Постанова від 28.11.2023 по справі 280/3749/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 280/3749/23

Суддя І інстанції - Артоуз О.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у складанні та направлені за належність висновку про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини;

- зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити за належністю висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, та здійснити її виплату.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року позовну заяву задоволено частково.

Визнано протиправними дій Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у складанні та направленні за належністю висновку про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Зобов'язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, з урахування висновків суду, викладених у цьому рішенні суду.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його до апеляційного суду. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована правомірністю відмови у наданні висновку про наявність у позивача права на одержання одноразової грошової допомоги на розгляд комісії Міністерства оборони України, оскільки встановлення позивачу часткової втрати працездатності без установлення інвалідності відбулось понад три місяці після її звільнення з військової служби, що виключає можливість призначення і виплати грошової допомоги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_2 до 14.02.2022 проходила службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03.08.2021 у справі № 335/5472/21 позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про розірвання шлюбу задоволено, розірвано шлюб, зареєстрований 13.03.2019 Вознесенівським районним у м. Запоріжжя відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізькій області, актовий запис № 56, між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; після розірвання шлюбу відновити дошлюбне прізвище ОСОБА_3 - « ОСОБА_6 ». Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03.08.2021 у справі № 335/5472/21 набрало законної сили 03.09.2021.

Згідно свідоцтва про хворобу № 58 06 січня 2022 року госпітальною військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_2 , за розпорядженням командира в/ч НОМЕР_1 від 24.12.2021 № 65, проведено медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_3 . У п. 12 свідоцтва про хворобу № 58 вказано діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва). Наслідки закритої травми лівого колінного суглоба (2019), розриву тіла та заднього рогу медіального меніска, операція 15.07.2021 - артроскопія лівого колінного суглоба, резекція тіла та заднього рогу внутрішнього меніска у вигляді відсутності частини тіла та заднього рогу медіального меніска, зміцнілих післяопераційних рубців без порушення функції. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.

Обмежений міжхребцевий остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз шийного, грудного, поперекового відділів хребта, помірна правобічна С-подібна сколіотична деформація грудного відділу хребта, ретролістез L2, L5 хребців І ступеня, протрузії дисків С2-С4, Д6-Д7, L1-L5, медіанно-парамедіанна грижа диску L5-S1 з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Хронічний дискогенний попереково-крижовий радикуліт з S1- корінцевим синдромом справа, та незначним порушенням функції. Хронічна правобічна сенсоневральна приглухуватість зі сприйняттям шепітної мови 5 метрів правим вухом та 6 метрів лівим вухом. Захворювання, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини.

Викривлення перетинки носу з порушенням функції. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Постанова ВЛК про придатність до військової служби, служби за військової спеціальністю, тощо: На підставі статей 64-в, (23-в) графи II Розкладу хвороб обмежено придатна до військової служби. Непридатна до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатна до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Протипоказані роботи, пов'язані з підйомом вантажів.

Згідно витягу з наказу командира 53 окремої механізованої бригади імені князя Володимира Мономаха (по особовому складу) від 09.02.2022 № 27-РС відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сержанта ОСОБА_3 , старшого бойового медика механізованої роти механізованого батальйону, звільнено з військової служби у запас за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням контракту).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.02.2020 сержанта ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та усіх видів забезпечення з 14.02.2022 і направлено для зарахування на військовий облік до Мелітопольського РТЦК та СП.

У відповідності до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ № 0015910 від 06.02.2023, виданої ОМСЕК № 3, ступінь втрати працездатності позивача 25 %. Причина втрати професійної працездатності: захворювання, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини. В графі «Дата встановлення страхового випадку» вказано «св.-во про хв. № 58 від 06.01.2022».

В лютому 2023 року позивач звернулася до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманим ступеню втрати професійної працездатності.

Мелітопольським РТЦК та СП листом від 09.02.2023 № 224 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 подано заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом Запорізького ОТЦК та СП від 20.02.2023 № 872/с, адресованим начальнику Мелітопольським РТЦК та СП, документи ОСОБА_1 щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, повернуто без реалізації. Повернення документів мотивовано тим, що оскільки позивач звільнена з військової служби 14.02.2022, а 25% втрати працездатності органами МСЕК їй встановлено 06.02.2023, тобто більше ніж три місяці після звільнення, підстав для направлення її документів на розгляд до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги немає.

Не погодившись з такими діями, позивач звернулась з адміністративним позовом до суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (надалі - Закон № 2232-XII), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Так, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (тут і надалі Закон № 2011-XII в редакції чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення одноразової допомоги у зв'язку з частковою втратою працездатності без встановлення їй інвалідності), відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому у випадках, зазначених у підпункті 5 пункту 2 статті 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ч. 2 ст. 16-2 Закону № 2011-XII).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядок 975).

Відповідно до п. 3 Порядку № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

- завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Згідно із п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Відповідно до п. 15 Порядку № 975 рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

За приписами п. 7 Порядку № 975, у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках, серед іншого від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для відмови у призначенні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги слугував виключно висновок про те, що ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, був встановлений після спливу 3 місяців після звільнення позивача з військової служби.

Разом з тим, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577, із відповідними змінами, затверджена Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 158/о "Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках".

Згідно пункту 2 вказаної Інструкції, форма № 158/о заповнюється щодо хворих, які підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню у разі втрати ними працездатності в результаті поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що сталися при виконанні службових обов'язків.

Відповідно до пункту 4 Інструкції, у формі № 158/о зазначається кожний хворий, який звернувся до МСЕК для визначення ступеня втрати працездатності в результаті поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, що настала внаслідок виконання службових обов'язків.

У пункті 5 Інструкції передбачено, що частина довідки, що видається страхувальнику: у пункті 3 зазначаються прізвище, ім'я, по батькові застрахованої особи; у пункті 4 зазначається словами ступінь втрати професійної працездатності у відсотках; у пункті 5 зазначається, у зв'язку з чим встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках (трудове каліцтво, травма); у пункті 6 зазначається дата встановлення страхового випадку.

Таким чином, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності визначальним є дата, саме з якої встановлюється ступень втрати працездатності, а не дата проведення огляду.

Як вбачається з довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ № 0015910 від 06.02.2023, виданої ОМСЕК № 3, позивачу встановлено 25% ступеня втрати працездатності саме з 06.01.2022, тобто на дату останнього дня проходження огляду військово-лікарською комісією. Причиною втрати працездатності є захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини.

Оскільки позивач втратив 25% працездатності без установлення інвалідності під час проходження служби у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними із захистом Батьківщини, тому вона має право на отримання одноразової грошової допомоги.

При цьому, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо передчасності позовних вимог про зобов'язання Міністерства оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як особі, що втратила 25% працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, та здійснити її виплату, оскільки вказані вимоги направлені на майбутнє.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 28 листопада 2023 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова