Рішення від 04.12.2023 по справі 500/5773/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5773/23

04 грудня 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника адвоката - Молиня Романа Петровича, звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до 16 Регіональної військово-лікарської комісії, в якій просить:

визнати протиправними дії 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, щодо відмови у встановлені причинного зв'язку захворювань та причин смерті ОСОБА_2 ;

зобов'язати 16 Регіональну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України, встановити причинний зв'язок захворювань та причин смерті ОСОБА_2 та прийняти відповідну постанову/витяг в порядку визначеному наказом МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №402 від 14.08.2008.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що чоловік позивачки - ОСОБА_2 проходив військову службу та брав участь у бойових діях в період з 28.05.1985 по 11.05.1987 на території Республіки Афганістан, та 28.03.2007 визнаний особою з інвалідністю третьої групи захворювання. Причиною для встановлення групи інвалідності стало виконання інтернаціонального обов'язку. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №4/134 від 05.12.2022 встановлено причину смерті, гостра недостатність кровообігу; атосклеротична хвороба серця.

Позивачка через Тернопільський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернулася до 16 регіональної Військово-лікарської комісії для надання висновку про настання смерті її чоловіка внаслідок контузії, поранення отриманих під час виконання обов'язків військової служби, захворювання пов'язаного з перебування на фронті отриманого під час виконання обов'язків військової служби.

Роз'ясненням №2906 від 19.07.2023 16 Регіональна військово-лікарська комісія повідомила позивачці про відсутність підстав для встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 із проходженням військової служби.

Позивачка вказує, що за результатами розгляду її звернення відповідач зобов'язаний був прийняти постанову про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті у спосіб визначений наказу МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №402 від 14.08.2008. Однак, відповідач не витребував в Тернопільського обласного центру медико - соціальної експертизи акти огляду, та в Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільської області матеріали пенсійної справи для встановлення об'єктивних обставин для надання Постанови/висновку про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця.

За вказаних обставин, позивачка вважає протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду за її зверненням питання визначення причинного зв'язку смерті її чоловіка, з захворюваннями, отриманими під час виконання обов'язків військової служби, що слугувало підставою звернення до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 15.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

09.10.2023 на адресу суду надійшов відзив від 16 Регіональної військово-лікарської комісії, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що ВЛК за результатами встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій або каліцтв) у колишніх військовослужбовців приймає одне з двох видів рішень, а саме постанову, яка оформлюється протоколом комісії, у випадку наявності підстав для встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій або каліцтв) у колишніх військовослужбовців з військовою службою та письмове роз'яснення, у випадку відсутності таких підстав.

З огляду на проходження військової служби ОСОБА_2 у СРСР, медичні документи за період проходження військової служби (участі в бойових діях) в республіці Афганістан ОСОБА_2 (травень 1985 року - травень 1987 року) можуть зберігатися лише в архівах російської федерації, яка здійснює повномасштабну військову агресію проти України, відтак витребувати вказані документи є неможливим.

Крім того, відповідно до абзацу восьмого підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 витребування вищезазначених документів є правом, а не обов'язком 16 РВЛК. Тому твердження позивачки, що 16 РВЛК в обов'язковому порядку мала витребувати документи за період проходження військової служби в Афганістані ОСОБА_2 є безпідставними.

У зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували б участь ОСОБА_2 в бойових діях, а також медичних документів за період проходження військової служби (участі в бойових діях) в республіці Афганістан ОСОБА_2 , у 16 РВЛК відсутні підстави для встановлення причинного зв'язку захворювань що призвели до його смерті у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6, глави 21 розділу II Положення № 402.

Відповідач зазначає, що оскільки у спірному випадку не існувало підстав для встановлення причинного зв'язку захворювань та причин смерті ОСОБА_2 із проходженням військової служби, то ВЛК правомірно надало позивачці роз'яснення з приводу її заяви. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 01.12.2023 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивачки про витребування у Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи акти огляду МСЕК ОСОБА_2 та інші документи на підставі яких призначена 3 група інвалідності.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в Збройних Силах з 10.05.1985 по 11.05.1987 та брав участь у бойових діях з 28.05.1985 по 11.05.1987 в республіці Афганістан, про що свідчать його військовий квиток серії НОМЕР_1 та довідка Тернопільського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.02.2023 №95.

28.03.2007 ОСОБА_2 було встановлено третю групу інвалідності внаслідок війни відповідно до дубліката посвідчення НОМЕР_2 .

В позовній заяві позивач вказує що причиною для встановлення групи інвалідності стало виконання інтернаціонального обов'язку відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії ТЕР №125095 від 28.03.2007.

06.12.2022 ОСОБА_2 - чоловік позивачки помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії серії НОМЕР_3

У лікарському свідоцтві про смерть №4/134 від 05.12.2022 встановлено причину смерті, гостра недостатність кровообігу; атосклеротична хвороба серця.

Позивачка - дружина ОСОБА_2 звернулась до Тернопільського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки з проханням направити на розгляд 16 регіональній Військово-лікарській комісії документи для встановлення причинного зв'язку смерті її чоловіка.

За результатами розгляду звернення позивачки, 16 регіональною Військово-лікарською комісією було надано роз'яснення оформлене листом від 19.07.2023 № 2906, у якому зазначається, що при вивченні наданих позивачкою документів (копія свідоцтва про смерть, копія лікарського свідоцтва про смерть, копія довідки МСЕК, копія посвідчення УБД, копій посвідчення інваліда війни на 2-х аркушах, довідка про проходження військової служби, копія військового квитка на 2-х аркушах, копія виписки з амбулаторної картки на 2-х аркушах, виписки із медичних карт на 10-ти аркушах, дві медичні книжки на 168 та 202 аркушах) встановлено: Проходив військову строкову службу з 10 травня 1985 року по 11 травня 1987 року. В цей період приймав участь в бойових діях в республіці Афганістан.

Медичні документи за період проходження військової служби та участі в бойових діях не надані. У виписці з амбулаторної карти диспансерного хворого вказано, що під спостереженням поліклініки №3 знаходився з 11.12.1995.

Записи у наданих медичних книжках починаються з цього ж часу. Тобто через вісім років після звільнення з лав Збройних Сил та участі в бойових діях. Згідно вимог положень наказу МО України № 402-2008 року (зі змінами) штатні ВЛК мають право встановлювати причинний зв'язок захворювань у колишніх військовослужбовців які підтверджені медичними документами за період проходження військової служби, участі в бойових діях.

Тому встановити причинний зв'язок захворювань та причини смерті громадянина ОСОБА_2 16 Регіональна ВЛК не має підстав (а.с.5).

Не погоджуючись із діями відповідача щодо неналежного розгляду за її зверненням питання визначення причинного зв'язку смерті чоловіка, з захворюваннями, отриманими під час виконання обов'язків військової служби, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Згідно із абзацом шістнадцятим пункту 1 статті 10 цього ж Закону до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія; батьки; один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Відповідно до ч.1 ст.70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 № 2801-XII військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби серед іншого військовослужбовців, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402), відповідно до пункту 1.3 розділу І якого серед основних завдань військово-лікарської експертизи є визначення причинного зв'язку поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (військово-лікарські комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК) (п.п.2.1, 2.2, п.2. розділу І Положення №402).

Згідно п.21.9 глави 21 розділу ІІ Положення №402 визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми), що призвело до смерті військовослужбовця, колишнього військовослужбовця, проводиться штатними ВЛК.

Відповідно до пп.2.3.3 п.2.3 глави 2 Розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: серед іншого, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Відповідно до пп.2.3.4 п.2.3 глави 2 Розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, серед іншого: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Головного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово- лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

У п. 21.9 глави 21 Розділу ІІ Положення №402 вказано, що визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми), що призвело до смерті військовослужбовця, колишнього військовослужбовця, проводиться штатними ВЛК.

Відповідно до п.20.1 глави 20 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Згідно із п. 20.7 глави 20 розділу ІІ Положення №402 постанови, які приймає ВЛК із встановлення причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), наведені у главі 21 розділу II цього Положення.

У п.21.3 глави 21 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.

У випадку відсутності підстав для зміни або визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, протокол не складається, а заявнику надається письмове роз'яснення.

Виходячи із наведених норм, ВЛК за результатами встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у колишніх військовослужбовців приймає два види рішень, а саме, постанову, яка оформлюється протоколом комісії, у випадку наявності підстав для встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у колишніх військовослужбовців із проходженням військової служби та письмове роз'яснення, у випадку відсутності таких підстав.

З огляду на наведене, твердження представника позивачки про те, що ВЛК за результатами розгляду звернення про встановлення причинного зв'язку захворювання та причини смерті особи із проходженням військової служби повинно прийняти постанову є невірним.

Суд констатує той факт, що ВЛК вправі, за результатами розгляду звернення про встановлення причинного зв'язку захворювання та причини смерті особи із проходженням військової служби, надавати письмові роз'яснення, у випадку, коли відсутні причини (підстави) для надання позитивної відповіді на питання чи є поранення (контузія, травма, каліцтво) або захворювання причиною смерті і чи пов'язані вони із захистом Батьківщини.

Щодо висновків відповідача зазначених у листі-роз'ясненні про відсутність підстав для встановлення причинного зв'язку захворювань ОСОБА_2 , що призвели до його смерті, суд зазначає, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку військово-лікарської комісії лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Згідно «Інструкції про порядок встановлення причинного зв'язку інвалідності у колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті» МОЗ України №16-01/220 від 20.11.92 колишні військовослужбовці, звільнені зі служби за станом здоров'я, у яких відсутні військово-медичні документи, МСЕК, встановивши інвалідність, визначає її причину тільки після отримання висновків ВЛК, затверджених ОВЛК.

Колишнім військовослужбовцям, звільненим зі служби не за станом здоров'я, питання зв'язку причини інвалідності з перебуванням на фронті вирішується в такому порядку:

При встановленні інвалідності по наслідках поранення, каліцтва, контузії або захворювання, що мали місце в період перебування на фронті і підтверджених військово-медичними документами, МСЕК правомірні вирішувати питання про її причинний зв'язок незалежно від терміну звернення інваліда.

МСЕК можуть вирішувати питання про зв'язок причини інвалідності з перебуванням на фронті у випадках відсутності у колишніх військовослужбовців військово-медичних документів або при їх неналежному оформленні:

а) при хронічних, помірно прогресуючих захворюваннях, які не були виявлені в період військової служби.

При цьому подаються документи, видані лікувальними закладами в перші десять років після звільнення з діючої армії, або пізніше, але за даними за вказані 10 років, які дають підстави віднести початок захворювання до періоду перебування на фронті, або у випадках, коли у військово-медичних документах вказані задавнені симптоми захворювання, які призвели до інвалідності;

б) при наслідках поранення, каліцтва, контузії, якщо факт їх отримання зазначений в графі "анамнез" військово-медичного документа, або в графі "діагноз" зазначені тільки задавнені симптоми захворювання, які призвели до інвалідності;

в) при наслідках черепно-мозкової травми, якщо у військово-медичному документі є дані про поранення голови (обличчя), шиї або отримання численного осколкового поранення будь-якої локалізації;

г) при наслідках поранення, каліцтва, контузії або захворювання, якщо у військово-медичному або іншому військовому документі (бойова характеристика, подання до нагороди, військового звання, атестації, військовий квиток та ін.) є ці дані.

У випадках, вказаних в п. 2 даного розділу, до МСЕК повинні подаватися такі документи:

військові документи, що підтверджують службу колишнього військовослужбовця у діючій армії;

дані лікувального закладу про стан здоров'я колишнього військовослужбовця, як правило, в період 10 років після вибуття з діючої армії та на час огляду.

При встановленні причини інвалідності, пов'язаної з перебуванням на фронті, без військово-медичних документів в акті огляду у МСЕК та у виписці з нього вказується, що висновок зроблено без військово-медичних документів на підставі клінічних даних, або військово-облікових документів, в яких є довідка про захворювання (поранення, каліцтво, контузію).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 було встановлено третю групу інвалідності внаслідок війни, що підтверджується відповідним посвідченням та відображено у виписці з амбулаторної карти ОСОБА_2 .

Згідно пояснень представника позивача, причиною для встановлення групи інвалідності ОСОБА_2 стало виконання інтернаціонального обов'язку відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії ТЕР №125095 від 28.03.2007, разом з тим відповідачем зазначена довідка не досліджена.

Так, відповідно до п. 2.4.5. Положення №402 ВЛК регіону має право зокрема, витребувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали адміністративного розслідування, дізнання, судового розгляду, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що ЦВЛК має право, зокрема, витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, та зобов'язана, за результатами розгляду заяви про встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, прийняти постанову.

Водночас суд вважає за необхідне зазначити, що акт огляду МСЕК є документом суворого обліку і позивачка позбавлена можливості його отримати, відповідач мав взяти це до уваги та в межах своїх повноважень витребувати документи на підставі яких ОСОБА_2 була встановлена третя група інвалідності внаслідок війни. Однак вказані заходи відповідачем не були вчинені. Натомість відповідач обмежився формальною відмовою на підставі наданих позивачкою документів та не взяв до уваги вказану обставину.

Відтак, висновок відповідача викладений у роз'ясненні №2906 від 19.07.2023 про відмову у встановлені причинного зв'язку захворювань та причин смерті є передчасним не необгрунтованим, оскільки відповідачем не витребувано і не взято до уваги усіх документів, для встановлення причинного зв'язку захворювання, якими спричинена смерть.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду належних доказів підтвердження вчинення будь-яких дій передбачених Положеннями №402, щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, якими спричинена смерть ОСОБА_2 , у зв'язку із проходженням військової служби.

Отже, вказані обставини повинні бути досліджені членами ВЛК та в результаті прийняти відповідне рішення про наявність чи відсутність причинного зв'язку захворювання та смерті чоловіка позивача з проходженням військової служби.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача встановити причинний зв'язок захворювань та причин смерті ОСОБА_2 , та прийняти відповідну постанову/витяг в порядку визначеному наказом МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №402 від 14.08.2008, суд виходить з наступного.

Згідно правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються висновки за результатами медичного огляду, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності такого висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку щодо стану здоров'я лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, зокрема на підставі Положення № 402.

Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу особи на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що пов'язуться з причинним зв'язком захворювання, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії.

Відтак, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача викладеного у роз'ясненні №2906 від 19.07.2023 про відсутність підстав для встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 із проходженням військової служби, із врахуванням висновків суду.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір у розмірі 536,80 грн необхідно стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України викладене у роз'ясненні №2906 від 19.07.2023 про відмову у встановлені причинного зв'язку захворювань та причин смерті ОСОБА_2 .

Зобов'язати 16 Регіональну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення причинного зв'язку захворювань та причин смерті ОСОБА_2 , із врахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 16 Регіональної військово-лікарської комісії на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість гривень, вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 01 грудня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 );

відповідач:

- 16 Регіональна військово-лікарська комісія (місцезнаходження: вул. Стрийська, 73А, м. Львів, 79045 код ЄДРПОУ 08380628).

Головуючий суддя Мірінович У.А.