Рішення від 01.12.2023 по справі 420/33062/23

Справа № 420/33062/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Хом'якової В.В., за участю секретаря судового засідання Перебийніс Н.Ю., представника заявника Коротких О.М., , представника відповідача Макаренко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Державної податкової служби в Одеській області до акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

28.11.2023 о 15 год. 12 хвил. до суду надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області до акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування умовного адміністративного арешту АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" згідно рішення ГУ ДПС в Одеській області від 28.11.2023.

В обґрунтування вимог заявник зазначив, що ГУ ДПС в Одеській області було додержано всіх законодавчо визначених підстав щодо проведення планової виїзної перевірки акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ", тому відмова відповідача у допуску до проведення перевірки підприємства є підставою для застосування адміністративного арешту майна платника податків, відповідно до підпункту 94.2.3 п.94.2 ст.94 Податкового кодексу України.

Ухвалою від 28.11.2023 заяву залишено без руху через несплату судового збору та наданий термін для усунення недоліків. Оскільки ГУ ДПС в Одеській області надало докази сплати судового збору, ухвалою від 29.11.2023 року відкрито провадження по справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін). Призначено судове засідання для розгляду справи на 30.11.2023 року о 16:00 год. В судовому засіданні оголошена перерва до 01.12.2023 до 11 год. 00 хвил.

Відповідачем надано до суду надано заперечення, щодо задоволення вказаної заяви, в яких зокрема зазначається, що представникам податкового органу було відмовлено в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки через неможливість забезпечення безпечних умов проведення перевірки. Відповідно до абз. 2 п.п. 69.2-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для проведення перевірки, а саме безпечного доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, айо використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування таких платників податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом; проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" віднесена до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору згідно наказу Міненерго від 07.09.2022 . На балансі АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" перебувають сховища № 56761 та № 56762, але укриття в них фахівців податкового органу, які не є працівниками відповідача, не можливо (ст. 32 Кодексу цивільного захисту України). Адміністративна будівля АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" розташована на території та поряд з приміщеннями, де розташоване обладнання для провадження господарської діяльності товариством з виробництва електричної енергії та розподілу/передачі споживачам, по вулиці Церковній, 29, на підтвердження чого надано витяг з технічного паспорту АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ". 03.04.2022 та 23.07.2022 ударною хвилею від влучання ракети, випущеної військами російської федерації в об'єкти критичної інфраструктури, що розташовані поряд з виробничою територією АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" було пошкоджено майно товариства, за фактом чого порушені кримінальні провадження та АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" визнано потерпілою стороною. В таких умовах, під час воєнного стану в Україні, перебування на території АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ", як об'єкті електроенергетиці, що є об'єктом для обстрілу ракетами з боку військ російської федерації, є небезпечним.

Другою підставою для не допуску до проведення планової документальної перевірки стали невиконання вимог ст. 102 ПК України в сукупності з п. 81.1 ст. 81 ПК України щодо порядку визначення періоду діяльності, який підлягав перевірці. У наказі про проведення перевірки зазначено, що період діяльності, що підлягав перевірці , визначений податковим органом з 01.01.2017 по 30.09.2023 з днем початку перевірки 27 листопада 2023 року.

Пояснення про підстави не допуску до перевірки були викладені в акті про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової виїзної перевірки № 5659/15-32-07-10, з додатком. Також відповідач повідомив суд про оскарження в судовому порядку наказу про проведення перевірки від 26.10.2023 № 8791-п.

Під час судового розгляду справи представник заявника заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. 01.12.2023 надав заперечення на відзив.

Представник відповідача проти задоволення заяви заперечував, вважав її необґрунтованою.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив, що відповідно до плану-графіку на 2023 рік проведення планових перевірок суб'єктів на адресу АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" було направлено копію наказу ГУ ДПС в Одеській області від 26.10.2023 №8791-п та письмове повідомлення від 26.10.2023 №568/КПР/15-32-07-13 про проведення документальної планової виїзної перевірки АТ "Одеська ТЕЦ". Факт отримання вказаних документів відповідач не заперечує. Наказ про проведення перевірки оскаржений товариством до суду, відкрито 20.11.2023 провадження у справі №420/31331/23.

У відповідності до наказу від 26.10.2023 року № 8791-п та направлень на перевірку від 27.11.2023 № 19287/15-32-07-10, № 19293/15-32-07-10 посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області 27.11.2023 був здійсненний вихід з метою проведення документальної планової виїзної перевірки АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" за адресою: Одеська обл., м. Одеса Суворовський р-н вул. Церковна, буд. 29, з метою здійснення контролю щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

В ході виходу на перевірку посадовими особами ДПС було пред'явлено службові посвідчення, копію наказу на проведення документальної планової виїзної перевірки від 26.10.2023 № 8791-п та направлення на перевірку від 27.11.2023 № 19287/15-32-07-10, № 19293/15-32-07-10.

27.11.2023 о 15 год. 30 хв. в.о. голови правління АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" Донченком І.С. відмовлено посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 26.10.2023 № 8791-п та направлень на перевірку від 27.11.2023 № 19287/15-32-07-10, № 19293/15-32-07-10, та надано письмові пояснення про підстави відмови в допуску фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до проведення документальної планової виїзної перевірки від 27.11.2023 № 01/06-1783. По факту відмови складено акт "Про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення фактичної перевірки" від 27.11.2023 № 5659/15-32-07-10.

28.11.2023 року о 13 годині 00 хвилин заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області Миколою Бородюком було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" з посиланням на відмову в допуску фахівців ГУ ДПС в Одеській області до проведення документальної планової виїзної перевірки.

Враховуючи, що відповідно до п.94.10 ст.94 Податкового кодексу України арешт на майно накладається рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом, Головне управління ДПС в Одеській області своєчасно звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із відповідною заявою.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Як визначено в пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.п. 77.1 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п.п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

В свою чергу, згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Пунктом 94.1 ст. 94 ПК України визначено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Відповідно до п. 94.4 ст. 94 ПК України, арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Згідно приписів п. 94.5 ст. 94 ПКУ арешт майна може бути повним або умовним.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Згідно пп. 94.6.1 п. 94.1 ст. 94 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Відповідно до пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Тобто, застосування адміністративного арешту з наведеної підстави можливе у разі, по-перше, відмови платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки, по-друге, вказана перевірка проводиться за наявності законних підстав для її проведення.

Документальна планова виїзна перевірка відповідача призначена наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.10.2023 № 8791-п відповідно до плану-графіку на 2023 рік проведення планових віїзних перевірок суб'єктів господарювання. Прохання відповідача щодо виключення товариства з плану-графіку залишились без задоволення.

Відповідачем не заперечується факт відмови посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області у допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки підприємства, але вважає, що у нього були поважні причини такого недопуску.

Під час розгляду заяв про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків адміністративний суд здійснює оцінку обґрунтованості рішення контролюючого органу щодо адміністративного арешту майна платника податків шляхом перевірки наявності підстав для прийняття відповідного рішення та правильності юридичної кваліфікації дій платника податків, які стали підставою для прийняття такого рішення. Обґрунтованість причин відмови у допуску посадових осіб податкового органу до проведення податкової перевірки з боку платника податків входять до предмета доказування у справах, передбачених пунктом 2 частини першої статті 283 КАС України.

ГУ ДПС в Одеській області як контролюючий орган та територіальний орган ДПС, в якому АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" перебуває на обліку платників податків, здійснюючи податковий контроль та виконуючи функції, передбачені ст. 19-1 ПКУ, відповідно до ст.ст. 75-81 ПКУ та плану-графіку мав право на проведення планової документальної виїзної перевірки відповідача.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача, що відсутні безпечні умови для проведення перевірки, оскільки територія м. Одеси не відноситься до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або до тимчасово окупованих територій. АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" працює, сплачує податки, діяльність товариства не зупинена.

Також суд критично оцінює посилання товариства на перевищення періоду діяльності, що підлягав перевірці 1095 днів, оскільки під час мораторію внаслідок карантину через епідемію короновірису та під час воєнного стану строки давності, згідно з п. 102.9 ст. 102 , абз. 11 п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України були зупинені, тому наступні планові перевірки можуть охоплювати податкові періоди починаючи з 2017 року, якщо вони не були об'єктом попередньої планової перевірки. Крім того, сама по собі перевірка діяльності платника понад 6 років не порушує права платника, оскільки висновки акту перевірки не є обов'язковими для платника податків, висновки акту перевірки є підставою для прийняття керівником рішення про визначення/або не визначення грошових зобов'язань платника податків.

Оскарження товариством наказу про проведення перевірки не може розглядатися як "спір про право" і не перешкоджає розгляду судом заяви контролюючого органу про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна такого платника податків. Це підтверджується судовою практикою Верховного Суду (справа № 640/17901/21).

З огляду на вищевказане правове регулювання та обставини справи, суб'єктом владних повноважень в повній мірі дотримано процедуру з'ясування та встановлення чітко визначених необхідних обставин для застосування до платника податків умовного адміністративного арешту, недопуск до проведення перевірки сторонами не оспорюється, заява про підтвердження обґрунтованості адмінарешту подана до суду своєчасно, форма заяви дотримана. Наказ за формою відповідає вимогам п. 81.1 ст. 81 ПКУ, оскільки в ньому зазначено дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта, адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені ПКУ, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Суд не дає оцінку правомірності наказу, оскільки вирішення такого спору можливо тільки у позовному провадженні , а не в окремому, яким є дана справа.

У зв'язку із чим, у ГУ ДПС в Одеській області виникли законні підстави для прийняття рішення про застосування адміністративного арешту та звернення до суду із даним позовом, які не можуть ставитися в пряму залежність від оцінки самим платником податків законності підстав для проведення податкової перевірки.

Якщо в подальшому наказ про проведення перевірки буде визнано судом незаконним, платник податків не позбавлений можливості звернутися із заявою про припинення адміністративного арешту.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Головне управління ДПС в Одеській області обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ"

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.77, 90, ч.2 ст.139, 271, 272, 283 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління Державної податкової служби в Одеській області до акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" (код 05471158) згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 28.11.2023 року.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду не перешкоджає його виконанню.

Суддя В.В.Хом'якова