Постанова від 04.12.2023 по справі 339/461/23

Справа № 339/461/23 2

3/339/245/23

ПОСТАНОВА

04 грудня 2023 року м. Болехів Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Скригун В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Південно-західного міжрегіонального Управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, працює директором Поляницького ліцею Болехівської міської ради,

- за ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

якій роз'яснено зміст ст.63 Конституції України та права, передбачені ст.268 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

23 жовтня 2023 року до Болехівського міського суду надійшли адміністративні матеріалипро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.41 ч.1 КУпАП.

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії № ПЗ/ІФ/11405/0170/П/ПТ від 09 жовтня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора ліцею при позапланованій перевірці Поляницького ліцею Болехівської міської ради 09 жовтня 2023 року о 15:00 год. встановлено, що виплату заробітної плати працівникам проводиться з порушенням умов визначених трудовим договором, а саме заробітна плата виплачується нерегулярно, з порушенням строків виплати, чим порушено вимоги частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Своїми діями вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 41 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Вказавши, що відповідно до Статуту Поляницького ліцею Болехівської міської ради Івано- Франківської області його засновником та власником є Болехівська міська рада Івано-Франківської області, а основним джерелом фінансування закладу є місцевий та державний бюджети.

Пунктом 72 Статуту передбачено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази фінансується за рахунок коштів засновника та інших джерел фінансування. Відповідно до п.7.5 Статуту фінансово-господарська діяльність закладу здійснюється на основі кошторису. Основними джерелами фінансування закладу є місцевий та державний бюджети, в тому числі і фінансування заробітної плати працівникам.

Відповідно до п.7.9 Статуту, кошти закладу зберігаються на його рахунках у Державній казначейській службі України. Як свідчить звіт про надходження та використання коштів загального фонду за дев'ять місяців 2023 року, станом на 01 жовтня 2023 року на казначейських рахунках ліцею були відсутні кошти для виплати заробітної плата працівникам. А вся сума коштів, що надійшла на рахунки, була направлена саме на виплату заробітної плати працівникам.

Окрім того, вона не одноразово зверталася до засновника про незабезпеченість витрат на витлату заробітної плати. Проте кошти засновником перераховані, профінансовані не були. Відповідно до п. 1.4 Статуту, ліцей є неприбутковою організацією, платні послуги не надає. А тому, самостійно не може забезпечити себе коштами, в тому числі і на виплату заробітної плати.

Вважає, що необхідною умовою притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого, ч.1 ст.41 КУпАП, є наявність вини, форма якої має бути лише у вигляді прямого умислу особи на вчинення дій (бездільності), передбачених у диспозиції зазначеної статті.

ЇЇ умислу, вини у невиплаті, невчасній чи нерегулярній, з порушенням строків виплати зарплати немає. Саме відсутність коштів на рахунках ліцею, відсутність фінансування ліцею в необхідному розмірі для забезпечення виплати заробітної плати всім працівникам і стали причинами цих порушень. Отже,відсутня її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.41 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

З урахуванням того, що такі докази мають випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто бути такими, що не залишать місце сумнівам, оскільки, наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. theUnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).

Так, ч. 1 ст. 41 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного «Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у порушені встановлених термінів виплати заробітної плати, виплаті заробітної плати не в повному обсязі, інших порушень вимог законодавства про працю, порушенні вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці.

Суб'єктами відповідно до ч. 1 цієї статті є посадові особи, на яких законодавством покладено обов'язки з дотримання вимог законодавства про працю.

Суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі умислу чи необережності.

Так, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.41 КУпАП є посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю.

На встановлення факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, суду надано:

-протоколом про адміністративне правопорушення № ПЗ/ІФ/11405/0170/П/ПТ від 09 жовтня 2023 року;

-копію акту позапланованої перевірки № ПЗ/ІФ/11405/0170 від 09 жовтня 2023 року;

-пояснювальна записка від 05 жовтня 2023 року ОСОБА_1 з копіями підтверджуючих документів.

Згідно з наказом №35-к від 29 вересня 2023 року ОСОБА_1 , директору Поляницького ліцею, продовжено строк дії трудових відносин (контракту) строком на 4 роки з 01.10.2023 р. по 30.09.2027 р.

Встановлено, що несвоєчасність виплати заробітної плати працівникам за дев'ять місяців 2023 року, пов'язано з відсутністю станом на 01 жовтня 2023 року на казначейських рахунках ліцею коштів для виплати заробітної плата працівникам.

Відповідно до п.7.5 Статуту фінансово-господарська діяльність закладу здійснюється на основі кошторису. Основними джерелами фінансування закладу є місцевий та державний бюджети, в тому числі і фінансування заробітної плати працівникам.

Відповідно до п.7.9 Статуту, кошти закладу зберігаються на його рахунках у Державній казначейській службі України.

Про те, кошти засновником перераховані, профінансовані не були. Відповідно до п. 1.4 Статуту, ліцей є неприбутковою організацією, платні послуги не надає. А тому, самостійно не може забезпечити себе коштами, в тому числі і на виплату заробітної плати.

Отже, у даній ситуації зібрані матеріали як докази, уповноваженою на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, особою, за своєю суттю залишають місце сумнівам, і як наслідок, не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом.

Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, під час розгляду справи встановлено, що матеріали провадження не містять жодних доказів, які об'єктивно підтверджують винуватість ОСОБА_1 , як директора, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, адже те, що фінансування витрат на заробітну плату працівникам Поляницького ліцею за дев'ять місяців 2023 року пов'язано з затримкою фінансування, як директора, в порушенні встановлених термінів виплати заробітної плати немає, що свідчить про відсутність суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, і як наслідок, відсутність події та складу в її діях адміністративного правопорушення, при цьому останньою виконані необхідні дії щодо нарахування та виплати такої заробітної плати.

Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до приписів ст. 40-1 КУпАП, не сплачується.

Керуючись ст.ст. 245, 247, 251, 280, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в 10-ти денний термін з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, через Болехівський міський суд Івано-Франківської області, відповідно до ст. 294 КУпАП.

Суддя Болехівського міського суду В. В. Скригун

Строк пред'явлення постанови до виконання "____"__________2023_ р.

Постанова набирає чинності "_____"_______________2023_ р.