Справа № 158/3879/23
Провадження № 2-а/0158/123/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Корецької В.В.
за участю секретаря - Процик Л.В.
перекладача - Есенової О.В.
представника позивача - Мельника М.М.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, у режимі відеоконференції, справу за адміністративним позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області до громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, -
ВСТАНОВИВ:
Представник Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області звернувся в суд з адміністративним позовом до громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
Позовні вимоги мотивує тим, що працівниками ЦМУ ДМ у м. Києві та Київській області було встановлено факт порушення міграційного законодавства громадянином громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та на сьогоднішній день нелегально перебуває на території України.
Проведеною перевіркою встановлено, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 прибув до України в 2013 році з метою отримання освіти, перетнувши державний кордон через ПП «Бориспіль».
Відповідач мав посвідку на тимчасове проживання, яку було скасовано 30.07.2021 року.
Для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні до компетентних органів іноземець не звертався; будь-яких інших дій для легалізації факту свого перебування на території України - не вживав.
За порушення правил перебування іноземних громадян на території України, 13.11.2023 року працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відносно останнього було прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни та зобов'язано залишити територію України не пізніше 23.11.2023 року. Однак, громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 вищевказане рішення у добровільному порядку не виконав; перебуває на території України незаконно (відсутні будь-які чинні дозвільні документи), статус біженця або ж особи, яка потребує додаткового захисту - відсутній.
05.12.2023 року відносно відповідача прийнято рішення про примусове видворення з України та відібрано розписку про ознайомлення зі змістом даного рішення.
З огляду на викладене, просить винести рішення про затримання громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 строком на шість місяців, з метою забезпечення ідентифікації та примусового видворення.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 06.12.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, а також призначено судове засідання.
У судовому засіданні представник позивача Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Мельник М.М. заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач - громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 у судовому засіданні, заявлені вимоги визнав.
Заслухавши пояснення учасників справи, кожного зокрема, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 289 КАС України передбачено, що підставами для застосування судом за позовом відповідного компетентного органу такого заходу як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України може бути наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
Судом встановлено, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув до України в 2013 році з метою отримання освіти, перетнувши державний кордон через ПП «Бориспіль».
Відповідач мав посвідку на тимчасове проживання, яку було скасовано 30.07.2021 року.
Даних про те, що відповідач звертався до компетентних органів держави України для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту - судом не отримано.
За порушення правил перебування іноземних громадян на території України, 13.11.2023 року працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відносно останнього було прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни та зобов'язано залишити територію України не пізніше 23.11.2023 року.
У судовому засіданні встановлено, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 вищевказане рішення у добровільному порядку не виконав; перебуває на території України незаконно (відсутні будь-які чинні дозвільні документи), статус біженця або ж особи, яка потребує додаткового захисту - відсутній.
Разом з тим, 05.12.2023 року у м. Києві працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області було виявлено громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував на території України без законних на те підстав, внаслідок чого винесено протокол про затримання серії МКМ 000418 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 263 КУпАП.
У відповідності до п. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», в судовому засіданні не встановлено.
Варто також зазначити, що іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію».
Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено: «Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.»
Отже, вказаною нормою статті встановлено, що рішення про примусове видворення з України іноземця приймається, якщо особа ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення.
Відповідно до рішення заступника начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 05.12.2023 року вирішено примусово видворити громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 з території України.
Зважаючи на те, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 буде ухилятись від виїзду з території України у добровільному порядку, про що свідчить порушення останнім виконання рішення про примусове повернення від 13.11.2023 року, відсутність у останнього документів, які б підтверджували законне перебування на території України або ж надавали б таке право, є всі підстави вважати, що останній може ухилятися від виконання рішення суду про його видворення.
Таким чином, існують ризики, що відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України, отже, його затримання з метою повернення до країни громадянської належності, не буде суперечити п. п. «f» п. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Передбачених законом підстав для передачі відповідача на поруки, або внесення ним застави, як засобу забезпечення виконання рішення про примусове видворення, в судовому засіданні не встановлено.
Частиною 11 ст. 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, з поміщенням до ПТПІ узгоджуються з положеннями національного законодавства, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 72-77, 241, 244, 246, 268-272, 288, 289 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області до громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення - задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на 6 (шість) місяців, але не довше моменту виконання рішення про примусове видворення.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, адреса: м. Київ, вул. Березняківська, 4А, код ЄДРПОУ 42552598.
Представник позивача - Мельник Михайло Миколайович, робоча адреса: м. Київ, вул. Березняківська, 4А.
Відповідач - громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 .
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька
Повний текст рішення суду виготовленого 06.12.2023 року.