єдиний унікальний номер справи 546/1228/23
номер провадження 3/546/713/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі судді Зіненка Ю.В., розглянувши у закритому судовому засіданні матеріал, який надійшов від Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , одружений, проходить службу на посаді водія мінометного взводу мінометної батареї механізованого батальйону у військовій частині НОМЕР_2 , РНОКПП не встановлено,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 24 серпня 2023 року близько 18 години 30 хвилин ОСОБА_1 , який проходив військову службу на посаді водія-механіка ремонтного відділення гусеничної техніки ремонтного взводу автомобільної техніки ремонтної роти у військовій частині НОМЕР_1 , під час виконання службових обов'язків в с. Пащенки Полтавського району Полтавської області перебував в стані алкогольного сп'яніння. Висновком щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані сп'яніння. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судове засідання 06 грудня 2023 року ОСОБА_1 не з'явився.
Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до положень частини 2 статті 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за статтею 172-20 КУпАП не є обов'язковою. Отже, суд вважає за можливе розглянути справу з огляду на положення ч. 1 ст. 268 КУпАП.
Суд, вивчивши докази, наявні в матеріалах справи, доходить наступних висновків.
Стаття 251 КУпАП визначає поняття та джерела доказів у справі про адміністративне правопорушення. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, в т.ч. тими, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення від 25.08.2023 № 47, в якому зазначені обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень (а.с. 1-2); висновком щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, відповідно до якого, за результатами проведеного 24.08.2023 о 20 год. 11 хв. огляду було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння (а.с. 3); копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 12 від 26.12.2022, згідно з яким ОСОБА_1 26.12.2022 зарахований до списків особового складу та вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою (а.с. 9); витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 12 від 26.12.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 зарахований у розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 та на час перебування у військовій частині НОМЕР_3 залишається у списках командира військової частини НОМЕР_1 (а.с. 10); письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в яких зазначено, що під час шикування було помічено, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, тому останньому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі в м. Полтава. ОСОБА_1 погодився пройти огляд за запропонованою процедурою, однак у медичному закладі відмовився від його проходження (а.с. 12, 13).
За нормою ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття 280 КУпАП визначає обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Так, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України», передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Таким чином, особливий період в Україні розпочався з моменту оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» та Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами), тобто з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово було продовжено, зокрема, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента України № 451/2023 від 26.07.2023, затвердженим Законом України № 3275-IX від 27.07.2023.
Тобто, на момент вчинення 24.08.2023 ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, в Україні діяв особливий період.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 4 ст. 266-1 КУпАП).
Як було встановлено судом, огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився лікарем КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради ОСОБА_4 (а.с. 3).
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Однак провадження по даній справі підлягає закриттю з огляду на наступне.
Як було встановлено судом датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, є 24 серпня 2023 року (а.с. 1-2).
Адміністративний матеріал надійшов до Решетилівського районного суду Полтавської області 26 вересня 2023 року (а.с. 15).
27 вересня 2023 року до суду з Військової частини НОМЕР_1 надійшов витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 150-рс від 11.09.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено до військової частини НОМЕР_2 (а.с. 18-19).
У подальшому, 27.09.2023, судом було направлено запит до Військової частини НОМЕР_1 з метою отримання інформації для здійснення подальшого виклику ОСОБА_1 (а.с. 20). Даний запит доставлено 28.09.2023 (а.с. 21).
01 листопада 2023 року було направлено судову повістку ОСОБА_1 про виклик у судове засідання на 23.11.2023 (а.с. 22), повторно було направлено запит до Військової частини НОМЕР_1 з метою отримання інформації для здійснення подальшого виклику ОСОБА_1 (а.с. 23). Даний запит доставлено 02.11.2023 (а.с. 24).
23 листопада 2023 року у зв'язку з відсутністю відомостей щодо отримання судової повістки ОСОБА_1 розгляд справи було відкладено на 06.12.2023 (а.с. 25) та втретє було направлено запит до Військової частини НОМЕР_1 з метою отримання інформації для здійснення подальшого виклику ОСОБА_1 (а.с. 26). Даний запит доставлено 23.11.2023 (а.с. 27).
Однак, станом на 06.12.2023 від Військової частини НОМЕР_1 не надійшла відповідь на запити суду від 27.09.2023, 01.11.2023 та 23.11.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
На момент розгляду справи у Решетилівському районному суді Полтавської області, 06.12.2023, закінчилися строки накладення стягнення з причин, незалежних від суду.
Приписами статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З огляду на зазначене суд доходить висновку, що провадження у справі про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, слід закрити у зв'язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 33, 40-1, 172-20, 280, 283, 284, 289, 294 КУпАП, суд,-
постановив:
Провадження у справі про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, закрити у зв'язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.В. Зіненко