Справа № 456/2813/22
Провадження № 1-кс/456/1259/2023
"04" грудня 2023 р. слідчий суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Стрийської окружної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку житла та іншого володіння особи,
Слідчий Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням, в якому просить надати їй та слідчим Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 дозвіл на проведення обшуку в приміщенні квартири, в якій проживає ОСОБА_13 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та у всіх допоміжних та господарських приміщеннях, розташованих за даною адресою, які на праві приватної власності належить ОСОБА_14 , з метою виявлення та вилучення документів щодо незаконної діяльності, пов'язаної з сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ (товаро-транспортні накладні, шляхові листи, платіжні доручення, квитанції, чеки, журнали обліку вторинної сировини, чорнові записи), мобільний термінал, в якому використовуються номера стільникового зв'язку НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , з метою підтвердження факту спілкування з посадовими особами Славської селищної ради та їх комунальних підприємств та інші документи, які стосуються сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ та її реалізації за період з квітня 2018 року по серпень 2022 року.
В обгрунтування клопотання покликається на те, що слідчим відділенням Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022142330000007 від 13.01.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 - ст. 236 КК України, за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Славської селищної ради Стрийського району за попередньою змовою групою осіб, що виразилося у порушенні правил екологічної безпеки при експлуатації об'єктів, що спричинило тяжкі наслідки, та за фактом розтрати майна шляхом зловживання службовим становищем посадовими особами комунальних підприємств Славської селищної ради Стрийського району та ряду суб'єктів підприємницької діяльності міста Стрий та Стрийського району.
Так, старшим оперуповноваженим Стрийського РВ УСБУ у Львівській області майором Назаром Черхавським в ході оперативно-службової діяльності виявлено факти зловживання службовим становищем посадовими особами Славської селищної ради Стрийського району при експлуатації об'єктів, що може спричинити екологічне забруднення значної території.
Так, за наявною інформацією, починаючи з 2019 року по вересень 2022 року Славське комунальне водоканалізаційне підприємство Славської селищної ради, використовуючи транспортні засоби (вантажний сміттєвоз спеціальний марки «Mercedes-Benz», моделі Actros 2641, д.н.з. НОМЕР_3 , та вантажний сміттєвоз марки «Камаз», моделі 4325, д.н.з. НОМЕР_4 ) фактично здійснювало вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів (ТПВ) з смт.Славське Стрийського р-ну на звалище, яке знаходиться на відстані близько 1 кілометра від смт.Славське, поблизу південних околиць с.Тухля, Стрийського р-ну, кадастровий номер земельної ділянки 4624555700:01:005:0103. Проте, експлуатація вказаного Славського міського полігону, який потребує рекультивації, фактично заборонена та створює небезпеку для довкілля.
Крім цього, за отриманими даними, посадовими особами вищевказаного комунального підприємства Славської селищної ради укладено договори на вивезення та захоронення ТПВ з ТзОВ «Комунальник 2» керівник та власник якого є ОСОБА_15 та можливо іншими невстановленими приватними підприємцями, які фактично вказану послугу не надають, проте систематично незаконно отримують за це кошти від комунального підприємства Славської селищної ради. Разом з ти, з метою завищення витрат на перевезення побутових відходів, службові особи комунального підприємства спільно з підприємцями, які забезпечують перевезення ТПВ (на договірних відносинах), складають фальсифіковані первинні бухгалтерські документи на перевезення ТПВ для їх захоронення на ліцензоване сміттєзвалище поблизу міста Стрий, внаслідок чого завдається шкода економічним інтересам держави.
Зокрема, за наявними даними, посадові особи Славської селищної ради ймовірно отримували прибуток від організації незаконної господарської діяльності (без державної реєстрації як суб'єкта господарювання) на території закритого Славського міського полігону ТПВ, а саме: сортування та реалізація вторинної сировини, яка накопичувалась на полігоні внаслідок незаконного вивезення ТПВ транспортними засобами комунального підприємства.
З метою здійснення контролю за кількістю зібраної вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ, керівник комунального підприємства Славської селищної ради ОСОБА_16 надав вказівку іншим спільникам створити зошит, в якому відображені фактичні дані.
В ході досудового розслідування встановлено, що організатором сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ, за погодження посадових осіб Славської селищної ради та їх комунальних підприємств, в період з квітня 2018 року по серпень 2022 року був громадянин ОСОБА_13 , а в період з вересня 2022 року по теперішній час є громадянин ОСОБА_17 .
ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , використовує мобільні номера телефонів НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приміщення квартири, яка розташована за адресою - АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_14 .
Під час допиту як свідка, ОСОБА_13 в своїх анкетних даних зазначив, що він проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Зважаючи на вищенаведене, в органу досудового розслідування є об'єктивні причини вважати, що в приміщенні квартири, в якій проживає ОСОБА_13 , та у всіх господарських приміщеннях, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , можуть зберігатися документи щодо незаконної діяльності, пов'язаної з сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ (товаро-транспортні накладні, шляхові листи, платіжні доручення, чорнові записи), мобільний термінал, в якому використовуються номера стільникового зв'язку НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та інші документи, які стосуються сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ та її реалізації за період з квітня 2018 року по серпень 2022 року.
Враховуючи вищевикладене та з метою встановлення чи спростування факту незаконного сортування та реалізації вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ, в ході досудового розслідування виникла необхідність у відшуканні та вилученні документів, щодо незаконної діяльності пов'язаної з сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ (товаро-транспортні накладні, шляхові листи, платіжні доручення, чорнові записи), мобільний термінал, в якому використовуються номера стільникового зв'язку НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , з метою підтвердження факту спілкування з посадовими особами Славської селищної ради та їх комунальних підприємств, та інші документи, які стосуються сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ та її реалізації за період з квітня 2018 року по серпень 2022 року.
Отримати вищевказані речі органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України отримати неможливо, оскільки ОСОБА_13 , отримавши лист від слідчого з вимогою про надання необхідних документів та речей, може приховати, пошкодити або знищити такі.
Встановити повні та всебічні обставини кримінального правопорушення, причетність до його скоєння тих чи інших осіб, інших даних, які можуть мати істотне значення для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні не вбачається за можливе, а відтак, в ході досудового розслідування виникає необхідність у проведенні обшуку в приміщенні квартири, в якій проживає ОСОБА_13 та у всіх господарських приміщеннях, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 та прокурор ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися, однак подали до суду заяву про розгляд клопотання про проведення обшуку житла та іншого володіння особи без їх участі та просять його задоволити.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
У зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання слід задоволити з наступних підстав.
За змістом закону обшук - це слідча (розшукова) дія примусового характеру, яка полягає у цілеспрямованому обстеженні приміщень, будівель та ділянок місцевості, що знаходяться у віданні обшукуваного, членів його родини або організації чи установи, з метою виявлення, фіксації та вилучення знарядь злочину, зброї, предметів і цінностей, здобутих злочинним шляхом, документів та інших об'єктів, що мають значення для кримінального провадження, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб і їх затримання.
Єдиною підставою для проведення даної слідчої (розшукової) дії є винесена в порядку, встановленому даним Кодексом, ухвала слідчого судді, який може винести її лише на підставі звернення до нього процесуальної особи, що здійснює кримінальне провадження.
При вирішенні питання підставності проведення обшуку слідчий суддя враховує положення статей 223 та 234 КПК України, які визначають вимоги до проведення слідчих (розшуковик) дій, а також підстави та порядок проведення обшуку.
Проаналізувавши аргументи, викладені в клопотанні та долучені до нього матеріали, а саме: витяг з ЄРДР від 13.01.2022 року, доручення УСБУ у Львівській області №62/51-1584 від 02.10.2023, протокол допиту свідка від 21.09.2023, відповідь УСБУ у Львівській області від 23.11.2023 №17809/47/7/23, Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №355640123 від 23.11.2023, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав вважати, що кримінальне правопорушення було вчинено, відшукувані речі та документи мають значення для досудового розслідування та можуть бути доказами під час судового розгляду, можуть знаходитися у зазначеному в клопотанні житлі. За встановлених обставин вбачається, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення відшукуваних речей та документів, підстави для проведення обшуку є достатніми та обґрунтованими, а тому клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 223, 234, 235, 370-372 КПК України, -
Клопотання слідчого Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 - задоволити.
Надати дозвіл слідчим Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 дозвіл на проведення обшуку в приміщенні квартири, в якій проживає ОСОБА_13 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та у всіх допоміжних та господарських приміщеннях, розташованих за даною адресою, які на праві приватної власності належить ОСОБА_14 , з метою виявлення та вилучення документів щодо незаконної діяльності, пов'язаної з сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ (товаро-транспортні накладні, шляхові листи, платіжні доручення, квитанції, чеки, журнали обліку вторинної сировини, чорнові записи), мобільний термінал, в якому використовуються номера стільникового зв'язку НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , з метою підтвердження факту спілкування з посадовими особами Славської селищної ради та їх комунальних підприємств та інші документи, які стосуються сортування вторинної сировини на Славському міському полігоні ТПВ та її реалізації за період з квітня 2018 року по серпень 2022 року.
Строк дії ухвали - один місяць з дня її ухвалення.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1