Рішення від 06.12.2023 по справі 140/29250/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/29250/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Волинської митниці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Волинської митниці (далі - відповідач) про визнати протиправними дії Волинської митниці щодо відмови у поверненні позивачеві надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 587858,55 грн., зобов'язання відповідача скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок за заявою від 24.07.2023 №24/07/23/1 щодо повернення надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 587858,55 грн., з яких 158880,69 грн. - ввізне мито, 428977,86 грн - податок на додану вартість, шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий на ім'я ФОП ОСОБА_1 в АК КБ «Приватбанк» р/р НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ банка - 14360570, МФО 303440.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ФОП ОСОБА_1 24.07.2023 звернувся із заявою за вих. №24/07/23/1 до відповідача щодо повернення суми ввізного мита у розмірі 158880,69 грн. та податку на додану вартість (далі - ПДВ) в розмірі 428977,86 грн., що в загальному становить 587858,55 грн, при реекспорті товарів за МД №23UA205140019258U0 від 10.03.2022, однак листом від 10.08.2023 №7.3-15/9394 Волинська митниця надала відповідь, в якій зазначила про відсутність підстав повернення ПДВ з бюджету відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затверджених наказом Міністерства фінансів Україні від 18.07.2017 №643 (далі - Порядок №643).

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки частина товару на суму 51451,00 євро (трансформатори електричні, електрогенераторні установки, акумулятор електричні тощо) імпортованого згідно контракту від 23.11.2022 №231122, укладеного між нерезидентом HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. (Румунія) та ФОП ОСОБА_1 , інвойсу від 07.12.2022 №2 та МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 не відповідала заявленим параметрам якості, через що позивач відмовився від даного товару, а компанія HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. (Румунія), в свою чергу, зобов'язалась прийняти неякісний товар в режимі реекспорту та повернула за нього кошти.

Так, загальна вартість товару, який було повернуто HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. (Румунія) в режимі реекспорту становить 51451,00 євро, що еквівалентно 1986008,60 грн., при цьому ставка ввізного митна за МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 складає 8%, а тому сума ввізного мита, яка була сплачена та підлягає поверненню на рахунок ФОП ОСОБА_1 складає 158880,69 грн, а сума ПДВ - 428977,86 грн.

Відтак, позивач з посиланням на нормативно-правові акти, зазначені у позовній заяві, зазначає, що підставно звернувся із заявою від 24.07.2023 №24/7/23/1 та копіями підтверджуючих документів, в якій просив митницю повернути на свій рахунок суму ввізного мита та ПДВ в загальному розмірі 587858,55 грн.

З урахуванням наведеного просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - третя особа).

09.10.2023 на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, яка за своїм змістом є заявою про зменшення позовних вимог, в якій останній просить: визнати протиправними дії Волинської митниці щодо відмови у поверненні позивачеві надміру сплачених сум митних платежів (податку на додану вартість) у розмірі 428977,86 грн. та зобов'язати відповідача скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок за заявою від 24.07.2023 №24/07/23/1 щодо повернення надмірно сплачених сум митних платежів (податку на додану вартість) у розмірі 428977,86 грн., шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий на ім'я ФОП ОСОБА_1 в АК КБ «Приватбанк» р/р НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ банка - 14360570, МФО 303440.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення (зменшення) позовних вимог.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача Волинської митниці позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, оскільки положеннями пункту 1 частини п'ятої статті 301 МК України передбачено окремий серед інших випадок повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Зауважує, що митний режим реекспорту може бути застосований до товарів, які при ввезенні на митну територію України мали статус іноземних та були поміщені у митний режим імпорту і повертаються нерезиденту - стороні зовнішньоекономічного договору, згідно з яким ці товари поміщувалися у цей режим, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов цього договору або з інших обставин, що перешкоджають його виконанню, якщо ці товари відповідають умовам визначеним пунктом 5 частини першої статті 86 МК України.

При поміщенні товарів у митний режим реекспорту згідно із підпунктом 5 частини першої статті 86 МК України суми ввізного мита, сплачені при імпорті цих товарів, повертаються особам, які їх сплачували, або їх правонаступникам відповідно до цього Кодексу. Акцизний податок і податок на додану вартість при поміщенні товарів згідно з пунктом 5 частини першої статті 86 МК України в митний режим реекспорту справляються відповідно до Податкового кодексу.

Звертає увагу суду, що на даний час наявний законодавчо-визначений механізм, яким регламентована чітка діяльність як органів податкової, так і казначейської служби в питанні як перерахування до державного бюджету так і повернення ПДВ з Державного бюджету України, при цьому, роль митних органів в поверненні митних платежів визначена лише в частині повернення авансових, помилково та/або надміру сплачених, а також в поверненні митних платежів у випадках, визначених частиною п'ятою статті 301 МК України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у задоволенні клопотання представника відповідача Волинської митниці про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

В поданих до суду поясненнях представник Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області роз'яснила процедуру повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів згідно Порядку №643.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 згідно МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 було здійснено митне оформлення електричної апаратури за 11 товарами за кодами згідно УКТЗЕД, зокрема, серед яких акумулятори: Акумулятор LEOCH HRL 12V 100AH BATTERY у кількості 100 шт. за ціною 193 євро /шт.; Акумулятор LEOCH HRL 12V 82AH Батарея у кількості 50 шт. за ціною143 євро/шт.; Акумулятор ULTRACELL 12V75AH GEL у кількості 100 шт. за ціною 179 євро/шт.; Акумулятор BB HRL 12V 100AH Батарея у кількості 100 шт. за ціною 196євро/шт. та відповідно сплачено ввізне мито (020 код виду надходжень) за ставкою 8% при курсі євро - 38,600 грн. митної вартості 2468470,00 грн., в сумі 197477,60 грн. та ПДВ в розмірі 533189,52 грн, про що свідчить інформація внесена в графу 47 вказаної МД та підтверджується платіжною інструкцією від 13.12.2022 №885 на загальну суму 731000,00 грн.

У зв'язку із тим, що частина товару, який було імпортовано на територію України згідно МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 та придбаний відповідно до Контракту від 23.11.2022 №231122, укладеного між нерезидентом HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. (Румунія) та ФОП ОСОБА_1 , інвойсу від 07.12.2022 №2 не відповідала заявленим параметрам якості, зокрема: акумулятор LEOCH HRL 12V 100AH BATTERY у кількості 82 шт. за ціною 193 євро /шт.; акумулятор LEOCH HRL 12V 82AH батарея у кількості 50 шт. за ціною143 євро/шт.; акумулятор ULTRACELL 12V75AH GEL у кількості 89 шт. за ціною 179 євро/шт.; акумулятор BB HRL 12V 100AH батарея у кількості 64 шт. за ціною 196 євро/шт., позивач відмовився від такого, про що надіслав HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. листа-рекламацію від 23.12.2022 №23/12/22/1.

Компанія HORSKY. AUTOMATICS. S.R.L. в свою чергу надіслала відповідь на лист-рекламацію від 08.03.2023 за вих. №149, в якому підтвердила брак товару та повідомила про невідкладне прийняття бракованого товару в режимі реекспорту та повернення сплачених за нього коштів.

Відтак, товар акумулятор LEOCH HRL 12V 100AH BATTERY у кількості 82 шт. за ціною 193 євро /шт.; акумулятор LEOCH HRL 12V 82AH Батарея у кількості 50 шт. за ціною143 євро/шт.; акумулятор ULTRACELL 12V75AH GEL у кількості 89 шт. за ціною 179 євро/шт.; акумулятор BB HRL 12V 100AH Батарея у кількості 64 шт. за ціною 196 євро/шт. було поміщено до митного режиму реекспорт згідно з МД №23UA205140019258U0 від 10.03.2022 на загальну суму 51451,00 євро.

24.07.2023 ФОП ОСОБА_1 направив до відповідача заяву за вих. №24/07/23/1, в якій просив повернути на його рахунок суму ввізного мита у розмірі 158880,69 грн. та ПДВ в розмірі 428977,86 грн. у зв'язку з відмовою від частини товару та повернення його продавцю в режимі реекспорту через невідповідність такого заявленим параметрам якості та додав копії наступних документів: платіжну інструкцію № 885 від 13.12.2022, МД № 22UA205140089896U5 від 13.12.2022, інвойс № 2 від 07.12.2022; МД № 23UA205140019258U0 від 10.03.2023, Контракт № 231122 від 23.11.2022 та додатку № 3 від 08.03.2023 до нього; проформа Інвойс № 100323 від 10.03.2023; пакувальний лист № 100323 від 10.03.2023; лист-рекламація від 23.12.2022, відповідь на лист-рекламацію від 27.12.2022; відповідь на лист-рекламацію від 08.03.2023.

Листом від 10.08.2023 №7.3-15/9394 Волинська митниця за результатами опрацювання звернення ФОП ОСОБА_1 надала відповідь, в якій зазначила про відсутність підстав для повернення ПДВ з бюджету відповідно до Порядку №643.

03.10.2023 Волинською митницею підготовлений висновок за №605, згідно якого позивачу повернуто суму ввізного мита у розмірі 158880,69 грн.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до норми пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з частинами першою - третьою статті 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 43.3 статті 43 ПК України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Відповідно до пунктів 43.4, 43.5 статті 43 ПК України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.

Приписами частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Порядок №643 визначає процедури під час повернення суб'єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюють Держмитслужба та митниці Держмитслужби, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев'ятій, десятій статті 55, частині шостій статті 244, частині п'ятій статті 299, частинах третій, п'ятій статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, частині першій статті 9 глави V Додатка A до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік), частині третій статті 11 глави II Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.

Так, пунктом 1 розділу III Порядку №643 передбачено, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення. Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 301 Митного кодексу України, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі через систему електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №643 визначено, що у такій заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за кожним видом митних, інших платежів та пені;2) причини виникнення такої суми коштів;3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);4) напрям перерахування суми коштів: на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою);для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на єдиний рахунок або на відповідний депозитний рахунок митниці Держмитслужби; на банківський рахунок (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачено суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці Держмитслужби, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності)

Після надходження до митниці Держмитслужби заява, подана за допомогою засобів ІТС Держмитслужби в електронній формі, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Реєстру опрацювання заяв на повернення (далі - Реєстр), який ведеться за допомогою засобів АСМО. Внесення до Реєстру інформації щодо заяви, поданої платником у паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі, здійснює працівник Підрозділу. Реєстр містить дані, зазначені в заяві, та дані, внесені Підрозділом. Заяву платника, внесену до Реєстру, розглядають відповідні структурні підрозділи митниці Держмитслужби, за визначенням керівника митниці. (пункт 4 розділ ІІІ Порядку №643).

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку №643, підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО. Співробітник Підрозділу до Реєстру вносить дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код за ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства).

Якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів. На кожний сформований електронний висновок, за яким прийнято рішення про повернення, накладаються кваліфіковані електронні підписи керівника (заступника керівника) структурного підрозділу, що сформував електронний висновок, керівника (заступника керівника) митниці Держмитслужби та кваліфікована електронна печатка такого органу. (пункт 6 розділ ІІІ Порядку №643).

Сформовані електронні висновки з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками митниці Держмитслужби у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви до митниці Держмитслужби в автоматичному режимі надсилають до Казначейства для виконання. Електронні висновки про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами (крім акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального), надсилають до Казначейства для виконання за умови їх погодження з відповідними місцевими фінансовими органами. (пункт 7 розділ ІІІ Порядку №643).

Держмитслужба забезпечує прийняття/передавання електронних висновків та електронних повідомлень між Казначейством та митницями Держмитслужби. Структуру та формати даних, що передаються та приймаються у процесі повернення платникам помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені, Держмитслужба та Казначейство визначають у протоколі обміну інформацією. (пункт 14 розділ ІІІ Порядку №643).

Таким чином, на теперішній час законодавством детально визначено механізм повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених до бюджету митних платежів.

В силу підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Отже, враховуючи вартість товару, який було повернуто HORSKY. AUTOMATICS.S.R.L. в режимі реекспорту, яка складає 51451,00 Євро (1 986 008,60 грн. згідно курсу НБУ на день імпорту товару), ставку ввізного мита відповідно до МД № 22UA205140089896U5 від 13.12.2022 складала 8% при курсі Євро станом на 13.12.2022 - 38,60 грн, то сума ввізного мита яка була сплачена (1 986 008,60*8%) у розмірі 158 880,69 грн. та сума ПДВ, яка була сплачена (1 986 008,60+158880,69*20) у розмірі 428 977,86 грн., є сплаченими до Державного бюджету України.

Згідно з статтею 85 МК України реекспорт - це митний режим, відповідно до якого товари, що були раніше ввезені на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивозяться за межі митної території України без сплати вивізного мита та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 86 МК України митний режим реекспорту може бути застосований до товарів, які при ввезенні на митну територію України мали статус іноземних та: були поміщені у митний режим імпорту і повертаються нерезиденту - стороні зовнішньоекономічного договору, згідно з яким ці товари поміщувалися у цей режим, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов цього договору або з інших обставин, що перешкоджають його виконанню, якщо ці товари: а) вивозяться протягом шести місяців з дати поміщення їх у митний режим імпорту; б) перебувають у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якої були виявлені недоліки, що спричинили реекспорт товарів.

При цьому, пунктом 1 частини 5 статті 301 МК України встановлено, що повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо: законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до статті 89 МК України після поміщення товарів у митний режим реекспорту згідно із пунктом 5 частини першої статті 86 цього Кодексу суми ввізного мита, сплачені при імпорті цих товарів, повертаються особам, які їх сплачували, або їх правонаступникам відповідно до цього Кодексу. Акцизний податок і податок на додану вартість при поміщенні товарів згідно з пунктом 5 частини першої статті 86 цього Кодексу в митний режим реекспорту справляються відповідно до Податкового кодексу України.

24.07.2023 ФОП ОСОБА_1 направив до відповідача заяву за вих. №24/07/23/1, в якій просив повернути на його рахунок суму ввізного мита у розмірі 158880,69 грн. та ПДВ в розмірі 428977,86 грн. у зв'язку з відмовою від частини товару та повернення його продавцю в режимі реекспорту через невідповідність такого заявленим параметрам якості та додав копії наступних документів: платіжну інструкцію № 885 від 13.12.2022, МД № 22UA205140089896U5 від 13.12.2022, інвойс № 2 від 07.12.2022 року; МД № 23UA205140019258U0 від 10.03.2023, Контракт № 231122 від 23.11.2022 та додатку № 3 від 08.03.2023 до нього; проформа Інвойс № 100323 від 10.03.2023; пакувальний лист № 100323 від 10.03.2023; лист-рекламація від 23.12.2022, відповідь на лист-рекламацію від 27.12.2022; відповідь на лист-рекламацію від 08.03.2023.

Листом від 10.08.2023 №7.3-15/9394 Волинська митниця за результатами опрацювання звернення ФОП ОСОБА_1 надала відповідь, в якій зазначила про відсутність підстав для повернення ПДВ з бюджету відповідно до Порядку №643.

Суд звертає увагу на те, що позивач, з урахуванням попередньо наданої відповіді Волинської митниці, повторно звернувся із заявою 12.09.2023 за вих.№12/09/23/1 та копіями тих самих документів, що і подавались до заяви від 24.07.2023 з проханням повернення лише ввізного мита в сумі 158880,69 грн. та за результатами опрацювання вказаної заяви, митницею підготовлено висновок про повернення з бюджету ФОП ОСОБА_1 ввізного мита в сумі 158880,69грн. від 03.10.2023 №605 в межах та у порядку визначеному Порядком №643 та направлено в автоматичному режимі до ГУКСУ у Волинській області.

Так, відповідно до підпункту «ґ» пункту 198 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку сплачені/нараховані у разі здійснення в тому числі операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього кодексу.

У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку ( пункт 201.12. статті 201 ПК України).

ФОП ОСОБА_1 за митною декларацією в режимі імпорт МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 було здійснено митне оформлення електричної апаратури за 11 товарами за кодами згідно з УКТЗЕД, в графі в «Подробиці розрахунків» якої декларантом у в зв'язку із сплатою ПДВ у відповідності до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651, навпроти сплаченого ПДВ (028) зазначено відомості про податковий номер ФОП ОСОБА_2 (3007417811), якому вказану суму віднесено на податковий кредит з податку на додану вартість або з рахунку якої в системі електронного адміністрування податку на додану вартість віднімаються суми податку на додану вартість, що підлягають поверненню, що також підтверджується витягом з ПІК «Інспектор».

Відтак, сплачене ПДВ, яке віднесене у податковий кредит є сумою податку сплаченого у зв'язку з придбанням товарів і не є сумою надмірно сплаченою, що дає можливість на відшкодування ПДВ з бюджету у порядку визначеному чинним законодавством.

Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 ПК України.

При цьому, згідно пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) кредиту.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПК України, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При цьому, для перерахування податку на додану вартість саме центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума платника, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету (пункт 200.2 статті 200 ПК України).

При цьому, пунктом 200.7 статті 200 ПК України визначено що платник податку, який має намір на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (підпункт 200.7.1 статті 200 ПК України).

Згідно пункту 200.8 статті 200 ПК України до податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону.

Форми заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. (пункт 200.9 статті 200 ПК України).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11. цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Відтак, оскільки частина ПДВ у розмірі 428977,86 грн. є сумою податку сплаченого імпортером у зв'язку з придбанням товарів та віднесена ним до податкового кредиту за митною декларацією в режимі імпорт МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022, тому позивач має право на повернення такої суми ПДВ шляхом отримання бюджетного відшкодування в порядку визначеному приписами статті 200 ПК України, нормами якої також регламентована чітка діяльність як органів податкової, так і казначейської служби в питанні як перерахування до державного бюджету так і повернення ПДВ з Державного бюджету України.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у поверненні ПДВ у розмірі 428977,86 грн., яке при оформленні МД №22UA205140089896U5 від 13.12.2022 віднесено у податковий кредит, що дає можливість ФОП ОСОБА_1 скористатися поверненням такого шляхом визначеним ПК України, зокрема щодо відшкодування такого з бюджету у порядку визначеному чинним законодавством, що не є компетенцією митних органів.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Волинська митниця (44350, Волинська область, село Римачі, вулиця Призалізнична, 13, ідентифікаційний код 43958385).

Третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, 4а, ідентифікаційний код 38009371)

Суддя О. О. Андрусенко