Головуючий суддя
в суді І інстанції Потапенко А.В.
Єдиний унікальний № 374/366/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року суддя Ржищівського міського суду Київської області Потапенко А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
ВСТАНОВИВ:
Як встановлено з протоколу, серії ААД № 484616 від 12.10.2023, 12.10.2023 о 16 год 10 хв. в м. Ржищів по вул.Ярослава Мудрого, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101, н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами. Порушення вчинено протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.1 А ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся, шляхом надсилання судової повістки на адресу, вказану у протоколі, однак, судові повістки, надіслані рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень від 01.11.2023 та 15.11.2023, повернулись на адресу суду без вручення адресату з приміткою листоноші "адресат відсутній за вказаною адресою". На телефонні дзвінки не відповідає. Клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
Виходячи з норм статей 268, 277-2 КУпАП, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої вибір найбільш доцільного способу врегулювання ситуацій, коли особа, яка притягається до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, не з'являється до суду, належить саме національним судам (п. 58 Рішення ЄСПЛ у справі "Лучанінова проти України" (заява №16347/02), та що ОСОБА_1 : 1) був обізнаний про розгляд матеріалів у Ржищівському міському суді Київської області; 2) повідомлявся про судове засідання, шляхом надсилання рекомендованих листів; 3) присутність особи, яка притягається до відповідальності не є обов'язковою, а тому суддя вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 . Неявка ОСОБА_1 навіть в одне судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Крім того, на офіційному сайті Судова влада України у режимі онлайн фіксуються дата і час кожного судового засідання всіх справ, які розглядаються судами України. За допомогою даного сайту будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду.
Частина 2, 3 та 4 статті 126 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.5 ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за
повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
До протоколу долучено: письмові пояснення ОСОБА_1 від 12.10.2023, згідно яких він визнав свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від. 12.10.2023, згідно якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, проведено огляд за допомогою алкотестеру "Драгер", результат тесту - 3,02 проміле; протокол про адміністративне правопорушення, серії ААД № 484925 від 12.10.2023, стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП; копію тесту на алкоголь від 12.10.2023 № 587, результат тесту - 3,02 проміле; копію паспорта ОСОБА_1 ; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 12.10.2023, з якого встановлено, що автомобіль ВАЗ-2101, н.з. НОМЕР_1 , було затримано для зберігання на спеціальному майданчику в м. Миронівка.
Разом із тим, матеріали справи не містять інформації та відповідних документів про те, що ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив порушення, передбачені частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному з'ясуванні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до таких висновків.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять інформації та відповідних документів про те, що ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив порушення, передбачені частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП, а саме: копій відповідних постанов, витягу з бази про вчинені правопорушення тощо.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що вина особа, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпція, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
З цього приводу, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З урахуванням оголошених вище доказів, на думку судді, вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення не доведена належними та допустимими доказами.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до ст. 247 КУпАП визначені обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, серед яких пунктом 1 визначено відсутність складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 5 ст. 126 КУпАП, під час розгляду адміністративного матеріалу в суді, - не здобуто, а ті що надані в якості підтвердження вчинення правопорушення, - суд оцінює критично, оскільки вони складені стосовно вчинення правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи викладене та зазначені норми Закону, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 1, 9, 23, 33, 126, 247, 266, 276-285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП ОСОБА_1 , - закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Ржищівський міський суд Київської області.
Суддя А.В. Потапенко