20 від 06.07.2021 року. Цією ж постановою Верховного Суду було залишено в силі рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.12.2020 року у цій справі № 201/9398/20, яким на мою користь підлягало стягненню 651 774 (шістсот п'ятдесят одну тисячу сімсот сімдесят чотири) гривні 00 копійок. Листом ДКСУ № 5-10-10/14727 від 21.10.2022 р. мене було повідомлено про те, що без мого на те бажання та відома, ДКСУ за результатами розгляду листа Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07.10.2022 року вих. № 1/1461/2022 повернуло виконавчий лист, виданий 06.07.2021 р. Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська по справі № 201/9398/20 на виконання рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.12.2020 р., оскільки постановою Верховного Суду від 29.06.2022 р. у справі №201/9398/20, рішення на виконання якого видано виконавчий лист, скасовано. 12.11.2022 р. я своєю заявою направив до ДКСУ новий виконавчий лист № 201/9398/20, виданий 10.11.2022 року Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська, у цій же справі про стягнення на мою користь 651 774 (шістсот п'ятдесят одну тисячу сімсот сімдесят чотири) гривні 00 копійок. Листом № 5-06-06/2124 від 07.02.2023 р. ДКСУ була надана відповідь на зазначений адвокатський запит про те, що виконавчий лист, виданий 10.11.2022 р. Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська по справі № 201/9398/20 про відшкодування на користь ОСОБА_3 коштів у розмірі 651 774 грн. обліковується з 26.12.2022 року. Листом № 5-11-11/10421 від 12.06.2023 року ДКСУ мені було також відмовлено у нарахуванні компенсації у розмірі 3% річних за прострочення виконання рішення суду більш ніж на три місяці.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
19.10.2023 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне. Заявою від 12.07.2021 (копія заяви додається) Позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про виконання виконавчого листа Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська по справі №201/9398/20 (надалі - виконавчий лист по справі №201/9398/20) про стягнення з Державного бюджету України на користь Позивача в рахунок відшкодування моральної шкоди суми у розмірі 270 293,00 гривень. Головне управління Казначейства, керуючись п. 36 Порядку, направило до заподіювача шкоди (ГУ Національної поліції України в Дніпропетровській області) запит, щодо надання документів (відомостей), що можуть бути підставою для зупинення безспірного списання коштів державного бюджету і їх перерахування на рахунок стягувача. Після надання відомостей про відсутність підстав невиконання виконавчого листа по справі №201/9398/20 Головне управління Казначейства листом від 09.08.2021 №04-08-08/12863 (копія листа додається) направило пакет документів по справі №201/9398/20 на адресу Казначейства для виконання за бюджетною програмою КПКВК 3504030. 16.08.2021пакет документів, передбачений Порядком № 845, надійшов до Казначейства та з цієї дати виконавчий лист №201/9398/20про стягнення на користь Позивача коштів у розмірі 270 293,00 грн. обліковувався на виконанні за бюджетною програмою КПКВК 3504030. Оскільки постановою Верховного Суду від 29.06.2022постанову Дніпровського апеляційного суду від 16.06.2021 скасовано, а рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.12.2020 у справі № 201/9398/20 змінено та викладено другий абзац резолютивної частини у новій редакції, а саме: «Стягнути з держави України за рахунок коштів Державного бюджету України на корись ОСОБА_1 651774,00 гривень на відшкодування моральної шкоди, Казначейство на підставі листа Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07.10.2022 вих. №1/1461/2022 (копія листа додається) листом від 21.10.2022 №5-10-10/14727 (копія листа додається) на підставі підпункту 4 пункту 91 Порядку повернуло виконавчий лист. Заявою від 12.11.2022 (копія заяви додається) Позивач направив оновлений виконавчий лист, виданий 10.11.2022 Жовтневим районним судом м.Дніпропетровська по справі №201/9398/20 про стягнення 651 774,00 гривень на відшкодування моральної шкоди на адресу Казначейства. Згідно з рішенням суду по справі №201/9398/20, заподіювачем шкоди є ГУ Національної поліції України в Дніпропетровській області, тобто позивач повинен був відповідно до п. 6 Порядку подати (але помилково не подав) відповідні документи до Головного управління Казначейства. Отже, на виконання вимог пункту 36Порядку № 845, листом № 5-08-08/16527 від 21.11.2022 (копія листа додається) заяву та виконавчий документ у справі №201/9398/20 скеровано до зазначеного вище органу Казначейства за місцем розташування заподіювача шкоди, про що поінформовано стягувача (Позивача). 26.12.2022 пакет документів, передбачений Порядком № 845 вдруге, надійшов до Казначейства (копії листування додаються) та з цієї дати виконавчий лист №201/9398/20 про стягнення на користь Позивача коштів у розмірі 651 774,00 грн. обліковується на виконанні за бюджетною програмою КПКВК 3504030. Також відповідачем зазначено, що ані Порядок № 845, ані Закон про відшкодування шкоди НЕ встановлюють для Казначейства строку для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно із судовими рішеннями про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду. Так само зазначені акти спеціального законодавства не передбачають можливості нарахування трьох процентів річних у разі/після виконання рішення суду про відшкодування шкоди Державою. Додатково інформуємо, що БК України ухвалено 08.07.2010, а Порядок № 845 03.08.2011. Натомість Закон про відшкодування шкоди ухвалено 01.12.1994, тобто нормативно-правові акти, що визначають механізм виконання рішень про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, прийняті значно пізніше Закону про відшкодування шкоди та є спеціальними по відношенню до нього. Станом на дату подання цього відзиву на виконанні за КПКВК 3504030 перебувають судові рішення на загальну суму понад 99,63 мільйонів гривень, які надійшли на виконання раніше ніж виконавчий документ у справі № 201/9398/20 Зазначений факт свідчить про об'єктивну неможливість перерахування Позивачеві коштів у справі № 201/9398/20 протягом 2022 - 2023 років. Згідно з пунктом 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства. Аналогічний припис щодо виконання рішення про стягнення коштів державного бюджету винятково в порядку черговості міститься в підпункті 1 пункту 9 розділу VI БК України. Таким чином, рішення про відшкодування шкоди, заподіяної державними органами (зокрема, на користь Позивача) виконуються за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою КПКВК 3504030. Водночас, законодавство України (зокрема, Порядок № 845) не передбачає строку для виконання рішень суду про стягнення відшкодування моральної шкоди з державного бюджету.
Станом на 06.12.2023 року відповідь на відзив від позивача на адресу суду не надходила.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
УСТАНОВИВ:
Рішенням Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 03.12.2020 року у справі №201/9398/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93337787), позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди задоволено, а саме стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди суму у розмірі 651774 (шістсот п'ятдесят одну тисячу сімсот сімдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 16 червня 2021 року у справі №201/9398/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/97904231) апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області задоволено частково, рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2020 року змінено в частині визначення розміру моральної шкоди. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди суму у розмірі 270 293 (двісті сімдесят тисяч двісті дев'яносто три) гривні 00 копійок. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
На виконання цієї постанови Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська 06.07.2021 року було видано виконавчий лист.
12.07.2021 року ОСОБА_1 направив до ГУ Державної казначейської служби в Дніпропетровській області заяву про перерахування йому 270293,00 грн. на виконання постанови Дніпровського апеляційного суду від 16 червня 2021 року у справі №201/9398/20 (вх.№10-19741).
Листом від 09.08.2021 року ГУ Державної казначейської служби в Дніпропетровській області направило пакет документів ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 29 червня 2022 року у справі №201/9398/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105110263) касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Дніпровського апеляційного суду від 16 червня 2021 року скасовано. Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2020 року змінити, викласти другий абзац резолютивної частини у такій редакції: «Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 651 774,00 (шістсот п'ятдесят одну тисячу сімсот сімдесят чотири) гривні 00 копійок на відшкодування моральної шкоди». В іншій частині рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2020 року залишено без змін.
Листом від 07.10.2022 року вих.№1/1461/2022 Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська просило Державну казначейську службу України повернути виконавчий лист від 06.07.2021 без виконання.
Листом від 21.10.2022 року №5-10-10/14727 Державна казначейська служба України, повернула до Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська виконавчий лист від 06.07.2021.
10.11.2022 року ОСОБА_1 видано новий виконавчий лист №201/9398/20.
12.11.2022 року ОСОБА_1 направив до Державної казначейської служби України заяву про перерахування йому 651774,00 грн. на виконання рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 03.12.2020 року (вх.Д-11-4322 від 14.11.2022).
Листом від 21.11.2022 року №5-08-08/16527 Державна казначейська служба України направила до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області заяву ОСОБА_1 від 12.11.2022р. з доданими документами для здійснення заходів, передбачених Порядком.
Листом від 20.12.2022 року №04-08-08/15988, ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області повідомило Державну казначейську службу України про отримання ними заяви ОСОБА_1 від 12.11.2022р. та про те, що 24.11.2022 року направлено запит щодо наявності підстав для зупинення безспірного списання коштів Державного бюджету України до Дніпропетровської обласної прокуратури та до ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області.
01.02.2023 року адвокат позивача звернувся до Державної казначейської служби України із запитом в інтересах ОСОБА_1 щодо стану розгляду заяви останнього.
Листом від 07.02.2023 року №5-06-06/2124 "Про надання інформації" Державна казначейська служба України розглянула адвокатський запит від 01.02.2023 року та повідомила наступне.
У Казначействі за бюджетною програмою 3504030 «Відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, відшкодування громадянинові вартості конфіскованого та безхазяйного майна стягнутого в дохід держави, відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб» обліковується з 26.12.2022 виконавчий лист Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська по справі №201/9398/20 про відшкодування на користь ОСОБА_1 коштів у розмірі 651774,00 грн.
Абзацом 2 підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України та пунктом 3 Порядку, передбачено що безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за черговістю надходження таких рішень до органів Казначейства.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» за бюджетною програмою передбачено 150 мільйонів гривень.
Казначейством у межах зазначених вище асигнувань, у поточному році здійснено виконання судових рішень на загальну суму 8,00 млн. гривень.
Станом на теперішній час на виконанні у Казначействі обліковується не виконаних виконавчих документів на суму понад 227,02 млн. грн., які надійшли та обліковуються за бюджетною програмою раніше пред'явленого до виконання виконавчого листа по справі №201/9398/20 на користь ОСОБА_1 .
Стосовно черговості, безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою здійснюється Казначейством виключно за датою надходження виконавчих документів на виконання.
Питання щодо виконання виконавчого листа Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська по справі №201/9398/2 про відшкодування на користь ОСОБА_1 , розглянуться Казначейством в порядку черговості та в межах відкритих асигнувань після виконання виконавчих документів, що надійшли раніше вищезазначеного виконавчого листа.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати моральної шкоди згідно рішення суду, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845.
За приписами названого Порядку безспірне списання операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей за наявності відповідних бюджетних асигнувань для здійснення безспірного списання коштів.
У разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.
Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що при виконанні рішень суду, за якими боржником є держава, Казначейство обмежене відповідними бюджетними призначеннями державного органу та коштами, передбаченими відповідною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З відзиву на позовну заяву, вбачається, що невиплата позивачеві присудженої суми зумовлена наявністю сформованої черги, в якій перебуває на виконанні значна кількість виконавчих документів, та відсутність бюджетних асигнувань для забезпечення виконання рішень суду.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вживалися заходи з метою усунення зазначених обставин. Так, на виконання вимог п. 49 Порядку № 845 відповідач звертався до Міністерства фінансів України з листами в яких просили збільшити бюджетні призначення за КПКВ 3504030, а саме: №5-05-1-05/17241 від 01.12.2022; №5-05-1-05/2143 від 07.02.2023; №5-05-1-05/6642 від 18.04.2023; №5-05-1-05/8777 від 19.05.2023; №5-06-05/11834 від 03.07.2023; №5-06-05/13770 від 01.08.2023; №5-05-1-05/16014 від 04.09.2023; №5-05-1-05/17933 від 02.10.2023.
Також матеріалами справи наявні листи Міністерства фінансів України №16110-18-5/12668 від 09.05.2023, №16010-18-5/3978 від 10.02.2023, якими повідомлялося про те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» затверджено бюджетні призначення за КПКВК 3504030 у сумі 150000,0 тис.грн. та за КПКВК 3504040 у сумі 100000,0 тис.грн.
У період воєнного стану, наявні фінансові ресурси держави у першочерговому порядку спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, безперебійного функціонування бюджетної сфери і життєво необхідних потреб жителів територіальних громад, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення.
Отже, питання збільшення бюджетних призначень Державній казначейській службі України для виконання судових рішень може бути розглянуто у разі внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» в установленому бюджетним кодексом порядку.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами відповідача про вжиття ним заходів, спрямованих на збільшення бюджетних призначень для виконання рішень суду, як того вимагає чинне законодавство, що виключає протиправну бездіяльність останнього.
Також суд робить висновок, що позбавлений можливості зобов'язати органи ДКСУ стягнути на користь позивача кошти на виконання рішення у справі №201/9398/20 поза визначених першої та другої черг з урахуванням терміну надходження виконавчих документів, адже таке зобов'язання призведе до порушення прав та інтересів інших осіб, які мають рівне з позивачем право на отримання присуджених коштів за КПКВ 3504030.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову повністю.
Відповідно до ч.5ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко