Ухвала від 04.12.2023 по справі 757/52014/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/52014/23-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду у м. Києві клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

14.11.2023 до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні абонентів мобільного зв'язку.

Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що у провадженні Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за № 42022100000000394 від 26.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що згідно з положеннями Закону України від 24.03.2022 № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено підпунктом 69.24, згідно якого тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

У подальшому, Законом України № 2325-IX від 21.06.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування», серед іншого, внесено зміни, якими підпункт 69.24 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України виключено та визначено дату набрання чинності Законом в цій частині - з 1 липня 2022 року.

Таким чином, здійснення митних оформлень транспортних засобів із застосуванням пільг по сплаті мита, акцизного податку та ПДВ («311» преференція), що передбачено пунктом 69.24 Закону України від 24.03.2022

№ 2142- IX, могло проводитись лише по 30.06.2022 включно.

З метою забезпечення своєчасної реєстрації транспортних засобів, ввезених на територію України в період дії пільг встановлених Законом України від 24.03.2022 № 2142- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.06.2022 № 699-о «Про продовження робочого часу» на 30.06.2022 тривалість робочого часу особового складу митних постів «Вишневе», «Західний», «Київ-центральний», «Столичний», «Чайки» та «Ліски» продовжено з 20:00 год до 22:00 год.

При цьому, Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.11.2005 № 1118, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2005 року за № 1428/11708 (далі - Правила) встановлено, що при ввезенні транспортних засобів (далі - ТЗ) на митну територію України його власник або вповноважена особа представляє уповноваженій посадовій особі митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду (пункт 1.1 Розділу ІІІ Правил).

Посадова особа митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, через який транспортний засіб ввозиться в Україну здійснює митний огляд транспортного засобу, перевіряє та встановлює відповідність ідентифікаційного номера, номерів кузова, шасі (рами), двигуна, року виготовлення, кольору та дати введення в експлуатацію транспортного засобу даним, зазначеним у попередній декларації (за її наявності), реєстраційних і технічних документах на транспортний засіб, а також проводить документальну перевірку факту зняття з обліку транспортного засобу у вповноважених реєстраційних органах за кордоном і приймає рішення про можливість здійснення митних формальностей у пункті пропуску та направлення транспортного засобу в митний орган за місцем постійного (тимчасового) проживання громадянина (пункт 1.2 Розділу ІІІ Правил).

Митний огляд ТЗ у пункті пропуску через державний кордон України здійснюється з обов'язковим складанням Акта про проведення митного огляду товарів і додаткового аркуша (далі - Акт митного огляду) (пункт 1.11 Розділу ІІІ Правил).

Порядок декларування, митного контролю та митного оформлення у митниці призначення транспортних засобів, що ввозяться громадянами для вільного обігу регламентований пунктом 2 Розділу ІІІ вищевказаних правил.

Пунктом 2.4 Розділу ІІІ Правил встановлено, що посадова особа митного органу здійснює митний огляд ТЗ, перевіряє та встановлює відповідність ідентифікаційного номера, номерів кузова, шасі (рами), двигуна, року виготовлення, кольору та дати введення в експлуатацію ТЗ даним, зазначеним у поданих документах, у тому числі копії Акта митного огляду, оформленого митним органом відправлення.

За відсутності зауважень посадова особа митного органу вчиняє в копії Акта митного огляду, оформленого митним органом, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон, через який був увезений ТЗ, запис «Звірення проведено, зауважень немає», який завіряється підписом і відбитком ОНП цієї посадової особи. У разі виявлення невідповідностей митний орган направляє митному органу, який здійснив митні процедури у пункті пропуску, повідомлення про потребу вжиття відповідних заходів до посадових осіб, які здійснили пропуск ТЗ, та оформлює результати проведення митного огляду автотранспортного засобу.

У разі виявлення ознак порушень митних правил посадова особа митного органу, яка здійснює митний контроль та митне оформлення ТЗ, уживає заходів відповідно до законодавства України з питань митної справи.

Порядок проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затверджено наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.12.2012 № 1316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2013 № 318/22850 (Порядок - 1316).

В той же час, досудовим розслідуванням, встановлено, що в зоні діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 було здійснено митне оформлення із застосуванням пільг по сплаті мита, акцизного податку та ПДВ («311» преференція), що передбачено пунктом 69.24 Закону України від 24.03.2022 № 2142- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» транспортного засобу, що ввозилась на митну територію України електронною митною декларацію типу ІМ 40 ДЕ від 28.06.2022 UA100140/2022/706222 із порушенням вимог Митного кодексу України, постанова КМУ від 23.05.2012 №467 «Про затвердження Вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України»; наказів Мінфіну від 30.05.2012 № 631 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», від 12.12.2012 № 1316 «Про затвердження Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення», від 09.10.2012 № 1066 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень»; від 31.07.2015 року №684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю», тобто без фактичного огляду інспекторами транспортних засобів з ЗВК, здійснення митних оформлень за фактичної відсутності транспортного засобу в ЗМК.

Так, відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.07.2022 № 204 «Про проведення перевірки з окремих питань», зі змінами внесеними наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.07.2022 № 217 «Про внесення змін до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.07.2022 № 204» створено комісію для проведення перевірки з окремих питань.

Так, за результатами проведеної перевірки комісією складено Акт від 10.08.2022 №7.8-25/156 про проведення перевірки окремих питань та встановлено ряд порушень та недоліків при митному оформленні транспортних засобів, які допущенні посадовими особами підрозділів митного оформлення та призвели до випуску у вільний обіг транспортних засобів із застосуванням пільг по сплаті мита, акцизного податку та ПДВ («311» преференція), що передбачено пунктом 69.24 Закону України від 24.03.2022 № 2142- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» та інші порушення

Так, відповідно до статті 259 Митного кодексу України (далі - МКУ), з метою здійснення переміщення транспортного засобу через митний кордон України, а саме: «Легковий автомобіль не нижче рівня ЕВРО2: марка: AUDI модель: Q7 календарний рік виготовлення: 2008 модельний рік виготовлення: 2008 тип двигуна: дизель, номер кузова(VIN): НОМЕР_1 », декларантом ФОП « ОСОБА_5 » було подано до митного оформлення попередню митну декларацію від 24.06.2022 № UA100000/2022/759396.

Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України Держмитслужби, пропуск вищевказаного транспортного засобу через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 відбувся 24.06.2022 о 23:50 годині.

Місце прибуття визначено:« ІНФОРМАЦІЯ_1 », АДРЕСА_1 .

Митне оформлення зазначеного транспортного засобу здійснено в зоні діяльності митного відділу митного оформлення № 1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Умовне завершення переміщення на пропуск: 24.06.2022 23:50:52 відбулось 28.06.2022 о 10:34:01, завершення переміщення вантажу відбулось 28.06.2022 о 17:46:59, про що свідчить відмітка в ЄАІС.

Номер посвідчення інспектора в обох випадках «930075». Згідно Журналу обліку користувачів програмного забезпечення ЄАІС Держмитслужби, дане посвідчення № НОМЕР_2 належить ОСОБА_6 .

Згідно з пунктом 3.12 розділу ІІІ Порядку 1066, посадовою особою державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_6 було проставлено у поданих товаросупровідних документах з відмітками митниці відправлення штамп ПМК та зазначено на витягу з електронної копії попередньої декларації дату та час надходження товарів (10:34), та завірено цей запис особистим підписом та відбитком штампа ІНФОРМАЦІЯ_7 .

За даними Журналу пункту пропуску ЄАІС (далі-Журнал) транспортний засіб номер кузова (VIN): НОМЕР_1 » неоднарозово перетинав митний кордон в режимі транзит та тимчасове ввезення до 60 днів декількома громадянами України з 2013 року. Згідно Журналу 06.11.2015 року ОСОБА_7 паспорт НОМЕР_3 (яким даний т/з не було ввезено на територію України) в напрямку виїзд через сектор митного оформлення митного поста " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ІНФОРМАЦІЯ_9 було вивезено даний т/з.

Наступний запис в Журналі здійснено 24.06.2022 о 12:09:49, що даний т/з в напрямку виїзд через пункт пропуску " ІНФОРМАЦІЯ_4 " митного поста " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ІНФОРМАЦІЯ_5 було вивезено з території України ОСОБА_8 , паспорт НОМЕР_4 , але в'їзд після 06.11.2015 року на митну територію України не відбувався, що свідчить проте, що транспортний засіб номер кузова(VIN): НОМЕР_1 з номерним знаком НОМЕР_5 незаконно знаходився на території України з 06.11.2015 року.

24.06.2022 о 23:53:08 даний т/з було ввезено територію України з метою імпорт в режимі транзит ОСОБА_8 паспорт НОМЕР_4 .

Декларантом ФОП « ОСОБА_5 », 28.06.2022 у порядку, визначеному розділом ІІІ Порядку 631, з наданням документів засобами інформаційних технологій відповідно до частини 4 статті 335 подано до митного оформлення в електронному вигляді митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ із внутрішнім номером 821. Митну декларацію прийнято до оформлення державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ОСОБА_6 та присвоєно реєстраційний номер UA100140/2022/706222.

Розпочато митне оформлення 28.06.2022 о 10:40 годині.

Відповідно до пункту 1.5. Порядоку № 631, митні формальності вказаного митного оформлення виконувались одноосібно посадовою особою підрозділу митного оформлення.

За МД від 28.06.2022 № UA100140/2022/706222 задекларовано в режим імпорт (випуск для вільного обігу) легковий транспортний засіб, що надійшов з Чехії на адресу фізичної особи ОСОБА_9 паспорт НОМЕР_6 орган, що видав 8030 від 20.09.2019 АДРЕСА_2 .

Разом з МД були подані наступні документи, які передбачені статтею 335 Кодексу:

-Рахунок-фактура (інвойс) № Б/Н від 05.10.2021;

-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_7 від 26.05.2008;

-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_8 від 06.08.2014;

-договір про надання послуг митного брокера № 24.06.2022-В1 від 24.06.2022;

-інший некласифікований документ «Аналог» від 26.06.2022;

-інший некласифікований документ «Расшифровка вин» від 29.10.2021;

-інший некласифікований документ «Снятие» від 02.06.2022;

-інший некласифікований документ «фото» від 27.06.2022;

-паспортний документ фізичної особи, що містить інформацію про місце постійного або тимчасового проживання на території України № 003946020 від 20.09.2019

-Сертифікат відповідності колісного транспортного засобу «сертификат» від 27.06.2022.

Відповідно до інформації, яку зазначено в товаросупровідних документах (купча), продавцем транспортного засобу являється особа « ІНФОРМАЦІЯ_10 », а покупцем «ZAMLYNSKYI GEORGII» без відмітки прикордонної митниці (штамп «Під митним контролем»). Інші документи, які подано до митного оформлення, також не містять відміток прикордонної митниці. Загальна сума за рахунком-фактурою (купчею) складає 130000 чеських крон.

Також слід зазначити, що датою фотографій транспортного засобу «AUDI Q7», які подано до митного оформлення є 27.06.2022, про що свідчить інформація, яку зазначено в графі 44 митної декларації, а умовне завершення переміщення відбулось 28.06.2022 о 10:34:01, про що свідчить відмітка в ЄАІС.

Незважаючи на відсутність інформації стосовно проведення митного огляду в пункті пропуску, та наявності необхідності для встановлення відповідних характеристик транспортного засобу посадовою особою митного органу за МД від 28.06.2022 № UA100140/2022/706222 митний огляд не проводився.

Завершення митних формальностей за митною декларацією відбулось о 11:23 28.06.2022р.

Митну декларацію оформлено із застосуванням пільг по сплаті мита, акцизного податку та ПДВ («311» преференція), що передбачено пунктом 69.24 Закону України від 24.03.2022 № 2142- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Відповідно до службової записки №7.8-26/70 від 21.07.2022 р. відділом чергових ІНФОРМАЦІЯ_1 було надано належним чином завірену копію журналу перепустки водіїв та автотранспортних засобів, які були в ЗМК для митного оформлення в період з 28.06.2022 р. по 29.06.2022 р. В зазначеному журналі відмітка щодо заїзду транспортного засобу Audi Q7 з номерним знаком НОМЕР_5 до ЗМК відсутня.

Окрім того, відповідно до наявної в АСМО «Інспектор» інформації, під час оформлення даної ЕМД автоматизованою системою управління ризиками (далі - АСУР) не було згенеровано перелік митних формальностей (форм контролю).

Також слід зазначити, що за вказаною ІНФОРМАЦІЯ_11 посадовою особою за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР) (шляхом здійснення комбінованого та/або неавтоматизованого контролю із застосуванням ІНФОРМАЦІЯ_12 шляхом оцінки ризику відповідно до документальних профілів ризику, орієнтувань, переліків індикаторів ризику, методичних рекомендацій, у тому числі за результатами аналізу поданих для митного контролю документів, відомостей, результатів застосування технічних засобів митного контролю, а також на підставі вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та/або митного оформлення товарів, транспортних засобів) не було згенеровано виконання додаткових форм митного контролю.

Під час проведення перевірки митного оформлення товару «Audi Q7» встановлено наявність індикаторів ризику, згідно з Переліком індикаторів ризику, які можуть використовуватись посадовими особами митних органів для обрання форм та обсягів митного контролю на підставі результатів застосування системи управління ризиками, який був доведений листом ДМСУ від 07.02.2022 №08-2/24-01/7/984, а саме:

Подання до митного оформлення інвойсу (в тому числі його сканованої копії) без відмітки прикордонної митниці (штампу «Під митним контролем») (п.1.1.17 Переліку індикаторів ризику, 5 балів);

Формат/вигляд документу не відповідає формату/вигляду документів, виданих тим же органом/компанією, встановленій формі тощо (п.1.1.9 Переліку індикаторів ризику, 15 балів).

У рахунку-фактурі (інвойсі) або іншому комерційному документі не вказано номер договору (контракту), (п.1.2.3 Переліку індикаторів ризику, 5 балів)

Дата, зазначена у документі рахунку-фактурі, давня, не співвідноситься із датою перетину кордону. (п.1.3.2. Переліку індикаторів ризику, 10 балів)

При цьому для визначення переліку митних формальностей за результатами застосування індикаторів ризику слід враховувати кількість балів по наявних індикаторах ризику (обчислено шляхом додавання балів).

Отже, встановлено загальну кількість балів, а саме 35 балів (високий ступінь ризику), при якому встановлюється необхідність проведення митних формальностей, які, зокрема, передбачають здійснення митного огляду (переогляду) товарів і транспортних засобів.

Незважаючи на відсутність інформації стосовно проведення митного огляду в пункті пропуску та наявності необхідності для встановлення відповідних характеристик транспортного засобу посадовою особою митного органу за ЕМД від 28.06.2022 № UA100140/2022/706222 митний огляд не проводився.

Митну декларацію оформлено із застосуванням пільг по сплаті мита, акцизного податку та ПДВ («311» преференція), що передбачено пунктом 69.24 Закону України від 24.03.2022 № 2142- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Також, в ході досудового розслідування, ІНФОРМАЦІЯ_13 , листом від 14.02.2023 №7.8-1/15/8.14/2160 (том 5 а.с. 62-67) надала відомості за запитом ТУ ДБР у м Києві від 03.02.2023 №11-02-2079/23, щодо розміру митних платежів без застосування пільги по сплаті мита, акцизного збору та податку на додану вартість (преференція «311») щодо кожної митної декларації.

Так, щодо митного оформлення за електронною митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 28.06.2022 UA100140/2022/706222 розмір митних платежів без застосування вказаних пільг становив би 178 530, 00 грн (з них ввізне мито - 220256, 78 грн грн, акцизний податок - 89423,58 грн, податок на додану вартість - 68 849,64 грн).

Таким чином, встановлено, що в діями державного митного інспектора МП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Київської митниці ОСОБА_6 , який здійснював митний контроль та митне оформлення за вказаними електронними митними деклараціями спричинено збитки Державному бюджету України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , на загальну суму 178 530, 00 грн.

Встановлено, що водій транспортного засобу - легкового автомобіля AUDI Q7 календарний рік виготовлення 2008 рік, номер кузова(VIN): НОМЕР_1 » - ОСОБА_9 використовує мобільний номер телефону НОМЕР_9 .

Слідчий або прокурор в судове засідання не з'явились, слідчий направив заяву про розгляд клопотання без його участі та задоволення клопотання.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя дійшов висновку, що речі та документи, які знаходяться у володінні операторів мобільного зв'язку та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, з урахуванням наведених обґрунтувань та поданих документів мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

На підставі викладеного і керуючись ст. 160, 162, 163, 164, 166, ст. 309 КПК України слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати слідчому Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 та слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42022100000000394 від 26.07.2022 дозвіл на отримання в оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », за адресою: АДРЕСА_3 , інформації у електронному вигляді у форматі «xls» по телефоному номеру НОМЕР_9 , а саме: щодо дати, часу і тривалості вхідних та вихідних телефонних з'єднань, текстових повідомлень, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій та їх адресу, а також адресу місцеперебування абонента зазначеного телефонного номеру в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання, ІМЕІ, інформацію про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків вказаного номеру телефону та маршрутів передавання з адресною ідентифікацією пунктів закінчення телекомунікаційних мереж (базових станцій), а також за наявності контрактних угод або відповідних реєстрацій абонентів у період з 00:00 год 24.06.2022 по 12:00 год 28.06.2022, з можливістю вилучення вказаної інформації в електронному вигляді.

Визначити строк дії ухвали протягом двох місяців, які обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 - знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/52014/23-к

Примірник 2 - наданий слідчому ОСОБА_3

Слідчий суддя ОСОБА_1