№ 536/2215/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року м. Кременчук
Суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Река А.С., ознайомившись із матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Батальйону патрульної поліції в м. Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №045582 від 26.09.2023 зазначено, що 26 вересня 2023 року о 09 год. 24 хв. за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Підгорівка, автодорога М-22 76 км. водій ОСОБА_1 , відносно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом від 03.07.2023 року, виконавче провадження №40784349 Новомосковським ВДВС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керував транспортним засобом Fiat Doblo, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 19 жовтня 2023 року надав в провадження суду заяву, відповідно до якої вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнає, так як він не був обізнаний про встановлення відносно нього тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами. В судове засідання 05 грудня 2023 року особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, надав в провадження суду заяву, відповідно до якої просив суд провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.126 КУпАП відносно нього закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Розгляд справи провести за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить наступного висновку.
У відповідності до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом було досліджено протокол про адміністративне правопорушення, складений 26 вересня 2023 року о 09 год. 50 хв., серії ААД №045582 з якого вбачається, що 26 вересня 2023 року о 09 год. 24 хв. за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Підгорівка, автодорога М-22 76 км. водій ОСОБА_1 , відносно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом від 03.07.2023 року, виконавче провадження №40784349 Новомосковським ВДВС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керував транспортним засобом Fiat Doblo, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено копію постанови державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 03 липня 2023 року, виконавче провадження № 40184349, згідно якої встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів (а.с.3-4).
Згідно листа начальника Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Мироненка О. №108345 від 31.10.2023 року, на примусовому виконанні перебувало виконавче провадження № 40184349 про стягнення щомісячно аліментів з ОСОБА_1 . 03.07.2023 року відповідно до п. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами. Постанова була направлена простою кореспонденцією за вих. № 60123. Враховуючи викладене, керуючись частиною 9 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», розділом VII Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України від 30.01.2018 № 64/261/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2018 за № 140/31592 (із змінами) винесено постанову про скасування тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами. 20.10.2023 року за заявою стягувача винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу. (а.с.16).
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», забороняється керування транспортними засобами особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у діях особи складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 та ст. 10 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, тобто склад даного адміністративного правопорушення буде повним в разі, коли особа, знаючи, що її обмежили у праві керування, керує транспортним засобом, отже робить це свідомо.
З аналізу вказаних статей, суд вбачає, що для кваліфікації дій ОСОБА_1 як адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 126 КУпАП, обов'язковою умовою є те, що на час керування транспортним засобом, останній мав усвідомлювати протиправний характер своїх дій, передбачити шкідливі наслідки і бажати їх настання.
В той час, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь-яких доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 було відомо про наявність тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами або доказів, що свідчать про ознайомлення з постановою державного виконавця від 03 липня 2023 по ВП № 40184349.
Відсутність суб'єктивної сторони у складі адміністративного правопорушення, яке полягає у необізнаності ОСОБА_1 в застосуванні до нього обмежень в керуванні транспортним засобам, що виключає наявність умислу в його діях щодо свідомого порушення вказаних обмежень, не дає підстав для висновку щодо наявності в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП та унеможливлює притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15 травня 2008 року, заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Статтею 7 КУпАП, встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин, керуючись положеннями ч. 3 ст. 62 Конституції України стосовно тлумачення сумнівів щодо доведеності вини на користь обвинуваченої особи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши всі наявні докази в їх сукупності, всебічно, об'єктивно дослідивши обставини справи, керуючись законом і правосвідомістю, суд встановив, що провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Керуючись ч.3 ст.126, ст. 221, п.1 ч.1 ст. 247, 278, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 126 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
СуддяАнна Сергіївна Река