Справа № 745/861/23
Провадження №2/745/206/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Смаль І.А.,
за участі секретаря судового засідання Шуляр І.В.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Великородної М.О., представника відповідача Сосницької селищної ради Кузьменка І.М., відповідача голови Сосницької селищної ради Портного А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному проваджені в смт. Сосниця цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сосницької селищної ради (вул.Грушевського 15 смт.Сосниця Корюківського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04412656), голови Сосницької селищної ради Портного Андрія Дмитровича (вул.Грушевського 15 смт.Сосниця Корюківського району, 16100), третя особа відділ освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради (вул.Лесі Українки, 3 смт.Сосниця Корюківського району Чернігівської області, 16100, код ЄДРПОУ 41822072) про визнання розпоряджень незаконними, скасування розпоряджень та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою та просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Сосницької селищної ради № 110-к від 06.09.2023 «Про припинення тимчасового виконання обов'язків начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради» зі змінами, внесеними розпорядженням № 122-к від 27.09.2023 року «Про внесення змін до розпорядження № 110-к від 06.09.2023 р. «Про припинення тимчасового виконання обов'язків начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради»;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Сосницької селищної ради № 111 -к від 06.09.2023 «Про призначення ОСОБА_2 »;
- поновити ОСОБА_1 тимчасове виконання обов'язків начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради з 07 вересня 2023 року на період призову на військову службу під час мобілізації на особливий період основного працівника;
- стягнути солідарно із Сосницької селищної ради та голови Сосницької селищної ради Портного Андрія Дмитровича на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн. - 25000,00 грн. з кожного.
Вимоги обґрунтовані тим, що вона призначена на посаду головного спеціаліста відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради. Відповідно з посадовою інструкцією головного спеціаліста Відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради, затвердженої начальником Відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради І. Кустенком 01.02.2018 року визначено, що на час відсутності у зв'язку з відпусткою, хворобою та іншими причинами начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради його обов'язки виконує головний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради. Однак після мобілізації начальника відділу освіти до лав ЗСУ, голова Сосницької селищної ради видав спірні накази, яким увільнив її від виконання обов"язків начальника відділу та призначив виконуючу обов"язки іншу особу.
За ініціативою суду поставлено на обговорення питання щодо юрисдикції даного спору.
Позивач ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Великородна М.О. вважає,що позовні вимоги необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства,оскільки вирішується трудовий спір.
Представник відповідача Сосницької селищної ради Кузьменко І.М.,відповідач голова Сосницької селищної ради Портний А.Д. не заперечують щодо розгляду справи у порядку цивільного судочинства.
Представник третьої особи відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради Кальченко І.М. в судове засідання не з"явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Судом встановлені наступні обставини справи.
Ухвалою 09.10.2023 відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, визначено строки для подання заяв по суті справи.
Відповідачами до підготовчого судового засідання подано відзиви.
Ухвалою від 06.11.2023 підготовче судове засідання закрито та справу призначено до судового розгляду, визначено строки для подачі відповіді на відзив і заперечень.
Позивачем до початку судового засідання подана відповідь на відзиви відповідачів та додаткові докази, зокрема посадова інструкція головного спеціаліста Відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради.
Представником відповідача Сосницької селищної ради Кузьменком І.М. подано запереченя.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та пояснила,що вона є посадовою особою органу місцевого самоврядування, має ранг та приймала присягу посадової особи місцевого самоврядування та даний спір пов"язаний безпосередньо з виконанням її посадових обов"язків.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Відповідно до вимог статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Водночас згідно із пунктом 2 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином, для визначення юрисдикційної належності спору у справі, необхідно з'ясувати, чи пов'язаний спір з прийняттям, проходженням чи звільненням особи з публічної служби, у цьому випадку - служби в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( далі Закон № 2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-ІІІ).
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (ч.1 ст. 10 Закону № 2493-ІІІ).
Відповідно до вимог ст. 11 Закону № 2493-III громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають присягу .
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 146/885/17-ц вказала, що набуття статусу посадової особи органу місцевого самоврядування пов'язується із наявністю певних обставин: 1) кандидатура повинна відповідати вимогам, встановленим у Законі № 2494-III; 2) проходження конкурсу на заняття вакантної посади, у разі, якщо проведення такого конкурсу передбачено законом як умова зайняття відповідної посади; 3) складання присяги посадової особи органу місцевого самоврядування; 4) виконання роботи професійно, а не на громадських засадах чи за сумісництвом, тобто служба в органах місцевого самоврядування для неї має бути основною роботою; 5) присвоєння рангу у межах відповідної категорії посад.
З доданого до позовної заяви наказу №17-к від 31.01.2018 року вбачається, що позивача ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради. Цим же наказом їй присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування та зазначено, що вона прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування 01.02.2018 (а.с.15).
Згідно з наданої позивачем посадової інструкції, зокрема головний спеціаліст є посадовою особою місцевого самоврядування з визначеними посадовими обов"язками. Також посадовою інструкцією визначено, що на час відсутності начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради у зв'язку з відпусткою, хворобою та іншими причинами його обов'язки виконує головний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради. (а.с.141)
Аналогічні за змістом обов"язки передбачені в посадовій інструкції начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Сосницької селищної ради.(а.с.13)
Таким чином, до професійних обов"язків головного спеціаліста відділу освіти, культури молоді та спорту Сосницької селищної ради входить зокрема і виконання обов"язків начальника цього відділу при певних обставинах (його хвороба, відпустка тощо), тобто виконання вказаних обов"язків є її основною роботою.
Виходячи з вищевикладеного, позивач ОСОБА_1 є посадовою особою місцевого самоврядування, яка прийняла присягу, їй присвоєно ранг, служба в органі місцевого самоврядування для неї є основною роботою, в тому числі і виконання обов"язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Сосницької селищної ради.
Таким чином, враховуючи суб"єктний склад спору, предмет позову та характер спірних правовідносин, суд доходить до висновку, що спір у даній справі підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір у даній справі є публічно-правовий з приводу проходження публічної служби.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 192/1855/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 146/885/17-ц.
Подальший розгляд даної справи та ухвалення рішення по суті позовних вимог з порушенням предметної юрисдикції судів є підставою для скасування такого рішення на підставі ч.1 ст.377 ЦПК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.19, 255, 260 ЦПК України,ст.19 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Сосницької селищної ради, голови Сосницької селищної ради Портного Андрія Дмитровича, третя особа відділ освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради про визнання розпоряджень незаконними, скасування розпоряджень та стягнення моральної шкоди.
Ухвала може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.А.Смаль