ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
04.12.2023м. СумиСправа № 920/357/22
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик Т.Д.,
розглянув заяву Управління комунального майна Сумської міської ради №105/23 юр від 14.11.2023 (вх. №4527 від 21.11.2023) про заміну сторони у виконавчому провадженні, матеріали справи №920/357/22
за позовом: Керівника Окружної прокуратури міста Суми в інтересах держави в особі Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради,
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Морозова Євгена Вікторовича,
про стягнення 124552 грн 16 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
прокурор - не прибув
Суть питання, що вирішується ухвалою суду.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 14.09.2022 у справі №920/357/22 позов задоволено повністю: стягнуто з Фізичної особи - підприємця Морозова Євгена Вікторовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) 121709 грн 00 коп. основного боргу та 2843 грн 16 коп. пені; стягнуто з Фізичної особи - підприємця Морозова Євгена Вікторовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Г.Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, код ЄДРПОУ 03527891) 2481 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
11.10.2023 на виконання вищезазначеного рішення було видано відповідні наказі у справі №920/357/22.
21.11.2023 Управління комунального майна Сумської міської ради звернулось до суду з заявою №105/23 юр від 14.11.2023 (вх. №4527 від 21.11.2023) про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/357/22.
Ухвалою суду від 22.11.2023 було призначено розгляд заяви на 04.12.2023.
У судове засідання представники сторін не з'явились, письмових заперечень суду не подали.
Після дослідження матеріалів заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
У заяві Управління комунального майна Сумської міської ради просить суд замінити сторону виконавчого провадження, а саме стягувача по справі №920/357/22 Департамент забезпечення ресурсних платежів (код ЄДРПОУ 40456009) правонаступником - Управління комунального майна Сумська міська рада (вул. Воскресенська, 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 45068823).
Як вбачається з поданої заяви, на виконанні у Зарічному відділі державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 70150637 з примусового виконання наказу №920/357/22 виданого 11.10.2022 Господарським судом Сумської області про стягнення з Фізичної особи - підприємця Морозова Євгена Вікторовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) 121709 грн 00 коп. основного боргу та 2843 грн 16 коп. пені.
На підставі ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем 25.10.2022 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №70150637 та направлено сторонам виконавчого провадження.
На сьогоднішній день у зв'язку з реструктуризацією виконавчих органів Сумської міської ради виникла необхідність заміни стягувача у виконавчому провадженні №70150637 з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на Управління комунального майна Сумської міської ради.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 №16-рп/2009 виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Підпунктом 1.1. пункту 1 рішення Сумської міської ради від 03.11.2023 №3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27 липня 2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з департаменту забезпечення ресурсних платежів.
Відповідно до пунктів 1.6., 1.10 та 1.11 розділу 1 Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 09.08.2023 №4100-МР, Управління комунального майна СМР здійснює управління та розпорядження майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади, відмінним від земельної ділянки (далі-майно комунальної власності) у межах, визначених чинним законодавством України, Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління та розпорядження майном комунальної власності.
Управління є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень, визначених у пункті 1.11. розділу 1 цього Положення.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права до іншого.
При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід цього переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Враховуючи викладене, суд задовольняє заяву Управління комунального майна Сумської міської ради №105/23 юр від 14.11.2023 (вх. №4527 від 21.11.2023) про заміну сторони у виконавчому провадженні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Управління комунального майна Сумської міської ради №105/23 юр від 14.11.2023 (вх. №4527 від 21.11.2023) про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/357/22- задовольнити.
2. Замінити стягувача по справі № 920/357/22 (виконавче провадження ВП №70150637) - Департамент забезпечення ресурсних платежів (вул. Садова, буд. 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) на його правонаступника - Управління комунального майна Сумської міської ради (вул. Воскресенська, буд. 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 45068823).
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.
Ухвала підписана суддею 05.12.2023.
Суддя О.Ю. Резніченко