Справа № 161/21172/23
Провадження № 2-а/161/327/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2023 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
представника позивача Весельського Є.Л.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Берковського Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №10 м. Луцьк адміністративну справу № 161/21172/23 за адміністративним позовом НОМЕР_1 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про продовження строку затримання на термін 1 місяць,
ВСТАНОВИВ:
6 прикордонний загін Західного РУ ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про продовження строку затримання на термін 1 місяць. З підстав, викладених в позовній заяві просить суд продовжити строк затримання громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації на строк 6 місяців місяців. Допустити негайне виконання постанови.
В судовому засіданні представник позивача, заявлений позов підтримав з підстав, у ньому викладених. Суду пояснив, що станом на день звернення до суду забезпечити примусове видворення відповідача неможливо, у зв'язку з неможливістю його ідентифікації та відсутністю в нього документів, що дають право перетину державного кордону України.
Відповідач в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову. Суду пояснив, що він був позбавлений громадянства України, хоча понад 10 років проживав в Україні, мав власне житло. В нього відсутні будь-які документи.
Представник відповідача в судовому засіданні повністю підтримав позицію відповідача та заперечив проти задоволення позову. Суду пояснив, що стороною позивача допущено триваючу бездіяльність щодо вчинення дій, необхідних для ідентифікації відповідача.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Судом по справі встановлені наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 червня 2023 року продовжено строк затримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком до шести місяців, а саме: до 06 грудня 2023 року 20.50 год. включно в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, з метою його ідентифікації (а.с.6-8).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 червня 2023 у справі № 161/9045/23 - без змін (а.с. 9-12).
Відповідно до ч.ч 11-12 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
01 грудня 2023 року 6 прикордонний загін Західного РУ ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про продовження строку затримання на термін 1 місяць.
Із відповіді МЗС України вбачається, що в зв'язку з повномасштабною агресією рф проти України дипломатичні відносини між Україною та росією розірвано, тому на даний час унеможливлене надання органами дипломатичної служби сприяння в ідентифікації громадян росії, у яких відсутні документи, що посвідчують особу (а.с. 14).
Як вбачається із змісту відповіді Центрального Міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області, що підстав для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутні (а.с.18).
Також як вбачається із змісту відповіді Центрального Міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був документований паспортом громадянина України № НОМЕР_3 , виданим 02 лютого 2022 року органом 8025, та паспортами громадянина України для виїзду за кордон. Всі вказані паспортні документи внесено до ІП «Недійсні документи» у зв'язку з скасуванням рішення про оформлення набуття громадянства стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 19).
Як вбачається із змісту повідомлення УДМС України у Волинській області, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за наявними обліками УДМС у Волинській області не значиться, тому можливості ідентифікації вищевказаної особи немає (а.с. 22).
Як вбачається із змісту повідомлення УСБУ у Волинській області від 19 вересня 2023 року, що в УСБУ у Волинській області відсутні відомості, за якими можна виконати ідентифікацію та здійснити документування ймовірної протиправної діяльності особи без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 26).
На час подання адміністративного позову у відповідача відсутній будь-який паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні» Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.
Станом на день звернення позивача до суду, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином не ідентифікований.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.
У відповідності до ч. 1, ч. 3 та 4 ст. 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як визначено в розділі І п. 3 Інструкції «Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства» затвердженою наказом МВС України, СБ України, від 22.01.2018 року № 38/77, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 24.04.2018 року № 482/31934. Примусове повернення та примусове видворення означають систему адміністративно - правових заходів, спрямованих на примушування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, покинути територію України всупереч їх волі і бажанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Строк затримання відповідача у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі, Ківерцівського району, Волинської області закінчується 06 грудня 2023 року 20.50 год. включно. На даний час відповідач у встановленому порядку не ідентифікований, в нього відсутні документи, що дають право перетину державного кордону України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що строк затримання відповідача у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі, Ківерцівського району, Волинської області закінчується 06 грудня 2023 року 20.50 год. включно. При цьому, у відповідача відсутні документи, що дають право перетину державного кордону України, а також відсутня змога його ідентифікувати.
А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та продовження строку затримання відповідача у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі, Ківерцівського району, Волинської області на строк один місяць.
При цьому, не підлягає до задоволення допущення рішення до негайного виконання, як про це просить позивач. Оскільки у відповідності до положень статті 371 КАС України:
Негайно виконуються рішення суду про:
1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;
2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;
3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;
4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;
5) уточнення списку виборців;
6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань;
7) включення фізичних осіб, юридичних осіб та організацій до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, виключення фізичних осіб, юридичних осіб та організацій з такого переліку та надання доступу до активів, що пов'язані з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283, пунктами 1 і 2 частини першої статті 289 цього Кодексу.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення:
1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті;
2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
Суд розглядає заяву про звернення рішення до негайного виконання в триденний строк у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Ухвала суду за результатами розгляду заяви про звернення рішення до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення, однак її може бути оскаржено у загальному порядку.
Таким чином, положеннями чинного КАС України не передбачено допущення до негайного виконання рішення суду саме про продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою ідентифікації.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 243-246, 289, 370, 371 КАС України, ст.ст. 9, 16, 23, 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов НОМЕР_1 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про продовження строку затримання на термін 1 місяць - задовольнити частково.
Продовжити строк затримання особи без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою ідентифікації на термін на 1 (один) місяць, до 06 січня 2024 року 20.50 годин включно, у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України.
В задоволенні решти позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в десятиденний строк з дня проголошення.
Рішення в повному об'ємі
складено 05 грудня 2023 року.
Суддя В.В. Ковтуненко