Справа № 509/5132/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2023 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Кочко В.К.,
присяжних Павлішиної Т.В., Шевченко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Овідіопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса)
ВСТАНОВИВ:
31.08.2023 р., заявниця звернулась до суду з даною заявою, в якій просить оголосити ОСОБА_2 померлим за обставин, що загрожували смертю - у зв'язку з виконанням бойового завдання та здійсненні ним заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини.
В заяві посилається на те, що вона є дружиною ОСОБА_2 , який був призваний на військову службу в умовах воєнного стану та направлений для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 з 06.09.2022 р.
Згідно сповіщення сім'ї від 04.05.2023 р., яке було адресовано матері ОСОБА_2 , зазначено, що солдат ОСОБА_2 , 1976 р.н., зник безвісти 14.12.2022 р., поблизу населеного пункту Курдюмівка, Бахмутського району Донецької області.
Заявниця ОСОБА_1 , зазначає, що з 14.12.2022 р., місцезнаходження солдата ОСОБА_2 невідоме, на зв'язок не виходив. Відповідно до доповіді командира 4 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_2 відомо, що під час виконання бойового завдання в районі н.п. Курдюмівка, Бахмутського району, Донецької області, солдат ОСОБА_2 зник безвісти.
По факту зникнення безвісти солдата ОСОБА_2 проведено службове розслідування №1793 від 31.12.2022 р., за результатами якого солдат ОСОБА_2 вважається таким, що зник безвісти під час виконання бойового завдання внаслідок артилерійського та стрілецького обстрілу поблизу н.п. Курдюмівка, Бахмутського району, Донецької області, 14.12.2022 р. при безпосередній участі у бойових діях та здійсненні ним заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини. Зникнення солдата ОСОБА_2 не є наслідком учинення ним кримінального чи адміністративного правопорушення.
Згідно до інформації викладеній у відповіді в/ч №0666/35/3117п від 14.06.2023 р., «заходи з пошуку солдата ОСОБА_2 проводилися силами підрозділу та позитивних результатів не дали. Достовірних та достатніх відомостей, які можуть свідчити про перебування солдата ОСОБА_2 у полоні немає.».
Оголошення ОСОБА_2 померлим заявниці необхідно для державної реєстрації смерті, оскільки від нього залежить виникнення її особистих та майнових прав щодо отримання одноразової допомоги після його загибелі.
Сторони у судове засідання не з'явилися, заявник надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, наполягала на задоволенні заяви.
Перевіривши матеріали справи, суд знаходить підстави для задоволення заяви з огляду на таке.
Згідно з п. 8 ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнові права фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку встановлення.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Оголошення особи померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз'яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість і зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини-матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Згідно ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і триває по даний час.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 був призваний на військову службу в умовах воєнного стану та направлений для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 з 06.09.2022 р.
Згідно сповіщення сім'ї від 04.05.2023 р., яке було адресовано матері ОСОБА_2 , зазначено, що солдат ОСОБА_2 , 1976 р.н., зник безвісти 14.12.2022 р., поблизу населеного пункту Курдюмівка, Бахмутського району Донецької області.
З 14.12.2022 р., місцезнаходження солдата ОСОБА_2 невідоме, на зв'язок не виходив. Відповідно до доповіді командира 4 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_2 відомо, що під час виконання бойового завдання в районі н.п. Курдюмівка, Бахмутського району, Донецької області, солдат ОСОБА_2 зник безвісти.
По факту зникнення безвісти солдата ОСОБА_2 проведено службове розслідування №1793 від 31.12.2022 р., за результатами якого солдат ОСОБА_2 вважається таким, що зник безвісти під час виконання бойового завдання внаслідок артилерійського та стрілецького обстрілу поблизу н.п. Курдюмівка, Бахмутського району, Донецької області, 14.12.2022 р. при безпосередній участі у бойових діях та здійсненні ним заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини. Зникнення солдата ОСОБА_2 не є наслідком учинення ним кримінального чи адміністративного правопорушення.
Згідно до інформації викладеній у відповіді в/ч №0666/35/3117п від 14.06.2023 р., «заходи з пошуку солдата ОСОБА_2 проводилися силами підрозділу та позитивних результатів не дали. Достовірних та достатніх відомостей, які можуть свідчити про перебування солдата ОСОБА_2 у полоні немає.».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, оцінивши наведені представником заявника обставини та мету, з якою їй необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв'язку, а саме - отримання відповідної грошової допомоги, яка виплачується родинам загиблих військовослужбовців.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що матеріалами справи достатньо стверджується той факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання бойового завдання внаслідок артилерійського та стрілецького обстрілу поблизу н.п. Курдюмівка, Бахмутського району, Донецької області, загинув військовослужбовець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За таких обставин заява є обґрунтованою, оскільки заявник повністю довела обставини, на які посилається.
Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити що у відповідності до вимог ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Керуючись ст.ст. 10, 89, 293, 315, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Оголосити померлим - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, - вважати 14.12.2022 р.
Місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, - вважати населений пункт Курдюмівка, Бахмутського району Донецької області.
Причиною смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, - вважати пов'язаною із захистом Батьківщини.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Кочко В.К.
Присяжні Павлішина Т.В.
Шевченко Л.М.