712/13167/23
1-кс/712/5807/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2023 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси скаргу Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» на постанову старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року про закриття кримінального провадження № 12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною скаргою.
В обґрунтування заявлених в скарзі вимог зазначає, що Сектором дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області здійснювалось досудове розслідування кримінального провадження № 12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
10 жовтня 2023 року старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 винесено постанову про закриття кримінального провадження №12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, яку було отримано Комунальним закладом «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» 29 листопада 2023 року.
Не погоджуючись з оскарженою постановою, скаржник звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною скаргою.
В обгрунтування заявлених в скарзі вимог зазначає, що 30 травня 2016 року Спеціалізованою радіологічною Медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , при повторному огляді встановлено 3 групу інвалідності; захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; 60% ступеню втрати професійної працездатності, безтерміново.
Рішення про причинний зв'язок захворювання з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийнято на підставі наданої ОСОБА_4 довідки про участь останньої в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданої Поліською меблевою фабрикою __ листопада 1991 року за вих. № 143.
21 грудня 2018 року ОСОБА_4 при повторному огляді встановлена 2 група інвалідності; захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; 80% - ступінь втрати професійної працездатності; безтерміново.
За результатами перевірки медичних документів встановлено факт надання ОСОБА_4 підробленого документа, а саме: довідки № 143 від листопада 1991 року, виданої Поліською меблевою фабрикою, про участь ОСОБА_4 в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала підставою для винесення Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України експертного висновку № 7419 від 14 березня 2016 року, що захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та зміни Медико-соціальною експертною комісією причини інвалідності ОСОБА_4 з загального захворювання на захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та встановлення ступеню втрати професійної працездатності - 80%, безтерміново, і як наслідок, незаконного отримання останньою пенсії у підвищеному розмірі та інших соціальних пільг.
Факт надання ОСОБА_4 до КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» підробленого документа підтверджується листом Поліської районної ради від 17 жовтня 2019 року за вих. № 175 та листом Департаменту соціального захисту населення Київської обласної Державної адміністрації від 28 жовтня 2019 року за вих. № 2342/02-06.1-36.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 1986 року по 1991 рік проживала за адресою: АДРЕСА_1 , в подальшому остання була переселена і на момент вчинення кримінального правопорушення проживала в м. Черкаси.
Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Київської обласної Державної адміністрації від 28 жовтня 2019 року № 2342/02-06.1-36, наданої на запит КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 23 вересня 2019 року № 86/0109/1, інформація про видачу Київською обласною державною адміністрацією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в департаменті відсутня.
Згідно відповіді Поліської районної ради від 17 жовтня 2019 року № 175, наданої на запит КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 23 вересня 2019 року № 807/0109/1, в наявних документах архівного фонду №3 «Поліська меблева фабрика» за 1986-1991 роки відсутні відомості про роботу ОСОБА_5 .
18 грудня 2019 року Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» звернувся до Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області з заявою про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.
Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19 грудня 2019 року за № 12019251010006969.
10 жовтня 2023 року старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 винесено постанову про закриття кримінального провадження №12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, яку було отримано Комунальним закладом «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» 29 листопада 2023 року.
Вказана постанова дізнавача є необґрунтованою; в ході досудового розслідування кримінального провадження №42018251010000179 не проведені всі необхідні слідчі процесуальні дії, а тому рішення дізнавача про закриття кримінального провадження є передчасним.
Ухвалою слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 30 листопада 2023 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання скаржник повідомлений належним чином; звернувся до слідчого судді з заявою про розгляд скарги без участі представника Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради».
Старший дізнавач Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась; по дату , час і місце судового засідання повідомлена належним чином; про причини своєї неявки слідчому судді не повідомила; звернулась до слідчого судді з заявою про розгляд скарги без її участі.
Матеріали кримінального провадження № 12019251010006969 для їх дослідження слідчим суддею безпосередньо в судовому засіданні,згідно ст. 23 КПК України, старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 слідчому судді не надані.
Дослідивши матеріали скарги та матеріали кримінального провадження №12019251010006969, надані скаржником докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно п.5 ч.1 ст.3 КПК України, досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
18 грудня 2019 року Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» звернувся до Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області з заявою про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.
30 травня 2016 року Спеціалізованою радіологічною Медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , при повторному огляді встановлено 3 групу інвалідності; захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 60 % ступеню втрати професійної працездатності, безтерміново.
Рішення про причинний зв'язок захворювання з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийнято на підставі наданої ОСОБА_4 довідки про участь останньої в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виданої Поліською меблевою фабрикою __ листопада 1991 року за вих. № 143.
21 грудня 2018 року ОСОБА_4 при повторному огляді встановлена 2 група інвалідності; захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 80% - ступінь втрати професійної працездатності; безтерміново.
За результатами перевірки медичних документів встановлено факт надання ОСОБА_4 підробленого документа, а саме: довідки № 143 від листопада 1991 року, виданої Поліською меблевою фабрикою, про участь ОСОБА_4 в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала підставою для винесення Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України експертного висновку № 7419 від 14 березня 2016 року, що захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зміни Медико-соціальною експертною комісією причини інвалідності ОСОБА_4 з загального захворювання на захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та встановлення ступеню втрати професійної працездатності - 80%, безтерміново, і як наслідок, незаконного отримання останньою пенсії у підвищеному розмірі та інших соціальних пільг.
Факт надання ОСОБА_4 до КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» підробленого документа підтверджується листом Поліської районної ради від 17 жовтня 2019 року за вих. № 175 та листом Департаменту соціального захисту населення Київської обласної Державної адміністрації від 28 жовтня 2019 року за вих. № 2342/02-06.1-36.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 1986 року по 1991 рік проживала за адресою: АДРЕСА_1 , в подальшому остання була переселена і на момент вчинення кримінального правопорушення проживала в м. Черкаси.
Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Київської обласної Державної адміністрації від 28 жовтня 2019 року № 2342/02-06.1-36, наданої на запит КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 23 вересня 2019 року № 86/0109/1, інформація про видачу Київською обласною державною адміністрацією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в департаменті відсутня.
Згідно відповіді Поліської районної ради від 17 жовтня 2019 року № 175, наданої на запит КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 23 вересня 2019 року № 807/0109/1, в наявних документах архівного фонду №3 «Поліська меблева фабрика» за 1986-1991 роки відсутні відомості про роботу ОСОБА_5 .
Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19 грудня 2019 року за № 12019251010006969.
10 жовтня 2023 року старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 винесено постанову про закриття кримінального провадження №12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Вказану постанову було направлено старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 скаржнику 29 листопада 2023 року з супровідним листом за вих. №10846/46-23 від 29 листопада 2023 року, яку було отримано Комунальним закладом «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» 29 листопада 2023 року (вх.№ 925/01-09).
Не погоджуючись з оскарженою постановою, 30 листопада 2023 року КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною скаргою.
Відповідно до ч.1 ст.304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Враховуючи викладене, скаргу на постанову старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року про закриття кримінального провадження № 12019251010006969 подано скаржником в межах процесуального строку, встановленого частиною першою статті 304 КПК України для звернення скаржника з вказаною скаргою.
Згідно ст. 23 КПК України, суд досліджує докази безпосередньо.
Старший дізнавач Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась; по дату , час і місце судового засідання повідомлена належним чином; про причини своєї неявки слідчому судді не повідомила; звернулась до слідчого судді з заявою про розгляд скарги без її участі.
Матеріали кримінального провадження № 12019251010006969 для їх дослідження слідчим суддею безпосередньо в судовому засіданні,згідно ст. 23 КПК України, старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 слідчому судді не надані.
Згідно ч.3 ст. 110 КПК України, рішення слідчого, дізнавача, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, дізнавач, прокурор визнає це за необхідне.
Відповідно до ч.5 ст. 110 КПК України, постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з:
1) вступної частини, яка повинна містити відомості про:
місце і час прийняття постанови;
прізвище, ім'я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову;
2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про:
зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови;
мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу;
3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про:
зміст прийнятого процесуального рішення;
місце та час (строки) його виконання.
особу, якій належить виконати постанову;
можливість та порядок оскарження постанови.
В обгрунтування підстав прийняття рішення про закриття кримінального провадження №12019251010006969 старший дізнавач Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 в своїй постанові посилається на відповідь КУ «Поліської районної ради «Поліський районний трудовий архів» без зазначення дати і номера вказаного документа.
При цьому, як зазначено в тексті оскарженої постанови, дізнавач дійшов висновку про підтвердження належними достатніми достовірним допустимими доказами факту участі ОСОБА_4 в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виключно на підставі вказаної відповіді КУ «Поліської районної ради «Поліський районний трудовий архів», в якій зазначено, що первинні документи (табелі обліку робочого часу, платіжні відомості, журнали обліку робочого часу, дорожні листи) на зберігання до КУ Поліської районної ради «Поліський районний трудовий архів» не надходили.
Згідно відповіді Поліської районної ради від 17 жовтня 2019 року № 175, наданої на запит КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 23 вересня 2019 року № 807/0109/1, в наявних документах архівного фонду №3 «Поліська меблева фабрика» за 1986-1991 роки, за місцем зберігання документів «Поліської меблевої фабрики», які підлягають довготривалому зберіганню, відомості про роботу ОСОБА_5 за 1986 -1991 роки в документах «Поліської меблевої фабрики відсутні.
Доказів вчинення дізнавачем інших процесуальних дій в ході досудового розслідування кримінального провадження № 12019251010006969 оскаржена постанова старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року не містить і дізнавачем слідчому судді не надано.
Запити дізнавача до Київської обласної державної адміністрації, Державного архіву Київської області, до яких не передавались і не могли передаватись вказані в запитах дізнавача документи, і які не є зберігачами цих документів, що підтверджується відповідями останніх, наданими на запити дізнавача, не є належними допустимими доказами, на підставі яких можна дізнавач міг дійти висновку про відсутність події кримінального правопорушення та наявність підстав для прийняття рішення про закриття кримінального провадження № 12019251010006969.
Враховуючи викладене оскаржена постанова старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року про закриття кримінального провадження є необґрунтованою; в ході досудового розслідування кримінального провадження №42018251010000179 дізнавачем не виконані всі необхідні процесуальні дії, і прийняте старшим дізнавачем Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року рішення про закриття кримінального провадження № 12019251010006969 від 19 грудня 2019 року є передчасним.
Відповідно до ч.2 ст.9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, дізнавач, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ст.2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своєму узагальненні «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» зазначив, що процесуальне рішення про закриття кримінального провадження має істотне значення для кримінального провадження, слідчі судді при розгляді скарги на відповідні постанови з'ясовують питання дотримання вимог щодо всебічності та повноти дослідження, оскільки така неповнота може призвести до прийняття необґрунтованого рішення про закриття кримінального провадження.
Враховуючи важливість інституту закриття кримінального провадження для належної реалізації прав осіб, пов'язаних з вчиненням кримінального правопорушення, ухвали слідчих суддів, за результатами розгляду скарги на постанову про закриття кримінального провадження, мають містити відповіді на всі доводи скаржника, які зумовили звернення до слідчого судді.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Бєлоусов проти України» зазначив: «мінімальні стандарти ефективності, визначені практикою Суду, включають в себе вимоги, що розслідування має бути ретельним, незалежним, безстороннім та підконтрольним громадськості, а також, що компетентні органи влади повинні діяти із зразковою ретельністю і оперативністю». («Алексахін проти України» п.55).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 23, 84, 92, 303, 304, 306, 307, 309, 369 - 372 КПК України,
УХВАЛИВ:
Скаргу Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи Черкаської обласної ради» на постанову старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року про закриття кримінального провадження № 12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, - задовольнити.
Постанову старшого дізнавача Сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року про закриття кримінального провадження № 12019251010006969 від 19 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, - скасувати.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя - ОСОБА_1