Дата документу 28.11.2023Справа № 554/3425/23
Провадження № 2-о/554/504/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2023 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого - судді Савченко Л.І.
при секретарі - Грай К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини жіночої статі у неї, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як матері, у АДРЕСА_1 , при цьому відомості про батька дитини зазначити у відповідності до ч.1 ст. 135 СК України, заінтересована особа Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
В обґрунтування своїх заявлених вимог вказала, що 10.01.2021 року вона народила доньку у приватних умовах , не перебуваючи у шлюбі. ОСОБА_1 вказала, що доньку назвала ОСОБА_2 , батько дитини не цікавиться її долею та дитини. Доньку виховує та забезпечує самостійно . Донька перебуває на лікарняному обліку та є здоровою. Материнство ОСОБА_1 підтверджується Висновком генетичної експертизи, відповідно до якого ймовірність материнства ОСОБА_1 99,9999998%. Заявник зазначає, що метою встановлення факту, що має юридичне значення, є необхідність подальшого медичного догляду (за необхідністю) за її дитиною, отримання освітніх та виховних послуг, реєстрації місця проживання дитини тощо, а також усвідомлення необхідності належного посвідчення материнства заявниці та отримання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 24 квітня 2023 року заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини залишено без руху, заявнику надано строк на усунення недоліків десять днів з дня вручення вказаної ухвали.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від від 23 травня 2023 року позовну заяву визнано неподаною та повернуто позивачу.
Заявником ОСОБА_1 на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 23 травня 2023 року подано апеляційну скаргу.
Постановою Полтавського апеляційного суду від 25 вересня 2023 року ухвалу Октябрського районного суду від 23 травня 2023 року скасовано. Справу за заявою ОСОБА_1 направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Від представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 до суду надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні, заявлені вимоги підтримує (а.с.65).
Заінтересована особа Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином повідомлявся про місце, дату та час розгляду справи шляхом направлення судової повістки про виклик до суду рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у судове засідання свого представника не направили, про причини його неявки суд не повідомлено (а.с.64) .
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, прийшов до висновку про можливість задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з вимогами глави 6 розділу IV ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст.319 ЦПК України встановлено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до положень частини другої статті 49 ЦК України, актом цивільного стану є, серед іншого, народження фізичної особи. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї статті, народження фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно частини четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Положеннями підпункту 2 пункту 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року визначено, що підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236 ; б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, народженої поза закладом охорони здоров'я, також подається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно до пункту 4 Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року №9, заявник не пізніше одного тижня з імовірного дня народження дитини поза закладом охорони здоров'я, факт народження якої потребує підтвердження, подає комісії такі документи: письмову заяву (у довільній формі); паспорт або інший документ, що посвідчує особу; обмінну карту пологового будинку, пологового відділення лікарні або виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою відповідно № 113/о або 027/о, затвердженою МОЗ; результати аналізів, ультразвукового дослідження, проведених під час вагітності жінки, яка народила дитину поза закладом охорони здоров'я; копію картки виклику медичної швидкої допомоги за формою № 109/о, затвердженою МОЗ; довідку про генетичну спорідненість між жінкою, яка народила дитину поза закладом охорони здоров'я, та дитиною; медичну довідку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про огляд дитини, яка народилася поза закладом охорони здоров'я, згідно з додатком 1 та медичну довідку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про огляд жінки для підтвердження факту народження дитини згідно з додатком 2; інші документи, які підтверджують надання медичної допомоги жінці у зв'язку з пологами.
Як вбачається з наведеного, законодавець чітко та покроково визначив порядок реєстрації народження дитини, а також визначив вичерпний перелік документів, які є необхідними для такої реєстрації, у тому числі у разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 надано медичну довідку про перебування дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під наглядом лікувального закладу КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 Полтавської міської ради» (а.с.5).
З результату дослідження ДНК (аналіз на материнство) від 22.02.2023 р. наданого Медико-генетичним центром «Мама папа» вбачається, що ймовірність материнства ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_2 99,9999998% (а.с.11).
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Пунктом 26 Порядку державної реєстрації актів цивільного стану визначено у разі державної реєстрації народження дитини на підставі рішення суду про встановлення факту народження, надісланого судом, свідоцтво про народження оформлюється та видається особі, яка була заявником у суді, або іншому законному представнику дитини під час звернення цієї особи до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до роз'яснень, викладених у Постанові Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт народження особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Спору про право у даній заяві немає, встановлення даного факту не суперечить закону і ніяким чином не порушує прав і законних інтересів інших осіб.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.4,13,19,76-80,211,247,263-265,315,319,354 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт , що має юридичне значення, а саме народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, як матері, поза закладом охорони здоров'я , у АДРЕСА_1 .
Відомості про батька дитини зазначити і відповідності до ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разу розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Заінтересована особа - Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, юридична адреса: м. Полтава, вул. Ватутіна, 29, ЄДРПОУ 24824272.
Суддя Л.І.Савченко