Справа № 135/1344/23
Провадження № 2/135/388/23
РІШЕННЯ
іменем України
22.11.2023 Ладижинський міський суд Вінницької області
у складі: головуючого судді Корнієнка О.М.,
з участю секретаря судових засідань Кузьміних О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ладижин Вінницької області цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» звернулося до суду із позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
У своїх вимогах позивач посилається на те, що позивач АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», в особі ДТЕК Ладижинська ТЕС, є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів м. Ладижин на підставі ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09 листопада 2017 року, за які має вноситись плата відповідно до затверджених (погоджених) рішенням органу місцевого самоврядування тарифів. Згідно із п.1 ст.9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09 листопада 2017 року споживач зобов'язаний здійснювати оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладання відповідного договору.
Відповідач належним чином не сплачує надані йому позивачем комунальні послуги, у зв'язку з чим за період з 01.06.2020 по 01.07.2023 утворилась заборгованість в розмірі 19 459,64 грн, яку просять стягнути з відповідача.
Представник позивача АТ «ДТЕК Західенерго» в судове засідання не з'явився, згідно поданої заяви позовні вимоги підтримав, просив справу розглянути за відсутності представника. Не заперечує щодо винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала заяву, згідно якої просила розгляд справи провести без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що «ДТЕК Ладижинська ТЕС», яка є відокремленим підрозділом АТ «ДТЕК Західенерго» та є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів у кв. АДРЕСА_1 .
Відповідач є власником вказаної вище квартири та споживачем послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які надаються АТ «ДТЕК Західенерго».
З матеріалів справи слідує, що відповідач не сплачує кошти за надані послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, у зв'язку з чим має борг по оплаті житлово-комунальних послуг в розмірі 19 459,64 грн за період з 01.10.2020 по 01.05.2023, що стверджується наданим позивачем розрахунком боргу за спожиті житлово-комунальні послуги в кв. АДРЕСА_1 .
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є :1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води - суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Згідно із ч.1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ч.1 ст.10Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.
Встановивши, що ОСОБА_1 є користувачем послуг у кв. АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які надаються АТ «ДТЕК Західенерго», що підтверджується розрахунком по особовому рахунку № НОМЕР_1 від 01.07.2023, суд дійшов висновку, що саме з неї як з користувача послуг у цьому житловому приміщенні підлягає до стягнення заборгованість за надані АТ «ДТЕК Західенерго» послуги.
За таких обставин, враховуючи фактичні взаємини сторін, визнання позову відповідачем, причини позову про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг та інші обставини справи, суд вбачає, що позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Тому, слід стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» 1342 грн судового збору. А також повернути Акціонерному товариству «ДТЕК Західенерго» з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 1342 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1, 6, 9, 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 11, 16,526 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-78, 81, 140-142, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «ДТЕК Західенерго» (IBAN НОМЕР_2 в філії - Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" Ладижинське ТВБВ №10001/0111, ЄДРПОУ 05470928) заборгованість за надані житлово-комунальні послуги в розмірі 19 459,64 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «ДТЕК Західенерго» 1342 грн судових витрат.
Повернути АТ «ДТЕК Західенерго» з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 1342 грн, згідно виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України №28/07/20233057989 від 28.07.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя